13.4.11

Recenze: Odnikud někam [Somewhere] - 80%

Nejnovější film Sofie Coppolové je o hollywoodské superhvězdě (Stephen Dorff), která je superslavná, superbohatá a postrádá smysl života.A to je všechno. Film je série epizodek, ve kterých se Dorff rozvaluje v luxusních hotelích, zve si striptérky, odolává svádění sexy žen a občas se z toho tak nějak zhroutí. A občas se přitom stará o svou malou dcerku (Elle Fanningová), nicméně ani epizody s ní neobsahují nic, co by se dalo označit za děj.

Sofia Coppolová je v zobrazování depresivně luxusního života vzácně důsledná. Většina scén je extrémně dlouhá, téměř trýznivě a nesnesitelně. V jedné je například hrdinovi odléván model hlavy kvůli trikovým záběrům, a my sledujeme asi dvouminutový nepřerušovaný záběr, ve kterém kamera velmi pomalu najíždí na jeho oplácanou hlavu zatímco slyšíme Dorffovo dýchání. A takové scény nejsou rozhodně výjimkou, ale spíš pravidlem.

Přestože takovéto filmy obecně rád nemám, tímto dílem jsem byl poměrně fascinován. Opravdu zdařile zachycuje tu deprimující ATMOSFÉRU života člověka, který má všechno, ale neví co chce. Usnout se mi nechtělo ani na chvíli.

Ovšem líbila se mi pouze ta ATMOSFÉRA (která činí 90 procent filmu). Pokud se objevil náznak děje, jako byly některé scény s dcerou nebo závěr filmu, tyto bych raději ignoroval, nebo - ještě lépe - ve filmu vůbec neměl.

Ne, vystoupením z auta na venkovské silnici, se opravdu nic neřeší.

12 komentářů:

 1. Sofie Coppola - tento film je cez kopirak stratene v preklade. tak za 30 pecent. Fuka ty mas nejaku uchylku na Sofie Coppol-ovu ? Lebo inak tie filmy stoja za dve hovna.

  OdpovědětVymazat
 2. Ktoré máš ty nasrané v hlave.

  OdpovědětVymazat
 3. Film o ničem získal 80% protože se František noc předtím dobře prospal, nebo vypil před promítáním silné kafe.

  OdpovědětVymazat
 4. ten film nestoji za nic. Franta kopuluje, kdyz vidi na platne coppolovu. Tak nam tu predhadzuje 80 procent za sracku a dve hovna.

  OdpovědětVymazat
 5. Takže se brzy dočkáme retro recenze na Stalkera za 100 %? Super.

  OdpovědětVymazat
 6. podla mňa išiel Franta s vysokými percentami u "artfilmu" preto lebo tam boli sexy baby a videohry

  OdpovědětVymazat
 7. Nejsem si jistý jestli se dosavadní komentátoři snažili být vtipní, nebou jsou prostě tak tupí. Ve filmu nemusí nutně být každých pět vteřin dějový zvrat, vysokorozpočtový trikový záběr nebo vtipem sršící dialog aby se dal považovat za kvalitní. Dobrý režisér dokáže(mimojiné) zobrazením mála sdělit mnoho, a to je přesně to, čeho Sofia Coppola dosahuje v Lost in Translation, Virgin Suicides nebo Somewhere. Pokud se to někomu nelíbí, tak ať se jde radši podívat na nějakého Baye nebo Emmericha...

  OdpovědětVymazat
 8. Lost in Translation = booooooring

  OdpovědětVymazat
 9. 2 Etrninox:

  Jenže když v recenzi nezazní o filmu nic zásadního, jen to, že je o ničem, tak není jasné, jak je to geniální dílo.
  Kritika je to mířená spíš na Frantu, než na film.

  OdpovědětVymazat
 10. "Ne, vystoupením z auta na venkovské silnici, se opravdu nic neřeší."

  100 %

  OdpovědětVymazat
 11. no Franto, toto si posral. Vďaka za stratu času :) Bože, neskutočná kravina ! zopár pŕs za 80%? Vážne? Odpad.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.