26.11.10

Recenze: Tacho - 30%

(Oficiální nástin děje od tvůrců filmu) "Úspěšný závodník Rally Alex je po havárii postaven před fakt, že má nádor na mozku. Jen díky taky nemocné Lucii se mu podaří získat zdravotní kartu do závodu v Nitře, kde se chce naposled měřit se svým největším konkurentem Němcem Weberem. I další posádky mají Nitru v merku. Slovenský mafián Jožo sní o velké závodnické kariéře a povolá nejlepšího spolujezdce na Slovensku Julu, který zrovna nezávodí, protože se zamotal do kšeftu s lanýži a bojí se o život. Koho chce oloupit posádka anglických mladíků? Jak může mafián Jožo Alexovi pomoct? Co znamená “100 přes dinosaura do levé modré” a kde jsou sakra ty lanýže??"Z úvodního textu a traileru ve mně (ještě před zhlédnutím filmu) začal klíčit zajímavý WTF pocit, ještě prohloubený tím, že se oficiální stránky filmu nazvaného Tacho nacházejí na doméně www.dotkniseduhy.cz, na které je (šest dní před premiérou) uváděn název filmu Dotkni se duhy, přičemž doména tacho.cz neexistuje.

A málem bych zapomněl na plakát:

Tacho plakát


(Název Tacho pravděpodobně nějak souvisí s tachometrem a tudíž s rychlostí, ale to je pouze domněnka, neboť v rallye se nevyznám a nikde ve filmu slovo "tacho" nezazní.)

Tacho je zvláštní film, na kterém je vidět, že některé jeho aspekty jsou slušně řemeslně zvládnuty, ale celé je to poskládáno dohromady takovým extrémně bizarním způsobem, že jsem se místy bavil (jinak než jsem měl), místy hrozně nudil, určitě jsem si z filmu neodnesl to, co jeho tvůrci chtěli, a především jsem vůbec nevytušil, co že jsem si to z něj vlastně měl odnést. Prostě, pro film samotný u mě platilo totéž, co předtím pro jeho plakát, trailer a webstránky: Jeho tvůrci jsou mentálně někde úplně jinde než já (čímž opravdu myslím "někde jinde než já", nikoliv že jsou to idioti).

UPDATE: Oficiální "oficiální" stránky tohoto českého filmu jsou www.tachomovie.com.

Daniel Landa hraje svého zavilého málomluvného odhodlaného závodníka docela zajímavě. Nebo by se možná lépe hodilo "adekvátně". Díky tomu jeho herecký výkon vyčnívá jako Matterhorn nad strašlivými kreacemi téměř všech ostatních. Skoro to vypadá, jako kdyby Landa byl jediný, koho se režisérka (jeho manželka) neodvážila kočírovat, a proto jeho postava nevyznívá úplně strašlivě.

Problém opravdu není v tom, že by ostatní herci nebyli dobří. Problém je v tom, že jsou tlačeni do křečovitých hereckých poloh, které jsou vzácně jednotné v tom, jak jsou nevtipné (většina postav má být komediální). Některé postavy nemluví česky (jsou otitulkované) a třetí hlavní představitel (Landův manažer) je STRAŠNĚ ŠPATNĚ předabován do češtiny. Zní to jako nejhorší odfláknutý televizní dabing a slova vůbec neodpovídají pohybu jeho úst.

Některé scény, ve kterých se nemluví, jsou poměrně působivé (včetně závěrečného závodu): Akční kamera, řízná hudba (Landa) hbitý střih. Problém je v tom, že ta řízná hudba je ve filmu nonstop od začátku do konce, takže začně záhy být vlezlá, a především v tom, že ve filmu je dost pasáží, ve kterých se mluví a má se odehrávat nějaký děj. A ty jsou vpravdě katastrofální.

Úvodní dadaistický odstavec opravdu celkem přesně vystihuje o čem je děj. Landa a jeho partnerka trénují na rallye, což je prokládáno minipříběhy jiných připravujících se závodníků, které NEMAJÍ VŮBEC NIC SPOLEČNÉHO s hlavními hrdiny. Tzn. Landa se až do konce filmu nedozví nic o nějakých britských lupičích nebo lanýžích. Celý námět filmu je jako něco z pera Eda Wooda nebo Lloyda Simandla, což je pěkně akcentováno několika konkrétními WTF dialogy a scénami, jako například:

 • Snová sekvence, ve které se oplzlý Landův manažer muchluje s polonahou Landovou navigátorkou předtím než se s ní poprvé setká.
 • "Geniální plán" dvou lupičů, kteří "neodhalitelně zamaskují" svou loupež tím, že do cíle rallye dorazí ve zcela jiném autě než vystartovali, následkem čehož jim nikdo nemůže dokázat že v průběhu závodu okradli nějaký gang o kterém se nikdo předtím ani potom nezmínil.
 • Posledních třicet sekund filmu, ve kterých se všechno má osudově rozřešit prostřednictvím tří aut, ale jedno z nich najednou někam zmizí.
 • Všechno, co nějak souvisí s lanýži a/nebo Slováky

U předchozího filmu Mirjam Landové Kvaska jsem doufal, že jde o jakousi částečnou parodii á la Rocky Horror Picture Show, protože něco takového přece nemůže myslet vážně. Obávám se, že jsem se mýlil...

