17.4.11

"Jmenuji se Hitler a chtěl bych vám vysvětlit své názory"

Dnes to nebude o filmu, ale o medvědích službách dobrým věcem.

Dnes jsem si totiž na Facebooku všiml, že se jedna má známá, kterou nepovažuji za hloupou, hodlá zúčastnit akce "NENÁSILNÁ BLOKÁDA NEONACISTICKÉHO POCHODU – BRNO".

Tato facebooková událost se nachází zde a v jejím popisu stojí:
V neděli 1. května 2011 plánují lidé sympatizující s neonacismem znovu pochodovat brněnskými ulicemi. Letos si k tomu záměrně vybrali trasu, která vede přes čtvrť, kde bydlí většina brněnských romských rodin.
Vzhledem k historii a současnosti nacistického hnutí považujeme pochod za úmyslnou snahu vyvolat strach a šířit xenofobii. V jiných zemích podobný záměr okamžitě vzbudil reakci široké veřejnosti a do cesty se mu postavily tisíce lidí. V neděli 1. května 2011 se o toto pokusíme i my v Brně. Podpořte nás prosím.
Nenásilnou akci „Brno blokuje“ organizuje několik desítek dobrovolníků a dobrovolnic různých názorů z různého prostředí a různého věku. Nenásilná blokáda neonacistického pochodu není organizována žádnou politickou stranou či hnutím a ani je nechce propagovat.
Zakladatel akce nese jméno "Přehrada Brněnská", má jako profilové foto kresleného trpaslíka (tzn. kdyby nějaký neonacista chtěl, celkem snadno může dosáhnout zrušení jeho účtu, protože je podvodný) a myslí to s demokracíí vážně, protože jeho aktivity a zájmy jsou: "BRNO blokuje, Vzdělaní lidé nehajlují, STOP NEONACISMU!, Unite Against Fascism, Znepokojujú ma protirómske skupiny a priatelia, ktorí ich podporujú, Ľudia proti rasizmu, Roma media centre (MECEM), Duhovy PRIDE Bratislava, Football Against Racism in Europe, MigraceOnline.cz, Fórum migrantů, Brno Expat Centre, urbanismus brno, Zelené Brno, BKC - Brněnské kulturní centrum, Brno Now, I Love Brno, ♥BRNO♥, Pro koho je Brno hlavním městem, tak ať se přidá..., Brněnská kultura, ROMEA, o. s., Britské listy, Deník Referendum, JeToTak.sk, Nahlašuji neonacistické fan page, Čoko Voko, Brnopolis, Liga vozíčkářů, Společně proti předsudkům, Nechci, aby Brnem pochodovali neonacisté, MUZEUM ROMSKÉ KULTURY".

Následně jsem si vyhledal, že onen zmiňovaný pochod je pravděpodobně akcí občanského sdružení "Dělnická mládež", které neznám, ale rozhodně nevypadá jako organizace, kterou bych chtěl vidět u moci a které bych chtěl přidávat sympatizanty. Nápad na "nenásilnou blokaci jejich pochodu" je ovšem tak kontraproduktivní, že se obávám, že tato facebooková akce je zorganizována Dělnickou mládeží, která si chce zvýšit popularitu v očích veřejnosti.

"Nenásilná blokace povoleného pochodu" je stejně absurdní formulace jako "Nenásilně obsadit cizí nemovitost a nechtít z ní ven" nebo "Nenásilně mít u sebe vaši peněženku a pasivně se bránit vaší snaze získat ji zpět". To s tou nemovitostí dokonce někteří lidé dělají a jsou na to pyšní, to s tou peněženkou snad za tím ne, ale třeba ještě nedozrál čas.

Abych celou problematiku zobecnil a vyhnul se obviňování z rasismu, představme si hypotetickou "Stranu za sraní na veřejnosti" (SZSNV), která si vytyčila cíl "vybudovat lepší společnost, ve které všichni budou srát na ulicích, zruší se záchody, tím se získá cenná bytová plocha a vyřeší se bytový problém". Tedy program, jehož prosazení by mělo rozhodně negativní následky na společnost (smrad, nemoci, obuv od výkalů). Tento svůj program by oficiálně prezentovala tak, aby nebyl v rozporu s platnými zákony a aby strana nebyla zakázána (např. "Chceme vybudování velkých centrálních záchodů na skládkách za městem"), ale rozumně uvažujícím lidem by bylo jasné, že ve skutečnosti jim jde o to, aby se sralo úplně všude.

A teď pozor: Jsem plně, stoprocentně, pro to, aby SZSNV mohla se svým bizarním programem seznámit co největší masy, a to jakýmkoliv legálním způsobem, například i pochodem městem, a to i provokativním pochodem přímo před ústředím městských kanalizací a sídlem "spolku za čisté město". Pokud by se kdokoliv domníval, že bude SZSNV porušovat při pochodu platné zákony a její členové například začnou srát na ulici, může podat patřičnou stížnost a patřičně ji vyargumentovat ("Je jasné, že budou srát na ulici, vždyť to mají v názvu, proboha!") a je na patřičných orgánech, aby případně tento pochod zakázaly. Pokud bude pochod zakázán a přesto se bude konat nebo pokud při něm členové SZSNV začnou srát na ulici (nebo hajlovat), pak si zasluhují pokuty, vězení, případně seřezání policejním obuškem a pošlapání policejními koňmi a jinými zvířaty.

Pokud členové SZSNV budou pochodovat spořádaně, oznámenou trasou, a nebudou porušovat platné zákony, pak si každý, kdo jim v tomto pochodu chce fyzicky bránit (což nikdy není "nenásilné", vždycky jim v tom musí bránit silou), zasluhuje pokutu, vězení, případně seřezání policejním obuškem a pošlapání policejními koňmi, nebo jinými zvířaty, a to i když mezi nimi bude Kocáb. Jakýkoliv odpůrce SZSNV se samozřejmě může legálně shromáždit / pochodovat, či jinak protestovat proti SZSNV, pokud tímto nenarušuje jejich povolený pochod.

