22.6.13

Recenze: Světová válka Z [World War Z] - 70%

Mezi lidmi se začala rychle šířit nákaza, jakási "turbo vzteklina". Stačí jedno kousnutí a za 12 sekund už běháte a skáčete jako kamzík a chcete kousat ostatní lidi...

Brad Pitt je bývalý expert OSN na nákazy a je povolán zpět do akce. Zatímco jeho manželka a děti vyčkávají na letadlové lodi, od létá po světě a hledá prvního nakaženého pacienta, který může být klíčem k uzdravení...Tento turbozombiefilm vznikl podle knihy Maxe Brookse (syna Mela Brookse) a měl velmi pohnutou historii, byl razantně přepisován, přestříháván, odkládán atd... To všechno ale můžete ignorovat, protože A) film má s knihou společného pramálo, B) není na něm nijak příliš vidět, jak měl pohnutou historii.

Režíroval ho Marc Forster a režíroval ho velmi zručně. Je v něm několik velkých akčních scén s tisíci zombiemi, a tyto většinou slušně šlapou (scény i zombie), mají napětí, jsou zajímavě nasnímány a zombie v nich nevypadají moc digitálně. Připadal jsem si jako kdybych se díval na nějaké velmi dobré cutscény z novější videohry "Resident Evil".

Pospojování jednotlivých scén do celovečerního filmu už poněkud drhne a struktura "Letím do místa X, tam se mi vysmějí a pošlou mě do místa Y, tam se mi vysmějí a pošlou mě do místa Z" není tak zajímavá, jak by si film zasloužil. Akční scény jsou totiž fajn, Pitt je také fajn (film produkoval), ale atmosféra celosvětového zmaru a metoda potenciální záchrany jsou načrtnuty velmi ledabyla a "náhodně", jako by nebylo z čeho film pořádně slepit, tak se použila lepící páska...

Zajímavé jsou občasné humorné / satirické momenty, jako například:

 • Jak spolehlivě ochráníte komunistickou zemi s 20 milióny obyvatel před zombie nákazou?
 • Útěk před zombiemi na kolech.
 • Trable s telefony.
 • Když si Palestinci a Izraelci začnou společně zpívat, nemůže to dopadnout dobře.
To jsou pravděpodobně zbytky děje z knižní předlohy (která je údajně plná ironie a satiry), ale jsou natočeny zcela vážně a obklopeny dějem, který se snaží působit stoprocentně seriózně. Je to trochu divné.


Stejně tak je trochu divná závěrečná asi čtvrtina filmu, kdy se přestane s drahými triky a mega akčními scénami, a najednou se díváme na něco, co by se dalo klidně natočit jako česká televizní inscenace. Neříkám, že je to natočeno špatně, ale z hlediska celkového tempa filmu to na mě působilo poněkud zvláštně.


Světová válka Z rozhodně není propadák, ale její místy zvláštní dějová stavba, jako z nějakého televizního filmu, kombinovaná s vrcholně profesionálními superdrahými scénami, dává tušit, že se v průběhu vzniku filmu dělo něco velmi složitého. Moc rád bych viděl obsáhlý dokument z natáčení.

P.S: V jednu chvíli Pittovi zachrání život roztomilá čivava a on jí ani nepoděkuje...

P.P.S: Vždycky jsem přemýšlel, kde v případě podobných nečekaných katastrof seberou ta úžasná grafická rozhraní, která běží v hlavním velíně na obrovské obrazovce. Představte si, že takhle přijdou za nějakým progamátorem v Pentagonu a řeknou mu: "Hele, máme tady celosvětovou zombie invazi a potřebujeme velice rychle spíchnout takové rozhraní, kde se budou na vektorové mapě zobrazovat zasažená města a pod ní budou animovaně naskakovat ikonky červených panáčků, přímo úměrné počtu nakažených. Za jak dlouho bys to ve Flashi spíchnul?" A na to programátor: "Jestli ty počty zombií budou streamované v JSONu a pokud mi někdo nakreslí ty ikonky panáčků, tak to zítra bude hotový."

16 komentářů:

 1. Františku, vy jste asi ještě neviděl nikdy žádný díl seriálu CSI Miami/NY/LV, že? Tam jsou teprv grafická rozhraní hodná pořádného WTF!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. každý slusny webovy rozhrani pro pristup do nejaky databaze poskytuje tzv. krekerskou část, interaktivni shell, kompilator a predpripravene snippets pro exploity: http://www.youtube.com/watch?v=rUY8HysBzsE
   a samozrejme worm generator tool: http://www.youtube.com/watch?v=rjGbvpr_dB8

   Vymazat
  2. A co teprv grafické rozhraní napsané ve Visual Basicu, které navíc umí zjišťovat IP adresy!
   http://www.youtube.com/watch?v=hkDD03yeLnU

   Vymazat
 2. To P.P.S. mě dostalo. Tahleta hollywoodská ultramoderní grafická rozhraní kazí běžné občany, kteří se potom smějí "zastaralému" Eclipse, když jim ukazujete nějaký kód. Tss.

  OdpovědětVymazat
 3. brad pitt nepoděkoval čivavě za záchranu života a nedal si s ní rande!

  to muselo zkazit Frantovi celý film

  OdpovědětVymazat
 4. tyvole Vince Vaughn a Owen Wilson natocili celovecerni promo pro Gugl; rikam vam, pristi generace tu spolecnost bude nenavidet tim zpusobem, kterym ta minula nenavidi Microsoft; a opravnene
  jo a je tam vtip s Xavierem nevimjakdal (plesoun z Xmenu), kterej v sale bud nikdo nepochopile nebo nebyl vtipnej

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to nemohl být nikdo jiný než shakespearovský britský herec Sir Patrick Stewart

   Vymazat
  2. jde jen o tu postavu, pobihaj nekde, votravujou kazdyho vozickare a hledaj profesora se jmenem Xavier ..., protože jim to někdo nakecal; hahaha

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. ty voe brad si ani nedal tu civavu do slipu? jinak pasaz s grafickym rozhranim pobavila... takhle by mel vypadat kazdej clanek celej :)

  OdpovědětVymazat
 8. Oni mají v Pentagonu i nějaké peníze, takže si můžou koupit i nějaký komerční vizualizační software.

  http://www.tableausoftware.com/public/gallery
  http://www.sas.com/software/visual-analytics/demos/all-demos.html
  http://www.vsg3d.com/amira/amira

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. clanek na wikipedii se seznamem vizualizacnich sw by byl prinosnejsi.. pro lidi, které zajima seznam vizualizacnich sw
   nic z toho se ani nahodou nebodoba vecem v beznem holywoodskem filmu, dival ses na ty obraski vůbec?

   Vymazat
 9. pomaličky sa dopracovávame k originálnemu koncu filmu a musim povedat ze je to hodne bizarné

  http://collider.com/world-war-z-sequel-original-ending/

  OdpovědětVymazat
 10. porovnání předlohy s filmem. :-)

  http://theoatmeal.com/comics/wwz

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.