23.9.12

TV recenze: Garth Marenghi's Darkplace - 80%

Garth Marenghi je hororový spisovatel (on sám dává přednost označení "Dreamweaver"), který sice neumí moc psát, ale zato má hodně velké ego a myslí si, že je fotogenický. Viz jeho homepage.

Garth Marenghi v 80. letech (tedy dříve než Lars von Trier) napsal a natočil mysteriózní hororový televizní seriál "Darkplace", odehrávající se v nemocnici, do které vedou dveře z pekla. A také v něm hrál hlavní roli a složil hlavní hudební motivy.

Bohužel, seriál nikdy nebyl odvysílán (podle Marenghiho proto, že byl "příliš radikální"). Naštěstí se v roce 2004 podařilo prosadit, že britská televize konečně seriál uvedla. A nejen to. Pro větší atraktivnost ho prostříhala novými komentáři a úvahami Gartha Marenghiho a ostatních tvůrců a herců (včetně producenta, který v seriálu také hraje a jde mu to úplně nejhůř).

Celý seriál je autenticky "eighties" a je úžasný tím, jak je strašný.Jako kdyby to snad byl záměr...

OK, je to záměr. Což jste asi poznali podle toho, že některé ty tváře jsou vám známe z "IT Crowdu" (který rozhodně nevznikl v 80. letech).

"Darkplace" vznikl ve skutečnosti až v roce 2004 v chorých mozcích Matthewa Hollnesse a Richarda Ayoadeho (Moss z "IT Crowdu") a je na něm úžasné (mimo jiné) jak věrně napodobuje styl a především amatérismus laciných televizních seriálů z 80. let (včetně takových drobností, že obraz a zvuk mají typické "analogové" poruchy).

Jinými slovy, tvůrci byli mistři detailu.

Jde o typický rekurzivní humor, neboť skuteční herci hrají herce a producenty, kteří hrají ve smyšleném seriálu (takže když na obrazovce vidíte nápis "XX v roli YY", jde ve skutečnosti o herce ZZ). Takže Ayoade může hrát jednak producenta seriálu, a jednak šéfa nemocnice, kterého onen producent hraje (a nejde mu to). Viz také Tropická bouře.


Tvůrci využili své nezanedbatelné schopnosti, aby přesně zreplikovali styl starých seriálů, ale bohužel si nevěděli tolik rady s jeho dějem. Lépe řečeno, jeho děj je místy jemná sofistikovaná parodie a místy infantilní hrubozrnný humor, u kterého musí být každému divákovi jasné, že to není skutečný starý seriál. Obojí se střídá dost náhodně. Přitom se ale rozhodně v každém 25minutovém dílu najde spousta citovatelných hlášek a vtipů, při kterých se smějete nahlas.

Dílů bylo natočeno celkem šest, pak seriál skončil pro nedostatečnou sledovanost, ale mezi jistými kultovně založenými lidmi žije dodnes. Údajně se připravuje i celovečerní film.

Seriál "Darkplace" u nás pochopitelně nikdy neběžel ani nevyšel na žádném nosiči, takže si ho musíte opatřit nějak jinak. Všech šest dílů se dá sice najít na YouTube, ale doporučuji vám opatřit si nějakou verzi, která má jednak kvalitnější zvuk a nejlépe také titulky (aspoň anglické), protože značná část humoru je verbální a přízvuky některých herců jsou nepříliš srozumitelné.

49 komentářů:

 1. Teplaci, je pondeli rano! vstavat! Chlebec ty ne, ty zustan lezet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. v 9:38 uz mam davno teplaky spinavy od prace, tak jaky vstavat?

   Vymazat
 2. Chápu to správně jako historicky první recenzi na S E R I Á L? Jen víc.

  OdpovědětVymazat
 3. Mám, viděl jsem, líbilo se :).

