2.6.13

Recenze: Star Trek: Do temnoty [Star Trek: Into Darkness] - 80%

Padouch John Harrison (Benedict Cumberbatch) vyhlásil válku Federaci, zabil několik kapitánů a nyní se skrývá v opuštěné provincii klingonské domovské planety Kronos.

Kirk a spol jsou vysláni, aby ho vygumovali - je to tajná operace, v rozporu s předpisy. Admirál Marcus (Peter Weller, původní RoboCop) prostě Enterprise tajně vyšle, aby na Harrisona z dálky odpálila torpéda a vrátila se.

V Kirkovi se ale nějak hne svědomí, Harrisona místo odkráglování zajme, a když Harrison začne mluvit, vyplouvají na povrch překvapivé informace...


Nemá samozřejmě příliš smysl zabývat se srovnáváním posledního Star Treku se starým seriálem a prvními deseti filmy. Jsme už dávno jinde, v nové, dravější generaci, ve které například Uhura žije se Spockem.

Srovnání se čtyři roky starým rebootem je ovšem zajímavé - v něčem dopadá hůř pro tento film, v něčem pro předchozí.

Nový Star Trek je o něco výpravnější, s megalomanštějšími akčními scénami, které většinou jsou nejen technicky vydařené, ale také skutečně napínavé. Pravděpodobně napínavější, než jsme kdykoliv viděli v jakémkoliv Star Treku. Super.

Bohužel, vytratila se ona téměř dětská radost, pramenící v předchozím film z toho, že nám byli představováni staří známí v nové podobě a v nových souvislostech. V tomto filmu už hlavní hrdiny známe, jsou přesně takoví, jaké si je pamatujeme z minulého filmu, a žádné představování starých známých se nekoná (respektive koná, ale o tom až ve spoileroidní části recenze). Herci hrají tak, jak mají, ale hrají do značné míry "na autopilota". S výjimkou Kirka a Spocka se o nikom nedá říct, že by prošel nějakým aspoň trochu zajímavým vývojem. Sulu a Čechov jsou ve filmu vyloženě jen do počtu a scénář musí dělat namáhavé veletoče, aby i oni dostali aspoň malinkou příležitost zazářit.

A když jsme u těch nepravděpodobných veletočů: Když jsem se snažil pochopit, proč přesně udělali Harrison a admirál Marcus to, co udělali, nějak mi to pořád nedávalo přílišný smysl a přišlo mi to strašlivě překombinované, a závislé na příliš mnoha nepředvídatelných proměnných. Ke cti filmu ale slouží, že jsem o tom začal přemýšlet až poté, co jsem film viděl - protože v jeho průběhu na to nebyl čas. Jiní s tím ale měli větší problém, viz např. zde (v angličtině).

Postava Johna Harrisona je ve filmu zdaleka nejzajímavější. Dost dlouho není jasné, jaké jsou jeho motivy, o co mu vlastně jde, a ve které scéně jak moc lže. Navíc ho Cumberbatch hraje jako opravdu lahůdkového badasse a je ho ve filmu hodně. Bohužel, Petera Wellera je ve filmu málo a Alice Eveová (od příštího dílu zřejmě nová členka posádky) je v tomto filmu víceméně jen proto, aby se na dvě sekundy zcela nesmyslně ukázala ve spodním prádle.

Star Boobies!

A poslední mírná výtka spočívá v tom, že zatímco předchozí film se dal brát jako nový začátek, plně pochopitelný i pro nezasvěceného diváka, v tomto filmu budou zasvěcení trekkies při poslední půlhodině filmu prožívat zásadně jiné emoce, než nezasvěcení - i když si nejsem jist, zda na tom budou hůře, nebo lépe.

NÁSLEDUJÍ SPOILERY!!!!

Poměrně brzy po začátku natáčení se začaly objevovat zvěsti, že Cumberbatch ve skutečnosti hraje Khana, což je populární padouch z filmu Star Trek: Khanův hněv z roku 1982. Tvůrci kolem toho mlžili a tvrdili, že Cumberbatch hraje postavu jménem "John Harrison", nikoliv "Khan".

