11.9.12

Recenze: Země bez zákona [Lawless] - 70%

30. léta minulého století. Tři bratři Bondurantovi (Shia LaBeouf, Tom Hardy, Jason Clarke) si na americkém venkově celkem slušně žijí, pálí a prodávají ilegální kořalku jako všichni ostatní, a všechno je víceméně v pohodě. Pak přijedou zlí chlapíci z města, kteří chtějí, aby se prohibice pořádně dodržovala (rozuměj: Aby taky něco měli z jejího porušování), bratři Bondurantovi jim jako jediní nejdou na ruku, takže záhy "it gets personal", "the shit just got real" a podobně...Dlouho jsem neviděl, aby se film s tak úžasnými herci a s tak schopným režisérem (John Hillcoat) musel potýkat s tak nezajímavým scénářem (Nick Cave, na motivy knihy, na motivy skutečných událostí).

Ne že by byl scénář vyloženě špatný, ale je pouze průměrný a tudíž výrazně horší než většina ostatních složek tohoto filmu.

Scénář se údajně velmi přesně drží skutečných událostí, ale ty jsou smontovány do dvouhodinového filmu způsobem, který má k realitě hodně daleko a je spíš výstavní skříní nejzákladnějších scenáristických pouček. A to ještě ne pro filmové scenáristy, ale pro autory videoher.

Samozřejmě nevím, jak přesně to historicky bylo, ale odmítám věřit tomu, že postavy příběhu vypadaly a jednaly přesně takhle. Když se poprvé objeví na plátně Guy Pearce, je to jako by měl na čele napsáno "Já jsem hrozná svině, celý film budu hrozná svině, ale naštěstí mě nakonec potká špatný konec. A možná jsem gay a stydím se za to." Když se poprvé objeví na plátně Gary Oldman, je to jako by měl na čele napsáno "Já vypadám jako hrozná svině, ale později se ukáže, že jsem fér chlap s hodným srdcem." Když se poprvé objeví Mia Wasikowska, jako kdyby měla na čele "Jsem nedostupný anděl, a když bude konečně setřen pel mé nevinnosti, bude z toho osudový průser." Od třetiny filmu je jasné, že Shia LaBeouf hraje nejmladšího bratra, který bude muset rychle dospět a udělá při tom strašnou unáhlenost... A tak dále, u naprosté většiny postav a naprosté většiny zvratů.

Jsou filmy, u kterých takový scénář není na závadu. U tohoto filmu to na závadu je, protože většina ostatních aspektů filmu pripomíná spíše drsné, syrové, nepředvídatelné, brutální gangsterky / westerny, a jeho zvraty jsou napsané tak, že by chtěly diváka šokovat a překvapovat, což se jim bohužel většinou nedaří.


Je to fakt veliká škoda, protože herecké výkony jsou většinou skvělé a postavy jsou díky tomu zajímavě prokreslené (s výjimkou dvou ženských hrdinek, které jsou tak triviálně napsané, že jsou spíše rekvizitami). Stejně tak jednotlivé režijní nápady jsou zhusta zajímavé. Dokonce i dialogy se občas blýsknou něčím chytrým / vtipným (Tom Hardy místo důležitých hlášek občas jen odfrkává, z čehož se stane slušný running joke).

Ale tyto slušné epizody nejsou slepeny dohromady do pořádného soudržného celku se zajímavě se vyvíjejícími postavami. Je to škoda, protože tenhle film by si to fakt zasloužil.

P.S: Slovem "scénář" myslím "děj hotového filmu", nikoliv nutně to, co napsal Nick Cave do word processoru a co mohlo být po něm ještě zásadně upravováno.

P.P.S: U filmu, odehrávajícího se v roce 1930, mě zarazilo, že někde na začátku v českých titulcích někdo mluvil o druhé světové válce. Bohužel jsem nestihl přesně zaregistrovat co to mělo znamenat nebo jestli jsem neměl halucinace...

54 komentářů:

 1. Ta scéna z kina tam zůstala ?
  Že tam hraje i Tom Hardy je pro mne příjemné překvapení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta "scéna z kina" je z jiného filmu, "Gangster Squad", který byl odložen na rok 2013.