  OdpovědětVymazat
 4. tenhle blog poslední dobou pěkně saje. Kdy že ono to začalo? že by od chvíle rituální popravy Anonymního a přivandrování dvou věrozvěstů demence?

  OdpovědětVymazat
 5. Serialy neee, citovat, zesmesnovat ale nerecenzovat! Ja cumim snad na vsechny a vzalo mi to dusi. Tenhle postkompostovy unikat muze serialama rychle zaniknout. At uz ajvngou soli nebo ne.

  OdpovědětVymazat
 6. Chlebec je hororový spisovatel, který sice neumí moc psát, ale zato má hodně velké ego a myslí si, že je fotogenický.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chlebec by se vyborne hodil jako hlavni hrdina nakyho hororu. Usetrili by na maskach.

   Vymazat
  2. To je to legendarni video co natocil s Horakem?

   Vymazat
  3. Ano, přesně ono

   Vymazat
  4. Takovej krátkej nástřel děje hororu S Chlebcem:

   Titulok: Pred 7 dňami

   Interiér

   2 mladý muži sedia pred obrazovkou počítača, obaja sa smejú. Kamera švenkne na obrazovku a my vidíme stránku fffilmu.

   „Dobrý matroš, čo?“

   „Jéžiš, ten Ajngou by mal radšej soliť, pyča!“

   „A počul si o tej temnej legende okolo fffilmu?“

   „Nie, o čo ide?“

   „Vraj keď v diskusii 3 krát napíšeš Chlebec tak tá pyča sa zrazu odnikiaľ zjaví a pribudne pod tebou komentár od užívateľa Roman Chlebec „7 dní“. „

   „A potom?“

   „A po 7 dňoch vraj za mysterióznych okolností umrieš.“

   „Si robíš prdel, nie?“

   „Tak som počul človeče...“

   Zrazu zapípa mobilný telefón, obaja sa strachom strhnú.

   „Kúrva, to je len SMS... Sorry, chlape píše mi Poledňáková, už musím ísť.“

   V izbe zostáva osamotený mladý muž. Chvíľu nerozhodne pozerá na obrazovku počítača až konečne:

   „Seriem na to!“

   Vidíme ako sa prihlasuje do diskusie (sem vložená 5 minútová napínavá scéna ako vyskočí ten Flattr a on bojuje s možnosťou dostať sa do diskusie) a

   (detail obrazovky, na ktorej pomaly naskakujú písmená)

   píše:

   Chlebec Chlebec Chlebec

   Nervózne sa zasmeje, veď je to len vtip, nie?

   Odhlasuje sa.

   V momente odhlasovania sa refrešne stránka, muž strnie úžasom a lakom...

   Pod jeho príspevkom sa skvie dementná profilová fotografia už na prvý pohľad mentálne zaostalého tvora, ktorého rodičia boli pravdepodobne súrodenci s nickom Roman Chlebec a príspevkom: 7 dní (veľký detail)

   Muž urýchlene vypína comp a neveriacky civie pred seba.

   Strih

   Titulok: Dnes

   Interiér, tmavá izba, na posteli leží muž spred siedmych dní a leští si tepláky.

   Zrazu sa tmavá izba rozžiari jasným svetlom, muž sa strhne a hľadá zdroj svetla...

   Šokovaný zisťuje že sa mu sama zapla obrazovka PC. Žiadny obraz, len šum...

   „Čo do riti...“ (prekvapene a mierne vystrašene)

   Vstane z postele a presunie sa k obrazovke, skúsi ju vypnúť no tá nereaguje, stále zobrazuje len šum...

   Mužovi sa zdá akoby v šumení rozoznával nejaký nejasný obraz... Približuje sa tvárou stále bližšie k obrazovke až sa jej takmer dotýka nosom...

   Zrazu sa obraz prepne a my vidíme vnútrajšok miestnosti, zdá sa že sa jedná o pekáreň... (obraz výrazne zrnitý v hnedom tóne)

   Muž ľakom odskočí, potkne sa o zmenšenú figúrku Norberta Lichého a padá na zem.

