9.8.13

Korg MircroArranger: Hodně zábavy za málo peněz

Před lety jsem měl v oblibě syntezátory "samohrajky", které fungovaly na tom principu, že vámi držený akord v levé ruce rozkládaly do kompletního harmonického doprovodu (včetně bicích) a pravou rukou jste k tomu mohli hrát melodii.

Užil jsem si s nimi stovky hodin zábavy, včetně toho, že jsem potmě lehával v posteli (bez ženy a bez psů), samohrajku měl položenou na klíně a improvizoval si se zavřenýma očima. Ale dnes bych se asi styděl mít něco takového doma, respektive zbytečně by mi to zabíralo místo. Dnes se přece všechno tvoří softwarovou syntézou v PC, což vám dává mnohem neomezenější možnosti, že ano?

To jsem si taky říkal, dokud jsem úplnou náhodou neobjevil Korg MicroArranger.


Na první pohled vypadá jako typická samohrajka (které se dodnes vyrábějí, aby měli Eva s Vaškem na čem vyrábět své songy): Maličká klaviaturka, řada kláves s názvy předdefinovaných hudebních stylů, druhá řada kláves s názvy předdefinovaných nástrojů. Podobně vyhlížejících nástrojů existují stovky.

Naštěstí jsem ale neztratil ihned zájem a zjistil jsem, že se můžete nejen nechat doprovázet předdefinovanými hudebními styly a nástroji, ale také si můžete vytvořit vlastní hudební styly, vlastní nástroje, nahrávat a editovat po stopách, aplikovat desítky digitáních efektů, a tak dále...

I když jde o pouhé dva roky starý model, jeho "střeva" jsou založena na technologiích mnohem starších (což je vidět například z toho, že jsou podporovány pouze DOSové osmiznakové názvy souborů nebo z absence USB MIDI), konkrétně na sérii arrangerů Korg PA, které ovšem byly velké jako kráva (a dost drahé). MicroArranger je široký pouhých 87 cm a váží pouhé 4 kg, včetně poměrně slušných vestavěných reproduktorů, což ho činí ideálním pro tvorbu na chatě u rybníka (pokud tam máte zástrčku, protože microArranger nefunguje na baterie) nebo performování na besídkách a vesnických zábavách. Můžete k němu samozřejmě připojit pedály, velkou externí klávesnici a další věci (případně ho přes MIDI propojit s PC), ale přijde mi krásné, že z něj dokážete vymáčknout hezké věci bez toho všeho.

Například tohle je hlavní motiv z filmu Star Trek: První kontakt, mnou předělaný na romantickou baladu:

(ten druhý keyboard tam jen náhodou leží a není součástí MicroArrangeru, ani s ním není propojen)

Použil jsem předdefinovaný styl z knihovny "Ballad" (jeden z asi 200 předdefinovaných) a předdefinované nástroje (kterých je v MicroArrangeru asi 600). A je to kompletně hrané v reálném čase. Nic jsem si nepřipravoval předem, žádné chyby jsem následně neopravoval, a stejně dobře bych si bez přípravy mohl improvizovat hodinu. Viz moje hudební tutorialy, ve kterých vysvětluji, že vám melodie a doprovodný akord docela dobře stačí k vytvoření i komplexnějších skladeb.

Samozřejmě, to co hraju, si mohu uložit do paměti, potom uložit jako MIDI sekvenci na SD kartu, pak to editovat, piplat se v tom, přidat další stopy, vytvořit si kompletně vlastní osmistopé doprovody (které budou stejně interaktivní a auto-harmonizované jako ten v tom videu) a konečně vytvořit si také vlastní nástroje a bicí. Sice jen z nabízených několika set  samplů, ale mohu je pomocí různých efektů zprznit k nepoznání. Nějaká profesionální audio dema (která už nejsou hraná v reálném čase) najdete například zde. A má to i vestavený jukebox, ve kterém se dají přehrávat a editovat jakékoliv General MIDI soubory (vytvořené v jiném softwaru / hardwaru).

Zde se musím zastavit u faktu, že MicroArranger je s láskou navržen tak, aby se v něm dalo konfigurovat téměř cokoliv (včetně například hodně pokročilých efektových routingů a MIDI ovládání), ale vše se to musí dělat pomocí rozhraní, které má daleko ke komfortu počítačového monitoru a myši. Manuál má přes 240 stránek a v krabici je přiložena pouze jeho česká verze, která pravděpodobně byla překládána několika různými lidmi, protože v různých sekcích manuálu jsou stejné termíny překládány různě! Například hudební termín "Meter" je v jedné sekci překládán zcela nesmyslně jako "stupnice" (opakovaně), takže se v manuálu vyskytují WTF věty jako "Stupnice indikuje tempo songu".

Naštěstí se dá návod v angličtině stáhnout bez problémů z Internetu a i když ho máte a umíte dobře anglicky, bude vám nějakou dobu (hodně dlouhou dobu) trvat, než pochopíte všechny funkce.
Je to oldschool a hardcore...

Korg MicroArranger se dá u nás koupit za méně než 11 000 Kč, což mi připadá jako velmi výhodná cena. Abyste totiž měli srovnatelně přenosné a srovnatelně hudebně výkonné vybavení, museli byste s sebou vozit laptop + malý MIDI keyboard (s joystickem a extra tlačítky) + trochu slušné reproduktorky, pokud se chcete producírovat veřejně. A samozřejmě speciální software do toho laptopu, který by jednak generoval zvuk a jednak se staral o editaci, auto-doprovody atd... Takové softwary existují, ale ty slušnější nejsou zadarmo.

Není pravděpodobné, že bych začal zveřejňovat hudbu, vytvořenou kompletně na MicroArrangeru. Mimo jiné i proto, že bych ji musel analogově nahrávat (neboť MicroArranger nemá nic jako digitální audiovýstup nebo rendering do audiosouboru).

Ale je to nejzábavnější hudební hračka (ať už hardwarová nebo softwarová), jaká se mi v posledních letech dostala do rukou. Neznám nic jiného, na čem bych si mohl s hudebními nápady a improvizacemi hrát podobně zábavně.
(Tento post není nijak sponzorován firmou Korg ani žádnou jinou.)

7 komentářů:

 1. firma korg mi stale krizi cestu od utleho mladi.
  tohle je take zajimave.
  http://en.m.wikipedia.org/wiki/KORG_DS-10

  OdpovědětVymazat
 2. Automaticky doprovod pre gitaru:

  http://www.youtube.com/watch?v=JWRfbd2ebEs
  http://www.youtube.com/watch?v=QHqhrLdk3TI

  OdpovědětVymazat
 3. Máš zaškrcenou ruku hodinkami a prst prstenem, ty nám nějak tloustneš Františku!

  OdpovědětVymazat
 4. Tak to mně Korg zase prozměnu úplně zhnusil kytarový multiefekty svým AX1G... :D Od tohohle přístroje jsem k nim zatim nenašel cestu zpět :)

  OdpovědětVymazat
 5. Kdo si hraje nezlobí...Jo to znám :)

  OdpovědětVymazat
 6. Znám tyhle radostné chvíle s hračkami potmě v posteli, jen místo Korgu improvizuji s Gucho Monster vagínami z KanojoToys.com.

  OdpovědětVymazat
 7. A co "hračky" jako Korg Monotron a MicroKorg XL+? :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.