   Vymazat
 2. ad P.P.S. Jo, toho s "druhou světovou válkou" jsem si všiml a prvních 15 minut filmu jsem přemýšlel, jestli mám mezeru ve vzdělání a prohibice byla i po 2. sv. v. V originále se totiž mluví o "the Great War".
  Přičítal jsem to rychlému překladu ve Varech, ale jestli to prošlo i do normální distribuce, tak to teda "L".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pokud si správně pamatuju, Great War se říkalo 1.sv.válce, a to proto, že zatím druhá neproběhla, takže nebylo třeba je číslovat

   Vymazat
 3. Vážení přátelé, obvykle to nemám ve zvyku ale dnes si dovolím malý off topic, rád bych totiž vyjádřil obavu že sem opět nablinkají chlebec a horák. S pozdravem a přáním hezkého i když trošku upršeného dne.

  OdpovědětVymazat
 4. Myslím, že cokoliv, co napíše Cave musí "být po něm ještě zásadně upravováno." Zkusil jsem jednu jeho knihu a vzdal ji asi na pátý straně. Totálně nečitelný. Jeho knížky jsou, podle mě, pouze pro ultranerdy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky jsem zkusil, otevrel a zavrel, neda se. Ale ona ani ta jeho radobyumelecka muzika neni nic moc, je vhodna tak maximalne jako podkres pro horakovu masturbaci.

   Vymazat
  2. Tomáš, prepáč trochu intimnejšiu otázku. Pri akej hudbe masturbuješ ty?

   Vymazat
  3. Na spousty poďobaných intelektuálek v oblečení, které dokonale podtrhne jejich ošklivost (místo toho, aby ji maskovalo) musí informace, že někdo čte a poslouchá Cavea fungovat jako direct opener.

   Vymazat
  4. To je smůla, Mára, že si to žádná asi nepřečte. Protože po přečtení několika málo postům tady v diskuzích musí každé poďobané intelektuálce rozčílením doprovázeným zvýšením tlaku vystříknout všechny pupínky na monitor.

   Vymazat
  5. ted nevim, jestli se mam vzrusit, popudit nebo znechutit, jsem zmaten; takovehle posty prosim ne, preferuji ty o kelimkach a houbickach, Meduzo

   Vymazat
  6. Jednoznačně stojím za Čačaným. Tfuj. Hlavně aby to Františka nemotivovalo k sepsání článku "Jak pečovat o svou pleť".

   Vymazat
 5. porad to je chutnejsi, nez co strika Tomasovi 399 na monitor z jeho... vlastne i to by se dalo nazvat pupinkem...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Horakovi ty muzsky genitalie a jejich rozmery nedaj spat. Franto takovydle diskutery tu mas za to ze sis do slipu strcil civavu. Tak se ted nediv ze sem chodej devianti.

   Vymazat
  2. rekl Tomas 399, ktery v kazde diskuzi vyblinka vzdy neco o chlebcovi nebo o me behem prvnich trech prispevku, v jakoukoliv denni hodinu, jakykoliv den v tydnu

   Vymazat
  3. Horec, dej si nakej metanol a neser pyco.

   Vymazat
  4. Tomáško, ten pupínek nie je žalud penisu, ale tvoja gebula. To len pre istotu vysvetlujem, lebo mám pocit, že si to *zasa* nepochopil

   Vymazat
 6. Bavi me koukat se na Toma Hardyho. Asi na to pujdu.

  OdpovědětVymazat
 7. Jan Horák je elita národa a my jsme jen póvl

  OdpovědětVymazat
 8. Nevim co tu chteji rozebirat. Jediny unosny western je Firefly, zbytek je voser. Nick Cave je voser.

  Jedine nosne tema je Klebek a Gorak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Firefly mám v pláne kuknúť. Som zvedavý čo to bude.

   Vymazat
  2. Ty to stejne nepohopis chleba, ale mrkni na to s Horakem, udelejte si peknej vecir.

