15.4.11

Jedi versus Džedy

Česká televize odvysílala zajímavý dokument Martina Duška z cyklu "Ta naše povaha česká", nezvaný "Jediové vrací úder".

Je to o skupině lidí, kteří tvrdí, že jsou Jediové (což vyslovují "Džediové") a zcela vážně věří v Sílu jako svého boha.

Je to zábavné, ale začne to být velmi zajímavé ve chvíli, kdy jsou konfrontováni s fanoušky Star Wars, kteří se převlékají za Dartha Vadera a princeznu Leiu (a správně vyslovují "Džedájové"), aniž by věřili v Sílu jako svého boha. A jedni druhým vysvětlují, kdo z nich je větší magor.


Nakonec to rozřízne nějaký kněz, který vysvětlí, že "Bůh je dokazatelný".

Aniž bych vám vnucoval, koho považuji za větší magory, rád jsem se na to celé podíval, mimo jiné i proto, že je vidět, že to natočil někdo, kdo se evidentně v "problematice" celkem orientuje.

88 komentářů:

 1. tak vede asi ten kněz, ne?

  OdpovědětVymazat
 2. druhý anonym shora: jj ten židáje ultimátně vypwnoval Aristotelem.

  Jinak jsem z toho celého měl takový ... "teplý" pocit. Zejména když se chlapci "soustředili" a ten druhý se přiznal, že vidí jen růžovou barvu (žel jsem se zrovna moc nedíval a tak netuším, o co přesně šlo. Utkvěla mi jen ta hláška s růžovou)

  OdpovědětVymazat
 3. Až na vyjímky je většina nerdů homosexuálně orientovaná, takže mně to vůbec nepřekvapuje.

  OdpovědětVymazat
 4. Prave ze naopak vetsinou jsou na zenske a dost brutalne..ale can´t get any..takze se frustrace premenuje treba na Jedi..:))

  OdpovědětVymazat
 5. Neznam nikoho, kdo by videl trekkies v tech jejich teplakach a myslel si, ze jsou na zensky.

  OdpovědětVymazat
 6. "Energie je materiální." Farář je evidentně znalec.

  OdpovědětVymazat
 7. Ano ale trekkies JSOU uz z podstaty "sooo much gay"!..:)

  OdpovědětVymazat
 8. No jo, měl jsem ThMgr. Slámečku na FELu jako učitele. Vůbec se nezměnil. Nevím, kdo je z nicj větší ufon...

  OdpovědětVymazat
 9. Byť mu byla svěřena jen epizodní role, kněz myslím vede.

  OdpovědětVymazat
 10. mumie: Měl štěstí, že na něj ten chlapec nevytasil svůj...světelný meč :)

  OdpovědětVymazat
 11. IMHO je všechny strčila do kapsy "Leila". Všichni ti duchovní džedijové jsou malinko mimo, naštěstí je jim to jedno a nic mi dělat nebudou. Vtipné bylo jako džedij považoval fanoušky za sektu a své shánění podpisů vtipně vyargumentoval "páč ti ostatní maj lejstro taky".

  OdpovědětVymazat
 12. Dá se to ještě někde vidět? Škoda, že mi tohle uteklo. Zuzka

  OdpovědětVymazat
 13. Zuzka: Da se to cele videt, kdyz kliknes na ten odkaz na zacatku clanku....

  OdpovědětVymazat
 14. Díky Františku, jsem nějaká přepracovaná při pátku asi :-)
  Tak jdu na to. Z.

  OdpovědětVymazat
 15. kdo to vcera minul ..
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1100627928-ta-nase-povaha-ceska/311294340110002-epizoda-vii-jediove-vraci-uder/

  OdpovědětVymazat
 16. Když se na to podívám z pohledu křesťana, tak jsem nic nového v tom pořadu neviděl.
  1) Kněz hovořil o prokazatelnosti Boha, ale to trochu uhnul z Bible. Víra je to proto, že věříme něco, co nelze dokázat a v případě Boha jsme to prostě ani neviděli. Jednu věc ale řekl správně. Pohled nevěřících na křesťany je silně postižen naprostou neznalostí toho, o čem křesťanství je. Něco jako kdybych říkal, že C++ je blbost, protože se nečíslujou řádky.
  2) Jediisté právě na té neznalosti jakoby staví. Opět se doslechnu, že křesťan = Katolík. Názor, že bohem je vše a každý, jsem již slyšel mockrát. Je to vpodstatě jedna ze zásadních vůdčích myšlenek hnutí New Age. Princip Homeopatie je vlastně další takovou věcí.

  Pořadí magorů:

  1. místo - Jediisté

  2. místo, ale v nijak negativním smyslu, zaujímají u mě fandové SW. Když má někdo nějaké hoby, musí do toho být trochu magor.

