6.6.13

Recenze: Po zániku Země [After Earth] - 40%

Někdy tisíc let v budoucnosti. Země byla dávno opuštěna a ponechána napospas divokým (a trochu mutujícím) zvířatům.

Lidstvo přesídlilo do jiného koutu vesmíru a válčí s mimozemšťany, kteří jsou slepí a pouze cítí feromony, vylučované při strachu. Proto je největší badass lidský vůdce Will Smith, který necítí strach, takže přijde pohodově na metr k mimozemšťanovi a vykydlí ho.

Mnohem menší badass je jeho synek (Jaden Smith, skutečný syn Willa Smithe), který nejenže cítí strach, ale má i pár dalších problémů.

Táta vezme kluka na rutinní kosmickou cestu (převážejí zlého mimozemšťana), ale jejich loď havaruje, spadne shodou okolností na Zemi, všichni kromě nich dvou (a mimozemšťana) umřou, tatínek si zlomí nohu, takže synek musí pozemskou divočinou ujít 100 kilometrů, aby našel záchranný maják v utržené zádi lodě a aktivoval ho. A samozřejmě, v téže zádi lodě byl umístěný onen megazlý mimozemšťan...Ačkoliv nikdo nezesměšňuje jiné lidi raději, než já (možná s výjimkou Miloše Zemana), přijde mi poněkud nefér, když je ve spojitosti s tímto filmem zesměšňován M. Night Shyamalan, jeho režisér a spoluautor scénáře. Jednak je to nefér, protože spoustu scén prý nerežíroval on, nýbrž Will Smith, ale především proto, že Po zánku Země rozhodně není "nejhorší film roku", a má k němu velmi daleko. Na rottentomatoes.com má aktuálně hodnocení 12 procent, což ale neznamená, že mu recenzenti dávají v průměru půl hvězdičky z pěti, nýbrž to, že si 88 procent recenzentů myslí, že jde o podprůměrný film. S čímž zcela souhlasím, ale není nijak extra podprůměrný. Je jen strašlivě předvídatelný, nenápaditý a poněkud odbytý.

Především musím zmínit, že se nekoná jakýkoliv náznak dějového zvratu - ani překvapivého, ani jiného. Kluk musí uběhnout 100 km, přežít, stihnout to, porazit mimozemšťana a aktivovat maják. Což udělá, přežije, stihne, porazí, aktivuje a je konec filmu.

Zadruhé musím zmínit, že je zhola zbytečné, že film je sci-fi! Námět údajně měl být původně příběhem kluka, který utíká normální současnou pozemskou divočinou, a až dodatečně byl děj přenesen o 1000 let do budoucnosti. To znamená, že hlavní hrdina má na sobě divný kostým, jeho vysílačka přenáší hologramy, a na konci příběhu je místo medvěda mimozemšťan. (A ten mimozemšťan se jmenuje Ursa. Podívejte se do latinského slovníku, co to slovo znamená.) To je všechno! V rámci propagace filmu byla spuštěna tato stránka, na které se můžete podívat, jak se během 1000 let budou rozkládat různé pozemské památky. Ve filmu NIC TAKOVÉHO NENÍ a v divočině, kterou se mladý Smith prohání, není jediná stopa po lidech, kteří zde kdysi žili. Žádná troska, žádné lidské stavby, ani náznak - jen divoká příroda a divoká zvířata, která jsou trochu divočejší a trochu větší, než je známe dnes - takže jsou CGI a nevypadají moc dobře.

Film vůbec nevypadá moc dobře. Shymalan natáčel digitálně (k čemuž měl dosud odpor) a i když film stál 120 milionů, vypadá většinu času jako něco, co by s přimhouřením oka mohlo vzniknout v našich lesích a v počítačích UPP za český rozpočet.

Will Smith je dobrý herec, ale tentokrát hraje velmi nevděčnou postavu. Ten otec je totiž především voják a teprve pak otec, takže svého syna celý film péruje (vysílačkou) jako Terazky Kefalína a kdybych film překládal já, pravděpodobně bych ho nechal, aby v češtině své ratolesti vykal! Smith Junior se mi moc líbil v novém Karate Kidovi, ale v Po zániku Země hraje dost nesympatického a neschopného usmrkance, který v sobě nakonec najde odvahu, aniž bych mu věřil, že prošel nějakým vývojem a přestal být neschopný usmrkanec. Hraje ho docela dobře, ale nebavilo mě se na něj koukat..

Tenhle film ROZHODNĚ NENÍ "KATASTROFA", ani nic podobného. Ale v roce, kdy jsme se dočkali (a ještě dočkáme) několika ucházejících sci-fi, nevidím jediný důvod, proč chodit do kina na tenhle podprůměr.

7 komentářů:

 1. co je to "vykydlit někoho"? má to něco společného se sexem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kydlení používá například oblíbená kreslená postavička Lobo, ten vykydlí úpně všechny, včetně všech obyvatel své rodné planety Czarnia. Ne, se sexem to má společnýho málo (tělesné tekutiny....)

   Vymazat
 2. Odkud je známo, že Smith se na filmu podílel taky jako režisér?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Although not credited on the finished film, co-writer/producer Will Smith was responsible for much of the movie's direction. While Shyamalan was primarily in charge of the blocking (composition of shots, placement of the camera) and the visual aspects of the film (color and design), it was Will Smith who personally coached Jaden Smith in his performance and dictated the development of the story and the way the on-screen action would unfold.

   A fotka: http://tiffanyyong.com/wp-content/uploads/2013/06/Will-Smith-M-Night-Shyamalan-500x433.jpg

   Vymazat
 3. tak jsem se mrknul na tu stránku o rozkládání památek a tak špatnou práci ve fotošopu jsem dlouho neviděl,spíš to dělali v malování :) jestli film náhodou nemá budit stejnej dojem. Pokud jde o rozkládání monumentů na zemi, tak doporučuju dokumentární fikci LIFE AFTER PEOPLE (2008).

  OdpovědětVymazat
 4. V divočině, kterou se Jaden/Kitai prohání je stopa po lidech: po scéně s hnízdem jsou tam pozůstatky přehrady.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.