28.4.11

Recenze: Czech Made Man - 60%

Jan Budař vypráví svůj příběh úchyla, který se z malého podvodníčka vypracoval na multimilionáře a pak zase zpátky (a pak možná zase zpátky).Zřejmě jsme dosáhli dalšího milníku ve filmové propagaci. Trailer tvrdí, že film je "Absolutní pecka letošního jara", aniž by na něj vyšla jediná recenze a aniž by něco utržil... Ale k věci:

Režiséru Tomáši Řehořkovi je DVACET ČTYŘI LET a má úžasný řemeslný talent. Podobně jako trailer je audiovizuálně nadupaný celý jeho film. Divoká kamera, divoký střih, extrémně zpomalené záběry, je tam všechno a ještě mnohem víc.

Když začal Budařův hrdina vyprávět, jak byl už od dětství recidivista a jak se dostal k podvodům ve velkém, tetelil jsem se radostí, jak to všechno efektně vypadá a zní a nemohl jsem se dočkat, až bude postava konečně dostatečně představena a začne zápletka.

Bohužel, nejenže až do konce filmu nezačne zápletka, ale ani není pořádně představen ten hlavní hrdina!

Celý film sledujeme epizodky z hrdinva života, které se točí kolem podvodů, vydělávání a prodělávání peněz, a různých neřestí (bordely, drogy, gambling). Každá ta epizoda skončí nějakým nezajímavým způsobem (buď hrdina ještě víc zbohatne, nebo někdo podrazí jeho), a následuje další epizoda. Nepozorujeme žádný vývoj hrdinovy postavy, natož nějaké jiné postavy. Žádné poučení, žádný dramatický oblouk, který by kamkoliv směřoval... Ale audiovizuálně nabušené je to pořád. Dost to připomíná nějaký slabší film Guye Ritchieho.

Budař je prvoplánovitě vtipný tím, jak mluví ("No jako že normálka, vole, tak jsem to prostě jakože tak vole narafičil, jako abysme ho podfoukli, neasi, vole, jasný ne?"), což vzbudí na tváři méně náročného diváka úsměv, ale ten se postupně změní ve smutek, když zjistíme, že toto má být hlavním zdrojem humoru v celém filmu. Jinak se vtipy točí kolem toho, že někdo komicky vypadá nebo že se z hezké kurvy vyklube transsexuál. Pokud to měla být nějaká satirická sonda do prohnilosti českého byznysu, nepovedla se stejně tragicky jako Ulovit miliardáře.

Vyprávění je záměrně poněkud snové a nekonzistentní. Například hrdina obdaruje PŘED REVOLUCÍ Václava Havla, který vypadá JAKO DNES, sám na tuto podivnost upozorní a podiví se jí. Takovéto náznaky jsou ale ve filmu velmi občasné, spíše matoucí, a ukazují, že by se měl Tomáš Řehořek více věnovat jiným aspektům natáčení filmu, než jeho technické stránce (kterou má zvládnutou dokonale, možná nejlépe mezi současnými českými režiséry).

Prozatím jsem tedy poněkud zklamán a musím se spokojit s konstatováním, že by Řehořek rozhodně měl režírovat nový Mortal Kombat nebo další Rychle a zběsile.

P.S: Není jasné, jak PŘESNĚ se vlastně oficiálně tento film jmenuje. V jeho titulcích stojí "CZECHMADEM@N", v tiskových materiálech se píše "Czech Made Man" neo "Czech-Made Man" nebo "Czech-Made-Man"...

P.P.S: Odpověď na nejzásadnější otázku: Je tam full frontal. Transvestitův.

15 komentářů:

 1. Myslíte, že extrémně pomalé záběry a divoký střih resp. kamera skutečně svědčí o úžásném řemeslném talentu a nikoliv jen užasně talentovaném napodobování již několikrát osvědčených formálních prvků? Viz. Vámi zmiňovaný G.Ritchie či soudě podle filmového plakátu věrně okopírovaný Mechanický pomeranč.

  Nicméně chápu. Forma je asi to jediné co se na CMM dá alespoň trochu pozitivně hodnotit.

  OdpovědětVymazat
 2. František záměrně nepsal o úžasné invenci, ale o řemesle. A k němu prostě napodobování patří, dalo by se dokonce říct, že je jeho základem.

  OdpovědětVymazat
 3. No, já bych čekal, že úžasný talent se projevuje dokonalým zvládnutí řemesla, které Vám umožní přijít s něčím novým, ale budiž, nebudu slovíčkařit.

  Respektive budu: a to s použitím slov J.Budaře z inkriminovaného filmu:

  Talent? ... no, spíš taková vychcanost..

  OdpovědětVymazat
 4. Hm, takže to dopadlo jak jsem čekal. Audiovizuálně zajímavé, jinak ale typická česká sračka.

  OdpovědětVymazat
 5. Nechybí v první větě náhodou nějaké slovo? Pak je tam ještě pár dalších drobných překlepů, ale ty nejsou tak patrné.

  OdpovědětVymazat
 6. Nejzásadnější otázka vyjímečně není full frontal, ale proč sakra Budař vypadá na plakátech jako Alex DeLarge.

  OdpovědětVymazat
 7. Proč hlavní roli nehraje Marek
  Vašut? Ten by mi tam seděl líp, jestli je hlavní hrdina úchyl. Byla by to po dlouhé době jeho první charakterní role.

  OdpovědětVymazat
 8. Je to typickej českej propadák. Hlavně "tam hraje ten borec Budař a ´sou tam bezva kun*y", tak proč bysme na to nešli, co? Mám takovej dojem, že břídil Řehořek (už má za sebou tři filmy) je přesně ten nadějnej mladej režisér, kterej by si podle lidí v debatě o Čertově nevěstě zasloužil prachy na každej svůj film narozdíl od Trošky.

  OdpovědětVymazat
 9. Mno, ja na to sel vicemene nahodou jako doprovod holky co vlhne z Budare (a nemela s kym jinym jit na premieru) a byl jsem velmi spokojenej. Ma to vybornej styl a i kdyz tam neni ucebnicovej pribeh, tak jistou (velmi vyraznou) katarzi hrdina prozije. A ta vec s Havlem zminena v recenzi byla samozrejme ve filmu uplne jinak - trochu mi to prijde, ze Frantisek zase moc nedaval pozor a myslel si pak, ze ten kratouckej dovetek po titulcich mel s tou zminkou ve filmu neco spolecnyho

  OdpovědětVymazat
 10. Nejzásadnější informace snad je, že to je natočené podle skutečného člověka. Používá nick denny007 a vyskytuje se hojně na diskusích o doménách.

  Něco to vypovídá o našem národu. Zatímco v USA se bohatlo poctivou prací, tady zbohatli komunisti, veksláci a obchodníci s doménami :)

  OdpovědětVymazat
 11. Á, pán anonym je evidentně sociolog, odborník přes národní povahy.

  OdpovědětVymazat
 12. Blbost. Domeny maji prave vic spolecneho s USA nez s Ceskem.

  OdpovědětVymazat
 13. Viděli jsme včera a moc se pobavili. Nemmohu než doporučit!

  OdpovědětVymazat
 14. Jo, a ještě něco: jak K. Brožovou nesnáším, tak tady, v černé paruce a starší, je výborná:-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.