6.9.12

Recenze: Je to jen vítr [Csak a szél] - 60%

Maďarský film, volně inspirovaný sérií organizovaných vražedných útoků na zdejší Romy v nedávných letech.Je nutno ocenit trailer, který chytrým sestříhámím navozuje dojem, že film má nějakou zápletku, a že se v něm děje podstatně víc, než se v něm děje.

Ve skutečnosti se v něm neděje 80 minut nic, pak se minutu něco děje (SPOILER: Nebyl to vítr), a pak je pět minut epilog.

A není to chyba nebo neschopnost filmařů. Film je záměrně natočen tak, že se v něm naprostou většinu téměř nic neděje. 80 minut sledujeme záběry ze života jedné cikánské rodiny (dvě děti, matka, dědeček) a jejich sousedů. Jsou to záběry natočeny zajímavě artistně, s rozechvělou kamerou, zapadajícím sluncem, velkými detaily a podobnými věcmi, které známe z jiných artfilmů. A s ucházejícími hereckými výkony.

Problém je v tom, že sledujeme Cikány, kteří jsou víceméně přizpůsobiví, plus mínus chodí do školy a do práce, kradou jen občas a málo, nikdo je moc nešikanuje, jen tak si žijí, a jejich život tudíž není moc zajímavý v kladném ani záporném smyslu. V kombinaci se záměrně pomalým tempem celého filmu (dlouhé minuty sledujeme jen to, že někdo někam pomalu jde) je to dost smrtící.


Občas se objeví náznaky něčeho zajímavějšího: Například to, že syn se obává útoku vrahů a připravuje si v lese "bunkr", kam chce v případě nebezpečí celou rodinu schovat. Nebo krátký rozhovor dvou policistů o tom, kdo a proč ty vraždy provádí a jestli je úplně morální pořádat organizované masové vraždy. Těchto scén je ale ve filmu méně než deset minut celkem, a rozhodně neposkytují dostatek námětu k přemýšlení a uvažování na 70 zbývajících minut. A audiovizuální aspekty filmu, byť nejsou nezajímavé, nejsou dostatečně zajímavé na to, abychom se jimi těch 70 minut vydrželi kochat.

Chápu, že tvůrci to zřejmě chtěli natočit přesně takhle, ale mně to z výše uvedených důvodů nestačí. Zhlédnutím tohoto filmu jsem se nic nového nedozvěděl, na nic jsem si neutvořil nový názor a nedostal jsem se do žádných zajímavých duševních rozpoložení. Mnohem intenzivněji by na mě zafungoval, kdybych viděl pouze jeho posledních 10 minut.

P.S: Včera večer jsem v parku v Vysočanech potkal skupinku asi deseti pubertálních Cikánů, kteří se dobře bavili, hajlovali a křičeli "Sieg Heil". Že by netradiční virální kampaň na tento film?

12 komentářů:

 1. No konecne film pro Chlebce! odmena za jeho soleni.

  OdpovědětVymazat
 2. "P.S: Včera večer jsem v parku v Vysočanech potkal skupinku asi deseti pubertálních Cikánů, kteří se dobře bavili, hajlovali a křičeli "Sieg Heil". Že by netradiční virální kampaň na tento film?"

  Cca 10+ rokov dozadu sme opekali na obľúbenom mieste pod Zoborom a kúsok od nášho ohníka bola skupinka veseleo popíjajúcich maďarov (áno rozprávali sa po maďarsky), ktorá z času na čas prerušila rozhovor a z chuti si ponadávala na "skurvených maďarov", prípadne "skurvený kapitalizmus". ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak se rekne madarsky "skurvený kapitalizmus"? (Google mlci)

   Vymazat
  2. mne to translate.google.com v pohode preložil ako "kibaszott kapitalizmus" ale zle som to napísal.. oni tie nadávaky hovorili v slovenčine. Slovenskí maďari majú taký zvyk, že niektoré slová hádžu zo slovenčiny.. proste v strede vety dajú slovenské slovo...

   Vymazat
 3. Konečně něco o cikánech. ať žije rasová snášenlivost! celosvětový mír! volím VV a jsem na to hrdý. pryč s vykořisťovateli. existencionalismus je pasé! freud měl pravdu. bůh je živý! ptakoještěři byly savci! tak jako my všichni. my všichni přispěvatelé do diskuze. jako na ČSFD, ale více důležité. 1948 once again. ale nepoužívám Aj jen abych na sebe upozornil! neznámí telepaté! kubík. bus do lidic. tepláky. vybělený anál. budeme spolu dnes mít sex? a co baldýnský?

  OdpovědětVymazat
 4. Jan Horák: zuby křivý, prsa špatný, ale snaží se...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. rad se stylizujes do doktora Bartaka a jeho perverznich predstav?

   Vymazat
  2. no tak to je uplna exploze humornosti. Jeste ze jsem vymenil sklo v monitoru za mosaz, aspon uz neuvidim ty vysplechty

   Vymazat
 5. "P.S: Včera večer jsem v parku v Vysočanech potkal skupinku asi deseti pubertálních Cikánů, kteří se dobře bavili, hajlovali a křičeli "Sieg Heil". Že by netradiční virální kampaň na tento film?"

  Tito cikáni Frantu provokovali, že nesolí bulvovné. Hnus...

  OdpovědětVymazat
 6. Takže těch 60% je za posledních 6 minut, nebo jak?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.