2.8.13

Cestování: Jak na Londýn

Protože před nějakou dobou měly úspěch moje články "Jak na Tokio", rozhodl jsem se napsat něco podobného i o svém druhém nejoblíbenějším městě, o Londýně.

Jak do Londýna?

Zde se nabízí mnoho možností. S různými nízkonákladovými aerolinkami se dá letenka do Londýna (jednosměrná) sehnat doslova za pár stovek (pokud netrváte na konkrétním datu letu). Nezapomeňte, že všechna londýnská letiště (Heathrow, Gatwick, Stansted) jsou poměrně daleko od centra města a doprava letiště > centrum vás může přijít na několik dalších stovek.

Kromě toho samozřejmě můžete jet autobusem, nebo to vzít autem a zažít různé zajímavosti cestou, jako například White Cliffs of Dover, holandský lunapark s překvapivě hardcore atrakcemi bez front, nebo Belgickou riviéru, která mě celkem příjemně překvapila.

Škoda Felicia FTW!

Ubytování a MHD

Londýn je veliký a ať v něm budete chtít dělat cokoliv, budete muset používat mětstkou hromadnou dopravu, i kdybyste náhodou bydleli přímo v centru. Londýnská MHD (metro, autobusy, vlaky, nadzemka a dokonce pár tramvají) má lišácké tarify, které vás intenzivně nutí, abyste používali Oyster Card. Tedy, používat ji nemusíte, ale máte pak výrazně dražší jízdné. Ani s Oyster Cardem není doprava nijak laciná normální londýnská MHD jízda metrem vás klidně přijde na 3 libry i víc.

Sportovnější alternativou k MHD jsou městské bicykly od Barclays, což je docela užitečná (a cenově výhodná) věc, ale bohužel je pouze v centru a východně od něj (jižně od Temže téměř nejsou) a často se stává, že váš vyhlédnutý stojan nemá žádná funkční kola, nebo naopak nemá volná místa, takže vaše kolo není kam vrátit - a nepomůže ani speciální mobilní aplikace s real-time mapou stojanů.

Takže zpět k Oyster Card: Tu pouze přiložíte k turniketu / označovači, a je vám automaticky stržena nejnižší částka, kterou byste platili při této cestě - i když jste omylem jeli delší trasou. Kartu si můžete pořídit na každé větší stanici, můžete si ji snadno dobíjet, a můžete se na její stav dívat i online. To ovšem vyžaduje menší podvod, neboť při online registraci musíte zadat platné britské PSČ (i když zbytek adresy vyplníte pravdivě jako pražskou).

S MHD úzce souvisí ubytování. Bydlení v Londýně je totiž drahé a v centru je pochopitelně dražší, než na předměstí. Protože stejně budete muset používat MHD, doporučuji vám ubytovat se někde dále od centra, poblíž vlakového nádraží. Odsud jezdí vlaky do centra Londýna každou chvíli.

Konkrétní příklad: Podívejte se na tuto mapu. My při poslední návštěvě bydleli pár minut od stanice Streatham Common, tedy v zóně 3. Odtud jezdí vlaky na některé z hlavních Londýnských nádraží každých 10 minut, a je to cca. 15 minut jízdy. Jeden zpáteční lístek stojí 7 liber, což je dost. 

AVŠAK! Pokud hodláte být v Londýně okolo týdne (nebo 2, 3 týdnů), je tady jedna velmi výhodná možnost: Můžete si koupit "7-Day Travelcard", který vám umožňuje kromě vlaku také používat všechny ostatní prostředky MHD, a to v libovolném rozsahu! Například týdenní Travelcard pro zóny 0 až 3 stojí 35 liber, tzn. za pouhých 5 liber denně můžete jezdit po Londýně (a širokém okolí) jak se vám zlíbí, zcela bez omezení! Travelcard si snadno zakoupíte v každé větší stanici v automatu, a uloží se vám přímo na Oyster Card. NEPOTŘEBUJETE žádný doklad totožnosti ani fotografii, stačí opravdu jen Oyster Card.

