25.9.12

Recenze: Caesar musí zemřít [Cesare deve morire] - 70%

Nejnebezpečnější vězňové v italské věznici (tresty 10 let vězení a výše) nacvičují každý rok divadelní hru. Letos je to Shakespearův "Julius Caesar".Tento italský film je většinou označován za dokument, ale je to o něco složitější.

Struktura je poměrně jednoduchá: Na počátku vidíme závěr divadelního představení ve vězení (barevně, pár minut), pak většina filmu pojednává o tom, jak se představení půl roku nacvičovalo (černobíle), a na konci opět vidíme pár minut představení (opět barevně).

Představa "nechat brutální vězně, aby se věnovali nácviku komplexní divadelní hry" je rozhodně zajímavá a je zajímavé dívat se na to, jak celá záležistost probíhá - od castingu, kdy je z přibližně 100 vězňů vybráno asi 20 hlavních představitelů, až po premiéru.

Kameraman vše natáčí s extrémním kontrastem a ostrými světly, takže většina záběrů vypadá jako fotografie Helmuta Newtona a na ostrých mafiánských rysech vězňů hezky hraje světlo a stín.

Už od počátku jsem byl ale zaražen tím, jak dobře vězni hrají - a to už od prvních čtených zkoušek! Nevím, jaké jsou herecké zkušenosti průměrného italského recidivisty, ale nechtělo se mi věřit, že by každý pátý z nich byl takhle dobrý herec, který se nebojí jeviště a vůbec se nestydí před kamerou. Netvrdím, že jde o podvod a že vězňové ve skutečnosti nejsou vězňové. Ale zřejmě se díky pravidelným vězeňským inscenacím stali z vězňů velmi dobří poloprofesionální herci, což v mých očích film připravilo o notnou dávku zážitku, které jsem očekával - totiž seznamování se s tím, co to vlastně je "divadelní hraní".

A záhy zjistíme, že film je ještě o něco více "meta", než se od počátku zdálo, protože některé události, které se stanou jakoby "náhodou samy od sebe" při zkouškách (například uprostřed Shakespearovského dialogu začne jeden vězeň druhému vyčítat, že je úplně stejná svině jako jeho postava), jsou zjevně inscenované a pečlivě připravené! Toto podezření se definitivně potvrdilo při pozdějších scénách, kdy herci rozjímají sami pokojích, slyšíme jejich vnitřní hlasy a kamera je vždy "náhodou u toho" - a nemyslím statickou kameru umístěnou na pokoji, ale kameru v rukou kameramana, takže je těžko uvěřitelné, že by mohlo jít o "spontánně zachycený reálný okamžik".

Film tedy není "dokument o tom, jak vězni nacvičují divadelní hru", ale spíš "hraný film, ve kterém vězni hrají, jak nacvičovali divadelní hru".


Přesto je film pořád docela zajímavý, nicméně zajímavost průběžně klesá, s tím jak film přestává být dokumentem a stává se meditací, podobenstvím, nebo nějakou podobnou věcí, která není dokument. Finále pozůstává z téměř nepřerušeného záznamu klíčových scén "Julia Caesara", při kterém naprosto zapomínáme, že se díváme na nějaké vězně, a je to prostě klasická hra inscenovaná na minimalistickém jevišti (vězeňský dvůr, chodba, i vězeňské divadlo) s minimalistickými rekvizitami a hodně tupými dýkami.

Italsky mluvící diváci zřejmě naleznou jistý půvab v tom, že vězňové jsou vedeni k tomu, aby si v rolích ponechali své lokální dialekty a mírně si upravili texty podle svého. V českých titulcích ovšem samozřejmě celý tento aspekt mizí, respektive je zredukován na minimum (někdy je použit místo klasického textu nějaký hovorovější obrat).

Caesar musí zemřít je unikátní kuriozita. Nemyslím to nijak hanlivě. Kuriozity jsou také zajímavé a dokáží potěšit. Nejvíce mě ale potěšilo, že film má pouze 76 minut. Karel Vachek by to jistě natočil ve čtyřapůlhodinové verzi.

37 komentářů:

 1. 2009 bylo ve Varech tohle http://www.csfd.cz/film/262032-za-vsechno-muze-jidas/ , je to v Itálii běžná praxe?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevim, ale film na totéž téma jsem před pár lety taky viděl, i když ten byl asi americkej. A našla by se určitě řada dalších.
   Že vězňové dobře hrajou, to mi tak zvláštní nepřipadá. Jsou to vesměs emotivní a charismatický lidi... prostě jak herci.

   Vymazat
  2. Chlebec je taky emotivni, ale charismatickej, nevim no. Kazdopadne to vypada na ty fotce napravo ze zacal nosit klobouky.

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Chci zpátky Hitlera!

  AntiFeldman 2012

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja chci zpatky Egona, nebo Karla, proste tu vetsi civavu co vypada jak zfetovanej bullterier.

   Vymazat
  2. Jako sorry Fuku, ale Feldmenem vystrasis leda tak homoli, pokud nas chces donutit solit, soupni tam Chlebce!

