22.10.15

Recenze: Dokonalý šéf [Burnt] - 60%

Bradley Cooper hraje američana, který byl ještě před rokem nejlepším šéfkuchařem Francie, ale pak svou kariéru utopil v chlastu, drogách a děvkách. Nyní se zjevuje v Londýně, aby zdejší luxusní restauraci dovedl ke třetí michelinské hvězdičce. K tomu ovšem potřebuje nový špičkový kuchyňský tým, složený především ze svých obdivovatelů a dřívějších nepřátel.

Nebude ale snadné dosáhnout úspěchu, protože i když už není Cooper pokrk ve svinstvu, je stále pokrk v dluzích (za kupování toho svinstva) a pořád se chová ke všem okolo jako zmrd.


A to je na filmu Dokonalý šéf (kdy "šéfem" je myšlen "šéfkuchař") asi to nejzajímavější: Jeho hrdina je obrovsky namyšlený, sobecký zmrd. Sice génius ve svém oboru, ale rozhodně zmrd. Je to zjevně záměr, tvůrci to tak natočit chtěli a Cooper to velmi dobře zahrál.


Rozhodně nejde jen o prchlivost a nechopnost jednat s lidmi. Cooperovo zmrdství je soustavné, velmi sofistikované a pečlivě promyšlené. Například ho jeho starý "přítel" (Daniel Bruhl) nechce ve své restauraci zaměstnat, takže Cooper ukecá svou starou přítelkyni, přísnou food-kritičku (cameo Umy Thurmanové), aby onu restauraci navštívila, a když je z toho Bruhl pochopitelně vyděšený (nevěda, že to zařídil Cooper), nabídne mu Cooper své šéfkuchařské služby a tím "záchranu" před špatnou recenzí.


Z Cooperova superzmrdství plyne zvláštní pachuť celého snímku. Všichni kolem hlavního hrdiny jsou buť jeho bezmocnými oběťmi nebo jeho protivníky, kteří budou rozprášeni napadrť. Přitom jde povětšinou o lidi, kteří jsou sympatičtí a schopní - jejich jediné provinění spočívá v tom, že neberou kuchařství tak smrtelně vážně jako Cooper, a proto musí být zničeni nebo porobeni.

Opravdu jsem Coopera (tedy jeho postavu) v tomto filmu nenáviděl více, než J.K. Simmonse ve Whiplashi. Přitom Whiplash končí poměrně geniální scénou, ve které Simmonsovu postavu jistým způsobem akceptujeme a pochopíme. Dokonalý šéf bohužel nemá zdaleka tak kvalitní scénář, takže hlavní zmrd zůstává zmrdem až do konce, a dosáhne svého cíle díky tomu, že většina těch, kterým celý film ubližoval, pro něj něco nezištně obětuje a pomůže mu. Trochu mi unikl důvod tohoto rozhodnutí. Snad tím nechtěli tvůrci říct, že kvalitním šéfkuchařem může být jenom ten, kdo je na všechny kolem zmrd?

S výjimkou zmrdství hlavního hrdiny je scénář Dokonalého šéfa strašlivě předvídatelný a většina postav má hned v první své scéně doslova napsáno na čele, jakou funkci budou plnit:

 • "Já jsem schopná sebevědomá kuchařka, která hlavnímu hrdinovi zkusí dát lekci a možná i lásku"
 • "Já jsem vtipný neschopný gay, který hrdinu miluje, ale přitom nenávidí a časem ho pochopí a pomůže mu"
 • "Já jsem bývalá hrdinova osudová láska, která k němu zahořkla, ale časem ho pochopí a pomůže mu"
 • "Já jsem moudrá starší žena, jejíž dobré rady bude hrdina dlouho ignorovat, ale nakonec mu pomohou"
 • "Já jsem hrdinův největší sok, který ho časem pochopí a pomůže mu..."
Scénář obsahuje přesně jeden nečekaný a mírně šokující zvrat (kdy očekávaná nezbytná "dramatická komplikace, vedoucí ke krizi" přijde trochu z jiného směru, než jsme očekávali). Ani náznakem se film neotře o to, jak absurdní je celý ten "hon za hvězdičkami". Zlatý Ratatouille...

Je to dost škoda, protože film je natočen řemeslně zručně, kuchařské montáže jsou fascinující téměř dokumentárním způsobem. Pokud ve "foodu" nějak intenzivněji jedete, jistě si přijdete na své. A herci se opravdu snaží svým černobílým předvídatelným postavám dát něco jako hloubku.


Výsledkem je ale jen ucházející fast-food ve stylu Lásky na kari.

23 komentářů:

 1. Franto, a je to tedy romantická komedie? Zasměje a dojme se člověk občas trochu? Z recenze to není úplně zřejmý. Jasně, že od 60% nečekám geniální dílo, ale že jestli zase jednou přišla do kin romantická komedie, která není úplně hloupá, trapná a nechutná?

  OdpovědětVymazat
 2. Takže takový filmový remake seriálu Kitchen Confidental z roku 2005?