Peníze

Platební karty berou skoro všude a bankomaty jsou všude. Ale v překvapivě mnoha obchodech a hotelích musíte zaplatit explicitní přirážku za to, že platíte kartou a ne hotově!

Internet

Otevřené WiFi hotspoty jsou v Londýně velmi vzácné. I když stránky hotelu tvrdí "WiFi zdarma na pokoji", v reálu to často znamená, že WiFi je jen v recepci, případně nikde. S polským recepčním se pak o tom budete těžko dohadovat...

Proto je lepší pořídit si Internet v mobilu, který se vám bude VELICE hodit téměř nepřetržitě, například pří:
 • Vyhledávání dopravního spojení (Google Maps zvládají složitou londýnskou MHD skvěle)
 • Vyhledávání dobré restaurace nebo Tesco food shopu
 • Zjišťování provozní doby muzejí a jiných atrakcí
 • Posílání erotických fotek na sociální sítě
 • ...a tak dále
Juvenile Humor on Cock Lane

Jediná přijatelná nabídka mobilního Internetu od českých operátorů je Vodafone Data Passport, který vám za fixní denní (50 Kč) nebo měsíční (350 Kč) částku umožní používat váš mobilní Internet zcela stejně, jako kdybyste se nacházeli v ČR! Vodafone Data Passport je tak neuvěřitelně výhodnější, než ostatní internetové roamingy Vodafonu i jiných českých operátorů, že bych se vůbec nedivil, kdyby ho v nejbližší době plánovali zrušit / zdražit (a není samozřejmě kompatibilní s novými Red tarify, protože ty jsou příliš "výhodné" na to, aby byly výhodné).

Pokud nemáte Vodafone Data Passport a nepotřebujete v Anglii přijíma hovory na své existující české číslo, není problém koupit si v nejbližším londýnském telefonním obchodě předplacenou SIM kartu, se kterou vás rozumný denní Internet (několik desítek MB) bude stát okolo jedné libry.

Komunikace

V Londýně se mluví jazykem, který vzdáleně připomíná angličtinu.


Toto video nijak moc nepřehání. Nornální Londýňané opravdu mluví mezi sebou nějak takhle.

Opravdu! Mluvený projev běžného Londýňana pro vás může být značně problematický, i když nemáte problém s čtením anglického textu a se specificky britskou slovní zásobou.

Toto jídlo překvapivě nemá nic společného s kapelou Lunetic, jde jen o lingvistickou náhodu

Čímž se dostáváme k jídlu.

Stravování

Restaurace v Londýně jsou drahé a kvalita velmi proměnlivá, bez ohledu na cenovou kategorii.

Jako dražší restauraci, ve které mi připadalo, že to jídlo a atmosféra za ty peníze stály, mohu doporučit tuto.

Pokud chcete "hodně teplého jídla za málo peněz", pak především v Čínské čtvrti a jejím okolí je dost restaurací stylu "sněz co můžeš za 4-8 liber", kde se ovšem musíte připravit na různé triky, jako "jídlo je pikantní a nápoje se platí zvlášť", nebo "připočítáme vám 10% i když ve výloze píšeme, že je to dobrovolné" a dohadování s lidmi, kteří neovládají žádný jazyk podobný jakémukoliv, který znáte.

Osobně se mi mnohem lépe vyplatilo nakupovat jídlo ve všudypřítomných samoobsluhách Tesco, Sainsbury's, případně o něco dražších H&M Food M&S Food, případně úplně nejlepších megasámoškách Asda (něco trochu jako naše Makro, ale pro každého). Na rozdíl od podobných podniků v ČR je zde většinou jídlo kvalitní, nehnijící, není o mnoho dražší než v ČR a je ho obrovský výběr, včetně mnoha hotových jídel, určených k ohřátí. Pokud máte v hotelu / hostelu k dispozici mikrovlnku, pak jste zcela za vodou a můžete si dopřát např. velmi dobré hotové polévky, různé masové taštičky, či jiná jídla k ohřátí. A každý den můžete zkusit něco zcela jiného.