Pokud s tímto nesouhlasíte, znamená to, že se nehodláte řídit platnými zákony České republiky, a tudíž se zcela po právu dočkáte toho, že vám policie / soudy provedou něco nepříjemného. Pokud si myslíte, že jsou tyto zákony špatné, nebo že jsou liknavě implementovány, nenapravíte to tím, že je budete porušovat.
Mezi některými lidmi je ale v oblibě zkratkovitá argumentace, protože je rychlejší a pohodlnější než logická argumentace. Takoví lidé se nechají přesvědčit, že:
 1. Je doloženo, že někteří z členů SZSNV byli nachytáni, jak serou na ulici.
 2. Proto všichni členové SZSNV serou na ulici a ti, co náhodou neserou, budou brzy srát taky, případně by chtěli srát, nebo aspoň schvalují sraní, nebo vědí o někom, kdo sraní schvaluje a dosud ho nenahlásili.
 3. Pokud SZSNV provede svůj plánovaný pochod, další, dosud neovlivnění lidé, začnou srát na ulici.
 4. Sraní na ulici je špatné, proto musíme zabránit pochodu SZSNV jakýmikoliv prostředky, protože pak bude méně lidí srát na ulici.
Variace na bod 4. jsou rozšířeny mezi slušnou částí populace ("Korporace vykořisťují lidi, proto je potřeba rozbít výlohu McDonalds, aby vykořisťoval méně") a jeho validita se mnohokrát rozebírala na jiných místech.

Mnohem bizarnější mi ale připadá bod 3., který předjímá, že lidé jsou tupé stádo, které něčemu uvěří jen proto, že mu to oznámí skupinka divně vypadajících a divně se chovajících lidí (někteří z nich mají pořád podvědomou tendenci přecházet při pochodu do podřepu!). Ve skutečnosti je to tak, že pokud SZSNV získá více sympatizantů, nebude to díky jejímu pochodu a díky tomu, že lidé uslyší názory jejich členů a uvidí tyto členy. Ne. Pokud SZSNV získá více sympatizantů, bude to díky tomu, že se lidé budou ztotožňovat s ideologií této strany (s její propagovanou ideologií, která nemusí nutně odpovídat její skutečné ideologii) a bude jim tato ideologie připadat dobrá.

Pokud tedy "Všichni dobří lidé proti posraným ulicím" (VDLPPU) chtějí zabránit růstu vlivu SZSNV, měli by se snažit o to, aby co nejvíce lidem došlo, že idelogie SZSNV je zcestná. Toho VDLPPU rozhodně nedokážou tím, že budou blokovat pochod SZSNV. Měli by vzdělávat obyvatelstvo a argumentovat tak, aby SZSNV ztratila popularitu. Argumentovat proti triviálně populistickým tvrzením jako "Volte SZSNV, budete mít větší byty", není jednoduché. Ovšem blokací jejich řádně oznámeného a nezakázaného pochodu se VDLPPU snižují hluboko pod úroveň SZSNV a dělají ze sebe "nepřizpůsobivé živly, pohrdající zákonem", bez ohledu na to, jestli je správnější ideologie VDLPPU nebo SZSNV. A když se pak vše objeví v médiích a lidé, kteří dosud neměli jasno, se budou chtít přiklonit k jedné z těchto dvou stran, jakou z nich asi zvolí? To, že v blokádě bude probíhat bohoslužba, nebo tam budou malé děti v bílých košilkách, zpívající o šťastném světě bez hoven, udělá radost pouze těm, kteří už jsou na straně VDLPPU a neovlivní to ty nerozhodné. VDLPPU si touto blokádou pouze příjemně vyhoní vlastní triko ("To jsme se zase hezky postavili zlu, a zase nás neprávem ztloukli, gestapo, svobodné volby!"), členy SZSNV utvrdí v tom, že mají dále dělat to, co dělají, a především způsobí, že se mnohem více dosud nerozhodnutých lidí přidá k SZSNV než k VDLPPU. Proč? Protože žijeme v zemi, kde se mnohem více lidem bude líbit myšlenka "Budu mít větší byt!" než myšlenka "Budu mít pořád malý byt, ale ulice budou čistší".

No a teď si to všechno aplikujte na Dělnickou stranu a "všechny rozumné lidi, stojící proti ní". Ale pozor, aby se z vás přitom nestali xenofobní rasisti.

72 komentářů:

 1. Krasne popsano, dekuju.. Svoboda projevu a shromazdovani je naprostej zaklad nasi spolecnosti a je nutny ji priznat i lidem, kteri by zaslouzili rozbit drzku.

  OdpovědětVymazat
 2. Lenze toto nie je strana za srani na verejnosti, ale skorej strana uz sa sralo na verejnosti a nam sa to kurevsky pacilo. Preto je tam to neo. A mi uz vieme, ze povodna strana bola scesna a svojimi fekaliami naozaj skodila. Teda novy sympatizanti neurobia fekaliu menej smradlavu ani skodlivu.
  PS: Nepride mi bloakada ako dobry napad, ale ani toto prirovnanie(pravdepodobne prvoplanovy blaf).

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymni: Tato strana pokud vim NEMA nikde ve svem nazvu nebo popisu cinnosti slova "nacismus" nebo "neonacismus". Pokud by je tam mela, nebo naplnovala skutkovou podstatu takoveho jednani ci jeho propagace (coz mozna dela, ja ji detailne neznam), pak by v souladu s platnymi zakony mela byt zakazana. Pokud presto stale zakazana neni, melo by se na tom zakazani ruznymi legalnimi prostredky pracovat. Nijak tomu nepomuze blokada jejich pochodu.

  OdpovědětVymazat
 4. Jakýmy jinými zvířaty by mohli být pošlapáni? Mě napadají jen policejní psi ale muselo by jich být strašne moc. Co myslíte?

  OdpovědětVymazat
 5. Myslel jsem napr. policejni hrochy, ti muzou mit az 3 tuny, a to neni zadna legrace.

  OdpovědětVymazat
 6. Moje meno je Jozo inak, aby to nebolo anonymne. Tiez som napisal, ze nie som za blokadu, teda ziadna obhajoba pochodu u mna urcite nenastala, len cisto kritika clanku.
  A k zdruzeniu, malo informacii som pobral odbodil som si to od toho, ze su sympatizanti DSSS, co je krajna pravica...

  OdpovědětVymazat
 7. Jeden psychologický experiment uvádí, že dobrý skutek nikdo neocení, zatímco když budu tvrdit, že mi někdo ubližuje, lidé velice rádi přimhouří oko.

  Což mě svádí k tomu, že skutečně více lidí ocení aktivitu SZSNV (která z toho vyjde nakonec špatně) než VDLPPU (jejíž aktivita je kontraproduktivní).