  Kněze nepočítám. Ten se ani pořádně nedostal ke slovu a neměl zjevně dost času říct cokoliv delšího. Nedostatku času připisuji i energeticko-materiální blábol. Avšak blábol o prokazatelnosti Boží připisuji všeobjímajícímu "duchu ekumény", který v řadách Katolíků řádí jak černá ruka. :-))))

  OdpovědětVymazat
 17. Oni sledujou SW s dabingem! Fakt trapas! :-D

  OdpovědětVymazat
 18. Já jsem jedna ze zúčastněných té debaty.
  Problém je, že ta "hádka" s nimi trvala asi hodinu, kdy jsme se dozvěděli, že oni neuznávají filmy jako takové (a stejně si je na pozadí pouští a s tím hnusným dabingem :)), z původních myšlenek z filmu si vzali velmi málo. Odstřelovali jsme je například takovými dotazy, zda se tedy nebudou ženit, jak je zakázáno v E2, zda si hodlají postavim chrám, nebo jestli budou cvičit se světleným mečem a když na všechno reagoval záporně (ano, i na ty meče a stejně tam s nimi šermují :)), usoudili jsme, že si to své náboženství tedy může pojmenovat úplně jinak. :)
  Ano, jsme magoři, protože nosíme kostýmy. Nicméně my si to netaháme do soukromého života, pouze nosíme kostýmy na společných setkáních, je to koníček, jen trochu netradiční. Oni tím skutečně žijou.

  A pan Cukřenka rozhodně rulezz.

  P.S. Franto, ty už si s námi byl na x conech, to sis na nás kostýmované ještě nezvykl? :))

  OdpovědětVymazat
 19. Andrea: Zvykl, ale v tom kostymu bych s tebou asi porad soulozit nedokazal...

  OdpovědětVymazat
 20. 2anonym v uplne prvnim prispevku:
  Vim, uz je to trochu ohrane, ale presto: Kdyz chce nekde pouzivat cizi jazyk a myslet si u toho, ze je cool, neni na skodu se alespon naproste zaklady predem naucit.
  Jinak je vysledkem pouze to, ze vypada jako jeste vetsi blb nez obvykle.

  OdpovědětVymazat
 21. Andrea: ad Fuka: Já jo, tak kdyby něco tak napiš!

  OdpovědětVymazat
 22. Video je ještě tady (mě to na webu ČT nešlo přehrát)
  http://www.youtube.com/watch?v=FbG4ZaCDNqM
  Jinak já bych spíš navlíkla ty masky, byly fakt moc povedený.
  Zuzka

  OdpovědětVymazat
 23. Andrea: ad Fuka: Jo! ja taky, v pohode, dej vedet.

  OdpovědětVymazat
 24. Ten knez je pan inzenyr Slamecka z fakulty elektrotechnicke CVUT. Mel jsem ho na teorii obvodu a je to skvely clovek. Vypada to, ze ho v tom zaznamu hrube sestrihali :).

  OdpovědětVymazat
 25. no ten dabing, fakt magori :-D kdyby to byl aspon ten stary :-D

  OdpovědětVymazat
 26. Každý by měl mít nějaké přesvědčení. Já osobně jsem přesvědčen, že si dám ještě panáka.

  OdpovědětVymazat
 27. áá jem madrfakr jédai

  OdpovědětVymazat
 28. "Pohled nevěřících na křesťany je silně postižen naprostou neznalostí toho, o čem křesťanství je."

  Tak nám to proboha už někdo vysvětlete. O křesťanství jsem toho dost četl a vedl jsem i diskuse s věřícími a to všechno mě zatím vždycky utvrdilo v tom, že je přesně takové, jak si "my nevěřící" myslíme.

  OdpovědětVymazat
 29. ja bych taky urcite...v tech bikinach..a ne jednou...kdyby teda byl konkurz na to soulozeni..:)

  A pravda ze sledovani filmu s dabingem byl mega Fail..

  OdpovědětVymazat
 30. 2 Martin Bauman:

  To je slovo do pranice. Jenže vy nevěřící si myslíte takovou škálu věcí, že nevím kde začít.

  1) *Myslíte si, že křesťan má být snad dokonalý, jinak není pořádný křesťan.* - Právě proto, že to není možné, tak musel Bůh obětovvat svého vlastního syna.
  2) *Katolíci = Křesťané a naopak.* - Katolická církev o to samozřejmě usiluje, ale nikde v Bibli není psáno nic o jediné organizaci, která by měla být církví (Když opomenu Nevěstku Babylónskou ze zjevení Janova, za kterou spousta protestantů právě Katolíky považuje, ale to by bylo na solidní flame). Církev je v přeneseném slova smyslu "tělo Kristovo" To znamená, že každý, kdo je křesťan, tedy uvěřil v Boha a uvěřil, že je spasen Kristovou obětí a považuje Ježíše za svého pána, je křesťan a součástí "Kristova Těla", tedy církve a je křesťan. (musí být pokřtěn, což neznamená, že ho po narození někdo poleje ledovou vodou, ale že v momentě, kdy je na to dost zralý podstoupí křest vodou a to celý ponořený. Je to dobrovolné)
  3) *Scházet se prý můžou křesťané k bohoslužbám jen v kostelech.* - Je psáno, že tam kde se sejdou dva nebo tři v Kristově jménu, tam on bude s nimi. Bohoslužby mohou tedy probíhat kdekoliv. Spousta sborů se schází v civilních budovách.