No a pak jdete do kina a tam Cumberbatch řekne: "John Harrison je falešné jméno, které mi dali, když mě probudili z kryospánku. Mé pravé jméno je Khan."

Čímž vzniká poněkud zvláštní situace. Tento Star Trek rozhodně není remakem Khanova hněvu a Cumberbatchův Khan ani zdaleka nevypadá a nechová se jako Khan Ricarda Montalbana. Přesto se ale v tomto novém filmu objeví "starý Spock" (Leonard Nimoy), aby mladému Spockovi prozradil, že se Enterprise kdysi s Khanem utkala, a jak na něj vyzrála - aby nakonec mladý Spock na mladého Khana vyzrál naprosto jiným způsobem. Což by zase naznačovalo, že tento Khan má opravdu být tatáž postava, která byla ve 31 let starém filmu, ale pak vznikají opravdu bizarní historické paradoxy, které hrozí zhroucením vesmíru do černé díry. J.J. Abramse.

To ale není všechno! V závěru filmu se Enterprise může zachránit jen tím, že někdo osobně vleze do reaktoru a narovná ručně jeho jádro, čímž se odsoudí k smrti ozářením. Kirk to udělá, Spock s ním před smrtí prohodí přes pancéřové sklo pár vět, načež Kirk umře (což mu pochopitelně moc dlouho nevydrží).

Tato scéna velmi přesně kopíruje závěr Khanova hněvu, s tím rozdílem, že v něm se obětoval Spock a na druhé straně skla byl Kirk! A zatímco ve starém filmu Kirk zoufale řval "Khaaaane!", v tomto filmu to udělá Spock...

Tato "reverzně zkopírovaná scéna" nemá ve filmu moc smyslu, a připadalo mi, že existuje jen proto, aby se trekkies zasmáli (a na předpremiéře plné fanoušků se skutečně při této scéně všichni téměř nonstop smáli). A přitom divák, který nezná starý Khanův hněv, by měl být dojat tím, že umírá hlavní hrdina filmu.

No a protože dnešní doba je dravější, z oživením Kirka se nepočká na další film (jako v Khanově hněvu a jeho pokračování), nýbrž k němu dojde po pár minutách (filmového času) - prostě se do Kirkovy mrtvoly vstříkne krev naklonovaná McCoyem z Khanovy superkrve. Což mimochodem znamená, že od této chvíle může Hvězdná flotila kohokoliv čerstvě mrtvého snadno oživit a zajímalo by mě, jak to bude použito v dalším díle Star Treku. A jak tam bude použita skutečnost, že Kirkova mise způsobila začátek války s Klingony (protože jich pozemšťané na Kronosu pozabíjejí nejméně 20), což se v tomto filmu nijak neřeší...

P.S: Protože jsem české titulky překládal na základě černobílé kopie v rozlišení asi 120 x 80 pixelů, kdy jsem neviděl, co se děje a kdo na koho mluví, bohužel jsem smysl některých hlášek plně pochopil až když jsem viděl film v kině, s hotovými titulky. Pokud se vám to nelíbí, stěžujte si u pana Paramounta...

P.P.S: Film je 3D a i když se ho značná část odehrává v šeru, kupodivu to příliš nevadilo a ve třech rozměrech všechno vypadalo "tak nějak víc sci-fi". V Imaxu navíc film obsahuje několik scén ve větším formátu, ale ty jsem neviděl.

31 komentářů:

  1. Těžko si dovedu představit recenzi restaurace, která dostala 4 hvězdy z 5 a já se v ní dočtu, že prostředí 4 hvězdy, jídlo 4 hvězdy, jenom mi ho donesl číšník, který byl špinavě oblečen a neuměl servírovat.

    Tak proč jsi tomu dal 80 %, když jsou tam špatné titulky?
    Proč jsi tomu nedal 0, 10, nebo 20 % s vysvětlením, že to je za chybné titulky, které jsi přeložil sám? 80% hodnocení můžeš zmínit v článku, že by platilo, kdyby film byl profesionální produkt celý, včetně titulků.