  Je ale zase fakt, že nacionalisticky populistické formace vítězící v poslední době ve volbách v Evropě jsou znepokojivé. Samozřejmě některé boje proti tomuto jsou velice neefektivní a špatně nastavené.

  OdpovědětVymazat
 8. nějak mi uniká smysl tohoto nefilmového příspěvku. Respektive mi přijde podobně k ničemu jako nenásilná blokáda. Lidé, kteří s ním souhlasí si to nepotřebují číst a pro všechny ostatní je to jen záminka pro nesmyslnou debatu a vzájemné obviňování z rasizmu, z toho že je někdo zlý, hloupý atd. atd.

  OdpovědětVymazat
 9. Ale to jsou hroši policejní. Ti na člověka nejdou

  OdpovědětVymazat
 10. Anonymní jožo, ty pikaču slovenský:

  DSS není krajní pravice, alébrž krajní levice, stejně jako všechny náckovské strany (i komunistické, sociálně-cokolvěké atd.) Nakonec i Váš největší export jménem Mečiar byl sociálně-sračkoidní maďarský žid. (Jánošikův odkaz se holt nezapře). U nás se holt hraje, že co negr,to je přítel demokracie, což se z jistých zřejmých důvodů začíná lidem eklovat.

  Nemám rád nácky ani multikulturalisty. Mám rád klid.

  OdpovědětVymazat
 11. Franto, máš stoprocentní pravdu.
  RubensBagr

  OdpovědětVymazat
 12. ""Jmenuji se Hitler a chtěl bych vám vysvětlit své názory""

  http://www.youtube.com/watch?v=t8QF2aNXkOo&feature=related

  OdpovědětVymazat
 13. Názor autora chápu (a článek je skvěle napsán). Ale dovolím si trochu oponovat... nebo spíš vysvětlím svůj pohled. (ačkoliv na antifa demonstraci už jsem hooodně dlouho nebyl)

  Budu se pořád držet autorových alegorií.

  Představme si, že je mi sraní na veřejnosti neuvěřitelně odporné a to tak, že ho považuju za jedno z největších nebezpečí moderní společnosti. Už proto, že čím dál víc lidí se sraním na veřejnosti začíná sympatizovat - i když třeba ne přímo se SZSNV, ale myslí si, že jednou, dvakrát za čas neuškodí udělat na chodníku bobek.

  A najednou začnou chodit po republice lidi, co se s tím nemažou a vykřikují rovnou hesla o sraní. A tyhle pochody berou jako svoje demonstrace síly.

  Opravdu tomu nejde jenom pasivně přihlížet a prostě cítím potřebu těmhle "sráčům" ukázat, že je spousta lidí, co jim nejenom vadí sraní na veřejnosti, ale i tyhle jejich demonstrace síly.

  I kdyby ty pochody byly povolené a naopak protesty proti nim zakázané.

  Ale ano, to s tou bohoslužbou si myslím, že je dost trapné.

  OdpovědětVymazat
 14. Jakkoli souhlasím s ničím neomezenou svobodou projevu a jakkoli věřím, že všechny názorové střety se mají řešit argumenty, nemyslím si, že by opačný názor (tj. omezení svobody projevu, přerušení či odmítnutí argumentace) šlo tak jednoduše odpálkovat jako se to děje v následující pasáži: "Mnohem bizarnější mi ale připadá bod 3., který předjímá, že lidé jsou tupé stádo, které něčemu uvěří jen proto, že mu to oznámí skupinka divně vypadajících a divně se chovajících lidí (někteří z nich mají pořád podvědomou tendenci přecházet při pochodu do podřepu!)." Vy se, pane Fuko, opíráte o předpoklad, že lidé jsou schopni se (vcelku neomezeně) racionálně rozhodovat - ale to je ovšem samo předmětem diskuse a Vaši protivníci by o Vás řekli, že jste intelektuální romantik. Co by ale fanoušek Přestupného roku taky měl být jiného, že? :-)

  OdpovědětVymazat
 15. V mnohém se dá souhlasit, ale je to opravdu dosti romantická představa. Proti fašismu těžko můžete bojovat "rozumem a vzděláváním".
  Jinak se mi líbí, jak vždycky tvůj vlastní subjektivní názor pokládáš za universální pravdu, možná bys to neměl tak často dělat. Něco jako citát tebou "oblíbeného" Woodyho Allena, že "objektivita je vždycky subjektivní" nebo tak něco.

  OdpovědětVymazat
 16. To zase bude v diskuzich nablito :)

  OdpovědětVymazat
 17. Nerekl bych, ze nektere podstatne civilizacni milniky lidske kultury byly v minulosti vybojovany logickou argumentaci a dodrzovanim tehdy platnych zakonu ;-)
  Jinak to musis mit o ctenarich sveho filmoveho blogu opravdu spatny nazor, kdyz onu dvouvetnou myslenku vysvetlujes na takove plose a tak moc polopatickym zpusobem. Anebo jsi sexista ;-)

  OdpovědětVymazat
 18. A co na to Gándhí?

  OdpovědětVymazat
 19. Na nektere lidi presvedcive pusobi pochody a s nimi souvisejici hesla, proklamace a projevy. Na takove je tudiz treba nasadit blokace pochodu a vlastni projevy a hesla, klidne i bohosluzby.

  Na vas drahy pane Fuko mozna pusobi racionalni argumentace, i te se vam na prislusnych mistech dostane. Nebude to na ulici, ale na internetu, v novinach, knihach... A tak je to v poradku a jinak to byt nemuze.

  Myslet si ze to tak maji vsichni a ze tudiz pochody jsou nedulezite je omyl.

  OdpovědětVymazat
 20. 'Protože žijeme v zemi, kde se mnohem více lidem bude líbit myšlenka "Budu mít větší byt!" než myšlenka "Budu mít pořád malý byt, ale ulice budou čistší".'

  Jinymi slovy celej predchozi text jste hodil do kose, a shrnul tak ze je vlastne uplne jedno kdo co dela, protoze primitivni spolecnost zustava primitivni. Fakt uzitecnej clanek :))

  OdpovědětVymazat
 21. anonym:9:25- u mě dobrý!

  OdpovědětVymazat
 22. Souhlasím. Je příjemné vidět, že i v době, kdy svět se v prdel obrací, jsou tu stále lidé, kteří to mají v hlavě srovnané. Palec nahoru.

