17.6.13

Recenze: Bling Ring - 30%

Film Sofie Coppolové na motivy skutečných událostí, kdy před pár lety partička rozmazlených skorobohatých teenagerů v Hollywoodu vykrádala (i opakovaně) byty slavných hvězd a s kradenými módními doplňky se pak chlubila ve škola i na Facebooku.

Více se můžete dočíst na Wikipedii, nebo se podívat na pár skutečných reportáží o této záležitosti (chronologicky pozpátku).Tento film vypadá jako nějaká co možno nejvěrnější rekonstrukce skutečných událostí, bez jakéhokoliv bonusu v podobě emocí, dramatu, vizuální zajímavosti atd... Většinou se při natáčení filmů podle skutečných událostí používá cosi, čemu se říká "dramatizace", ale v tomto případě k ničemu takovému nedošlo a film je nudnější, než když si o těch událostech přečtete, nebo se podíváte na dobová zpravodajství (což je s podivem, protože údajně nejde o přesnou rekonstrukci událostí a postavy se jmenují jinak).

Všichni hrdinové jsou fracci, kteří nedělají NIC jiného, než že chodí na večírky, hulí, povídají si o módě a vykrádají cizí sídla, případně to všechno kombinují. Opravdu, skoro polovinu filmu zabírají scény, kdy se hrdinky (a jeden gay) prohrabávají v šatnících slavných lidí a radostně hýkají nad značkami, které tam nalézají. Ve filmu není nejmenší náznak toho, co hrdinové cítí (pokud něco). Všechno je natočeno tak odtažitě a bez jakékliv tvůrčí invence, že to skoro působí jako záměr, kterým Coppolová asi chtěla něco říct, ale netuším co.

Když konečně dojde k odhalení pachatelů (15 minut před koncem), film se stane o trošičku zajímavějším, protože vidíme rozhovory s obviněnými, ve kterých nikoho z nich ani nenapadne, že by snad udělal něco nesprávného, a všem jde pouze o slávu - což připomíná nějaké slabší nastavování zrcadel společnosti od Olivera Stonea...

A velmi mě iritovala většina použitých songů (což byl možná také záměr):Velice mi to svým námětem připomínalo nedávný film Spring Breakers, s tím rozdílem, že Bling Ring neobsahuje žádné psychedelické scény a není nijak vizuálně zajímavý. Jako jediné plus je možno brát skutečnost, že Emma Watson a několik dalších pohledných děvčat se v něm chová občas sexuálně vyzývavě a špulí. Pysky. Ústní pysky. Ani v tomto ohledu ale film zdaleka nedosahuje zábavnosti / ujetosti Spring Breakers.

P.S: Na českém plakátu je napsáno "Bling Ring - Jako VIPky", ale v úvodních českých titulcích nic o "VIPkách" není. Asi to tedy není český název ale jenom reklamní slogan...

3 komentáře:

 1. Bože, co je "Bling Ring - Jako VIPky" za grc? Jak se má číst slovo "VIPky"? Víajpičky?

  Celkem jsem se na tenhle film těšil (hlavně kvůli Emmě), ale nadšení pomalu opadá a nakonec na něj budu koukat *výhradně* kvůli Emmě. Co se dá dělat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, takova virtualni Emma Watson Coppolace kdyz uz se tu dovolavas boha.

   Vymazat
 2. "A velmi mě iritovala většina použitých songů"

  Další důkaz o tom, že Fuxoft opravdu nerozumí hudbě.:)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.