    Část lidí si recenzi ani nepřečte a pokrčí rameny - hmm málo procent, asi je to sr....
    Část lidí se bude bavit na tvůj účet a možná vznikne nový internetový mem - recenzent idiot dal filmu nula procent kvůli chybným titulkům, které ale sám překládal.
    A část lidí de dozví o problému, nebo se znovu zamyslí nad problémem, o kterém už ví.

    Když to uděláš sám, tak to možná zapadne - ale kdyby vás takhle začalo dělat recenze více, tak by pak musel někdo z Česka vysvětlovat někomu z Paramountu, proč má jejich film v dané zemi o dost horší hodnocení, než jinde.

    OdpovědětVymazat
  2. Trekkies konecne dostali direkt primo od Lindelofa; Uhura a ta svlikla vedkyne 2 jedine duvody, proc to stahnout (jo a dat fidbek panu Paramountovi..) z ruznych nosicu, jinak me napada snad jen srovnani s nedavnym Blood Dragonem - jak sakra ve 21. stoleti muze mit jakykoli ambice sci-fi, ve kterym je scena, jak někdo narovnava rucne jadro reaktoru?
    za takovyhle sracky nejsem ochotnej dat ani korunu, bez ohledu na to, kolik raketek tam vybuchne
    si delaj prdel a to to bude nejspis maximalne pruderni navíc..

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Reaktor na hmotu a antihmotu je krapánek jiná technologie, tak možná neprodukuje tolik tepla. :D

      Mě nakrklo spíš to, že Kirka fakt nenechali chcípnout natrvalo. Prosím, ať si leze do reaktoru a dělá tam hrdinu (však je to konec konců prachobyčejná space opera), ale mělo by to mít taky sakra nějaký trvalý dopad. Jak má pak divák brát vážně hrozby a rizika, když takový akční pajdulák nezdechne ani po gymnastice v reaktoru?

      Vymazat
    2. ja myslim, ze Lindelof zcela spravne trval na pritomnosti "zbytecne" nahoty, protože dobře vedel, ze jinak reaktor na hmotu a antihmotu produkuje az prilis mnoho tepla

      Vymazat
  3. Odpovědi
    1. Tam mají ovšem taky dost blbostí. Například vytýkané "Except that 1) when the volcano erupts, it’s going to kill everybody on the planet, so it hardly matters where they are" - to je nesmysl. Ten chrám je těsně u sopky a bude zničen, ať se podaří sopku zašpuntovat, nebo ne (a taky ve filmu ZNIČEN JE, i když je sopka zašpuntována), takže je dobrý důvod z něj domorodce odlákat.

      Vymazat
    2. nejlepsi je ta cast kde nadava na Tribbla a ten obrat s krví :)

      Vymazat
  4. Spoilery!

    1. Nejenže Khanova krev pomůže zachránit Kirka, taky by to mělo znamenat, že se s Kirka stane geneticky upravený nadčlověk se silou odpovídající té Khanově. Zajímalo by mě, jak s tímhle budou dál pracovat.

    2. Tím, že se Nero vrátil časem v minulym díle a zabil starýho Kirka, změnil budoucnost a založil paralelní vesmír, který funguje vedle toho starýho filmovýho, potažmo seriálovýho. To mi přišlo jako geniální tah a zároveň to slouží jako výmluva na to, proč se nyní věci dějí jinak - za to bych je nepeskoval.

    3. Za co bych je peskoval, je to, jakým způsobem odflákli masky a kostýmy Klingonů a fakt, že po polovině film výrazně ztratí tempo a hlavně ten Khanův origin je tam vysvětlenej tak moc komplikovaně, až mě to vytrhlo vytrhlo z transu, do kterýho jsem upadnul hned na začátku filmu.

    4. a nejsou tam mozkočervi!

    OdpovědětVymazat
  5. (spoilery)

    Když je v paraelním vesmíru jinak vypadající posádka, tak i Khan může vypadat jinak, to je v pohodě, ale proč tam kurňa straší ten pořád stejnej starej Leonard Nimoy?
    Nebo mi něco uteklo v jedničce? Byla tak roztěkaná, že to je možný ..