  OdpovědětVymazat
 23. On je v tom mimochodem trochu paradox. Ti hodní lidé, co by rádi nenásilně bránili v pochodu skrz cikánské ulice v Brně, by se tam bez toho nenásilného davu sami asi nikdy jít neodvážili. Mezi Brňáky je totiž všeobecně známo, že tam je tma i ve dne a ve tmě se ledacos ztratí :) Tím nesympatizuji ani s jednou stranou, jen vypichuju některé perličky :)

  OdpovědětVymazat
 24. Beaver: Je videt, ze jste slysel o Cejlu jen z doslechu. Jiste, neni to vystavni ctvrt, ale ja bydlel par bloku za ni, dva roky tama chodil a nikdy se mi nic nestalo.Navic, vite, ze uprostred Cejlu je Interspar kam jezdi normalne duchodci nakupovat? Tak z toho prosim nedelejte nejake Newyorske ghetto! Uprostred Cejlu je hudebni klub, kam prilis Romu nechodi, byl jsem tam mnohokrat, taky bez problemu. Vite ono je to o vzhledu, treba ja mam dlouhe cerne vlasy, takze je daleko vetsi pravdepodobnost, ze dostanu pres drzku v hospode plne udatnych bilych vlastencu, nez kdyz si pujdu sednout mezi cikany. Ale nechci tvrdit, ze je to idylka, to ne, kradou se vsechno, co se da dat do sberu a je tam obrovsky problem s deckama cichacema, ne ze by se jich clovek bal, ale tusite, ze tihle spoluobcane s vyfetovanou hlavou nikdy pracovat nebudou a my je budem zivit.

  OdpovědětVymazat
 25. Ano, je to z doslechu - ve smyslu, že několik známých, případně jejich rodinných příslušníků, bylo v daných lokalitách přepadeno a okradeno (v jednom případě znásilněno). Jelikož ve svém okolí nemám notorické lháře, tak nemám důvod považovat to místo za dvakrát bezpečné. Že tam je klub a hypermarket na tom nic moc nemění. Je ovšem fakt, že ti co tam bydlí, nejsou zpravidla cílem útoků - nejspíš proto, že pachatele by mohli znát od vidění a identifikovat.

  OdpovědětVymazat
 26. at si demonstruji, ja mam pravo tam stat s plakatem, ze to jejich srani na verejnosti se mi osklivi.
  proc bych i ja na verejnosti nemohl dat najevo, ze tohle se mi nelibi.

  OdpovědětVymazat
 27. Já jen přidám jeden obecně právní pohled:
  Pokud si přejete, aby policie ochránila váš povolený protestní pochod za rovnou společnost před eventuální blokádou ze strany neonacistů, musíte akceptovat, že zároveň musí ochránit povolený pochod neonacistů před blokádou ze strany vaší.

  Tento princip není moc jak obejít. Můžete zpřísnit zákonné podmínky pro povolení pochodů (a ztížit situaci všem) nebo snížit práh pro to, co už se počítá jako propagace hnutí směřujícího k potlačování lidských práv, ale ve výsledku tam pořád budou pochodovat stejní lidé, jen budou mít ještě o něco zakódovanější hesla a jejich znaky nebudou černo-červeno-bílé. (Třeba švédská Sverigedemokraterna má takovou hezkou kytičku v národní modré a žluté.)

  OdpovědětVymazat
 28. Franto, příště se na to vyser a piš o filmech. Protože tady argumentuješ "skutkovýma podstatama", legalitou apod., jenže si zapomněl na jednu věc. To by mělo tak fungovat jenom v právním státu. Dle definic to je zjednodušeně nezávislost tří mocí + jednoznačnost a vymahatelnost práva. Na stovkách příkladů se dá dovodit, že ČR není právním státem. Proto celá ta teorie stojí na hliněných nohách. Stačilo napsat obecný princip - že nemá cenu bojovat proti sraní na ulici, když už tam všichni dávno serou

  OdpovědětVymazat
 29. "...pošlapání policejními koňmi, nebo jinými zvířaty, a to i když mezi nimi bude Kocáb."

  Pochybuji, že Michal Kocáb bude mezi policejními zvířaty...

  OdpovědětVymazat
 30. spravnacky krypto clanek
  franta na hrad!

  OdpovědětVymazat
 31. No...není to tak dávno, co takhle pochodovali náckové Prahou:
  postavil se jim - ve výrazné přesile - "nenásilný" protest, došlo ke střetu, náckové dostali příšerně do držky, zalezli a byl za se na chvíli klid.

  Takže jestli je ten nenásilný protest míněn takto, tak já bych jim nebránil, rozhodně nešlo o "bébébé, my jsme hodné ovečky, gestapo, svobodné volby". Bylo to právě naopak - síla proti síle. A bylo to dobré, imho.

  OdpovědětVymazat
 32. Gloster: to se právě efektivně vyřešilo u toho pražského pochodu: tam byli policajti tak trochu navíc, resp. sotva stíhali nákládat do auta nejvíce zbité nácky, které v jejich vlastním zájmu "zatýkali".

  OdpovědětVymazat
 33. Digle (Honza): nevidim jediny duvod, proc bych mel svuj cas marnit pochodem a poslouchanim nejakych bludu, nebo branenim v pochodu a poslochanim nejakych bludu. obe me prijde tak zcestny, ze kdyby to tu nenapsal Fanda, tak se o tom dozvim az vecer ze zprav, pac si tam vzhledem k nazorovemu spektru da urcite nekdo s nekym po hube a nasi investigativci jiste budou u toho. jinak podpurnici (nejsem z Prahy) I Love Brno, ♥BRNO♥, Pro koho je Brno hlavním městem, tak ať se přidá..., mi sami pripadaji jako neonacisti nepresahujici hranici okresu.

  OdpovědětVymazat
 34. To se právě moc nevyřešilo. Daný případ byl nevídaně štastným vítězstvím rozumu a "uvědomělého odporu" v nejlepším slova smyslu, ale těžko to může sloužit jako podklad pro činnost zákonodárce nebo běžné fungování společnosti.
  Co když příště protestující zmlátí pochod mladých konzervativců? Nebo se vrhnou na odoboráře? Nebo někoho jiného, kdo se jim nebude líbit?
  To chcete nechat na pořádkové policii, aby na místě rozhodla, kdy ještě dav pochodující zmlátit může a kdy jim to už zatrhne?