   „Kurva!“

   Zdvihne sa, chytí kábel od obrazovky a odpája ho zo siete. Nič sa nezmení, vidíme stále rovnaký obraz... Ale nie! Čosi sa predsa len deje! Vidíme ako sa pomaly otvárajú dvierka pece.

   Strih na tvár muža, ktorý si to všimne tiež, výraz nefalšovanej hrôzy a strachu...

   Spomalené otváranie dvierok pece, zrazu sa z nich vystrčí ruka, chytí okraj dvierok a otvára ich ďalej.

   Muž spetkuje naspäť k posteli.

   Strih na obrazovku, kde sa spomalene z pece vynára stále väčšia časť tela... Až je vonku celé neforemné, obtlstlé stvorenie, odpudivé už aj v tejto obrazovej kvalite (neskôr v snímke identifikovaný ako „Roman Chlebec“)

   Pomaly sa plazí smerom k nám...

   Muž je strachom paralyzovaný, neschopný uhnúť pohľadom, pred tou hrôzou ktorú vidí, paralyzovaný strachom...

   Keď sa Chlebec doplazí až na obrazovku a my si myslíme, že už nemá kam ísť z obrazovky sa zrazu vynorí jeho ruka a my zisťujeme, že z nej plánuje vyliezť celý...

   (technická poznámka: nutnosť, aby išlo o širokouhlú obrazovku s výraznou uhlopriečkou, to tlsté pečivo sa cez menšiu nepretlačí)

   Keď je polkou tela von z obrazovky, muž sa konečne preberie z letargie, no stále neschopný pohybu začne kričať (zúfalý krik, vedomý si strašného konca čo ho čaká)

   (neskôr v snímke sa hrdinovia rešeršovaním dostanú až k tomuto prípadu a na internete nájdu otrasnú fotku obete s titulkom „Ďalšia obeť brutálneho análneho bielenia“

   Strih, stmievačka, úvodné titulky...


   Poznámka: Za režiséra sa odporučuje Tomáš Magnusek, pod kreatívnym dohľadom tvorcov Posledního výkřiku.

   Vymazat
  5. Tak tohle je skoro stejne dobry jak scenar k Bastardum (Nejlepsimu ceskemu filmu historie) Doporucuju natocit ve 4D, pac se proslycha ze Chlebec rovnez vyrazne zapacha z pod ksiltovky.

   Vymazat
  6. Naprosto luxusní čtivo! Přesně v tohle jsem doufal - že přes snadný terč Vosmík se překryje ještě snažší a jednodušší target Chlebec! Jdu se blahem samohanět.

   Vymazat
  7. Veľký terč sa ľahko triafa. Každopádne, luxusný zásah. Potlesk pre 2035.

   Vymazat
  8. Noo :) Studio tu je, strizny 4, nejaci herci se tu poflakujou porad, zelenej artebox tu je (Chlebec ma modrou ksiltovku). Kamer 5 (jeden fullframe), svetel dve rampy, jerab, pojezdy a bude to lezet ladem pul roku nejmin.

   Vymazat
 7. tenhle blog je furt to samy v bledemodrym.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak jsem nakouk, tepláci a čumim jak blázen. CELEJ DEN tu nebyl ten, kterého nechci jmenovat, aby mne v Mordoru neslyšel. Já navrhuju oslavu v Lidících na autobusový zastávce. Matroš dodá Kubík, jako hostesku navrhuju Agátu Hanychovou nebo Horáka. Vyjde to nastejno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemám pocit, že by som tu celý deň nebol. V mnohých mozočkoch vrátane toho tvojho som zjavne vypálil hlbokú stopu. Pričom je celkom vtipné, že ti vadí keď niečo napíšem, ale nevadí ti, že sa som rovnomerne rozotretý po celej ploche tejto chrumkavej diskusie. Nie si ty náhodou tak trochu pomýlený Báša?