  K vysvětlení křesťanství bych asi musel citovat docela dost veršů a nechci tu tapetovat.
  Někteří křesťané rádi citují Jan 3:16 "Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého prvorozeného syna aby každý kdo uvěřil v něho nezahynul, ale měl život věčný."
  Realita totiž jinak vypadá tak, že: List Římanům 6:23 "Odplatou za hřích je smrt."
  Musel tedy přijít někdo, kdo tu cenu zaplatil za nás všechny a byl to právě Ježíš. Ten, který, jak věříme, nikdy nezhřešil a tedy jako jediný, mohl svou krví omýt náš hřích, tak jak oběť beránka omývala svou krví hříchy při obětech židovských.
  My křesťané věříme tomu, že Bůh je milující otec, který touží po naší přítomnosti a po tom, nás zachránit. Nebude to ale dělat násilím. Je to dobrovolné.
  Lásku Boha ani spasení si nelze zasloužit (což je pro spoustu lidí nepřijatelné). Nelze být spasen z vlastní síly. Je to milost. Je na nás, zda to přijmeme a přestaneme být před Bohem hříšníky. Přijetím Ježíše do našeho života se stáváme znova Božími dětmi. Bůh však vidí do lidského srdce a myšlení a pokud člověk přistupuje k Bohu s vypočítavostí a přitom se netouží změnit a svých činů nelituje je k ničemu tisíc vyřčených modliteb. Tady trochu tuto zkutečnost kroutí zase Ti nešťastní Katolíci, kteří přijdou do bedny, všechno to tam knězi řeknou a pak doma odříkají nějaké formule a myslej si, že je hotovo.
  Při Ježíšově smrti se v Jeruzalémském chrámu roztrhla opnona vedví. Už můžeme k Bohu v tichosti přistupovat každý. A vše mu můžeme říct sami, bez prostředníka. Jen, jak věříme, Ježíš se za nás přimlouvá.

  Uf ... jsem se rozjel a je to dost povrchní a vytrhané z kontextů. Snad, jestli Tě to opravdu zajímá a Franta z toho nerupne vedví, se ptej, co Tě zajímá.

  P.S. Na otázky Boží trojjedinosti Ti ale neodpovím. Jak rádi my křesťané říkáme: Kdo odmítá Boží trojjedinost míří do pekla, kdo tvrdí, že jí pochopil, míří do blázince.

  OdpovědětVymazat
 31. joo, budeme tu střídat křesťanství s šukáním v kostýmech JEDI(ů)! Ostatně, myslím, že i džedájové mají povoleno při souloži odložit uniformy, takže by to neměl být takový problém ani pro Frantu.

  Tahle debata má potenciál! Kupříkladu já si vůbec větu "Ježíš je můj pán" neumím nijak přebrat. ne že bych ji jenom apriory odmítal, mně prostě nic neříká a nevím, co si pod tím kdo může představit. vnitřní pocit sounáležitosti s někým/něčím, o čwm jenom četl a slyšel, co možná nikdy neexistovalo, nebo toho bylo 20 různých a pro lepší pochopení to bylo pospojované v jedno? co když ježíš skutečně žil, ale myslel si úplně něco jiného, než si křesťané myslí, že si myslel. Asi jako by Radek John sepsal evangelium podle Vítka ... a za dvěstě let by podle toho někdo začal žít a za dva tisíce let by to mnoha lidem přišlo úplně super. Co kdo může vědět? Věřit, pro mě za mě, proč ne, každý čemu chce. Klidně džedijům, nebo ježíšovi ... ale nesnažte se kvůli tomu nikdo dělat zákony, které budou ovlivňovat ostatním, na to sere pes

  OdpovědětVymazat
 32. Anonym 15. dubna 2011 20:27

  1) Víra je prostě víra a vztah s Bohem je věc nepřenosná. Před pěknými pár lety jsem to viděl stejně jako Ty, takže Tvým argumentům rozumím. Nemá cenu se pouštět do zkoumání toho, jakým všem věcem, možná pochybnějším, než záležitosti křesťanství, věříš Ty.
  2) Křesťané nikomu žádné zákony nevnucují. Je ale pravda, že v podstatě všechny zákoníky světa vycházejí z křeťanské, popř. židovské tradice. A morální hodnoty, které každý cítí tak nějak sám od sebe, taky mají s těmi křesťanskými dost společného. Vysvětlovat to nějakou teologií asi nemá cenu, ikdyž by to obšírněji šlo.

  OdpovědětVymazat
 33. A myslite ze by Padmé Andrea chtela soulozit v kostymu Frantiska Fuky?...oh wait...it´s not a costume..:)

  OdpovědětVymazat
 34. Jindra: Aha, tak vy se NEMUSÍTE scházet v kostelech?!! To úplně mění situaci, hned zítra se dám pokřtít! ;)

  OdpovědětVymazat
 35. Ad Jindra: s ohledem na tvé narážky na katolíky by mě zajímalo, ke které denominaci/vyznání se počítáš tyty?

  OdpovědětVymazat
 36. 2 Bauman:

  Pokřtít? To se dá koupit v samoobsluze, tehleten křest, co myslíš? Ten můj ne. ;-)

  Měl jsem jen takový lehký pocit, že se na něco ptáš. Můj čas je příliš drahý na to, abych krmil trolla.

  OdpovědětVymazat
 37. Anonym 16. dubna 2011 2:44

  Momentálně navštěvuji sbor Církve Bratrské ačkoliv nejsem členem (myslím,že ani Boha moc nějaké formality nezajímají), to k té denominaci.
  A vyznání? Křesťan. ;-) Samozřejmě protestant, což asi z mého postoje ke Katolické církvi, nikoliv však k jednotlivým katolíkům, je jasné.

