30.6.13

Recenze: Sezóna zabíjení [Killing Season] - 40%

Letos do Varů nepojedu (z několika různých důvodů), ale to neznamená, že vám nemohu přinést recenzi nejnovějšího hollywoodského spektáklu, který se tam promítá!

Robert De Niro hraje amerického vojáka, který asi před 20 lety v Jugoslávii nastoloval mír a v rámci toho provozoval i nějaké ty popravičky. John Travolta hraje srbského vojáka, který masakroval hodné neSrby, byl De Nirem popraven, ale přežil to a nyní přijíždí do USA, aby si zde něco ulovil. Konkrétně De Nira, který si sám užívá v opuštěné chatě v lesích.V celém filmu se objeví asi 15 lidí (včetně flashbacků), z toho asi pět má nezanedbatelné mluvené role. Většinu filmu jsou ale na plátně jen De Niro a Travolta, prohánějící se po lesích (natáčelo se někde v Evropě), filosofující a navzájem se mučící.

Věc se totiž má tak, že poměrně záhy (po společně stráveném příjemném večeru) De Niro odhalí, co je Travolta zač, začnou se navzájem lovit, a střídavě zraňují a mučí jeden druhého. Travolta proto, aby se mu De Niro přiznal k tomu, že dělal nemorální věci (nebo něco podobného), De Niro proto, že rád dělá nemorální věci (nebo něco podobného). Skutečně snad půltucetkrát dojde k tomu, že jeden druhého drží v šachu a místo aby ho zabil, začne na něj připravovat nějaký složitý mučící set-up, v průběhu čehož ten druhý získá svobodu, praští toho prvního a je to zase obráceně. Trochu jako v Tomu a Jerrym.

Ve stádiu námětu mohl tento film vypadat jako zajímavý projekt, ve kterém se střetnou dva stárnoucí hardcore drsňáci a kromě drsňačení se také zamyslí nad tím, že "War... war never changes", nebo něčím podobně hlubokým.

Bohužel se několik zásadních věcí cestou k dokončenému filmu podělalo.

Především mi dost vadil Travolta, který - ač jeho postava pronáší velmi košaté věty v bezchybné anglické gramatice - má strašlivý přízvuk jako z Borata nebo nějakého animovaného večerníčku. A také dost legračně vypadá. Téměř kdykoliv promluvil, chtělo se mi smát. Opakuji: Travolta celý film mluví s takovým přízvukem, že mu skoro není rozumět, ale věty, které v angličtině pronáší, jsou gramaticky naprosto bezchybné.
No a pak jsem se poměrně značně nudil, protože Mark Steven Johnson není dobrý režisér. Dnes už to pravděpdobně mohu říct. Jeho Daredevil mi připadal docela slušný, ale jeho dva následující filmy - comicsový Ghost Rider a romantická komedie When in Rome - byly velmi nevydařené.

V Sezóně zabíjení se Johnsonovi úspěšně daří zabít nebo aspoň rozmělnit většinu zajímavých nápadů, které pravděpodobně byly ve scénáři. Ani jedna z postav tudíž není zajímavá (a nikdo další ve filmu není), krásy majestátní přírody jsou natočeny fádně a o akčních scénách se nedá moc mluvit, protože ani jeden z pánů (respektive jejich postav) na to pochopitelně už moc nemá věk.

Tento film je naprosto čistokrevné laciné rutinní béčko, které by zcela zapadlo v záplavě jiných podobných béček, kdyby s ním nebyla spojena tato dvě slavná herecká jména. Zatím se ani neví, jestli bude Sezóna zabíjení uvedena v našich kinech.

P.S: V závěrečných titulcích tvůrci děkují za to, že mohli ve filmu použít knihu Earnesta (sic!) Hemingwaye.

P.P.S: Film měl údajně původně být přímým pokračováním Tváří v tvář a John Woo v něm měl režírovat Travoltu a zhrobuvstanuvšího Cage. To by aspoň byla sranda!

8 komentářů:

 1. Vidím, že František pozná Fallout, palec hore :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. franta se v chatu 14 dni zpet priznal, ze hral fallout asi pul hodiny... holt to neni pestrobarevna japonska manga uchylarna

   Vymazat
 2. P.S.: Ve větě o závěrečných titulcích, je ještě před "Earnestem" chyba ... "je tvůrci děkují" - očividně v polovině věty přehodnotil znění. Nicméně udělat takovou chybu v P.S. upozorňujícím na chybu, je poměrně... (doplň adjektivum podle osobnostního profilu).

  OdpovědětVymazat
 3. Nevim proč by člověk s přízvukem nemohl mluvit gramaticky správně. Dost trapně a komicky by naopak vypadalo, kdyby dělal výrazné gramatické chyby. To by ubíralo filmu na vážnosti. Mě se film celkem líbil. Žádný megatrhák, ale nadprůměrná akční zábava. Travolta i DeNiro na svůj věk slušně akční. To že jeden druhého okamžitě nezabil, když měl možnost je vzhledem k charakteru postav víc než pochopitelné.

  OdpovědětVymazat
 4. Kua! Já myslel, že Killing Season je další pokračování Open Season - http://www.csfd.cz/film/197373-lovecka-sezona/ Teď abych šel s děckama na něco jinýho. :(

  OdpovědětVymazat
 5. Ve velké většině nesouhlasím, zjevně si film a příběh moc nepochopil... těch 90min mi uteklo jako nic- prvních 30 minut si myslím že hodně dobré .. prostřední část drsná ale naprosto pochopitelné činy- stejně jako konec .. překrásná hudba, prostředí, příběh.. herci si myslím že také dost dobré- De Niro 74 let- hodně slušné (poslední dobou se rozjel- zpět do ringu např) a Travolta 64 let si myslím, že taky dobré- naopak mi přišlo že ve filmu vypadá dost mladě a dobře- stejně tak přízvuk kterej mi vubec nevadil (naopak, klobouk dolu- se to učit)
  Otec je voják- takže dobře vím jakou daň to přináší- vidím to doma- když tu je.. takže naprosto chápu, souhlasím s anonymem z 1.července .. Asi to není film pro tebe..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.