17.9.12

Recenze + soutěž: Divoši [Savages] - 60%

(Pod recenzí je soutěž o knižní předlohu)

Chon (Tayloir Kitsch) a Ben (Aaron Johnson) žijí na hromádce v Kalifornii s krásnou O (Blake Livelyová) a živí se prodejem marihuany. Pak se o ně začne zajímat mexický mega-gang Salmy Hayekové, který se chystá expandovat do USA a potřebuje znalosti našich dvou hrdinů ohledně pěstování rostlinek s hodně vysokým obsahem THC. Bratři se rozhodnou utéct, ale Benicio del Toro, poskok Hayekové, unese O. Chon a Ben ji chtějí za každou cenu zachránit, takže se obrátí na svého skorokamaráda, mnoho let podpláceného poldu z protidrogového (John Travolta v nejzábavnější, ale bohužel příliš malé roli).Film podle údajně kultovní knihy natočil Oliver Stone, ale vypadá přesně jako o něco méně vydařené filmy Tonyho Scotta (jenom v něm chybí Denzel Washington).

To znamená, že místy se režisér, střihač a kameraman zblázní a vytvoří nějakou zajímavou psychedelickou montáž, ale dobrou polovinu filmu sledujeme, jak se vyvíjí nějaký kriminálně-filosofický příběh, který není příliš zajímavý z kriminální ani filosofické stránky.

Nevím, nakolik to odpovídá knize, ale celý film vypráví O, a většinou zní jako blbá kráva, která se snaží filosofovat. Možná je to sofistikovaný záměr, možná ne, ale každopádně to není zábavné, natož intelektuálně stimulující, a při stopáži 131 minut je to téměř smrtící.

Děj je typická série brutálních a akčních scén (těch je bohužel menšina) a různých podrazů všech na všechny. Tvůrci bohužel nemají úplně jasno v tom, kdy natáčejí "něco jako od Tarantina" a kdy natáčejí kriminální thriller. V prvním nemá co dělat logika, ve druhém by měla být logika základem příběhu. Protože styl filmu divoce osciluje mezi oběma polohami, v polovině jsem se přestal snažit chápat smysl konání většiny zúčastněných a začal jsem se poměrně nudit.


Naštěstí je Stone pořád velmi zručný řemeslník, takže i když zrovna nekoukáme na nějaké parádně brutální mučeníčko, můžeme aspoň obdivovat opravdu působivou výpravu (barevná schemata mexických padouchů jsou lahůdková) a soundtrack, který mixuje nejrůznější písničky zajímavým a chytře ironickým způsobem.

Vlastně nic v tomto filmu není vyloženě špatné. Ale jen máloco je v něm opravdu dobré / nezapomenutelné / zábavné.

Je to málo? Není to málo. Ale rozhodně to nestačí na nezapomenutelný film.

Pokud chcete vyhrát knihu, podle které byl film natočen, napište mi do 27. září na adresu fffilm.soutez@fuxoft.cz, jak byste nazvali svůj drogový kartel. Podmínkou je, že si výhru převezmete osobně v Praze (tzn. nebudu vám ji nikam posílat).

12 komentářů:

 1. Muj drogovej kartel bude jedine fffET - The alien makers. Pricemz ff na zacatku je treba chapat jako Fast Forward. Pochopitelne bych prodaval speed.

  OdpovědětVymazat
 2. Rád by som si prečítal retro recenziu má natural born killers. je to tarantino alebo sofistikovana kriminálka alebo filozofický traktát :)

  OdpovědětVymazat
 3. Rád by som si prečítal retro recenziu má natural born killers. je to tarantino alebo sofistikovana kriminálka alebo filozofický traktát :)

  OdpovědětVymazat
 4. když drogový kartel, pak jedině Čtyřlístek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myspulin: Fuka
   Bobik: Chlebec
   Pinda: Kubik
   Fifinka: Horak

   Vymazat
  2. Si delate prdel, ale on je to fakt! V dile "Honba za orlikem" Myspulin ve svy laborce uvari "chechtaci prasek, co dela prima naladu" a vrtulnik sesatveny ze stavebnice "PIKO" ho pak rozvazi po meste a vsichni jsou happy :) Fakt nekecam pyco! http://osplpp.webnode.cz/album/a32-honba-za-orlikem/a32002-jpg/

   Vymazat
  3. Jeste stesti ze nevim ktery z nich je bobik, jeste by mne to nahodou urazilo a co potom. ze jo.

   Vymazat
  4. Slune!!! dobre ty chlape!! :-) stavebnice piko, ty vole tak to je kultovni dil

   Vymazat
  5. Methlab a stavebnice Piko, výborné.

   Vymazat
  6. ctyrlistek ma v soucasnosti uplne jiny problemy
   http://strach.cz/ctyrlistek-domaci-koralka/

   Vymazat
 5. narazil sem na obrázek z budoucnosti, Franta bez tepláků se přijel po letech podívat zpátky do Fukušimy...a nutno uznat, že i za třicet let to bude pořád divoch... http://www.sandalandsoxer.co.uk/beach2.jpg

  OdpovědětVymazat
 6. Honba za Orlikem a Franta z budoucnosti? :-) Ultimatni prispevky do zlateho fondu fffukologie. Jen tak dal!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.