  OdpovědětVymazat
 38. "Anonymní 5h1nj1 řekl(a)...
  2anonym v uplne prvnim prispevku:
  Vim, uz je to trochu ohrane, ale presto: Kdyz chce nekde pouzivat cizi jazyk a myslet si u toho, ze je cool, neni na skodu se alespon naproste zaklady predem naucit.
  Jinak je vysledkem pouze to, ze vypada jako jeste vetsi blb nez obvykle.
  15. dubna 2011 15:02"

  Tedy uz to bylo zcela vystizne receno, ale stejne musim dodat alespon "Amen!"

  Hlavne, ze byl prvni...

  OdpovědětVymazat
 39. Jindra: Já se ptal, ale ty jsi mi odpověděl snůškou vesměs známých faktů, aniž by z toho bylo zřejmé, co tím vlastně chceš říct. Pokud ale někdo zastává názor, že věřící dokáží jen nesouvisle blábolit o tom, že Ježíš tě miluje, tak tímhle jsi to jen potvrdil.

  OdpovědětVymazat
 40. A full frontal? Pokud ano, tak padme Andrea nebo Fuka?

  OdpovědětVymazat
 41. Taky nemám úplně pocit, že bych se o křesťanech dozvěděl něco nového, co jsem před tím netušil.
  Kromě toho si nemyslím, že by zrovna ty uvedené tři body byly tím hlavním důvodem, proč se lidé na křesťany dívají tak, jak se dívají. Nemluvě o tom, že každý křesťan si to představuje a vykládá jinak; a to i v případě dost zásadních otázek jako je právě dědičný hřích, spasení, substance Ježíše Krista a tak dále.

  Nevadí vám například, že zrovna koncept svaté trojice byl formulován několika biskupy a filozofy během 3. století a následně se prosadil zejména díky tomu, že lidé zastávající jiný názor byly během dalších pár set let postupně vyvražděni?
  Kdyby tehdy zvítězil ariánský proud, tak se dnes na trojici díváte jako na směšný kacířský výmysl. Nedělá vám trochu starosti, že vaše neochvějná víra v konečnou pravdu je výsledkem toho, kdo koho porazil před 1500 lety v bitvě?

  OdpovědětVymazat
 42. Jindra: Díky. Tipoval jsem babtista, takže jsem asi nebyl až zase tak daleko.

  OdpovědětVymazat
 43. Jediná princezna Lea tam v tom dokumentu mluvila rozumně.

  OdpovědětVymazat
 44. Gloster: ono je to celkove legracni. nekdo asi neco tvrdil, kdysi. s jinejma se kvuli tomu mlatil a vyhral. jeho potomci, aby se mohli mlatit dal, zacali to, co tvrdil, nejak "vykladat" ... a dneska se vykladaji vyklady vykladu to co, mozna nekdy nekdo tvrdil. a hle, porad se kvuli tomu da bezvadne mlatit, po celym svete.

  a takova grupa neni jedna, ale je jich mnoho, kazda je rozhodne ta prava a spravna, overeny to dedic puvodnich nezkazenych. von by asi jezis dost zaplakal, kdyby to dneska videl, jak se zaklinaj jeho jmenem. To ten L. R. Hubbard do toho sel aspon s otevrenym hledim, kdyz si svoje nabozenstvi rovnou vymyslel a nezatezoval se hloupostma, jako je zjeveni od boha

  Stejne mi prijde divne, proc Frantisek tak moc odmital souloz v kostymech StarWars. Je v tom nejaky mentalni blok? nebyl v mladi znasilnen zlym Sithem ci hodnym mistrem Jedi?

  OdpovědětVymazat
 45. Všichi jste kacíři a SW jsou zlo! Jediná pravá víra je ta v Ilúvatara a Valar. Nalepte si špičaté uši, dokud je čas!

  OdpovědětVymazat
 46. 2 Gloster

  Ach ta Wikipedie. Moc toho naopak zjevně nevíš. Svatá trojice není vymyšlená ve 3. století. Koncept Boží trojjedinosti byl formulován už v Bibli - v Novém zákoně, jehož texty jsou poněkud starší.

  OdpovědětVymazat
 47. 2 Bauman

  Víš ... pokud ty 3 body, co jsem zmínil jsou mezi nevěřícími známy, tak proč se o to nepodělí s ostatními a při jakékoliv diskuzi na téma křesťanství prohlašují nevěřící něco jiného? Klasickým příkladem byl právě v dokumentu ten dlouhovlasej Džedyista, když prohlásil, že křesťanství je špatně, protože v kostelech je všechno pozlacený, což se mu moc nekreje s Biblí.
  Možná existuje nějakej nevěřící underground, co si svá moudra nechává pro sebe. Občas se účastním podobných debat a právě ty 3 body vystihovaly to, co slyším vlastně pokaždé.

  OdpovědětVymazat
 48. Ne, není. Máte volné pole mi ukázat, kde se v bibli mluví o svaté trojici. To, že určité citáty o otci, synu a duchu svatém někdo použil zpětně k ospravedlnění svého konceptu trojice jako něčeho, co jsou zároveň tři entity a jedna entita, je něco zásadně jiného.
  Jestli je to v bibli tak jednoznačně vysvětleno, tak odkud se vzali oni Ariánci, kteří měli jiný výklad?

  OdpovědětVymazat
 49. Svatá trojice?

  ./configure
  make
  make install


  Jinou neznám :-P

  OdpovědětVymazat
 50. Bůh je nedokazatelný, protože neexistuje:)

  OdpovědětVymazat
 51. Nebyl jsem schopen to dokoukat, bylo mi trapně za všechny zůčastněné

  OdpovědětVymazat
 52. "Pohled nevěřících na křesťany je silně postižen naprostou neznalostí toho, o čem křesťanství je."