  OdpovědětVymazat
 35. Frantisku, nez tady zacnes branit pravo na pochod ulicemi pro nacky (a u toho pouzivat zcestnou argumentaci, ze v nazvu nemaj NACISTISKY), tak si nejdriv di precit stanovy teto takzvane strany. Melo by byt samozrejme, ze se nackum postavime za kazdych okolnosti. Nelze tolerovat, kdyz policie mlati farare, aby nackove mohli klidne projit (krupka, 9. 4. 2011, pouzij google ljuku). A proto je potreba narusit jejich "demonstraci" a to klidne i silou, protoze na nacky a plesky nic jinyho neplati.

  Tomas

  OdpovědětVymazat
 36. Franta, to si musel dlho rozmýšlať a hladať s akou novou vášne vzbudzujúcou kontroverznou témou po "Jsem v Japonsku a je mi fajn" máš prísť, aby sme sa opäť dostali k 3 miestnym počtom v komentároch, čo? Tuším ti zachutila sláva vyvolaná Japonskom.

  OdpovědětVymazat
 37. Milý Františku, jehož maminka je tak chudá, že když mi chce něco poslat, tak pošle jedno vajíčko. Žiješ mimo realitu. Já z Brna jsem, neonacistickou / národoveckou scénu tu sleduju, ty pochody znám, viděl jsem je na vlastní oči. Jsou tu každý rok, s výjimkou některých let kdy byly rozpuštěné nebo zakázané.
  Představit si několikasethlavou bandu lidí v kanadách a černých bundách s vyholenýma hlavama, tupými výrazy, nakalené, agresivní. Řvou na kolemjdoucí, provokují policajty, když cestou narazí na někoho kdo se jim nelíbí, tak ho bez ohledu na policii běžně napadnou. Po pochodu v roce 2007 šli někteří účastníci z dobrých důvodů i do vězení. Když se tehdy radnice rozhodla pochod rozpustit, protože se tam propagoval neonacismus, vzali ti hodní kluci do rukou dlažební kostky a došlo k obří bitce s policií a náhodnými kolemjdoucími. http://zpravy.idnes.cz/demonstrace-radikalu-skoncily-bitkou-s-policii-fry-/domaci.asp?c=A070501_131042_domaci_cen Nepiš o věcech kterým nerozumíš, Radovane, protože se leda ztrapňuješ.

  OdpovědětVymazat
 38. 1) „Aby zvítězilo zlo, stačí, aby dobří lidé mlčeli.“

  2) "V Německu nejprve přišli pro komunisty, ale já jsem neprotestoval, protože jsem nebyl komunista. Pak přišli pro Židy a já jsem neprotestoval, protože nejsem Žid. Pak přišli pro odboráře a já jsem neprotestoval, protože jsem nebyl odborář. Pak přišli pro katolíky a já jsem neprotestoval, protože jsem nebyl katolík. Pak přišli pro mě a v tu dobu už nezbyl nikdo, kdo by se za mě postavil."

  OdpovědětVymazat
 39. Všetky tieto pochody majú jediný cieľ - upozorniť na seba. A je jedno, či sú to náckovia, teploši, lezbičky, piráti uctievajúci FSM alebo rytieri džedy. A preto mi nedá nesúhlasiť s Františkom - to najhoršie, čo by sa im mohlo stať, by bolo to, že by ich mal každý totálne v paži. Verím tomu, že predstava, že si to odpochodujú a ani pes po nich neštekne by ich trápila do konca ich biednych životov so stŕpnutou pravicou.

  Na ich šťastie (a smolu slušných ľudí) sa vždy nájde stádo somárov, ktoré im nahrá na smeč a začne protestovať a proste si ich všímať... Pretože popularita je presne to, čo potrebujú, inak by už dávno skapali v histórii ako ich veľký malý fúzatý vzor...

  OdpovědětVymazat
 40. Jeste bych doplnil, ze i samotna kriminalizace vyjadrovani nazoru (napr. hajlovanim) je v rozporu s Listinou zakladnich prav a svobod (soucast ustavy), ktera zarucuje svobodu projevu pro vsechny. Kriminalizace urcitych nazoru je velice snadno zneuzitelna - za extremisty je potom mozno oznacit i lidi, kteri jsou "pouze" nepohodlni pro vladnouci tridu (coz se v CR mimochodem deje).

  OdpovědětVymazat
 41. Nechcete si Listinu nejdřív přečíst, než se s ní začnete ohánět? (Je to článek 17, kdybyste nevěděl.)

  A to s vámi ohledně toho, jak by to vypadat mělo, v principu souhlasím.

  OdpovědětVymazat
 42. "Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances."

  OdpovědětVymazat
 43. Ach jo, Františku, buď rád že nejsi "Rómsky spoluobčan" (jakkoliv s nimi máme v Brně hodně negativních zkušeností) - ale tento "pochod" opravdu neštěstí a kastrace práva. Raději příště piš o filmech - to ti jde lépe, většinou.

  OdpovědětVymazat
 44. Blokování pochodů je fakt zbytečnost.

  Ta nejhorší reklama, co můžou lidi DSSS (vím, že článek není konkrétně o nich, to je vedlejší) udělat je - co nejvíc šířit text jejich programu. Ten je totiž tak debilní, že se s ním nemůžou ztotožnit ani voliči s IQ<70.

  To si myslím já, a to mě cikáni, vietnamci a muslimové serou.

  OdpovědětVymazat
 45. Frantisek se chova jako rozumna tupa ovce, jinak to nelze napsat. Kdyz se podivame na tu bandu, ktera ty zakony tvori, tak , nezlobte se na me, ale pro me je prvoradej selskej rozum a ne to, co si ta prolobovana banda schvali. Krasnej priklad je marihuana, muzu chlastat, kourit cig., cpat do sebe prasky, ale nedejboze, abych si doma vypestoval rostlinku, to ani nahodou. K te demonstraci: nackove maji pravo se prochazet, obcane maji pravo vyjadrit, co si o tom mysli. Nejhorsi je necinnost, bile limecky, kteri se tim nechteji uspinit, nas do toho netahejte. Jenomze, kazdemu se muze stat, ze ho na ulici prepadne banda nacku.(pravda, Franta ma se svou plesi vyhodu) Ja sam jsem nekolikrat videl opile hajlujici nacky prochazejici se po meste a vsechny ty slusne lidi, kteri delali ze nic nevidi. Byl jsem jediny, kdo zakrocil. A zakrocenim nemyslim, ze jsem Rambo, tim myslim, ze jsem zavolal policii a do jejich prichodu jsem je sledoval,jestli nekoho nenapadnou. Jenomze i tohle je pro vestinu slusnych obcanu obrovskej problem.

