24.7.11

Recenze: Jana Eyrová [Jane Eyre] - 80%

Nová filmová adaptace klasického literárního díla, tentokrát v režii mladého Cary Fukunagy (Sin Nombre).O ději raději nebudu říkat víc, než je naznačeno v traileru. Knihu jsem četl kdysi hrozně, hrozně dávno a kdybych si pamatoval její zápletku, film bych si pravděpodobně užil méně. (Takhle jsem si ho užil, neboť jsem si víceméně nepamatoval co se bude dál a nechával jsem se překvapit.)

Fukunaga používá současné filmové postupy (většina děje je vyprávěna pomocí flashbacků, ne chronologicky), ale neexhibuje se. Dva hlavní herci jsou naprosto adekvátní. Nic víc, nic méně. Zajímavější jsou některé vedlejší postavy, ale u mnohých z nich jsem měl neodbytný pocit, že jejich role v knize byla mnohem, mnohem zásadnější než ve filmu, kde se z nich stane jen jakási rekvizita, nutná k postrčení filmu dále. Tento pocit byl ale pravděpodobně nevyhnutelný, pokud hodláte tlustou bichli nacpat do necelých dvou hodin...

Jako adaptace klasického literárního díla je to velmi kvalitní počin. Otázka je, jestli je dobrý nápad takovou adaptaci natáčet jako jeden film o standardní stopáži, když se do ní celý košatý děj nemůže vlézt a musí se hledat kompromisy a škrtat v něm...

10 komentářů:

 1. Že bych si tedy doplnil povinnou školní četbu? Nebo je to seškrtáno tak, že se nedá poznat, podle které knihy to bylo natočeno? (teda leda podle názvu :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jana Eyrova ma v originale necelych 400 stran - takze slovy jako bichle bych setril. Ale v tom je prave trik Pani Charlotte Brontë - nejakou magii na tech 400 stran nacpala tolik deje ze uz se to snazime 100 let sfilmovat a porad se uplne nedari a to je Jana Eyre vlastne "jenom" cervena knihovna. Kazdopadne si dalsi pokus nenecham ujit.

  OdpovědětVymazat
 3. Tom: I pokud ma "jenom" 400 stran, tak mi vychazi cca 15 sekund filmu na jednu stranku knihy...

  OdpovědětVymazat
 4. František Fuka/ A ty si to čítal ako povinné čítanie v škole, či aká životná okolnosť ťa k tomu donútila?

  OdpovědětVymazat
 5. Moje knížka má 370 stran textu (plus pár navíc vysvětlivek a úvodu)...
  Troufnu si tvrdit, že znám předlohu hodně dobře a proto mi možná zrovna tahle filmová verze moc nesedí, nejen kvůli naprosto nulové a nefungující chemii mezi Rochesterem a Jane (ta hlavně mi v podání Mii Wasikowské připadá naprosto plochá a bez emocí). Vedlejší postavy by si zasloužily mnohem víc prostoru než mají a trocha vysvětlení všech těch záhad by taky neškodila (třeba můj předlohy neznalý manžel byl chvílemi opravdu hodně zmaten). Na tom filmu bylo všechno dokonalé (bráno co do kostýmů, prostředí), ale chybí tomu to "něco" u postav a příběhu.

  OdpovědětVymazat
 6. Ma Magneto furt ten irsky prizvuk?

  OdpovědětVymazat
 7. Z recenze absolutně netuším, o čem ten film je... aspoň jeden řádek o ději by neškodil.

  OdpovědětVymazat
 8. Franta Fuka cetl Janu Eyrovou. To nam to pondeli pekne zacina...

  OdpovědětVymazat
 9. Film by se mi pravděpodobně líbil, kdybych neviděla minisérii BBC z r.2006. Takhle jsem to pořád musela srovnávat a vyšlo mi, že dialogy Jane-Rochester jsou naprosto bez života. Flashbacky - dobrý nápad, kamera - kvalitní, Judi Dench - dobrý tah, ale ústřední dvojice daleko zaostává za Toby Stephensem a Ruth Wilson(-ovou:-))

  OdpovědětVymazat
 10. Totálni sracka. Cervena knihovna jak vysita, nerealne dialogy, postavy i dej. Dal bych max. 10% za celkem pekne exteriery.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.