  A pohled křesťanů na nevěřící je silně postižen naprostou neznalostí toho, co je to nevíra....

  OdpovědětVymazat
 53. 2 Gloster:

  1)Ano ... pokud se dostaneme do fáze výkladů, pak je zle, ale pokud se podíváme do originálních textů, tak Jan Křtitel, když křtil, používal ve formuli " Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého" zcela prokazatelně jednotné číslo. Tolik k textu Nového zákona.
  2) Ariánci byli ještě žabaři. Kde se vzali už před Ježíšem Saducejové? Kde se vzali Jehovisté? Kde se vzali Katolíci? Všichni mají jiný výklad Starého, popř. Nového zákona.

  ( Pro vysvětlení: Saducejové nevěřili ve vzkříšení, Jehovisté si pro jistotu vytvořili vlastní překlad při spiritistické seanci pod vlivem drog a Katolíci si do Bible doplnili knihy, které nebyly nikdy součástí židovské tradice, popřípadě přisuzují důležitost textům vytvořeným 150 a víc let po Kristu, než knihám vzniklým v době těsně po Ježíšově smrti. A samozřejmě si proškrtali desatero.)

  OdpovědětVymazat
 54. Anonym 17. dubna 2011 2:59

  Nikdo se křesťanem nenarodí, takže trochu blábolíš. Já jsem uvěřil v 26 letech a opravu vím, jaké je to nevěřit. ;-)

  OdpovědětVymazat
 55. Jdete do piče s Tím Vaším bohem...tady se řešilo šukaní s Padmé Andreji a Fukou v kostymech Padmé a Fuky!

  OdpovědětVymazat
 56. po shlednuti - no ty pyco! a ruzove lejstro

  OdpovědětVymazat
 57. to andrea: vidim, ze uz tu je fronta, tak kdybych mohl jako prvni ...

  OdpovědětVymazat
 58. A co kryptofašisti?

  OdpovědětVymazat
 59. však jsem psal, že by se křesťanství mělo střídat v debatě se šukáním, vhodný poměr je 1:1, maximálně dvě na jednoho (křesťané prominou).

  2Jindra: to se účastníš asi dost úchylných debat. fakt většině bezvěrců či nevěřících na křesťanech nevadí, že se srocují v kostelích, ani, že to nejsou ideální křesťané podle vlastních definic.

  mně třeba na nich vadí, jak si výklad svojí výry upravují podle potřeby (jiný výklad, včera, jiný dnes a jiný zítra) a hlavně jak to furt cpou ostatním a otravují jim s tím život. mají svoje hodnoty, ok, ať se podle nich chovají, jestli chtějí, ale nám dají pokoj. a neříkej, že to takpřeci křesťané vždy dělali a dělají ...


  2Padmé - kde jsi? a je vás tam takových víc? nenapínej nás, prosííím

  OdpovědětVymazat
 60. Kdysi jsem absolvoval jakýsi vš kurz o přírodních a duchovních aspektech člověka. Přednášel nám také kněz-inženýr, který argumentoval v podobném duchu jako kněz z toho dokumentu, také se oháněl Aristotelem. Z toho, co měl být pohodový seminář za pár kreditů byla nakonec vysilující zkušenost. Ten člověk samozřejmě neustoupil ani o píď ze svého přesvědčení, takže diskuse dost dobře nebyla možná. Navíc bez výjimky schvaloval církevní politiku. Když si k tomu připočtete nulový nadhled a absenci humoru vyjde Vám jako reakce buď lhostejnost, frustrace nebo agresivita.

  OdpovědětVymazat
 61. Anonym 17. dubna 2011 15:35

  Tak v tom se docela schodmeme. Mě také vadí, křesťané, co si zrovna vytáhnou verš, co se jim hodí a další den jinej a vyložej si ho dle svého. Ale jsme lidé a přijetím Boha do života jimi nepřestáváme být. Stejně tak mi vaděj takový ty násilný evangelizace, kdy se s tím lidi vnucujou (to je ale spíš věcí Jehovistů).
  Stejně tak můžu psát, že mi na nevěřících vadí to samé. Jeden den tvdrdíte vy něvěřící něco, jindy něco jiného. Kolik nevěřících už mě otravovalo a cpalo mi MLM? Spousta.

  Je to o lidech a nezáleží na tom, zda je někdo křesťan, nebo třeba Džedájista.

  OdpovědětVymazat
 62. Ad Wilson: A pak nemá být náš stát v dluzích, když se z mých daní platí diskuzní kroužky fanatiků se znuděnými studenty. Na jaké to bylo škole, smím-li se zeptat? Obávám se, že vysoké..soudě podle zmínce o kreditech

  OdpovědětVymazat
 63. http://img62.imageshack.us/img62/985/jelenhoric.jpg

  OdpovědětVymazat
 64. Vy to možná nechápete, ale i vy si bibli nějak vykládáte. Pokud si myslíte, že ostatní mají jenom výklad, zatímco vy máte čistou původní pravdu...

  Ta citovaná pasáž z Matouše ještě bez dalšího neznamená, že trojice je zároveň jedna entita a tři nezávislé entity, které jedno jsou. To je jen jeden z mnoha možných výkladů.
  Proč by nemohli mít pravdu třeba modalisti, kteří tvrdí, že Bůh je jen jeden a projevuje se ve třech různých formách?