Zajímavým zážitkem je také nakupování čerstvých potravin na tržištích, například na Borough Market.

A pokud jste opravdu z laciného kraje, po Londýně je mnoho obchodů "Poundland" a "99p Stores", kde všechno stojí 1 libru.

Pozor na to, že informace "otevřeno 24 hodin denně / 7 dní v týdnu" znamená něco trochu jiného, než byste si mohli myslet.

Náhodná turistika po Londýně

Londýn je ideální k tomu, abyste se vydali zcela náhodně neznámým směrem, a stále zůstali v civilizaci a v dosahu MHD, a stále objevovali něco nového. I když se dostanete do čtvrtí, kde najednou jsou samí Arabové a na sloupech plakáty "Death to America", stále je to poměrně bezpečné a nehrozí vám významné nebezpečí ani v noci. A zažíjete spoustu nových zážitků a humoru.


Cílená turistika po Londýně - méně známá místa ZCELA ZDARMA!

Postman's Park. Miniaturní tichý park, skrytý mezi budovami nedaleko St Paul's Catherdral, kde se odehrává klíčová scéna z filmu Closer. Je zde zajímavá kolekce pamětních desek různých lidí, kteří zemřeli při zachraňování jiných lidí. Například hořící mimové...

Dalším méně známým parkem jsou Victoria Tower Gardens, které se nacházejí v samém centru, hned za Parlamentem a Big Benem, je z nich krásný výhled na Temži, ale přesto sem chodí poměrně málo lidí a je tu krásný klid.

Museum of London se zabývá historií Londýna od pravěku po současnost. Doslova pár metrů severovýchodně od něj jsou zbytky nejstaršího londýnského opevnění (z dob starého Říma) a Barbican Center se zajímavou soustavou jezírek mezi domy.

Museum of London Docklands (nezaměňovat s předchozím muzeem) je velké muzeum, věnující se pořevážně historii a rozvoji Londýnských doků, kde se také nachází. Celá tato čtvrť ostatně stojí za prozkoumání. Před pár desetiletími byla tak zdevastovaná, že zde Kubrick mohl natáčet Full Metal Jacket, ale od té doby prošla bouřlivým rozvojem, a dnes to zde vypadá trochu jako v Tokiu. Z Doků je pak možno projít stařičkým úzkým pěším tunelem pod Temží do...

National Maritime Museum Greenwich obashuje expozice, které souvisí s mořem, loděmi a britskou kolonizací zbytku světa. Okolo muzea je veliká příjemná zahrada a v ní se nachází také Greenwichská observatoř s nulovým poledníkem (za ten ale musíte platit vstupné). Nedaleko také stojí (na souši) slavná historická loď Cutty Sark, která jim před pár lety shořela, tak si ji postavili znovu.

Science Museum (věda), Natural History Museum (přírodopis) a Victoria and Albert Museum (klasické výtvarné umění) se nacházejí těsně vedle sebe kousek jižně od Hyde Parku, jsou obrovská a není v lidských silách je projít za jeden den.

Harrods je pravděpodobně nejluxusnější a nejopulentnější obchodní dům na světě (nachází se nedaleko od výše zmíněných muzejí). Není moc pravděpodobné, že byste zde něco kupovali (i standardní zboží je zde běžně předraženo o desítky procent a slevy se nevedou), ale stojí za to si prohlédnout jednak neuvěřitelnou architekturu - egyptské schodiště, včetně oltáře princezny Diany (dům postavil provozuje otec jejího snoubence) - a jednak neuvěřitelné zboží, které je zde nabízeno (včetně velké sekce s potravinami).


Camden Market je obrovské tržiště s "vietnamským typem zboží", ale i se spoustou jiného. Chodí sem opravdu davy lidí a kolem tržiště vykvetla infrastruktura různých "alternativnějších" obchodů, restaurací atd... Nechází se zde také síť říčních kanálů, po kterých se můžete projet (za peníze) na motorové lodi se zajímavým výkladem kolem zoo až do Little Venice a zpátky.

