12.6.13

Když se dva perou, třetí lev chcípne

Dnes jsem dostal e-mailem tiskovou zprávu z České filmové a televizní akademie (ČFTA), kterou si můžete přečíst zde. Mluví se v ní o tom, že ČFTA bude dále udělovat filmové ceny, ale tyto se nebudou nadále jmenovat "Český lev", protože se ČFTA nedohodla s Petrem Vachlerem a VAC (Vachler Art Company).

Bohužel se mi na internetu nepovedlo najít ony zmiňované "tiskové zprávy VAC ze 7.6. a 10.6.". Nikdo mi je neposlal, nevygooglil jsem je a nejsou k dispozici ani na www.vac.cz v sekci "novinky". Našel jsem pouze tento rozhovor s Vachlerem z 8.6., který zjevně představuje jeho stanovisko (a vyšel na doméně Kinobox.cz, což je samozřejmě také Vachlerův projekt).

Než začnu tyto dva dokumenty (protože žádné jiné nemám) nějak rozebírat, stojí za to upozornit, že na webu ČFTA není stále jediná zmínka o tomto jejich prohlášení, a stále je tam Vachler uveden jako ředitel ČFTA! Možná to ale souvisí s tím, že "prezídium ČFTA" se stránkami cfta.cz nemůže nijak nakládat (viz dále) a že mi "oficiální tisková zpráva prezidia ČFTA" přišla z domény mat.cz (která nemá s ČFTA nic společného, kromě toho, že patří jednomu z lidí, kteří jsou v prezidiu). Což jsou v mých očích automaticky mínusové body pro ČFTA.

Když Český lev před 20 lety vznikl, chápal jsem ho tehdy (možná naivně), jako záležitost, kterou si vymyslel Vachler, vyprodukoval ji, riskoval v ní své peníze a podařilo se mu oslovit dost lidí z branže, aby mu v jeho cenách hlasovali.

Když vznikla ČFTA, chápal jsem ji také (možná ještě naivněji) jako podnik, který si založil Vachler proto, aby Čeští lvi působili oficiálněji.

Podle obchodního rejstříku vznikla v roce 1999 "Česká filmová a televizní akademie, obecně prospěšná společnost", která má ve výčtu svých obecně prospěšných služeb mimo jiné "působit jako rozhodčí orgán ve věci udělování prestižních výročních cen ČESKÝ LEV ve spolupráci s Vachler Art company". Je otázkou pro právníky, jak - pokud nějak - souvisí tato společnost s původní ČFTA.

A nezanedbatelná drobnost: Ochranná známka a doména CeskyLev.cz patří společností VAC, které patří i doména cfta.cz!

Ať jde tedy ve sporu o cokoliv, je nutno objektivně ocenit grácii Petra Vachlera, který zatím nepřesměroval doménu cfta.cz například na vac.cz nebo kinobox.cz.

Nevím samozřejmě, jak to celé dopadne, jestli se bude někdo s někým soudit, jestli se dohodnou, nebo jestli bude další česká filmová cena (kde se bude na rautech podávat i maso). Ale... dokážete si představit, že by Americká filmová akademie po několika desetiletích zjistila, že ochranná známka "Oscar" patří někomu, kdo kdysi produkoval Oscary, a že s tím ona nemůže nic dělat, pokud majitel nebude chtít?

Nějaký zahraniční lev, který nepatří Vachlerovi.

Je to pro mě především typický projev naší národní mentality, kdy se "všichni se všema nějak kamarádsky dohodnou, však vono to bude dobrý" a pak se někdo diví, že něco, na čem 20 let pracoval, mu nepatří a nikdy nepatřilo.

A také mi můj selský rozum nebere, jak mohu považovat za "neseriózní jednání" to, že mi někdo nechce prodat něco, co jemu patří, za podmínek, které si představuji. Možná to je tím, že nejsem podnikatel, ale když řeknu panu plukovníku Sandersovi "koupím od vás Kentucky Fried Chicken za milión korun" a on mi řekne "prodám ti ho za dvě miliardy miliard a nesmějí do něj chodit vegetariáni", tak mi připadá, že můžu maximálně zalézt zpátky do své díry a být naštvaný na sebe, že jsem připustil, aby to KFC Sandersovi někdy patřilo. Ale jak říkám, já nejsem podnikatel, ani nemám nadaci.