  Taky by mě zajímalo, jak by vypadala věta "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého" v množném čísle.
  A když jsme u toho proškrtávání a vybírání si z desatera, jak to, že jste v sobotu seděl u počítače a odpovídal mi?

  OdpovědětVymazat
 65. Gloster: krestane v sobotu nesmeji sedet u pocitace?

  OdpovědětVymazat
 66. ad: Taky by mě zajímalo, jak by vypadala věta "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého" v množném čísle.

  "Ve jménech Otců i Synů i Duchů svatých."

  OdpovědětVymazat
 67. 2 Gloster

  1) Já nemám svou jedinou pravdu. My se bavíme o Bibli a pokud někdo řekne, že měl Adam pupík, můžeme o tom polemizovat, když někdo řekne, že měl Ježíš 8 učedníků a vstal z mrtvých 6. den, tak o tom polemika není. To je tam jinak.

  2) Tuším, že originál byl Řecký. Ať už je to tak, či ne, tak z originálu jasně vyplývá jednotné číslo a pokud by to nebyla jedna osoba, bylo by to tam vyjádřeno jinak. Je pravda, že to tu nedokážu, jelikož se nezabývám studiem původních textů, ale mám tuto informaci ze dvou zdrojů, přičemž ten druhý je někdo, koho znám osobně. Tady se asi k ničemu moc nedostaneme. Oba máme nějakým způsobem zprostředkovanou informaci.
  3) Modalisti? Bůh je jen jeden, ale i dle Bible, a tady je to vcelku jasně vyjádřeno a nemusíme vést jazykovědné debaty, je Bůh, je Ježíš, který hovoří o Otci v nebesích a je Duch svatý, který je poslán na zem za Ježíšovy nepřítomnosti. Tři, nikolivěk jeden.
  4) To s tou sobotou je klasický blud, na které se tu ptal Bauman. Jednak se jedná u dne odpočinku o sedmý den, což sobota není. Pak také nikde není psáno, že se nemá nic dělat. To by musel člověk ten den snad prospat. Právě Ježíš tuhle tupost výkladu dne odpočinku sám kritizoval. Navíc oprvdu není jasné a není to myslím ani důležité, který den je ten den, kdy má člověk odpočívat.
  Bůh nevytvořil ta pravidla pro svou zábavu, ale proto, že mají člověku pomoci se vyvarovat zbytečných problémů.

  OdpovědětVymazat
 68. Jindra: Nový zákon je v řečtině, až právě na Matouše, který je v aramejštině. A určitě nevznikal krátce pro Ježíšovi smrti, ale o mnoho let později. Nejstarší psané verze jsou tak z konce prvního století (snad opravdu napsané Janem, zbytek je mladší). Argumentovat filozofické závěry mluvnickými aspekty textu není úplně logické.
  Plus jedna drobnost - pokud Jan Křtitel křtil ve jménu Otce, Syna a Ducha, tak to v jeho době mohla být jedna entita, jenže to bylo před Kristem na kříži a sestoupením Ducha svatého na jeho následovníky.

  Nelde

  OdpovědětVymazat
 69. Anonym 18. dubna 2011 10:01

  Argumentace mluvnicí vznikla na základě braní Bible jako jakéhosi základu pro vnímání skutečností pro křesťana. Tedy nevyvozuji filozofii z mluvnice, ale vysvětluji, že v textu byla věc nějak vyjádřena a to v jazyce, který funguje jinak, než náš.

  A Jan křtil v době, kdy samozřejmě byl Otec, tedy Bůh, křtil Syna a sestoupil při tom na Ježíše Duch svatý. Pokud tedy křtil ve jménu této trojjediné osoby, nevidím žádný problém, že by nebyli ještě tři. Ježíšův kříž neměl za výsledek rozdělení Boha na tři části.

  Ta trojjedinost je prostě špatně uchopitelná. :-)

  OdpovědětVymazat
 70. To jsem přesně čekal, i když jsem trochu doufal, že příjdete s něčím lepším. Takže když řeknu (například): "Ve jménu Klementa Gottwalda a Aloise Grebeníčka znárodňuji tento podnik!" tak z toho vyplývá, že Gottwald a Grebeníček jsou jedna osoba? Aramejsky ani řecky neumím, ale to, že je nějaká fráze ustálená v singuláru, ještě nemusí vyjadřovat úmysl autora metafyzicky sjednocovat zmíněné entity.
  Pak máme pasáže, které předepisují jinou formu křtu, "ve jménu Ježíše Krista" (Skutky 2:38, 10:48) a pasáže, v nichž Kristus říká, že Otec je větší než on (Jan 14:28) nebo že zná věci, které Ježíš neví (Marek 13:32), což představě, že Otec, Syn a Duch svatý jsou jedna bytost, jednoznačně odporuje.

  Ale co tím vších chci říct a proč jsem o tom začal: Koncept svaté trojice v bibli prostě není. Někdo si ho dodatečně vymyslel jako vysvětlení biblických paradoxů a nesrovnalostí a následně mocensky a vojensky zvítězil nad zastánci jiných názorů. Vy jste tenhle koncept zdědil už jako jediné akceptované vysvětlení a následně si ho zvykl považovat za věčnou kosmickou pravdu a základ všeho bytí, přesto, že jde v zásadě o výsledek naprosté historické náhody.