   Vymazat
  3. Takže hovoríš že je to seríal pre retardovaných sedlákov ako si ty? Tak to by som asi nemal pozerať, ešte by to mohlo poškodiť môj genetický potenciál. :)

   Vymazat
 9. Já si začínám myslet strašnou věc. Já to ale snad ani nemůžu říct. Von ten Horák asi má... ne nejde to... Sakra! Ale jo! Sem tvrdej chlap! Musim se toho pocitu zbavit! Že von ten Horák má humanitní vzdělání?! Politologii nebo žurnalistiku? Nebo něco stejně vodpornýho co dělá z normálních troubů takovýhle devianty se syndromem posledního slova?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Roman Horak ma nejmin 3 doktoraty ze vsech ved, nekolik oskaru za klapku, nobelovku, Jiraskuv Hronov a miss ceskoslovensko 1991. V magazinu Time byl na uvodni strance uz v roce 1775.

   Vymazat
  2. Veď preto si ho platím. Je najlepší zmrdoexcorcista v odbore. Našiel som si ho cez kdomitoudělá.cz

   Vymazat
  3. spmfurt to nechci vedet z ceho vseho ma doktoraty jeho guru Chleba. To je nejvetsi zmrdoexhibicionista na internetu. Fakt. Koukal sem se vsude.

   Vymazat
  4. Spimfurt, samozrejme, ty nie?
   Tomáš, ako vždy dík za kompliment. Dneska ked si budeš umývať pred spaním zuby, tak skús pozrieť do zrkadla.. uvidíš tam prvé štyri písmenká slova zmrdoexhibicionista...

   Vymazat
  5. Anonymové, nuly, zmrdi a Medůzo, stále trvá postanonymní období. Vzkříšený Roman se v něm setkává se svým učedníkem. Přemáhá jeho skleslost, jeho strach z nejisté budoucnosti. Je s ním, posiluje ego, léčí bolístky, pečuje o svého stoupence, jako.. jako.. tak jako Kubík.

   Když se setkal s Janem Horákem, ptal se ho, jestli ho miluje víc, než ostatní frustrovaní, příliš malým přirozením zohavení panici, víc než všichni ti, kdo ho prý chtěli zbičovat na oltáři vášně. A slyšel odpověď: Ano, Romane, ty víš, že tě mám rád. A Roman mu tehdy řekl: Pas mé anonymní. Pak položil Roman podruhé stejnou otázku: Miluješ mě? A ještě potřetí. A když Jan vyznal, že Romana miluje, slyšel podruhé i potřetí Romanovu výzvu: Pas ty zmrdy, buď pastýřem. K tomu Roman dodal: Následuj mne!

   Zvláštní příběh. Třikrát totéž. Pozoruhodné ujišťování o lásce. Proč asi?! Jak známe Romana, víme, že tím sledoval něco podstatného. On sám se nemusel ujišťovat o Janově lásce. To ujištění potřeboval Jan. Potřeboval ho, aby pochopil, že to nejpodstatnější ve vztahu Romana a Jana je právě láska. Skutečná, opravdová láska, která neodpouští a jde až za hrob. Jan toto ujištění potřeboval, aby sám sobě odpustil nedávné mazání sviněmi odvrhlých perel, aby povstal k novému životu, k novému poslání, které mu Roman připravil.

   Důsledkem vztahu lásky mezi Romanem a Janem je vzácný způsob společenství, pro které se těžko hledá přiměřený obraz. Poselství dřívějších anonymů si však jeden našlo. Vychází z každodenního života většinové společnosti vyznávající tradiční rodinné hodnty, všem je tedy srozumitelný. Nakonec ani anonymním není cizí obraz romantických pravých chlapů, kteří nedávno zhubli, interagujících skrze svá vybělená rekta za zvuku trash metalu a nebeského pištění čivav.

   Vymazat
  6. Sorry nechce sa mi to čítať, pravdepodobne je to rovnako blbé ako tvoj profile description. Tak hádam mi to niekto sprostredkuje.

   Vymazat
  7. Rad bych se zastal Jendy Horaku, v Hitparade otravnych nudnych a trapnych debilu vede jedoznacne o nekolik delek Chlebec, mel sice obdobi kdy byl veleben za aklimatizaci, ale zdani klamalo.
   Kdezto u Honzy bych rekl ze jeho sex-roboti penisove obdobi bylo mozna jen jednorazove selhani. A je temer vylecen. Nema nutkavou obsesivni potrebu jako chleba mit vzdy posledni slovo a vyjadrovat se absolutne ke vsemu a reagovat na vsechny. A to ja zase dokazu ocenit.
   PS: Honzo, dobra rada na zaver, nechtej byt spojovan s tim idiotem, nebo te to navzdy poznamena.

