22.4.11

Recenze: Thor - 80%

Adaptace comicsu od Marvela o synovi boha Odina, který se dostane na Zemi.Této adaptace Kennetha Branagha jsem se dost obával, protože první trailery vypadaly vyloženě strašně. Naštěstí to dopadlo velmi příjemně, ale ani tento trailer neodpovídá tomu, o čem film je.

Většina filmu se (naštěstí) odehrává v Valhalle Asgardu a přilehlých magických končinách, kde probíhají pletichy mezi Thorem (Chris Hemsworth), jeho bratrem Lokim (Tom Hiddleston), otcem a vševládcem Odinem (Anthony Hopkins), armádou ledových skřetů a dalšími. Zde se odehraje většina důležitého a vysvětluje se tím, proč asi byla režie svěřena Kennethu Branaghovi.

Zdejší scény totiž vypadají jako megalomanské divadelní představení, což myslím v tom nejlepším smyslu slova. Hrdinové si většinu času dramatickými hlasy říkají věci jako "Svým činem jsi přinesl zkázu celému našemu světu, za to budiž proklet celý tvůj rod do sedmého kolena" a zavile na sebe koukají, mezi tím občas bojují, procházejí se nádherně šílenými stavbami jako z filmu Fritze Langa a jezdí na superkoních po duhových kosmických teleportech za doprovodu hřímavé hudby.

Tohle funguje výborně a je to osvěžující, protože jsme to v takovéto kvalitě a s takovýmto rozpočtem pravděpodobně ještě neviděli. Je to částečně pohádka a částečně legrace, a je úplně jedno, že v Valhalle Asgardu vegetují černoch a Asiat a že kostýmy vypadají jako něco z československé televizní inscenace z roku 1985. Je to hra (divadelní hra i hra s divákem) a je to fajn.

Veškeré události na Zemi jsou jen jakási odbočka, protože je sem Thor zapuzen, když ze zprotiví otci a je mu odňata magická síla (a kladivo). Zde proběhne epizoda "ryba mimo svůj rybník", když se dezorientovaného Thora ujmou vědci (Natalie Portmanová, Stellan Skarsgård). Hemsworth (kterého jsme krátce viděli v novém Star Treku jako Kirkova otce) roztomile hraje zmateného burana, který je zcela mimo, ale celkově je pozemská část filmu méně zajímavá a do značné míry zbytečná (což je smutné, protože právě ona by vlastně měla být pro děj to nejdůležitější).

Branagh režíruje velmi zručně, aniž by se nějak příliš exhiboval (kamera nakřivo a zpomalené záběry se v comicsovém filmu nedají brát za exhibici, to je dnes standard). Celkově působí jeho film zábavněji a o něco méně onanističtěji než když se Ang Lee kdysi pokusil o něco podobného s Hulkem.

Nevím přesně, jak se to Branaghovi povedlo, ale nenudil jsem se, ani jednou jsem se nezasmál na nepatřičném místě, a mnohokrát jsem se smál na místech, na kterých jsem se smát měl - což bylo podstatně víc, než jsem očekával. Jenom si nejsem jistý, jak to celé přijmou hardcore fanoušci comicsového Thora, pokud u nás nějací takoví jsou - vždyť hrdina nemá přilbu s křidélky!

P.S: Dabing tomu pochopitelně nepomáhá (v originále má Thor roztomilý pseudobritský přízvuk), ale není nesnesitelný.

P.P.S: Trojrozměrnost je úplně k ničemu, mnohokrát v průběhu filmu mi připadalo, že je obraz úplně plochý.

27 komentářů:

 1. Bude i recenze na Almighty Thora? :-)
  http://splashpage.mtv.com/2011/04/21/almighty-thor-trailer-the-asylum/

  OdpovědětVymazat
 2. odkaz na superkone nejlepsi ;DD

  OdpovědětVymazat
 3. Co full frontal ? Natalky samozrejme .. ?

  OdpovědětVymazat
 4. Spoiler: Co byla ta kostka na konec? Já čekám celý titulky a ono tohle...

