27.8.13

Recenze: Millerovi na tripu [We're The Millers] - 80%

Jason Sudeikis je drobný obchodníček s drogami, který se nešťastnou náhodou dostane do problémů a je donucen pro svého bosse propašovat z Mexika hromadu trávy. Aby nebyl na hranicích tolik podezřelý, provede geniální plán: Bude se vydávat za spořádanou rodinu!

K tomu ale svobodný bezdětný Sudeikis samozřejmě potřebuje zbylé členy oné rodiny. Takže sežene zchudlou erotickou tanečnici (Jennifer Anistonová), homeless emo děvče a dementního chlapce z jejich baráku. Slíbí jim prachy za to, že budou hrát rodinu, a rodina Millerových je na světě!Stává se zřídkakdy, abych se v kině na komedii soustavně bavil (zamýšleným způsobem, nikoliv navzdory tvůrcům). Komedie Millerovi na tripu je jedna z těch výjimek a s potěšením musím konstatovat, že jsem se u ní minimálně jednou za pět minut nahlas zasmál!

Námět je slušně vymyšlen, neboť kromě očekávaných problémů s celníky, konkurenčními dealery a jedovatými mexickými pavouky nabízí i mnoho možností konfliktu uvnitř ústřední čtveřice (s výjimkou toho chlapce, který je na konflikty příliš dementní).

Téměř všichni, kdo se ve filmu objeví, jsou velmi schopní komici, ale to samo o sobě nestačí. Vzpomněl bych si na nejeden bolestně nevtipný film se Sudeikisem nebo Anistonovou.

Film režíroval jistý Rawson Marshall Thurber, z jehož předchozích filmů jsem viděl pouze Vybíjenou a ta stála za to (i když kinoverze bohužel neobsahovala původně natočený úžasný konec).

Jeho Millerovi jsou přinejmenším stejně dobří v tom, jak dokáží většinu scén nejen patřičně "prodat", ale v nejednom případě i vylepšit oproti očekávané pointě. Takže například dojde k tomu, že se hoch na výletě zamiluje, ale je nezkušený, takže ho "sestra" i "máma" začnou učit, jak se správně dávají francouzáky. Samozřejmě očekáváme, že když budou v nejlepším, nečekaně vejde dovnitř objekt hochovy panenské lásky. Ale i když se to stane podle očekávání, má to správný švih a nečekaný bonus v tom, že Sudeikis si celý akt s dětskou radostí natáčí na svůj iPhone a chroupe přitom čipsy.


Je jen trochu škoda, že film se místy blíží k velmi anarchistickým scénám, které negují tradiční "bezpečné rodinné hodnoty" dnešních komedií (i těch sprostých), ale vždy od nich na poslední chvíli ucukne, aby se vrátil do mainstreamu a aby nakonec všechno skončilo přesně podle klišoidního očekávání, tzn. "rodinným" happyendem. Skoro to vypadá, že velké připosrané studio tvůrcům nedovolilo dostatečně se urvat z otěží.

A samozřejmě, spousta humoru je nejen v tom, co se říká, ale také v tom, JAK se to říká. České titulky nejsou špatné a dobře se vypořádaly s některými příliš lokálními humory, ale samozřejmě nedokázaly obsáhnout všechny nuance kulometných dialogů, které znějí jako improvizované (v tom dobrém slova smyslu).

Millerovi na tripu nejsou nic světoborného ani převratného, ale v té záplavě trapných sraček je to osvěžující záležitost, u které jsem se po dlouhé době příjemně odreagoval.

P.S: Při závěrečných titulcích jsou "zkažené záběry", které končí opravdu roztomile.

7 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Ten alternativní ending Vybíjené mi zas tak kulervoucí nepřišel. Jasně, že je vtipné a stylové utnout to nekompromisně a nebabrat se pracně s happyendem, ale třeba v okamžiku, kdy rozhodčí zahlásí Stillerovi "nečekaný" přešlap (a následují zpomalené vracečky tohoto "klíčového momentu utkání") jsem se opravdu od plic smál, navíc pár dalších slušných gagů následuje a i ten happyend sebeironicky pomrkává - já bych teda neměnil...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten koniec je samozrejme iba vtip a nikdy nemal byť naozaj použitý.

   Vymazat
 3. A tak, takže to jako měl být jen Františkův do recenze umně umístěný žertík :) V tom případě jsem se chytil...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pařenica, chyť se za gule a vyfič. Žádného druhého Chlebce tu nechceme. Chytrej jak rádio a navíc diskutuje o recenzi, hovnař, to by tak chybělo!

   Vymazat
  2. Tomu se říká přistřihnout někomu křídla kurva!

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.