  OdpovědětVymazat
 46. Cituji trochu jinak z prispevku nade mnou: K te demonstraci: Cikani maji pravo delat bordel a krast, obcane maji pravo vyjadrit, co si o tom mysli. Nejhorsi je necinnost, bile limecky, kteri se tim nechteji uspinit, nas do toho netahejte. Jenomze, kazdemu se muze stat, ze ho na ulici prepadne banda Cikanu.(pravda, Franta ma se svyma tmavyma ocima vyhodu) Ja sam jsem nekolikrat videl opile Cikany prochazejici se po meste a vsechny ty slusne lidi, kteri delali ze nic nevidi. Byl jsem jediny, kdo zakrocil. A zakrocenim nemyslim, ze jsem Rambo, tim myslim, ze jsem zavolal policii a do jejich prichodu jsem je sledoval,jestli nekoho nenapadnou. Jenomze i tohle je pro vestinu slusnych obcanu obrovskej problem.

  OdpovědětVymazat
 47. Simvas .. Fuxoft si tady jen lacinymi metodami zvysuje navstevnost svych google reklam.

  OdpovědětVymazat
 48. Anonymní 18. dubna 2011 19:34:

  Marihuana opravdu není krásnej příklad. Nikdo ti nebrání si vypěstovat doma rostlinku, woe.
  Policajti jdou po pěstitelích marihuany, ale to se týká těch co jedou ve velkým. Na tvůj květináček doma za oknem se každej vysere. A i když to třeba nějakej iniciativní polda hrotí, soud udělá maximálně "ty ty ty."
  A vůbec. Chlastat a cpát do sebe prášky sice můžeš, ale taky... zkus si je vyrábět a prodávat.

  OdpovědětVymazat
 49. Frantisku, ústředí městských kanalizací a sídlo "spolku za čisté město" jsou instituce, první oficiální druhý organizovaný asi nějak spontánně, občany. čili spíš se jedná o to, že před 60 lety skupina lidí, kteří jsou ideologičtí předchůdci dnešních sráčů na ulici (to sedí) páchali genocidu a to i na jisté skupině nesráčů, snadno identifikovatelných ostatními (sráči i nesráči), kteřížto čirou náhodou nyní bydlí na trase sráčů. takový pochod předem neměl být povolen ale pokud už povolen byl, má smysl proti němu prostestovat / nebo ho "blokovat". ty můžeš ale Franto sedět doma na zadku a psát svoje 1+1=2... neboli logické argumenty tam, kde by mělo být historické povědomí a svědomí. to nás ubrání od dalších genocid (snad), nikoliv instrumentalismus, který jsi předvedl v článku

  OdpovědětVymazat
 50. Inteligentní článek, pane Franto. Měl byste být novinář, číst si takové postřehy by bylo v dnešní době pseudohumanistických blábolů Mafra a spol. osvěžující. K vašemu názoru se hlásím a lituji, kolik stupidních komentářů musíte přečíst. :) Jen tak dál.

  OdpovědětVymazat
 51. ad příspěvek s textem: "Opravdu tomu nejde jenom pasivně přihlížet" ... to je nechutná generalizace, pochopitelně tomu LZE pasivně přihlížet. Většina to zvládá bez problémů. Vám to možná problém dělá, ale to je problém váš, ne společnosti.

  Demokratická společnost je prostě plná problémů, to je její podstata. nelze jednoduše zakázat lidem, s kterými nesouhlasíme, aby si mysleli, to co si myslí a chtít po nich, aby to neříkali. Pak to není ta demokracie, kterou mnozí z nás mají rádi. protože neexistuje mechanismus, jakým automaticky poznat ty názory, které jsou "správné", a které "závadné". Navíc od slov k činům daleko, je také dobrý princip demkratické společnosti.
  Že naše policie a justice stojí zaprd, a nedokáže se rychle a bez cavyků vypořádat s činnostmi, které jsou nezákonné (například bezdůvodné útoky na kolem stojící),je smutný fakt. V americe je vyjádřování názorů povolené, přesto by se jen tak nějaký nakalený primitiv neodvážil zkusit při pochodu někoho napadnout, nebo se prát s policií, protože by velmi špatně skončil. U nás se mu většinou nic nestane ...

  OdpovědětVymazat
 52. No a ted si Franto predstav, ze takhle v predvecer konani teto akce vystoupis na Hlavnim nadru z saliny, banda patnacti priznivcu srani ti zacne rubat kamarada, slusne obleceneho kluka s normalnimi vlasy. A kdyz se ho slovne zastanes, skoncis na zemi s prasklou lebkou, kolem padesat lidi a nikdo ti nepomuze. Povim ti, asi by se ti rozsvitilo.

  Tohle neni srani na ulici, ale srani lidem na hlavy. Pokojna demonstrace je rozumny zpusob jak tomuhle smejdu ukazat, ze jsou lide, kteri je v konani nepodporuji.

  Proti srani je treba bojovat vzdelanosti, kracenim socialnich davek v pripade problemu ve skole a separaci recidivistu od zbytku spolecnosti.

  OdpovědětVymazat
 53. Tahle organizace není rozhodně jediná, která vyjadřuje svůj nesouhlas. Dokonce i radnice sama si konečně všimla, že lidem se tenhle průvod příčí a podává ústavní stížnost. Takže ano, jde to i legálně. http://brno.idnes.cz/brno-chce-zastavit-pochod-radikalu-na-1-maje-pise-ustavni-stiznost-1c2-/brno-zpravy.asp?c=A110418_184648_brno-zpravy_dmk

  OdpovědětVymazat
 54. á jé, tady zas bude nablito, no nic, číst to nebudu a radši to rovnou rozjeďme:

  Fuka - sociopať a kokoť, šejk, ktory v teplakoch schvaluje hajlovanie a sranie na ulicu, kokot navzdy kokotom, zaroven odpoved na otazku, preco mu dala posledna sukacka kopacky, zistila co ze sere na podlahu a onanuje u hitlera. FREE MILADA pyčo NO NAZI ASAP!!!! Slusny ludia spojte sa!