   Vymazat
  3. Esi tam Fuku šoupne chlebíčka tak já mizím.

   Vymazat
 4. Médea deve morire. Se divím, že dnes ještě žiju.
  Jak je to zaříkadlo na smrt análním bělením?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poslyš, Médea, já chápu že s análním bělením se tady užila kvanta legrace. Ale mám pocit že pro tebe se to už nějak stalo mantrou, jeden aby pohledal koment kde to nezmiňuješ. Pokud máš nějaký problém s bělostí análu, zkus ho skrýt v teplácích.

   Vymazat
  2. Co je špatného na tom být úchyl? Být otravný úchyl je úplně normální a tady pomalu povinnost.

   Vymazat
  3. ..tepláky samozřejmě mám.

   Vymazat
  4. ani idnes nic neskryva v teplacich a otevrene siri mem: http://revue.idnes.cz/foto.aspx?r=lidicky&c=A120926_093019_lidicky_zar

   Vymazat
  5. Prej "být úchyl je úplně normální!" Poslední dvě-tři diskuze začínají obsahovat stopové množství radioaktivity a výživnosti předchlebcovských debat. Jen houšť!

   Vymazat
  6. Ty vole Karle nedelej Chlebce, ja mit luxusne vybelenej anal ze salonu Norberta Licheho, tak se tim chlubim kudy chodim, prekonat to muze pouze Fukovo vybeleni radioaktivni vodou z Fukusimy ;)

   Vymazat
  7. Jak tě vůbec mohlo napadnout, že mám něco proti vybělení análu, chobote..

   Vymazat
  8. No to je fakt, ja zapomel, ze ta vase parta z Vysocanskyho balkonu musi mit analni beleni povinne ;)

   Vymazat
  9. Povinne ne, ale hrazeno zdravotnou pojišťovnou! Tak jak má vaše parta zdarma přísun hulení.

   Vymazat
  10. Kez by Chleba, kez by... ;)

   Vymazat
 5. Kokůtci, víte vůbec o tom, že dneska je 800.výročí zlaté bulvy sicilské ? Tak koukejte SOLIT, tepláci !

  OdpovědětVymazat
 6. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k79qDel4emo


  byo by super, kdyby se o tom fuxfot zminil v nejakem prispevku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavní kreativní metodou Two Steps from Hell je sice pastiš, ale dovedli ji do umělecké dokonalosti ;-) V tomhle videu zazní celkem reprezentativní vzorka toho nejlepšího co zatím vypustili.

   Vymazat
  2. Jsem si od nich nedávno stáhla Invicible a moc mě to nenadchlo, ale zas to na Lastku hezky naskáče, čtyřicet songu za hodinu nedám ani s Disturbed.

   Vymazat
  3. Já se tím už pár měsíců po dávkách prokousávám a dobré věci odkládám stranou.

   Vymazat
  4. Celkově na mě ta tvorba působí podobně jako třeba tvorba Nox Arcany. Takový líbivý, ale úplně prázdný... prostě lepší tepláky a za koncert bych prachy nevyhazovala ani vomylem.

   Vymazat
 7. nevim kolik toho od nich mate naposlouchano, ale urcite to neni jen pozlatko a prazdne tracky

  OdpovědětVymazat
 8. nechci aby to vyznelo utocne, ale kazdopadne ja si za ten listek asi zaplatim

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Pro mě za mě třeba i na Míšu Davida, mně to je dost u tepláků. Těžko najdeš vybělenej anál v tom, co někdo seká jak Baťa cvičky, i když má narozdíl od Míši třeba i trochu talent a ani milion poslechů s tím nic nadělat nemůže.

   Vymazat
 9. nojo, meli by skladat jednu skladbu za 10 let, to by potom nebyl mainstream, ale umeni

  trudat :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To zas nemusí..ale třeba tohle z toho vážně necítím:
   http://www.youtube.com/watch?v=ZvAurBwAuac
   Ten týpek to složil, když mu bylo asi šestnáct a je to dle mě jedna z těch hudeb, co obsah mají.

   Vymazat
  2. ..kdyby měl k dispozici takových vymožeností jako ti z z Two, tak má Carmina Burana možná konečně konkurenci.

   Vymazat
 10. Jeden jediný příspěvek se týká filmu ... To je až k neuvěření. Mě to určitě zaujalo, nebude to asi na kino, ale jestli to vyjde na DVD nebo BR, určitě si to nenechám ujít. Stopáž je taky hodně příjemná.

  Btw. Franto, věta: "Toto podezření se definitivně potvrdilo při pozdějších scénách, kdy herci rozjímají sami pokojích, slyšíme jejich vnitřní hlasy a kamera je vždy "náhodou u toho" - a nemyslím statickou kameru umístěnou na pokoji, ale kameru v rukou kameramana, takže je těžko uvěřitelné, že by mohlo jít o "spontánně zachycený reálný okamžik"." je opravdu strašlivá :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Mek-Jebo, nechtej se zaradit na chlebcovskej level. Nevis s cim si zahravas.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.