FULL DISCLOSURE: Hlasuji každoročně v Cenách české filmové kritiky (což je zcela jiný projekt, který s tímto článkem nesouvisí) a současně i v kategorii "cena kritiků" v Českém lvovi. O celé výše propírané záležitosti jsem se poprvé doslechl dnes a nemám o ní žádné jiné informace, než jsem výše uvedl. Z nich vycházejí veškeré mé závěry.

12 komentářů:

 1. tady je to z jiného úhlu pohledu:
  http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/novinky/clanek.phtml?id=782431

  OdpovědětVymazat
 2. Takrka publicistika. Drzim klobouk, downhill.

  OdpovědětVymazat
 3. Vsechny ceny jsou stejne predem koupeny a vubec nic neznamenaji.

  OdpovědětVymazat
 4. Všechny ceny jakož i jiné kreatury zemských sfér jsou si rovny, ovšem žadné z nich by se nemělo podobat člověku....

  OdpovědětVymazat
 5. A jo.
  Vy byste chtel, aby nejlepsi film sveta vyhlasoval Borat.
  Neodvolatelne.

  OdpovědětVymazat
 6. pro me byl Ceskej lev jako tv porad jen prehlidkou lidi, co chodi po podiu a něco rikaji a nejak hybou rukama; občas to bylo extremne trapne a imho to wtfovalo samo sebe; jako filmove oceneni mi to od chvile, co film nejak vnimam, podobne jako Oskary nerika vůbec nic, poznam sam, co mi chutna a co ne, dokonce si myslim, ze i poznam, co je dobre ve svetle nejakych obecnějších dlouhodobějších kriterii; cili vlastne je mi to totalne u prdele, to jsem chtěl rict
  Kinobox s Holym a tim dabelskym dedkem byl dobrej

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milos!! https://www.youtube.com/watch?v=A3vgVb4SwL0

   Vymazat
  2. Mi přišel dobrej i Kinobox se Čtvrtíčkem. Sice to bylo o filmu ještě míň než diskuze fffilmu, ale aspoň sranda.

   Vymazat
 7. Kecy, "filmaři" mu chtěli sebrat co jeho jest.
  Zaštiťují to tím, že to Wachler neumí. Kdyby to neuměl, tak by to nevybudoval do takové slávy (ať už to slovo znamená cokoli) jakou to má dnes. Názor, že by Wachler měl cenu věnovat ČFTA je nesmyslný, je to za Wachlerovy peníze, sponzory dodal Wachler, značku vybudoval Wachler. Proč by někdo jiný měl těžit z toho co dokázal? Když to přeženu, když se Wachler bude chtít aby se tam sralo do kouta, bude se tam srát do kouta. Proč? Protože je to jeho...
  A teď se na to podívejme z jiného soudku. Parta kolem Svěráka a spol. je jenom jedna z filmařských loby, která nejvíce křičí o štědré dotace od státu! Ti lidé to mají dobře vymyšleno, dostanou celkem prestižní značku "Český lev", prohlásí to za "jediná správná česká filmová kultura" a pod heslem "podpora české kultury" budou dojit státní rozpočet.
  Být Wachler ukážu jim fuck finger a nazdar.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč píšete Wachler s "W"??
   Jinak souhlas.

   A Františku, doufám že nebudeš výraz "Česká národní mentalita" vytahovat moc často, to bys mě nasral. Jestli se ti zdejší poměry nelíbí, tak se odstěhuj někam jinam, třeba do oblíbenýho Japonska.

   Vymazat
  2. Teda výraz "Česká národní mentalita" taky rád nemám, páč mě hází do jednoho pytle se mnoha dalšíma kriplama ... ale ještě míň mám rád, když je někdo posílán k odstěhování, když se mu zde nelíbí.
   V čechých žije spousta hovad, spousta zvyků je tu hovadských, pivem počínaje a projevy na fotbale pokračuje, nicméně se kvůli tomu stěhovat nebudu, ale hovadům hovada říkat budu ...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.