  OdpovědětVymazat
 3. coze? fuka po haute couture penetroval i food?
  forbes alert

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zůstal bych v klidu. Svíčková-smažák-kola, remember? Starou čivavu novým kouskům nenaučíš.

   Vymazat
  2. Pockejpockej, vyskytla se i pizza nebo treba soljanka...

   Vymazat
 4. A proč by se měl film otírat o "hon za hvězdičkami"? U podobného typu restaurací to nikomu absurdní nepřijde, tak proč by to mělo připadat tvůrcům filmu? Proč hledat přesah někde, kde není potřeba?

  OdpovědětVymazat
 5. buť nebo nebuť labuť. Jak to, že tu musím být za hnidopicha já? Nebo je to metahumor, že se ve větě vyskytne co nejvíc ť ? Něco jako u řiti ti tiká budík?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co to sakra znamená "porobeni"? To je něco ze slovenštiny?

   Vymazat
  2. "porobeni" by mohli ti, co se narodili v minulém století, ještě pamatovat ze starých knih. Ale "buť" mi přijde jako novotvar...

   Vymazat
  3. Tohle nemá smysl, Fuka jako nedouk nepřemýšlel o významu ani vhodnosti použití toho slova; kdyby napsal "zdeptáni", nemuseli jsme se tím zabývat. Ale měl si aspoň pohlídat věci jako "američan" nebo "pokrk".

   Vymazat
  4. Ale nejvíc mě asi štve "Bruhl". Je to Daniel Brühl, verdammt nochmal! Fuko! Viděl jsi už tolik filmů, kde tento herec hrál!

   Vymazat
  5. Ale nejvíc mě asi štve "Bruhl". Je to Daniel Brühl, verdammt nochmal! Fuko! Viděl jsi už tolik filmů, kde tento herec hrál!

   Vymazat
 6. Nadpis mel byt : Dokonaly sef [Zmrd] - 60%

  Takhle snad jeste nikdy zadny hajzl ve filmu Frantu nevytocil.

  OdpovědětVymazat
 7. Kvalitní šéfkuchař na tomto levelu je vždy ultrazmrd, musí být. Hon za hvězdičkami je stejně absurdní, jako hon na Oskary, EMI, sportovní medaile,tituly...je to jedna z věcí, která dává smysl naší práci (většinou nic jiného nemáme). Charakteristika hlavní postavy sedne téměř na kohokoliv, kdo to dělá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jakoze kazdej, kdo se o neco snazi, je zmrd, a cim uspesneji, tim vetsi?
   z toho mi vychazis jako picus, sory, nedelam do foodu, muzu se mylit

   Vymazat
  2. IMO spíš jakože každej tříhvězdičkovej michellinista je zmrd, kterej tě vyhodí za přetažený suflé. Asyk. Nevym.

   Vymazat
  3. Nya-chan: Jenze Unknown 23. října 2015 15:35 to zevseobecnil na vsechno, hon na Oscary, EMI, sport, tituly... takze najednou to aplikovat pouze na "trihvezdickove michellinisty" nejde a Cacany ma pravdu.
   Lide jsou bud zmrdi, nebo nejsou - ve vsech urovnich lidskeho zivota. Je Gordon Ramsay, zmrd, nebo Eric Ripert, nezmrd, James Cameron a Steven Spielberg, ridic tramvaje, ktery ti schvalne ujede a ktery ti neujede. Sef firmy, ktery na vsechny rve a ponizuje je a jiny, ktery se k lidem chova normalne, nemluve uz ani o zmrdstvi v soukromem zivote a vuci vsem kolem sebe.

   Unknown 23. října 2015 15:35 je asi taky zmrd, jen proste to sve zmrdstvi povazuje za normalni stav.

   Vymazat
 8. ach jasne že člověk musi bejt zmrd, já si myslim ze je to zmrd kterého všichni obdivovali a chtěli se na tom podílet, hvezdičky byli jasnej cíl, a jedinej duvod proc se k tomu vratil, kdyz predtim neuspel. a všichni co chteli jit nekam dopredu šli s nim, hlavne kvuli jeho talentu nasazení a presvedceni. dokonce bych mozna ani nerekl ze to byl zmrd spis ze to bral vazne a oni si toho vazili. Moc se mi film libil a rozhodne bych k nemu takové pripominky nemel.

  OdpovědětVymazat
 9. ach jasne že člověk musi bejt zmrd, já si myslim ze je to zmrd kterého všichni obdivovali a chtěli se na tom podílet, hvezdičky byli jasnej cíl, a jedinej duvod proc se k tomu vratil, kdyz predtim neuspel. a všichni co chteli jit nekam dopredu šli s nim, hlavne kvuli jeho talentu nasazení a presvedceni. dokonce bych mozna ani nerekl ze to byl zmrd spis ze to bral vazne a oni si toho vazili. Moc se mi film libil a rozhodne bych k nemu takové pripominky nemel.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.