26.6.13

Recenze: Stážisti [The Internship] - 40%

Dva stárnoucí loseři (Vince Vaughn, Owen Wilson), kterým "ujel vlak", a kteří už se nemohou uživit jako prodejci hodinek, se rozhodnout přihlásit na stáž do Googlu (aniž by příliš tušili, co je to Internet). Shodou náhod a nedorozumění se tam dostanou, jsou začleněni do týmu 20letých nerdů a mají týden na to, aby ukázali, co v nich je a není.Úplně nejdříve bych rád prohlásil, že film není tak špatný, jak jsem se obával. Přestože ho režíroval Shawn Levy (který spáchal např. obě Noci v muzeu a nového Růžového pantera) a přestože je film dabovaný (!!!), při jeho sledování se mi nedělalo fyzicky nevolno a občas jsem se dokonce trochu uchechlt - především jsem se ale nudil...

Dále bych rád upozornil, že pro ocenění kvalit filmu je úplně jedno, co si myslíte o Googlu a jak se vyznáte v internetových záležitostech. Ve filmu se sice na dvě vteřiny objeví Sergey Brin a auto bez řidiče, ale docela dobře by se celý film mohl odehrávat ve smyšlené megaspolečnosti (podnikající v čemkoliv) a nic moc by se na něm nemuselo měnit. Je jasné, že firma, ve které se většina filmu odehrává, nemá nic společného s fungováním jakékoliv existující firmy (protože pak by musela během pár týdnů zkrachovat), a nic na tom nemění skutečnost, že občas uvidíme známá loga, zelené robůtky atd... Jedna podzápletka se například točí kolem toho, že hlavní hrdinové vymyslí geniální inovativní aplikaci, která uživateli zabrání odeslat v opilosti zprávu, kterou by ve střízlivém stavu neposlal - přičemž v reálném světě přesně tuto službu Google poskytoval už v roce 2008. Asi tolik k ukotvení scénáře v realitě.

Každopádně, tento film je velmi málo o internetových technologiích a mnohem více o chlapících ve středním věku, kteří dávají životní lekce mladým geekům (a naopak).


Ale teď už k tomu, co fungovalo a nefungovalo:

Vaughn a Wilson mají mezi sebou slušnou chemii a jsou schopni bavit se o čemkoliv (například o hovně) způsobem, který je aspoň trochu vtipný, a to i když je nadabovaný. Přitom dabing a překlad nepřeložitelných vtipů jistě byly značně náročné, ale je to zvládnuto víceméně se ctí, jen s pár drobnými chybami typu "Click on the box below the window" - "Klikni na krabičku pod oknem".

Velmi zvláštní je způsob, jakým scenáristé pracují s "generačními rozdíly" a tím, co je pro koho "cool". Připadalo mi to totiž dost náhodné:
 • "Staroušci" netuší, co je to "famfrpál", "cosplay" nebo "hentai". To chápu.
 • "Starouškům" připadá cool film Flashdance (1983), který "mladí" neznají.
 • "Mladým" připadají cool původní Star Wars (1977 - 1983), ale "staří" nevědí, co to znamená "jste jako Han a Luke" a "otrokyně Leia v bikinách".
 • "Starouškům" vůbec nic neříká slovní spojení "plešatý profesor Charles Xavier v invalidním křesle", přestože comicsy s X-Men vycházejí non-stop od poloviny 60. let).
Především ale platilo, že jakmile se film snažil z nezávazného blbnutí přerodit v cosi vážnějšího (což se v něm stane mnohokrát), okamžitě přestával fungovat, a to úplně. Všechny ty kecy o porozumění napříč generacemi, týmovém duchu, skutečné lásce a zodpovědnosti ve středním věku, jsou strašlivě klišoidní, trapné a opravdu zcela nefungující.

A skutečnost, že to celé má skoro dvě hodiny, je neodpustitelná.

P.S: Poměrně nápaditý je design závěrečných titulků, které si můžete pustit tady. Překvapivě je v nich také bonusová cosplay scéna, kterou v kině vůbec neuvidíte (ve filmu ani v závěrečných titulcích)!

9 komentářů:

 1. gugl propaganda
  ze to ve skutecnosti ani nahodou nevypada jako firma, která by mela sanci fungovat?
  ano, tim spis
  ze to je film, který je nijak vybocujici jako každý druhy?
  ano, tim spis
  ze to dostalo jen 40%
  ano, tim spis

  OdpovědětVymazat
 2. Owen Wilson je IMHO takový trochu modernější Thomas Gottschalk.

  OdpovědětVymazat
 3. Myslím, že odkazy na původní Star Wars jsou ve filmu prezentovány jako nerdská záležitost, ne věková. Totéž profesor Xavier.
  P.S.: co je to cosplay?

  OdpovědětVymazat
 4. Náhodou, prý je to nejlepší komedie roku 2005...
  http://www.youtube.com/watch?v=XqBLBqM7B4Q

  OdpovědětVymazat
 5. @Karel - A no jo. A já si pořád říkám, odkud toho chlapa vlastně znám... a já ho před dvaceti lety vídal v upoutávkách na německým satelitu! :D

  OdpovědětVymazat
 6. ta zaverečna scena tam neni možna proto, že se menuje Lost cosplay scene ...ehm

  OdpovědětVymazat
 7. UKECANÁ NUDA.
  Uvedomujem si, že veľa z vtipov sa "stratilo v preklade", ale scénar je aj napriek tomu slabý a narýchlo "zbúchaný". Termín natáčania asi nepustil a tak už nebol čas scénar doladiť. Z námetu a zo spojenia s Google sa dalo vyťažiť viac.
  MIZERNÁ RÉŽIA.
  Buď je Shawn Levy netalentovaný pseudorežisér, alebo k tomu pristúpil v duchu "moc ma ten film nezaujíma, ale honorár je fajn a budúci projekt už bude OK".
  Niektoré scény sú tak mizerne zrežírované a zahrané, že k ich popisu okrem slova NUDA treba doplniť aj slovo TRÁPNOSŤ (obchod s matracmi, rande s "kreténom").
  Celému filmu chýba tempo a nemá ten správny drive, ktorý by vás vtiahol do deja.
  GOOGLE.
  Najviac ma na tomto filme prekvapuje, že Google súhlasil s jeho uvedením. Že tento film neuráža firmu plnú inteligentných a kreativných ľudí milujúcich svoju prácu (aj v tomto filme sa to tvrdí), lebo tento film je všetko, len nie inteligentný, vtipný a natočený s chuťou.

  OdpovědětVymazat
 8. Franto to mě překvapuje, protože naopak Vaughn, Wilson nebo Ferrell mi už nepřipadají až tak vtipní (opravdu už jsou starý, nejen ve věkovém smyslu), ale fascinuje mě Google. Takže to mi přijde na tomto filmu daleko zajímavější. Protože každý, kdo viděl video "Working at Google" ví, že to tam opravdu vypadá spíš jako v herně a že firma rozhodně nekrachuje, ba naopak. Nicméně narážky zrovna na Flashdance a profesora Xaviera zvolené podivné asi jsou, uvidím až si film pustím.

  OdpovědětVymazat
 9. Myslím, že jiná firma by tam hrát nemohla. V Googlu to tak opravdu funguje. A pokud nevěříte, nezapomeňte, že mluvíme o dlouhodobě nejlepším zaměstnavateli.
  http://www.androidmarket.cz/ruzne/nejlepsim-zamestnavatelem-je-opet-google/

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.