Forbidden Planet je ultimativní obchod pro geeky, kde seženete všechno, co jakkoliv vzdáleně souvisí s fantasy, sci-fi, comicsy a filmy. Včetně 1:1 repliky vetřelčího vejce a věcí, o kterých by vás nikdy nenapadlo, že mohou existovat.

A z mnoha zajímavých londýnských hřbitovů doporučím Kensal Green, který je obrovský, velmi starý a nepříliš udržovaný, takže některé jeho části připomínají spíše strašidelnou pohřební louku z nějakého fantasy filmu. Tím spíš, že sem chodí velmi málo lidí a je tady klid.

Znovu upozorňuji, že na všechna tato místa je vstup zcela zdarma. O těch placených možná někdy jindy...

27 komentářů:

 1. Teda mělo by to mít podtitul "Průvodce Londýnem pro retardy"...

  OdpovědětVymazat
 2. I mně se zdá, že je to poněkud... zbytečné. Spíše bych si rád přečetl víc o Japonsku.

  OdpovědětVymazat
 3. Ostuda, fuj! My mu tady měsíčně solíme miliony, aby mohl cestovat a bydlet na úrovni, a on nakonec teplákuje s ojetou kraksnou, kazí ostatním zrak hnusnýma šortkama, ledvinkou a ponožkosandálem, a nakupuje kdesi u Poláků. Ode mě už neuvidíte ani groš, pane Fuku!

  OdpovědětVymazat
 4. "jezýrek", cpt. Grammarnazi out.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A "cca." a hromada dalších typických chyb a překlepů. Se stim smiř, podobně jako to ignoruje Fuku ;)

   Vymazat
 5. dik za tento článok, mne príde náhodou užitočný. najmä tá časť o MHD.

  OdpovědětVymazat
 6. Aneb vše co jste chtěli vědět o Londýně populárně a v několika málo větách:

  "London. London? London! London?! Yes, London. You know, fish, chips, cup o' tea, bad food, worse weather, Mary fucking Poppins … London!"

  "A bookie's got blagged last night."

  "Blagged? Tony, speak English. I thought this country spawned the fucking language, and so far nobody seems to speak it."

  Q: "Anything to declare?" A: "Yeah, don't go to England!"

  OdpovědětVymazat
 7. V Londýně jsem byl v dubnu. Cesta Brno Turany - London Luton vyšla na 744 Kč tam a zpět. A za 1. krom toho jsou u centra ještě City(to je dokonce uvnitř města) a potom Luton.
  2. Máte v tom jistý nepořádek. Travelcard si můžete koupit kdekoliv a kdykoliv na zastávce metra nebo vlaku, platí na celkové MHD(které je samozřejmě rozděleno na zony) a je to papírový lístek(růžový) s magnetickým proužkem.
  3. Když jedete do takového velkého města jako je Londýn a chcete něco poznat za co nejmenší a nejkratší peníze, tak si zajistíte hotel s WiFi(i na recepci se dá použít pokud ho opravdu potřebujete) nebo jako já si program naplánujete do detailů včtně otevíracích dob. Je mi ale jasné, že jsem poněkud větší turista než vy pane Fuko a že mám jaksi větší chuť poznat Londýn co nejlevněji a co nejvíc, ne že jediné co si najdu je jak si zajistit Vodafone Data Passport.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2. Jak je toto v rozporu s tim, co jsem napsal? Ja se schvalne zminoval o elektronickem Travelcardu, protoze na ten vami zminovany papirovy je v tydenni verzi potreba fotografie! Mylite se pouze v tom, ze Travelcard je mozno koupit KDEKOLIV na zastavce metra nebo vlaku - to neni pravda, nektere okrajove zastavky neobsahuji automat ani prodejni okenko, a ten tydenni (s fotkou) vyzaduje pritomnost ziveho prodavace.