  OdpovědětVymazat
 55. Většina těch, co to tu komentuje, VŮBEC nepochopila, co vlastně František Fuka napsal. Takže co v tom článku zkráceně a zjednodušeně stojí: nemá smysl snažit se zastavit neonacisty "ne"násilným blokováním jejich pochodů, protože je to ve výsledku kontraproduktivní + k tomu napsal- existují jiné způsoby, jak se stavět na odpor neonacistům. A s tím rozhodně souhlasím. Pokud chcete/chceme bránit před neonacismem/neonacisty, tak existují různé způsoby. Teď mě napadají z ÚČINNÝCH tyto: 1/Snažit se o uplatnění současného práva proti té činnosti neonacistů, která je již teď nelegální. To jest tlačit na policii a soudy, ať dělají svou práci. 2/Snažit se o změnu (vylepšení- pokud je to možné) současného práva, aby se mohlo proti neonacistům lépe uplatnit. To jest tlačit na politiky, ať dělají svou práci (nebo ještě lépe zvolit nové). 3/Rozumně argumentovat, proč je chyba neonacisty podporovat. V novinách, na webech, diskuzích apod. Tohle funguje samozřejmě především na rozumné lidi. 4/Demonstrovat, rozdávat letáky s hesly proti neonacistům, pořádat vlastní protestní pochody, pořádat reklamní kampaně, nechat proti neonacistům promlouvat celebrity apod. Místy trošičku kontroverzní, nicméně účinné. Tohle funguje samozřejmě především na nepříliš rozumné lidi. 5/Zjistit, proč jejich příznivci neonacisty podporují a snažit se odstranit nebo alespoň omezit příčinu. Náročné, ale většinou nejúčinnější. 6/Povraždit všechny neonacisty nebo jich alespoň povraždit dost na to, aby zbytek dostal strach a přestal neonacismus podporovat. Jistě nejsem sám, kdo toto samozřejmě nepovažuje za správné řešení. Nicméně i tohle ještě pořád spadá mezi účinná řešení. A teď příklad dvou NEÚČINNÝCH nebo dokonce situaci ZHORŠUJÍCÍCH řešení: 1/Ignorovat je- nefunguje to ze dvou příčin. Za prvé by je museli ignorovat opravdu všichni a za druhé něco málo z toho (VELMI málo ale přece jen), co neonacisti říkají, má nějaké opodstatnění. Všichni extremisti vždy reagují (vedle především těch neexistujících problémů) také na existující problémy. Proto se najdou lidé, kteří jim dopřejí sluchu. Často (v nějakém ohledu) zoufalí lidé, kteří nevidí nějakou jinou cestu. 2/Blokovat neonacistické pochody, útočit na neonacisty apod. U lidí, kteří nějakým způsobem mohou slyšet na neonacistické myšlenky, to vzbudí jen jejich účast a sympatie pro neonacisty. Například tím, že v takovém případě působí neonacisté jako ti rozumnější, co jsou napadáni, protože si dovolí říct něco, co někdo nerad slyší. Já rozhodně nevylučuju, že se najdou lidé, které zablokování neonacistického pochodu přesvědčí, aby neonacisty nepodporovali. Jenže u MNOHEM VÍCE lidí naopak takováhle činnost povede k jejich podpoře.

  OdpovědětVymazat
 56. Poslednimu anonymovi dik za to, ze se odvazil precist a pochopit co jsem napsal.

  OdpovědětVymazat
 57. Proc nemuzu legalne chodit s vlajkou s hakovym krizem, ale muzu chodit s rudou vlajkou se srpem a kladivem?!
  Nejsme jako oni, hovno. Stalin byl asi lepsi, nez Hitler.
  Kdyz "hajluju", proc to hned znamena hitlerovsky pozdrav?
  Sejde-li se banda fanousku v kostymech rimskych legionaru se zvednou pravici, propaguji fasismus a mohou byt soudne stihani?

  Bud musi byt vsechny zlocinne a genocidni rezimy ROVNOCENNE postavene mimo zakon, nebo je to o hovnu.

  OdpovědětVymazat
 58. Toto, co popisujete nemoze fungovat. Kazda i ked na prvy pohlad uletena myslienka "srat na ulici" sa moze nakoniec uchytit. 1. To je dovod blokady - potlacit tieto myslienky v zarodku. Dokazom presadenia sa takej myslienky je sam fasizmus. Sam tomu dodnes nemozem rozumovo pochopit, ze sa to naviac stalo v Europe! To, ze su derave zakony si nikto nevsimne/nebude riesit, len v pripade, ked sa na to upozorni.V tom lepsom pripade este pred tym, nez sa neico stane. A to ze su zakony spatne a preto sa nemame zucastnit blokady?? - hovadina 2. To je dovod blokady - aby sa tieto zakony zmenili.

  OdpovědětVymazat
 59. Aby nenásilný blokátory místní v Cejlo jen neobrali.

  OdpovědětVymazat
 60. Protože spoustu mých známých do Brna na blokádu pojede, dovolím si nabídnout ještě jeden úhel pohledu. Účelem blokády není ani tak boj proti DSSS, protože to skutečně nepomůže, ale cílem je podle mne AKTIVIZOVAT lidi, kteří jsou proti fašismu v různých jeho podobách.
  Tyto protestní akce mají smysl v tom, že se lidé začnou aktivně zajímat o dění kolem sebe a přestanou být pasivní a možná se budou o politiku zabývat více než jen 3 dny před a po volbách.

  OdpovědětVymazat
 61. Proxovi: je spousta způsobů, jak aktivizovat lidi a tohle je hodně nešťastný způsob. A ve své podstatě neúčinný. Běžná reakce na podobné události typu jako je ta blokáda- a tím myslím skutečně reakci lidí, kteří nějaký fašismus nebo nacismus opravdu nemají rádi- "nějací magoři si tam vzájemně dávají přes hubu". Rozhodně to nikoho z nich nevybudí k nějaké protineonacistické aktivitě. Ano, najde se pár lidí, na které třeba blokáda zapůsobí a začnou být aktivní. Jenže za prvé kdo to je/bude? Troufnu si tvrdit, že to v drtivé většině případů budou jednak lidé, kteří se nějakým protestům už věnují (věnovali, budou věnovat) + lidé, kteří někoho takového znají (příbuzní, kamarádi, sousedé) a které neaktivizuje nějaká blokáda, ale prostě ten jejich známý (což mohl udělat pro cokoliv jiného). Navíc- k čemu ta blokáda vlastně může ty lidi zaktivizovat? Zase především k nějakým dalším blokádám či něčemu podobnému. Za těch pár "úspěchů" bude spoustu negativ. Františku Fukovi: coby anonym 19.4.19:57 není zač. :)

  OdpovědětVymazat
 62. "pokud tímto nenarušuje jejich povolený pochod."
  Mel by sis precist zakony. Pochody se nepovolujou, pochody nebo schromazdovani se pouze ohlasuje. A v tom je rozdil !

