22.7.11

Recenze: Auta 2 [Cars 2] - 70%

Blesk a Burák se zapletou do mezinárodního špionážního spiknutí, odehrávajícího se v zákulisí závodů v Tokiu, Francii, Itálii a Londýně. Špioni a zločinci se totiž mylně domnívají, že Burák je tajný agent...Konečně nějaká pixarovská recenze, která nemusí být úplně superlativní a nudná... Auta 2 jsou totiž suverénně nejhorší celovečerní film Pixaru!

Neexistuje skoro žádná návaznost na první film - Kardanová lhota a její obyvatelé se v něm téměř nevyskytují. Zpočátku to vypadá, že se film ponese v duchu pocty starým bondovkám, ale není tomu tak. Neexistuje v něm téměr žádná motivace, abychom s postavami nějak soucítili. Blesk je vlastně vedlejší postava a hlavním hrdinou je Burák, jehož kreténismus je místy dost nesympatický. Kdykoliv se začne mluvit o přátelství, zradě, zodpovědnosti a podobně, dopadá to na zcela neúrodnou půdu. Auta 2 jsou spíš jako několik maniakálních epizod "Cars Toons" slepených do jednoho filmu. Všechny ty závody a honičky jsou fajn, ale po čase poněkud ubíjející - trochu jako když to Michael Bay přežene a rozhodne se točit bláznivou akční komedii.

Přesto je zábavné se na ně dívat, protože si výtvarníci dali s filmem obrovskou práci a nabušili do něj TUNY drobných skrytých vtípků, které jsou někdy hrozně vtipné, někdy méně, ale je zábavné je hledat - za všechny upozorním například na papeže (což je auto jedoucí v papamobilu!) nebo na sochy na italské katedrále (stará auta s křidélky). Opakovaně jsem si při projekci říkal, že bych chtěl mít možnost interaktivně prozkoumávat ty scény do nejmenších detailů.

Bohužel pro mě, spousta vtipů zřejmě vyžaduje, abyste se vyznali v autech - pak zřejmě oceníte, jak je vtipné, že britská královna je auto modelu X, její vnuk je auto modelu Y a řadoví zločinečtí poskoci jsou Trabanty nebo co to je...

P.S: Dabing je nejlepší jaký může být, ale originál to pořád není a Michaela Cainea ani Owena Wilsona v něm neuslyšíte. Navíc je ve filmu tentokrát opravdu velké množství nepřeložitelných narážek, například když hostina na sjezdu starých omlácených aut pozůstává výhradně z citronů, haha...

20 komentářů:

 1. nějaký full frontal?

  OdpovědětVymazat
 2. Bohuzel, pouze nekolik vyfuku.

  OdpovědětVymazat
 3. A co Fanoušci Tarkovského nebo Von Triera? Je formální stránka v pořádku ?

  OdpovědětVymazat
 4. Full Frontal - bit.ly/qtk486

  OdpovědětVymazat
 5. Kdybych já byl překladatel, na ten fór s citrón bch diváka připravil. Třeba by nějaká postava místo něčeho nepodstatného řekla - "Zajínalo by mě, proč se u nás starýmu autu neříká šunka, ale citrón?"
  A je to tam :-)
  Haha

  OdpovědětVymazat
 6. A co kryptofašistický Švejk v teplákách?

  OdpovědětVymazat
 7. A co autobus do Lidic?

  OdpovědětVymazat
 8. A co třeba držet hubu?

  OdpovědětVymazat
 9. A co třeba odstranit komentář autorem, autora komentářem a internety Pohlovou?

  OdpovědětVymazat
 10. A co znásilnění fyzikou?

  OdpovědětVymazat
 11. to 22. července 2011 21:45 > miluju tyhle překladatele, kteří "místo něčeho nepodstatného" zařazují svoje vlastní kretivní výmysly. Už jsem viděl pár filmů v originále a oni tam povídají úplně něco kompletně jiného než v českém dubbingu a to natolik, že to je vlastně jiný film!

  OdpovědětVymazat
 12. to 26. července 2011 10:47 > já zase miluju mrdání tučňáků do ucha

  OdpovědětVymazat
 13. Právě jsem se vrátil z hra... z kina, kam jsem na Auta 2 šel se synkem - byla to jeho první návštěva kina :-) Za prvé... vstupné mě odradilo od toho to ještě někdy zopakovat, já chápu, že se snaží vydělat, ale 288 Kč za nás dva je pro mě prostě částka daleko mimo rámec akceptovatelna a zcela neadekvátní téměř jakémukoli filmu... Ale k věci... po všech těch recenzích jsem šel na A2 se strachem, že se nebudu bavit a opak byl pravdou... Dvojka mi přišla podstatně lepší a zábavnější než jednička a ten příběh mi dával smysl a bavil mě, včetně finálního dějového zvratu, který byl logický a dostatečně "předpřipravený" v ději a přesto pro mě nečekaný. Uznávám ale, že kruciální podmínkou je, vyznat se v autech a mít auta jako koníčka, protože jinak člověku uniká tak 80 % vtipnosti filmu. Bavil se ale i můj 3letý synek a s ohledem na to, jak to komentoval, zjevně naprosto přesně chápal, o co v ději jde. Akorát jsem měl značný morální problém mu vysvětlit, proč jsou "zlí" ti zastánci benzínu a "hodní" zastánci alternativních paliv, když osobně to vnímám naopak... :-) A nejhorší Pixarovka? Ani smykem. Na A2 se podívám daleko raději znovu než na A1, už jen abych vychytal ty bambiliony narážek a skvělých grafických vtípků a ani A1 pro mě nejsou nehorší Pixarovkou... Tou je jednoznačně Up!, který mě nudil tak nekonečně a smrtelně, že jsem ho jednou nedokoukal a podruhé přes veškerou snahu taky ne, raději jsem šel vařit večeři... směs NUDY a nasrání na debilitu aktérů (či scénáristů) mě prostě nedovolila to dát do konce...

  OdpovědětVymazat
 14. My se vrátili z kina včera. Přesto si stále myslím, že to je o dost horší film než jednička. To moralizování o tom jak má jeden brát kamarády jaké jsou...chjo. Je to ale velmi pěkně udělané. I pro děti ale moc dlouhé, naše 3 a kus leté dítko už se ke konci ptalo, kdy bude konec. Burák neměl být hlavní postava. OVŠEM!!! Jako předfilm jde Toy Story výlet na Hawaj, a to je mazec! Ken s foťákem: cvak cvak! Váleli jsme se smíchy:-)

  OdpovědětVymazat
 15. Tak jsem ten film taky absolvoval , no docela mne dostalo že se v dětském filmu tak zhusta střílí , auta se rozpadají na kusy a vůbec je v něm docela pořádný kus agrese . Tedy docela by mne zajímal rating ... i když násilí na autech :DDD

  PS: Nebylo to auto u královny Tatra (77a) ?

  OdpovědětVymazat
 16. VictorCZ: tatra to byla, ale na 99% typ 87. http://cs.wikipedia.org/wiki/Tatra_87 Taky jsem si toho všiml, docela by mě zajímalo, proč si tvůrci jako "ceremoniáře" na královském dvoře vybrali českou tatru 87, jeslti to má nějaký historický podtext (ale to bych asi chtěl od pixaru příliš), nebo je to jen nějaká osobní sympatie někoho z tvůrců.

  OdpovědětVymazat
 17. to nejsou žádný trabanty ale Juga...

  OdpovědětVymazat
 18. nj, akční film pro děti, střílení, rakety, exploze, musí se začít brzo, hodně brzo..čim dřív, tim líp

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.