    Jinak, pokud je otravnej a frackovitej Chris Pine mrtvej alespoň na 5 minut, je to určitě vylepšení děje.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nimoy tam přiletěl společně s Nerem z originálního vesmíru a už se nemůže dostat zpátky. Mě spíš baví, že se někam uklidil a tam čeká, až mu prostě někdo zavolá...

      Vymazat
    2. dulezity je, ze Trekkie najde logicke vysvetleni pro cokoli, co je "psano" na platne; TO je axiom, slova pouzita k onomu vysvetleni podruzna

      Vymazat
  6. Franto, tohle je tvůj profil?

    http://www.csfd.cz/uzivatel/414498-fffilm/

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Není. Můj profil je http://www.csfd.cz/uzivatel/64912-fuxoft/ ale přihlašuji se tam tak jednou za tři roky....

      Vymazat
    2. škoda, tvé hodnocení bych tam u filmů viděl rád ...

      Vymazat
  7. Kdo by chtěl pro srovnání jinou recenzi, zde: http://www.sarden.cz/film-star-trek-do-temnoty-star-trek-darkness

    OdpovědětVymazat
  8. Carol Marcus, ktoru hra Alice Eve je v povodnej casovej linii matkou Kirkovho jedineho syna Davida, vystupovala aj v povodnom The Wrath of Khan, cize jej postava tam nie je len aby sa na par sekund vyzliekla. :-)

    OdpovědětVymazat
  9. Dny vody ve Stromovce aneb voda pro život - 4. - 5. června 2013

    http://www.lesypraha.cz/index.php?cat=710&aid=1288

    OdpovědětVymazat
  10. Cela tahle povoden je marketingova akce na Kundovresky 2, zejtra rano bude pochodovat centrem Prahy az 3300 Kubiku! Radeji tam nechodte.

    OdpovědětVymazat
  11. Je to jen nahoda?! http://m.aktualne.centrum.cz/article.phtml?id=781567&s=177

    OdpovědětVymazat
  12. Mě shlédnutí filmu ve 3D jen utvrdilo v tom, že je 3D zlo a za peníze na něj opravdu nikdy nepůjdu. Tolik zbytečně zkažených záběrů...
    Jedině kdyby 3D efekt zmenšili na polovinu a používali ho jen v pomalých záběrech, tak by to možná šlo. Ale akční scény? Prostě málo FPS a proto je všechno totálně rozmazané... :-(
    Nicméně Dolby Atmos rules.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Byl dem v Imaxu a pak v Premiere Cinemas na Dolby Atmos. Imax mel rozhodne lepsi a uzasne 3D a zvukove nebyl vyrazne odlisny. Az n nekolik par monentu. Doporucuju tedy zajit do Imaxu.

      Vymazat
  13. A to se NIKDO nepozastaví nad tím, jak měli hnusné slavnostní uniformy s čepicemi jako z ruského filmu?

    OdpovědětVymazat
  14. Viděl jsem to, co dodat?
    - ano uniformy jsou šílený
    - ano, chybějí tam mozkočervi
    - ne, motivace Johna Harrisona jsou zcela dobře pochopitelné a dávají smysl, ovšem jednání admirála Marcuse je jeden veliký logický laps ( a zároveň největší nesmysl v rámci celého jinak celkem dobře šlapajícího filmu - mluvím o těch torpédech, která nebyla torpédy).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. jo, a testování padouchovy krve na mrtvém tribblovi je určitě zakázané nějakou Vesmírnou směrnicí!

      Vymazat
  15. Tretí spoilerový odsek je dosť mimo. 1. tok dejín je v dôsledku udalostí z predošlého dielu narušený a začína odznova. 2. v prvom rade sa film v minimálne rovnakej miere (ak nie ešte viac) ako na The Wrath of Khan odkazuje na epizódu seriálu Space Seed. A Cumberbatchov Khan sa správa podobne ako tam (navyše "nový" Khan nemá odžité to, čo mal "odžité" Khan vo Wrath of Khan, takže porovnávať ich je scestné).

    OdpovědětVymazat
  16. Co se stalo s těmi zmraženými těly Khanovy posádky, co vyjmuli z torpéd?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Na konci filmu to jde vidět.
      Nechali je zmražený (i s Khanem) a dali je do nějakého skladu.

      Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.