  Co se soboty týče, sedmý den je to možná v českém překladu (a ty překlady vůbec...), v originále je to sabbat. Kromě toho jste mi v neděli odepisoval taky, takže to vyjde nastejno.
  Co se přísnosti a výkladu tohoto přikázání týče, v bibli máte hezký příklad ze života v Numeri 15:32-36 - Stařec o sabbatu sbírá klacíky na oheň, je přistižen a Hospodin praví Mojžíšovi: "Tento muž musí být ukamenován." a jak řekli, tak i na místě učinili. (Celkem málo známá věc - porušení desatera bylo/má být trestáno smrtí.)
  Podle ortodoxního výkladu se zákaz vztahuje i na uvádění jakýchkoliv mechanismů do chodu a někteří židé například na sobotu vypínají své webové stránky. I kdybychom si řekli, že se zapínání počítače a prohlížení internetu nepočítá, bych byl ochoten vsadit nemalou částku na to, že jste určitě v sobotu nebo v neděli někdy nějakou jednoznačnou práci konal a ani jste se nad tím nezamyslel.
  Znovu: Já bych s tím nezačínal, ale vy se nejdřív vesele vysmíváte jiným křesťanským proudům, jak si z desatera vybírají jak od švédského stolu a pak uděláte to samé.

  OdpovědětVymazat
 71. Proč nemají křesťané v tom švédském stole jménem Desatero také napsáno: "Nezatroluješ?"

  OdpovědětVymazat
 72. 2 Gloster

  1)Takže stejně jako já neumíte řecky ani aramejsky ale narozdíl ode mě víte, jak to nebylo. :-)

  2) Sobota se může jmenovat jak chce. Den odpočinku je odvozen od dne odpočinku Boha při tvorbě světa. 7.den. Tečka.
  Pokud se bavíme o křesťanství, snad bychom do toho neměli cpát židovství. První důvod je, že židé (a mělo to svůj důvod) byli pod zákonem, já jsem v Kristu pod milostí. Opět asi pro vás bláboly, ale my se tu bavíme o křesťanství a tak to prostě v křesťanství je. Ten stařík sbíral klestí nejspíš ve vzpouře vůči Bohu, možná z jiného důvodu. Znáte je? Já ne. Ve starém zákoně najdeme spoustu věcí, špatně stravitelných pro humanisty.
  Co dělají židé který den, je jejich věc. Pokud někdo věří, že musí vypnut web, tak ať to v upřímnosti dělá.
  A vzhkledem k vaší určité znalosti Písma předpokládám, že žel Bohu zcela záměrně, od křesťanství utíkáte k židovské tradici. Znova připomenu, že zákonictví židů vystavil Ježíš jasné kritice. Zcela jasně také prohlašoval, že leckterá ustanovení učinil Bůh pro tvrdost srdcí židovského národa a sám Ježíš upřednostnil právě pohled milosti a lásky, pohled upřímný, to vše před zákonem, jako pouhým nástrojem pro přechodné období.

  Den odpočinku dodržuju, ale čtení na internetu a diskuze mi jako jeho porušení opravdu nepřijdou. To bych nesměl ani mluvit s lidmi naživo. Sám Ježíš se zeptal, zda židé v den odpočinku neodvážou tele a nejdou mu dát napít. Jinde se ptá, zda se v den odpočinku může činit dobro.
  Pokud pracuju, tak tak činím v nejnutnějších případech a nijak nepopírám desatero. Přezto, že tvrdíte, že pro vás žádný bod, co jsem uvedl jako omyly nevěřících neplatí, tak sám argumentujete tím, že pokud se někdy prohřeším proti desateru, tak jsem špatný křesťan.
  Je něco jiného udělat případně botu a něco jiného když nějaký bod desatera vyškrtnu. Zyatím co o překročení Boží vůle se hovoří v NZ ve světle milosti, tak o škrtání, ši překrucování písma se hovoří nejen ve Zjevení Janově poněkud dramtičtěji.

  Docela jsem si tuto výměnu názorů užíval, jelikož většina našich dosavadních debat byla já o voze Vy o koze. Vaší poslední odpovědí jsme se však dostali opět do tohoto bodu. Já o křesťanství, vy o židovství. Ježíš Zákon nezměnil, ale jeho důraz je někde jinde a není v rozporu se Zákonem. Je výborné sledovat, že máte stran Bible spoustu teoretických znalostí. Jsou to ale jen vytržené informace, kterými se snažíte popírat souvislosti mezi nimi samotnými.

  Končím, alespoň ze své strany, tuto debatu, jelikož se točíme v kruhu.

  Hezký zbytek pracovního týdne, bylo mi potěšením. Jdu podporovat kapitalizmus. :-)

  OdpovědětVymazat
 73. Zdar. Od mala mam velky problem s jednou veci. Zatim mi s tim nikdo nedokazal pomoct.
  Buh stvoril Adama a aby se nenudil, pridal mu jeste Evu. To byli prvni lidi na svete. Uplne prvni a sami dva. Nikoho jineho buh netvoril.
  A ted ta otazka: Ktere deti Adama a Evy(konkretni jmena) splodili dalsi deti, aby se to kolecko cele rozjelo?
  Cist Bilbi kvuli jednoduche odpovedi hodlat nehodlam...
  A tady se to roji znalci v oboru, tak bych si poprosil...