   3. Jak si muzete naplanovat kolik hodin budete v nejakem muzeu, kde jste nikdy predtim nebyl? To si jako uprostred prohlidky 3. patra z 5 reknete "Aha, podle planu mam byt za 30 minut v dalsim muzeu, takze koncim"?

   Vymazat
  2. Tak se Synčákem bych někam chtěl jet Něco poznat za nejkratší peníze bych opravdu nechtěl. Podle vašeho popisku je výlet s vámi přísně nalajnován a na nějakou svobodu není místo. Protože je všechno naplánované do detailů, nesmíme sejít z cesty. Nedivil bych se, kdybyste pracoval jako úředník. Ta byrokracie a povýšenost z vašeho příspěvku jen čiší.

   Vymazat
 8. Do Harrods by tepláky fakt pouštět neměli...

  OdpovědětVymazat
 9. Co se tyce internetu, nejlepe mi vychazi O2 Pay-and-go s Datovym planem. Za 10 GBP clovek dostane kredit 10 GBP, 500 MB na mesic a efektivne nekonecne mnoho SMS. SMS zprava do CR stoji 20 penci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a pokud ten kredit 10 GBP nevyuzijete, tak ho muzete venovat nejake charite, treba: http://www.challengefund.org/node/6

   V takovem pripade vam vlastne operator ten net dal zadarmo...

   Vymazat
 10. Poznámka: dům, kde je obchoďák Harrods nepostavil otec Dianina snoubence, ledaže by žil už v roce 1894. Mohamed Al-Fayed barák jenom vlastní.

  OdpovědětVymazat
 11. Článek super! Takový praktický info se určitě hodí...

  OdpovědětVymazat
 12. Pěknej článek, fotka u Cock Lane pobavila!

  OdpovědětVymazat
 13. Dost dobrý.

  A co Buckinghamský palác? Kolik koštuje vstupné?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Něco kolem 17 GBP, je však možné, že podražilo.

   Vymazat
 14. Já bych teda ještě doporučila Imperial war museum, to mě ze všech londýnských muzeí bavilo nejvíc (ale není moc pro citlivky), i když zmiňované Science museum nás s kamarádkou taky na jedno odpoledne zaměstnalo...

  OdpovědětVymazat
 15. Cestování z geekovsko-matematického hlediska. Dobré počteníčko..

  OdpovědětVymazat
 16. Vy uz se bez teho inteeeernetu tez ani nevyserete...

  OdpovědětVymazat
 17. proc ma byt kazde mesto o muzeich? pripadam si jak na vylete s babickou :) ale dildo-lanovka pobavila

  OdpovědětVymazat
 18. Par oprav:
  - neni to H&M Food and M&S Food (jako Marks & Spencers)
  - v Greenwichi se vstupne neplati, jen si zdarma vyzvednes vstupenku
  - Harrods vlastnil al Fayed - otec snoubence Dodiho zesnule princezny Diany, ale nepostavil ho. A slevy mivaji 2x rocne

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2 ze 3 je správně. Greenwich byl zdarma jako promo při Olympiádě, teď už se zase platí.

   Vymazat
  2. No a pak ještě že v Greenwich není nulový poledník, ale nultý. :-)

   Vymazat
 19. Data Passport od Vodafone ovšem nedostanete, pokud vlastníte některý z vyšších tarifů. V mém případě starší tarif 700 s tzv. neomezeným internetem (3GB FUP). Operátorem mi bylo sděleno, že k těmto internetovým tarifům se Data Passport přiřadit nedá a odmítali sdělit důvod, prý je to tak "nastaveno v jejich podmínkách". Na pobočce VF byli poněkud sdílnější a prozradili, že je to kvůli tomu, že majitelé tak závratně vysokého FUP, jako je 3GB, by mohli prošustrovat v zahraničí ohromné objemy dat a firmě by tak vznikla katastrofální škoda a musela by opustit tuzemský trh a děti jejich na dlažbu vyhozených zaměstnanců by zemřely hlady ve strašných bolestech. Hmm, trochu přeháním, ale takhle jsem tu informaci pochopil.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.