   Vymazat
  2. koukam ze internetovy luzr basa se po neuspesne aplikaci gelu s nazvem p3n1s enl4rgement opet vratil nabrouseny do diskuze si ventilovat svuj velky komplex

   Vymazat
  3. Boze ten Chlebec je s kazdou svou novou fotkou vosklivejsi a strasidelnejsi.

   Vymazat
  4. Bohumile, datum pořízení listopad 2011 ;-)

   Vymazat
  5. Tak teda Agátu, no. Ale upozorňuju, že má momenty, ve kterejch myslí.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  7. Vsadim se pecivo, ze ses na sebe patricne hrdej.
   Sranda je, ze od ty doby co tu opruzujes, trati Fuku mesicne na bulvovnym 5-10.000Kc :)
   Takze rozhodne nepolevuj v usili a koukej solit bulvam pyco!

   Vymazat
  8. Za to si Fuka muze sam kdyz se s nim zacal paktovat, Anonymniho nepozval na svatbu, neporesil flatrovej problem, nedodal patecni recenzi Promeseuse a jeste nas zacal vystrasovat Adolfem.

   Vymazat
  9. Slune... jak se říká. Přání je otcem myšlenky.

   Vymazat
 9. Já myslim že je klidně možný, že to někdy poběží na ČT2 kolem půlnoci (ale i tak na to hodlat nekoukám).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K tomu by se ČT nevodhodlala. Víš jak by vohnouti řvali, že to néni telenovela nebo Umění?

   Vymazat
 10. Skouknul jsem první epizodu, prolétl extras a bohužel, zábava se nekonala. Jěště tomu skusím dát šanci a skouknu i zbylé epizody. Podobně jak v případe posledních dílů IT Crowd mám tušení hraničící s jistotou, že to už lepší nebude.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak si chod vymenit plienku chlebec.

   Vymazat
  2. Hele vole, foto dobry, sice bez ksiltovky, ale Spimfurtovi to i tak usetri namahu, podobne kvality, ale ten skus? Uz zase? V pripade nejakyho drivejsiho prumernyho anonymniho fffilm luzra bych si myslel, ze se jedna o mnou potencialne nepochopenou sofistikovanost, ty ze sebe ale debila delas explicitne. Komu ku prospechu? Komunita saje, Horak neinteraguje..

   Vymazat
  3. Ozaj Bohumile, prespal som včera celé doobedie, dík, že si ma nebudil.

   Vymazat
 11. K cemu sou pocitace? ja vam reknu k cemu, aby nas ty kravy z kancelare mohly vole buzerovat. Pocitac nepodojis.

  OdpovědětVymazat
 12. Glock17 9mm, 30BTC i s dopravou, Cezeta 9mm 40BTC. Ono se rikalo, ze je precenovanej.

  OdpovědětVymazat
 13. Hm, divím se, že se na FFFilmu dosud neobjevila Frantova amatérská photoshopová slátanina tentokrát na motivy Zlaté bulvy sicilské

  OdpovědětVymazat
 14. Nejak se o me malo pise. Je mi vas lito (Chlebce ne).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do pyce Wohnoute me je te lito zes musel precist tyhle moje hovna, ten cas uz zpatky nevratis.

   Vymazat
 15. Ac rad bych, nemam s Wohnoutima Homolama nic spolecnyho. Nas s cukrarskym gayprijmenim je spousta, vime?

  OdpovědětVymazat
 16. Komentáře na tomhle blogu jsou pro nově příchozího dost odrazující, autorovi nezávidím ... nechcete se třeba bavit spíš o obsahu článku, než o svých osobních radostech a strastech?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento blog neni urcen pro nove prichozi. Kapis?

   Vymazat
  2. Bohumile, řekni mi proboha, proč ten iniciační rituál trvá tak dlho ;-)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.