12.4.11

Recenze: Neznámý [Unknown] - 60%

Liam Neeson hraje biotechnologa Martina Harrise, který se má se svou manželkou zúčastnit vědecké konference v Berlíně. Přijedou k hotelu, ale Martin si uvědomí, že zapomněl na letišti svůj kufřík a vrátí se pro něj taxíkem. Cestou dojde k nehodě, taxík skončí v řece, Martina zachrání bosenská taxikářka (Diane Krugerová), ale z komatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, ale zde zjišťuje, že jeho manželka ho nezná a je doprovázena neznámým mužem, který tvrdí, že je Martin Harris (a všichni kolem mu to věří). Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí, a tak se rozhodne využít pomoci starého ex-Stasi agenta (Bruno Ganz) a najít onu taxikářku, která jediná může dosvědčit, že on je on.Film Neznámý má (po většinu času) hezky vymyšlený scénář. Záhady se vrší jedna na druhou, aniž by přesáhly meze hollywoodské uvěřitelnosti a když už se děje něco opravdu nepravděpodobného, hrdinové filmu se tomu sami podiví a časem je to vysvětleno. Až do přibližně tří čtvrtin filmu jsme napjati, co se vlastně doopravdy děje, a možností je opravdu mnoho, včetně verze, že se díváme na sci-fi nebo na duchařinu. Na tomto místě bych chtěl upozornit, že slavný Roger Ebert je tentokrát zcela mimo a nepochopil ústřední zápletku filmu: Kufřík zůstal na letišti náhodou, auto do řeky spadlo náhodou, kufřík není žádný "MacGuffin" a není v něm nic, co by nějaká tajná organizace chtěla získat. Opravdu to do sebe celkem logicky zapadá.

Kromě toho, že to do sebe logicky zapadá, je také příjemné sledovat Neesona a Ganze v jejich rolích. Naopak epizodní role Krugerové a Franka Langelly jsou dost hrozné.

Celý film je navíc zajímavě natočen, jako kdyby šlo o nějaký ambiciózní francouzský artfilm. Úhly záběrů a střihy jsou originální, obligátní autohonička je jako z Bournea... Proč tedy jenom 60 procent?

Protože ve své poslední čtvrtině jde film totálně do kopru. Dozvíme se konečně pravdu (která mě potěšila, protože nešlo o žádný "fígl" ze strany filmařů a přesto jsem ji stoprocentně neodhadl) a místo aby nastal nějaký efektní osudový konec, musíme vytrpět ještě 30 minut, které nám servírují nezbytné "velké finále" (s velkou bombou s velkým odpočítávacím displejem) a nezbytný happyend. To všechno je v totálním kontrastu s předcházejícími 90 minutami, většina postav se najednou chová jako kreténi a ústřední hrdina najednou obrátí o 180 stupňů, aniž by bylo naznačeno, že k tomu má nějakou motivaci.

Škoda.

Pokud vás to zajímá, následují SPOILERY ohledně ústřední zápletky:

Doktor Martin Harris ve skutečnosti neexistuje. Je to smyšlená postava, kterou vytvořila supertajná špionážní organizace (kterou vede Langella) za účelem ukradení genetického plánu na nějakou superodolnou obilninu. Liam Neeson je ve skutečnosti tajný superagent, který se má na konferenci vydávat za profesora, ukrást jinému profesorovi plán té obilniny (jeho manželku hraje také agentka) a přitom vyhodit hotel do vzduchu, aby to vypadalo, že za vším stojí teroristi. Když Neeson havaruje a na několik dní zmizí, organizace ho nahradí záložním agentem, který má místo něj úkol dokončit. Neesonovi se to mezitím následkem rány v hlavě poplete a začne si myslet, že je Martin Harris.

Když to na konci filmu Neeson všechno zjistí, z nějakého důvodu dojde k názoru, že už nechce být zlý tajný superagent, zabije několik svých kolegů včetně šéfa, zachrání hotel před zkázou a zmizí někam do světa s hezkou bosenskou taxikářkou, zatímco superpšenice je darována světu zdarma a vyřeší hladomor... Ach jo.

15 komentářů:

 1. První budou poslední!

  OdpovědětVymazat
 2. SPOILERS: Sice jsem to neviděl, ale nemohl by být ten konec vysvětlen trochu jako Total Recall? Tedy, že to koma ho změnilo a on opravdu nechce být tím zlým tajným agentem?

  OdpovědětVymazat
 3. Pred par dny jsem videla Tajemny let s Jodie Foster a trochu mi to tu zapletku pripomina.
  Prijde mi ze v Hollywoodu se moc dobre konce nedelaji, delaji se spis konce co si vyzada nejake (mentalni) testovaci publikum nebo producent, ktery jede podle osnovy...

  OdpovědětVymazat
 4. Mě se ten konec docela líbí... jak teď ale udělat, abych to zapomněl?

  OdpovědětVymazat
 5. Slavný Roger Ebert je mimo už hodně dlouho. Například filmu Inception dal loni plnej počet :-)

  OdpovědětVymazat
 6. ebert je mimo a hlavne nevie pisat recenzie... neviem preco sa jeho styl vosmikovy tak paci?!

  OdpovědětVymazat
 7. něco je špatně...někdo tu chybí...

  OdpovědětVymazat
 8. Takze nyni zbyva jen stezejni otazka:

  Je Roger Ebert mimo a nic nepochopil, nebo je Fuka paranoidni schizofrenik?

  OdpovědětVymazat
 9. To, že mimo realitu je hlavní hrdina mě napadlo hned, když jsem četl, že měl nehodu. Proto mě spíš překvapilo, že nikdo nepoznává jeho a vypadalo to nelogicky. Konec konců, zmínka o známém ex-stasi, který mu nevymlouvá, že je Martin Harris, (nebo taky hraje nějakou hru?) to dost zamotává.

  Už dle recenze (a hlavně popisu zápletky ve spoileru) mi to přpadne jako děsná volovina a netoužím tento film vidět.

  OdpovědětVymazat
 10. Anonym 12. dubna 2011 22:33

  Zmizel krypto-teplák a objevila se Tlamiczka. Nedochází Ti to? A to už nemluvím o tom obrázku, kde má Lisa kryptofašistickou rádiovku.

  OdpovědětVymazat
 11. bude-li to taková srágora jako 96 hodin, tak potěš prso...

  OdpovědětVymazat
 12. Potrebuju zpatky vysrany voko Tlamicky, radiovka je jeste vetsi picovina.
  Hlavne aby se tu neobjevil ten debil se zaslintanou votevrenou hubou, to je fakt na bliti.
  Jinak myslim ze teplakovej Slovak chcipnul v okoli Fukusimy na ozareni.

  OdpovědětVymazat
 13. SPOILER: Šéfa přece nezabil Neeson, ale Diane Kruger... Neeson chtěl pouze zábranit loupeži a atentátu a zabil pouze Quinna. Ale ta neodůvodněná a částečně nelogická motivace samozřejmě zůstává...

  OdpovědětVymazat
 14. ne super psenice, ale super kukurice ;)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.