   Vymazat
  8. Tomáš. Otravný, trápny, nudný, debil.. presne prívlastky ktore na teba pasujú. A ako môžem byť vyliečený z choroby (obsesívno kompulzívnej poruchy, ktorou zjavne trpíš) keď sa nachádza v tvojej gebuli, to mi prosímťa vysvetli. Na to kvapky ešte nevymysleli.

   Vymazat
  9. Mimochodom, na fffilme pribudol nový post, zajtra doobeda sa tam môžeš ísť vygrckať.

   Vymazat
  10. Aha vidím, že si si už potrebu vykonal. Ako správny otravný, trápny, nudný, debil.

   Vymazat
  11. Čačaný, pyčo, dobře Ty!
   Amen.

   Vymazat
  12. Basa zkazil si ty stvure posledni slovo. Vlastne posledni 3 slova. Cim vickrat Romanek vidi svoji fotecku v diskuzi tim je mu asi lepe, proto se pekne rozepise po 3 minutach.

   Vymazat
  13. Ake je to, zit s falosnym pocitom ze niekam patrim? Ci chodis grckat aj niekam inam trolko?

   Vymazat
  14. Chtel jsem napsat, jestli existuje nejakej idiot, kterej tu dlouhou hovadinu od Cacaniho precetl... a koukam, ze se jeden nasel - Basa, kterej se svym mainpostem defakto priznal, ze se me nonstop snazi vygooglit, ale nedari se nedari.

   Jinak nevim kdo tu pise neco o poslednim slove, v jakykoliv diskuzi ho mas vzdycky ty... a mas taky i prvni. Proste klasickej internetovej luzr.

   Btw: kterej z vas je na tyhle fotce? http://i.qkme.me/3qv4fi.jpg

   Vymazat
  15. sotva clovek vodezene jednoho je tu druhej, hosi vy dva ste jak vosy v lete na zahradce, se muzes vohanet jak chces a ty sfine se stejne vzdy vrati.

   Vymazat
  16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  17. Takze Báša ma pocit, ze je intelektualne zdatnejsi ako Horak, a Tomáško ktorý neplatí bulvám si stanovuje podmienky svojej "kapitulacie". A potom mi vyčítajú, že si o sebe niečo namýšľam. Pritom je zjavné, že mlčiaca väčšina na tomto fóre vrátane Frantu si s touto chamraďou proste nechce mazať ruky. Vždy ma strašne poteší každý dobrý príspevok od pohodových ľudí **k téme**, a verím že tu také budú pribúdať aj navzdory takým ľudom ako je hyperaktívny anonym s id končiacim na 399. (oprava preklepu)

   Vymazat
  18. JJ vole mlcici vetsina miluje vzdy kdyz nahodis 3 novy prispevky rovnou pod sebe. A tuna vykladas o zasirani diskuzi :-) takovyho pycuse mimo realitu to by clovek pohledal fakt.

   Vymazat
  19. No hurá Tomáši ty sys to konečně tady našel. Já jsem právě usoudil že jsi naprogramovaný Františkem jako vypudzovač anglicky mluvících uživatelů. Tak se snažím se mluvit česky abys mi lépe rozuměl a prijal mezi vás (dva).

   Vymazat
 10. Celej den je k mani Prometheus. V kine jsem ho prosral. Ale DVD? D-V-D? Dý-Vý-Dý? Cestoval jsem v case, nebo co je? Stahovat budu! Nasrat!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mňa až tak moc nezaujíma, počkám kým to pôjde na HBO.

   Vymazat
 11. Pane Bože, to jsou zase kecy. Postavy jsou prokreslené díky hereckým výkonům? Ne díky scénáři? To by mě zajímalo, jak se to těm hercům daří ty průměrně napsané postavy prokreslit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle odhadu typologie? To se normalne dela, kdyz je latka k nicemu.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.