10.7.11

Recenze: Jmenuji se Oliver Tate [Submarine] - 70%

Patnáctiletý Oliver žije ve Swansea ve Walesu, někdy v 80. letech. Má problémy s rodiči a s novou holkou. Všichni jsou totiž divní. Přesněji řečeno, jinak divní, než onRežijní debut Richarda Ayoadeho (Moss v "IT Crowdu") se vyznačuje tím, že nemá téměř nic společného s britskými sitcomy. Naopak se zdá být hrozně, hrozně, hrozně moc inspirovaný filmy Wese Andersona, nejvíce pak jeho starším dílem Rushmore (kdo vymyslel jeho český název Jak jsem balil učitelku, je vůl). Ti hlavní hrdinové a ztvárnění světa kolem mají opravdu hodně společného.

Pokud jste Rushmore neviděli, následuje podrobnější vysvětlení, co tím vlastně myslím: Oliver je inteligentní, ale není dobrý student. Nedaří se mu ani v jiných oblastech života, protože je prostě příliš divný a vede divné niterné monology (které slyšíme). Následkem toho se nema moc s kým kamarádit, natož s kým chodit. Pak ho sbalí pyromanská úchylná spolužačka a současně začne manželská krize jeho velmi divných rodičů...

Film má skvělé momenty, ale (podobně jako slabší filmy Wese Andersona) je poněkud roztříštěný. Snaží se divoce ubíhat vpřed a používá k tomu nejeden audiovizuální trik, ale tím pouze maskuje nedotažený scénář. Je možné, že kniha, o jejíž adaptaci jde, dávala větší smysl. Ale ve filmu je spousta náznaků, které vypadají slibně, aniž by byly jakkoliv vytěženy.

Pokud bych měl popsat kompletní děj filmu, bylo by to vlastně neuvěřitelně triviální. Zábavnost a zajímavost spočívá v tom, JAK se to děje. Většinou se to děje zábavně a zajímavě, ale mohlo to být ještě o dost lepší, konzistentnější a méně útržkovité.

Každopádně, jako režijní debut je to velmi slušné a Ayoadeho možná čeká slavná budoucnost.

16 komentářů:

 1. Tak na tohle se tesim uz desne dlouho. Hned du zjistit, jak je to s premierou

  OdpovědětVymazat
 2. Kurva kdyz film ma jmeno "Ponorka", proc to v Cechach musi bezet jako "Jmenuji se Oliver Tate"??!!

  Jezis co bych dal za to, kdyby "Raiders of the Lost Arch" v Cechach meli jmeno "Pivni klub na Ruzku" a Indy by byl uvadenej jako Franta Novak.

  Davalo by to uplne stejnej smysl jako jako Submarine/Jmenuji se Oliver Tate a aspon by byla sranda.

  OdpovědětVymazat
 3. lebo cechackovina. Lebo Your Highness - princ a prudas a este ste na to hrdy.

  OdpovědětVymazat
 4. Odrb, kukal som celý trailer a nikde žiadna ponorka tam nebola! :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Slovákům bych nejraději zakázal psát na tento blog. Jejich názory jsou akorát tak na vytření.

  OdpovědětVymazat
 6. Vybagrujte Čechy, Slovensko chce more!

  OdpovědětVymazat
 7. Pokud chtějí Horní Uhry moře, neměla by se vybagrovat spíš než "Čechy" ta divočina na západ od Jihlavy, co má jako největší město poslední obydlenou zatáčku před Vídní?

  OdpovědětVymazat
 8. Ne západ, ale východ, samozřejmě.

  OdpovědětVymazat
 9. No vidíš, keď sa pomýliš aj dobre povieš.

  OdpovědětVymazat
 10. To je IMHO pořád jeden a ten samej slovák, ten co nemá rád tepláky.

  OdpovědětVymazat
 11. Full frontal toho emo děvčete?

  OdpovědětVymazat
 12. ok, přidáno do 2watch listu. Zajímavá věc, jeden z producentů je Ben Stiller.

  OdpovědětVymazat
 13. hm, moc mě nezajala ta ukázka, takový retro, něco, co se točilo dřív.....ale tak jasně, proč ne, ale zdá se mi to takový efektní trochu...

  OdpovědětVymazat
 14. Ponorka je tam několikrát, jednou namalovaná na nábytku, jindy na ní naráží to, že tatík je mořský biolog, či kecy o hloubce moře, či depresi jako o klesání pod hladinu, ... Jo počkat, ještě musím vyspojlerovat závěr, tady je:

  OdpovědětVymazat
 15. Nejedná se o režijní debut, nanejvýš možná tak celovečerní režijní debut.

  OdpovědětVymazat
 16. Ponorka je tam několikrát, jednou namalovaná na nábytku, jindy na ní naráží to, že tatík je mořský Odrb, Your Highness celý trailer a nikde žiadna ponorka tam nebola! biolog, či kecy o hloubce moře, či depresi jako o klesání pod hladinu, ... Jo počkat, ještě musím vyspojlerovat závěr, tady je:Slovensko chce more!Tak na tohle se tesim uz desne dlouho.Ne západ, ale východ, samozřejmě.Ponorka je tam několikrát.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.