4.7.11

Recenze: Pohádky noci - 70% / Útok na věžák - 60%

Francouzský film Pohádky noci: Šest klasických pohádek z různých částí světa (nebo aspoň příběhů, které velmi zdařile imitují klasické lidové pohádky), vyprávěných pomocí digitální animace, která vypadá jako tradiční plošková. Postavy a rekvizity jsou výhradně černé, pozadí krásně barevná.Tvůrci se chlubí tím, že jejich film je "3D", což přeloženo z reklamořeči znamená, že v několika málo záběrech se kamera nebo postavy pohybují i směrem k divákovi nebo od diváka, což by při ruční ploškové animaci bylo velmi obtížené, ale při digitální animaci je to víceméně triviální záležitost. Navíc jde opravdu jen o PÁR VTEŘIN v celém filmu!

V některých okamžicích lze v ději a v animaci zachytit náznaky jemné ironie (stejně jako v krátkých segmentech, které příběhy propojují a ve kterých spolu diskutují ploškoví "herci" v současnosti), ale nečekejte něco jako Shreka nebo Princeznu nevěstu, jde jen o pár příležitostí k mírnému uchechtnutí.

Bylo příjemné se na to dívat, ale pokud pamatujete Karla Zemana, Břetislava Pojara, a "best of" Večerníčky, není důvod být z Pohádek noci v nějakém orgastickém stavu. 70%

Britský film Útok na věžák (Attack The Block) je komediální horor, který se dá nejjednoduššeji popsat jako "Critters na londýnském předměstí":Přítomnost Nicka Frosta je tím nejhvězdnějším na tomto poloamatérském filmečku, který dokázal se svým minirozpočtem zázraky, přičemž nezapomínejme na slova "se svým minirozpočtem"!

Geniální je například střih, díky kterému je navozena ucházející atmosféra i když "mimozemšťani" jsou vlastně jen chlupaté černé kostýmy se svítícími zuby (jen v pár vrcholných vteřinách dojde na digitální compositing a animaci). Hip hop hudba správně dupe, dočkáme se pár krvavých scén, někdo v tom možná objeví i nějaký sociální komentář ("Peklo na chudém předměstí vs. peklo z vesmíru"), ale skutečností zůstává, že jako horor není tenhle film nic moc a scény, ve které jde pouze o vystrašení a napínání (např. honička s mimozemskými příšerami na bicyklech) jsou spíše nudné.

Vtipy jsou slušné (včetně camea Nicka Frosta) a počívají především v tom, jak se mladí (případně zhulení) polo-gangsteříci snaží působit hardcore (což je bohužel dost nepřeložitelné, bez ohledu na snahu autora českých titulků). Trvá dokonce dost dlouho (do objevení první příšery), než nám vůbec dojde, že se nedíváme na vážně míněné drama a že ti herci hrají tak legračně záměrně.

Ze všeho nejvíce bych tuhle jednohubku doporučoval jako studijní materiál těm, kteří lamentují, že nelze natočit sci-fi horor za rozumný rozpočet. 60%

9 komentářů:

 1. z imdb: Attack the Block: Budget: £9,000,000 (estimated)

  to je jako minirozpočet ?

  OdpovědětVymazat
 2. No jo, fakt je tam 9 mil. liber. V tom případě bych to klidně srovnal třeba s Revizory, nebo dokonce se Sunshine. Pak je ale rezence příliš mírná...

  OdpovědětVymazat
 3. Vlastně, jestli umím počítat, tak Revizoři byli 10x levnější...

  OdpovědětVymazat
 4. pocit z te animace mi pripomina ilustrace (ackoli to nebyly cerne postavy na barevnem pozadi) v jedne knizce pohadek, na jejiz jmeno si ted bohuzel nevzpominam, vim jen, ze to obsahovalo pohadku o oskliveckovi

  OdpovědětVymazat
 5. Docela nechápu ta procenta. Recenze vyznívá, že Pohádky noci jsou ptákovina - 70 %, a Útok na věžák docela ujde - 60 %. Nemělo to teda být obráceně?

  OdpovědětVymazat
 6. To se dá jednoduše vysvětlit - Franta je ješte furt vožralej z toho Jamesona co chlastal.

  OdpovědětVymazat
 7. V tom Jamesonu má určitě prsty Rejžek, jinak to není možný...

  OdpovědětVymazat
 8. Rejžek měl prsty ve Frantovi, proto ho taky vožral tím Jamesonem.

  OdpovědětVymazat
 9. Františku, mrkni se někdy na ploškové filmy Lotte Reiniger, především na Die Geschichte des Prinzen Achmed z roku 1926 a uvidíš plošky, které za to opravu stojí. Toto je nic.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.