  OdpovědětVymazat
 63. ...ale mohou byt zakazany. A kdyz nebudou zakazany, tak budou co? Povoleny :)

  OdpovědětVymazat
 64. @Jan Nepomucký: Honzo (:-D), z čeho vyvozujete jakoukoliv kontinuitu mezi tehdejšími sráči a dnešními sráči? Podobné myšlenky a motivace nemusí být nutně základem k podobným činům. Tisíce lidí po celém světě si denně řeknou "To by byla nádhera, vykrást banku," ale jen hrstka z těch tisíců jde a udělá to. :-)

  OdpovědětVymazat
 65. v mnohým souhlasím s ff. podrobněji zde:

  http://www.vtipil.cz/index.php?rubrika=6

  OdpovědětVymazat
 66. Článek veskrze vtipný, s dobrou pointou (>>Protože žijeme v zemi, kde se mnohem více lidem bude líbit myšlenka "Budu mít větší byt!" než myšlenka "Budu mít pořád malý byt, ale ulice budou čistší".<<), avšak názorově se s panem Fukou rozcházíme.

  Pochod špatně, blokáda špatně. Tedy? Co máme dělat? Jasně: "Choďte k volbám, pitomci, pak po vás nikdo srát nebude" - souhlasím, říkám to stejné. Bohužel ale, vzhledem k tomu, jak funguje náš stát - viz výše uvedená citace - se, bohužel, musí s takto chorými jedinci (přívrženci neo/nacismu) vypořádávat občanská menšina, byť někdy i za porušení zákona.

  Je totiž třeba myslet na to, že morálka a etika stojí nad zákonem.
  #crysman

  OdpovědětVymazat
 67. crysman: "Je totiž třeba myslet na to, že morálka a etika stojí nad zákonem." Ponechme stranou, že tohle tvrzení je na samostatnou velmi komplikovanou diskuzi. A nezodpověditelnou- záleží jak kdy a jak v čem. Prostě ho teď připusťme. JENŽE- to pořád nic nezodpovědělo na základní otázku. A tou je, zdali je blokáda ÚČINNÝM prostředkem proti neonacismu. Já (stejně jako František Fuka) si troufnu tvrdit, že je spíše naopak kontraproduktivní.

  OdpovědětVymazat
 68. Čau Franto, taky jsem si to přečetl a snažil se pochopit, ale trošku sis to shodil sám tím, že si z těch blokátorů děláš od začátku prdel a děláš z nich debílky.
  Jeden dotaz: žiješ v Brně? Kolik Tvejch kámošů zmlátili náckové PO SKONČENÍ takovýho průvodu? Víš, že se něco takovýho děje? Ne? OK, tak si s těma lidma promluv o tom, co si o tom myslí a pak si z někoho dělej prdel.

  OdpovědětVymazat
 69. Anonymní> blokáda velmi pravděpodobně ÚČINNÁ není. O její kontraproduktivnosti je třeba vést debatu - také nejsem 100% fandou blokády.

  Pro všechny takové, co si nejsou jisti "účinnosí" blokády a jejími dalšími aspekty vřele doporučuji mrknout (a účastnit se) na www.vbrneneonacistynechceme.cz - podobná akce na stejném místě, jen bez blokády.

  NĚCO se totiž dělat musí. Sedět doma na zadku, popř. se ofrňovat a brblat v hospodě (jak je u nás v republice dobrým zvykem) určitě ničemu nepomůže. Kdo si to myslí, je stejně mimo, jako všichni nevoliči.

  OdpovědětVymazat
 70. Franto, obdivuji Vaši vůli psát takto dlouhý text o něčem, co je podle mého názoru samozřejmé a rozhodně není třeba to dál rozpatlávat. Já jsem se tím neobohatil - proto navrhuji aby se název článku, který mě nalákal, protože jsem kryptonacista, změnil na něco jako: Nudný a zbytečně dlouhý článek o tom, co už platí a jenom pár lidí na FB to nepochopilo - tedy o svobodě shromažďování. Škoda, raději bych si přečetl něco o filmu...

  Jiří Šmerda

  OdpovědětVymazat
 71. Sraní na ulici není proti zákonům ČR, zatímco propagace fašismu ano. Tím pro mě tato alegorie, i když vtipná, padá...

  OdpovědětVymazat
 72. Vite mluvime tu o "nacistech" a "fasistech", ale lide co jsou v tehle pochodech jen tezko vi neco o podstate techto ideologi nebo treba o historicko - politickych souvislostech( pokud za historicko - politicke souvislosti nepovazujete to ,ze vite ze Hitler zacal valku a nemel rad Zidy). Temto lidem jde hlavne o to vyvolat konflikt a je jedno s kym,jestli s Romy nebo treba policii.A spickam tehle hnuti jde o penize, takze to neo je dost podstatne,protoze to s idealy Treti Rise nic moc spolecneho uz nema.

  Jelikoz mame demokracii, musime snaset i tyto nazory a jen cekat, dokud nekdo neco neporusi, neprekroci atd. Lide by asi chteli svobodu slova,ale omezenou, co uz by asi zavanelo prave tim, proti cemu tito lide bojuji.

  Uz bych chtel jen dodat, ze me zarazi, ze jen kvuli vyditelne aktivite, jsou neonaciste v hledacku vsech( nepopiram ze je to spravne, protoze to spravne je). Ale ideologie ktera tu zabijela 40 let, ma zastoupeni i ve vysoke politice.Klasicka ceska povaha, co nas zatim nepali, nehasime.

  Ano neonacismu se musi branit ve vsem, ale prave to za co bojujeme nam svazuje ruce nemyslite?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.