  OdpovědětVymazat
 74. Připojuju se k Pavlovi, taky mě to zajímá.

  OdpovědětVymazat
 75. Adam & Eve are listed as having three children named Cain, Abel and Seth, then "other sons and daughters" (Genesis 5:4, NIV). Adam lived for 930 years.

  OdpovědětVymazat
 76. Ruzumim tomu tedy dobre, ze dalsi deti plodili sourozenci?

  OdpovědětVymazat
 77. Podle nejrozšířenějšího křesťanského názoru všichni lidé pocházejí z incestních vztahů mezi Adamem, Evou a jejich dětmi.
  Není to jediný pohled, ale z hlediska katolické i evangelické církve je zásadní, neboť pouze pokud jsou všichni lidé potomci Evy, pak nesou její dědičný hřích a tedy musejí být vykoupeni skrze Ježíše Krista.
  Obdobné rodinné radovánky jsou implikovány v případě Noema a explicitně popsány v případě Lota. (To byl ten jediný spravedlivý zachráněný Hospodinem ze Sodomy a Gomory, který následně splodil děti s vlastními dcerami.)

  OdpovědětVymazat
 78. Buh s tim nema problem? Krestane s tim taky nemaji problem?

  OdpovědětVymazat
 79. Bůh s tím evidentně problém nemá. Jak na tom jsou křesťané, to nevím, ale nejčastější racionalizace spočívá v tom, že to bylo v pořádku až do okamžiku, kdy Hospodin uzavřel s Izraelci úmluvu a pak už to v pořádku nebylo. (Což taky docela nepříjemně naznačuje, že dokud Hospodin Izraelcům tamtéž neřekl, že vraždit a krást se nemá, tak na tom neviděli nic špatného; A že když jim následně přikázal, aby města cizích kmenů vypálili, všechny pozabíjeli, zmasakrovali dobytek, zem prosolili a nechali si pro sebe jen panenské dívky jako otrokyně, tak to vlastně bylo OK, protože to říkal Bůh.)

  OdpovědětVymazat
 80. Ale genealogové dneska přece tvrdí totéž, ne? Podle nich mělo veškerý lidstvo jednu pramáti, původem z Afriky :-)

  OdpovědětVymazat
 81. Dík, záchvat smíchu v prvních pěti vteřinách.

  OdpovědětVymazat
 82. To není totéž; ta žena (a stejně tak jeden konkrétní muž) jsou jenom nejbližším společným předkem všech v současnosti žijících lidí (hlouběji do minulosti je takových předků mnohem víc).

  Ona nebyla zdaleka jediná žena žijící v té době a nemusela mít žádné incestní vztahy se svými dětmi, ani ony mezi sebou navzájem. Jde pouze o to, že její potomci v následujících generacích úspěšně přežívali a rozmnožovali se, takže se lidé nesoucí její geny během mnoha dalších generací postupně "přiženili" a "přivdali" do všech ostatních, doposud nepříbuzných rodin.

  (Řekněme, že měla 5 dětí, které se dožily dospělosti a založily rodiny s někým jiným, nepříbuzným z kmene. Takže teď už máme 5 rodin, jejichž děti jsou s ní všechny příbuzné. Za pár generací už nebude v kmeni nikdo, jehož by nebyla předkem - i když samozřejmě mají i starší předky a různé jiné kořeny. Někdo se provdá do jiných kmenů, a její DNA se začne šířit i tam atd. V žádném bodě spolu nezbytně nemusí spát nikdo příbuzný přes méně než tři kolena.)

  OdpovědětVymazat
 83. evoluční proces filozofie (když už se došlo k té evoluci prapředků) je moc zajímavá. přežívají jen ty nejpřizpůsobenější filozofie, zbytek odumírá (je tu ovšem rozdíl, filozofie se dá pěkně restartovat z písemností, zatímco u živočišných druhů to příroda moc neumí). uvidíme, zda třeba jednou jediismus evolučně nezvítězí nad křesťanstvím (upřímně si myslím, že je to jedno, smyšlený blábol jako smyšlený blábol, navíc obojí má jistě humanitní základy).
  tedy, my to asi neuvidíme, ale potomci dnešních katolických kněží, to snad uvidí. Možná by se ten kněz mohl ekumenicky křížit s padmé a výsledkem by byla pěkně evolučně vylešená a odolná filozofie ... nebo neživotaschopný zmetek, ta nejistota evoluce.

  Prosím tedy všechny křesťanky a jediistky, aby v zájmu dobra šířili svou víru souložemi za použití antikoncepce. Čím více bezvěrců ošukáte, tím větší je šance, že některého přivedete na správnou cestu!

  I řekl Bůh: nezblbneš!

  OdpovědětVymazat
 84. Jindra: Jenom pro uplnost, dukaz Bozi existence je oficialnim clankem katolicke doktriny.

  OdpovědětVymazat
 85. vojtěch: souhlas! Stvořitelem je Eru, neznabozi!

  OdpovědětVymazat
 86. By mne zajimalo, zda-l by Ti chlapci se vzdali vsech materialnich pozitku (majetek, zeny a nevim co vsechno), aby opravdu naplnili to pravou viru Jedi. A jakto, ze jedi kouri ? :-D
  Takovy opravdovy jedi najde clovek pod Libenskym moste - materialni pozitky nula, co nenajdou to nemaj a pochybuji. O ostatnim ani psat nebudu :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.