18.8.13

Recenze: Kick-Ass 2 - 60%

První Kick-Ass byl před třemi lety závanem svěžího puchu v našich kinech. Byl i relativně finančně úspěšný (vzhledem k malému rozpočtu), takže tu máme pokračování.Bohužel, toto pokračování má dva těžko řešitelné problémy:

1) Je dost těžké vymyslet scénář, který by navazoval na první díl a přitom nepůsobil jako nastavovaná kaše.

2) Nerežíroval to Matthew Vaughn, nýbrž nějaký člověk, kterého neznám, a který nerežíroval nic, co bych znal.

Postavy ve dvojce se tak nějak pinoží dokolečka, bez cíle a smyslu. Tedy, ne že by neměly cíle - naopak, mají jich až moc, a neexistuje jasná cesta "od A k B k C", která by postavy nějak smysluplně definovala, což je nejvíce patrné u dvou hlavních hrdinů: Davea a Mindy. Mají v průběhu filmu různá traumata a touhy, které se nevysvětlitelně a náhodně mění, a občas se dokonce zachovají jako pěkné svině.

Z hlavnějších postav nejuspokojivěji dopadl Chris alias Čurák (The Motherfucker), v předchozím díle Zuřivec. A to proto, že jeho postava má jasně definovaný cíl: Zabít Nářeza a provádět destrukci za pomoci partičky mírně zábavných nohsledů s vtipně politicky nekorektními jmény.

Nejzajímavějšími hrdiny jsou ale dvě vedlejší postavy:

"Plukovník Pravdoláska" Jima Carreyho je opravdu zajímavě zahraný chlapík, který působí jako hrozný drsňák, ale ve skutečnosti má křehkou duši, což skrývá, aby se mu snadněji bojovalo proti zlu.

Ace Ventura, Pet Detective...

A Chrisův sluha, kterého hraje John Leguizamo, je zajímavou postavou, která je Chrisovým jediným přítelem a rodinou, a současně i něco jako mentor, i když je jeho zaměstnancem a sluhou.

Bohužel, obě tyto postavy jsou ve filmu velmi málo, ne více než 10-15 minut! Obávám se, že film byl výrazně prostříhán, protože má pouze 90 minut a některé zvraty v něm jsou velmi odbyty: Například ve finále Zabijačka vyslýchá nějakého poskoka a řekne mu "Víme, že Chris D'Amico je Čurák. Kde ho najdeme?" - Což je velmi překvapivé, protože do té chvíle to celý film nevěděla a není nijak zmíněno, jak to zjistila. A když to říká, tak jí není vidět do obličeje a vypadá to, jako že tam to souvětí bylo dodatečně přidabováno.

Ničemu bohužel nepomůže ani režie, která není vyloženě neschopná, ale na Vaughnovu genialitu a zkušenost nemá. Zatímco v prvním dílu byly decentně vybalancovány scény brutálně vtipné se scénami dojemnými, ve dvojce to o poznání více drhne a občas jsem si nebyl úplně jistý, jestli se tomu, co se na plátně děje, mám smát, nebo je to myšleno vážně a mám se dojímat. U prvního dílu jsem takové problémy neměl.

Kick-Ass 2 je ve všech ohledech slabší imitací prvního dílu. Pořád ale stojí za to na něj jít, protože kde jinde můžete vidět sotva pubertální holku, jak sprostě nadává a usekává lidem končetiny?

P.S: V současné době vychází česky také druhý díl comicsu, ale velmi radikálně se liší od děje filmu (ještě mnohem víc, než v případě jedničky).

10 komentářů:

 1. Zakázat sequely s jinými režiséry a scénáristy než měly původní filmy!!! Jedinej kvalitní film, o kterej bychom takovým zákazem přišli, jsou Vetřelci (tam zakázat prozměnu prequely původnímu režisérovi).
  A když už nemá Kick Ass Marka Sterna, ale naopak má jinýho rejžu, scénáristu a neslanou nemastnou recenzi od Fuku, jakej je důvod na to chodit? Jenom kvůli sprostý holce bez pubickýho ochlupení?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stupidní nápad!

   Zakázat sequely jiným režisérům? Měli jsme snad přijít o Aliens, Alien 3, Terminator 3, Mission: Impossible II, Bourne Supremacy a Bourne Legacy a fůru dalších lahůdek?

   A že původní režisér je záruka nějaké kvality u pokračování? Co třeba bondovky, Batman a Robin, Transformers 3, Highlander 2 a nechce se mi promýšlet další...

   Vymazat
  2. A nemohl by hlavně vzniknout Kameňák 4!

   Vymazat
  3. A ta absence pubického ochlupení je taky diskutabilní.

   Vymazat
  4. já si myslím, že Chloë byla skvělá!

   Vymazat
 2. Já nerozumím těm dvěma problémům. Komiks který na události předchozího dílu navazuje právě vyšel v češtině a není rozhodně nastavovaná kaše. Jako scénář přímo působí. Takže to jde. A to že recenzent nezná tvůrce filmu a nic od něj neviděl je parametr kvality daného filmu? Nechápu.

  OdpovědětVymazat
 3. pokračovanie nielen preto, že jednotka bola úspešná, ale aj preto že vyšlo pokračovanie komiksu

  OdpovědětVymazat
 4. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu.

  OdpovědětVymazat
 5. Ehm, právě jsem se vrátil z předpremiéry a nejsem si jistý, jestli recenzent ty titulky k filmu psal chronologicky - od koho dostal hlavní hrdina tu mms s fotkou? Neříká se ve scéně o pár minut předcházející výslech a la Hitgirl, že informoval poldy o totožnosti hlavního padoucha? A vůbec, WTF? Dyť to není film od Lynche, aby se musel divák domýšlet konspiračních teorií o motivaci postav a záměně příčin s následky? U mě dobrý, předlohu si přečtu zítra. Jediný háček, který mi vrtá hlavou, je


  *spoiler alert*
  hybernující žralok.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.