  OdpovědětVymazat
 5. Mě zajímá full frontal Thora. Jděte už s tou heterosexuální propagandou někam, pořád jen nahý ženský, za chvíli si přijdeme my gayové nenormální v tom chumlu žvástů "chci vidět kozy tý ženský!" Už dost toho multi-kulti.

  OdpovědětVymazat
 6. Thor tam ma moc hezky full frontal, ale jenom od pasu nahoru... Jinak nikdo nic

  OdpovědětVymazat
 7. a mě zrovna ty pasáže na Zemi docela bavily... každopádně souhlas, že je 3D na pytel, jediná pořádná akční scéna je v noci a na ledový planetě, kde je vidět kulový, resp. ledový...

  OdpovědětVymazat
 8. Spoiler: A co ta kostka? Noták. V kině jsem se zeptat nemoch, protože všichni chápavě pokyvovali hlavou, takže bych se ztrapnil...

  OdpovědětVymazat
 9. Z tý kostky se přece líhnou transformeři, ne...

  OdpovědětVymazat
 10. To se mi nezdá pravděpodobný - co s tím má co dělat Marvel? :-D

  OdpovědětVymazat
 11. Dem Dutch Angles!

  OdpovědětVymazat
 12. Anonym 22. dubna 2011 21:40

  Kostka je McGuffin

  OdpovědětVymazat
 13. Ta kocka by malo byt vazenie pre super zloduchov

  OdpovědětVymazat
 14. Ta kostka na konci není ta ledová kostka z filmu, je to superkostka z Avengers: http://en.wikipedia.org/wiki/Cube_(comics)

  OdpovědětVymazat
 15. jestli tam hraje tak paradni muzika jako v robounicornovi, tak okamzite objednavam soundtrack....

  OdpovědětVymazat
 16. Je to tahle kostka: http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_Cube

  OdpovědětVymazat
 17. Thor samozrejme pomerne bezne funguje v komiksech i bez kridelek:

  http://theheroicage.com/wp-content/uploads/2011/03/ultimate-comics-thor-1.jpg

  OdpovědětVymazat
 18. no jo. ale Ultimate Thor je levičák a enviromentalista. A to je opravdu, ale opravdu falešné, hmmm....hele pero...

  OdpovědětVymazat
 19. Počkej, Franto. Ale podle tvé recenze si nejsem jistý, jestli mám dávat 170 korun za vstupný. Mě se ty trailery, na roPzdíl od tebe, líbily, čekal jsem takovou debilní zábavu. Ale z tvé recenze nejsem moc moudrý. Něco mi říká, že to bude něco jako Man In Black 2, kterým jsi dal 80%, já na to šel a pak jsem měl tě chuť uškrtit, bo to byl snad nejnudněší film, co jsem v kině viděl. Snad se za těch 80% stydíš, skus se nato podívat znovu, je to strašný!

  OdpovědětVymazat
 20. Bude někde v kině 3D verze v originálním znění?

  OdpovědětVymazat
 21. Ta Natalie Portman má snad v kinech každej měsíc novej film.

  OdpovědětVymazat
 22. To není jedna Natalie Portman, to je totiž tajnej Israelskej armádní projekt. Akorát se to nějak zvrhlo a místo bojových dovedností ty klony mají talent pro herectví.

  OdpovědětVymazat
 23. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 24. Mirny OT:
  Nevite nekdo, kde koupit repliku toho kladiva?

  OdpovědětVymazat
 25. Mě se ta pohádka těžce nelíbila - možná tak pro 10tileté děti...

  OdpovědětVymazat
 26. Tak jsem to shlednul a je to slabe. Film ve kterem se nic nestane. Neni tam zadnej dej. Hlavne ze je u konce libacka. Je to všechno takove plysove, mekoucke - to pohadky co ctu dvoulete dceri jsou drsnejsi (třeba jak koza pomalu uvarila vlka). Jo a komiks jsem necetl Frantisku.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.