31 komentářů:

 1. Ano, taky se obávám, že se nejedná o parodii, ale o naprosto vážně myšlenou věc.

  Rozhodně mi to docvaklo, když jsem četl rozhovor s paní Landa, kde třeba říká, že "Daniel se strašně snaží vzdělávat, on třeba přečte 600ti stránkovou knihu, a pak mi o ní vypráví.." WTF? Nebo "všichni, co Dana očerňují, by nikdy nedokázali žít jako on, třeba se potápět se žraloky. Ale on tam tedy byl jen jednou, ale..." WTF2?

  30% je tedy ještě docela dobrý :)

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem velice zklamán.Začínám pochybovat,že moje přesvědčeni o jeho inteligenci založené na jeho hudební tvorbě bylo oprávněné.Je mi to líto.Zase jedna iluze v ... :-(((

  OdpovědětVymazat
 3. Zdá se,že ho jeho partner táhne dolů.Ale to by byl potom zmanipulovaný slaboch.

  OdpovědětVymazat
 4. Nikdy jsem nepochopil tohle obsazování zahraničních herců a jejich následné předabování. Navíc mě to strašně sere.

  OdpovědětVymazat
 5. O tomto som vôbec netušil a som zvedavý ako dopadli chlapci z geniálneho slovenského S.O.S. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. este ze je tam ta sexualna scena

  OdpovědětVymazat
 7. Aha, tak to je asi účel tohoto skvostu - udělat nejvíce WTF? momentů v historii českého filmu. Jedním mne upoutali hned na začátku marketingové kampaně před cca měsícem, kdy jsem si všiml obrovského billboardu visícího naproti budově Českého rozhlasu - byla na něm mimo jiné i poměrně dobře viditelná velká ikona facebooku. Ale nic víc - žádná adresa, nic - zřejmě vzali nějaké své promo zamýšlené na web, v kterém měla v budoucnu tato ikona kamsi odkazovat a vytiskli ho jako billboard..

  OdpovědětVymazat
 8. Děkuji za po dlouhé době kvalitní funky recenzi. Už v traileru je dabing toho vedlejšího zahraničního frajera dost pekelný. Úvodní text od distributora je neuvěřitelně zábavný. Nikdy bych nešel do kina na film, kde hraje hlavní roli D.Landa....

  OdpovědětVymazat
 9. JT: kdo rika takhle rezolutne "nikdy", tak mas asi sam nejaky problem :) ... tezko muzes vedet, jak by to dopadlo, kdyby byl dobry scenar, dobry reziser a z nejakeho duvodu typove i DL na hlavni roli. Landu nemusim, pac je to magor, ale jednak jsou i horsi magori a druhak, kdyz nebude hrat ve vlastnich vecech, tak to nehraje roli, co si on sam mysli. a jestli umi hrat? hmm, to at posoudi kazdy sam.

  OdpovědětVymazat
 10. hm, tak ten dabing je i v traileru opravdu hruza, tohle by me sralo taky, bez ohledu na zbytek filmu

  OdpovědětVymazat
 11. 1. anonym nahoře:
  Landová je němka, třeba se jenom neuměla v češtině přesně vyjádřit.
  (což by mohlo vysvětlit i její vedení herců)

  Obsazování cizinců a jejich mizerný předabování je hrůza. To dělají proto, že cizinci vyjdou levnějc, nebo proč?

  OdpovědětVymazat
 12. stejne na to pujde vice lidi nez na Pouta

  OdpovědětVymazat
 13. Jakmile se nekde obevi xycht toho radoby vylecenyho nacka, tak se mi chce zvracet...

  OdpovědětVymazat
 14. Z recenze to zní trochu Uwe Bollovsky. :-)

  OdpovědětVymazat
 15. The Rocky Horror Picture Show je parodie :-O Cože?

  OdpovědětVymazat
 16. Dan Panda napandil další filmík. Ok, proč ne? Jen to vypadá hodně blbý už jen z traileru - ten uplešlej manager je takhle blbě nadabovanej v celém filmu? To je docela nářez, neb jsem si toho všiml i já, filmový analfabet. No nic. Svůj výpotek ohledně něčeho, co snad ani nechci vidět jsem splnil, takže teď je to na Mirce Spáčilové, aby tomu dala 60% ...

  OdpovědětVymazat
 17. Hovno Dan, napandila to jeho stará ty analfabete.

  OdpovědětVymazat
 18. Dotaz - je ta polonahá navigátorka pěkná a je ta scéna hot? Vyplatí se to stahovat ?

  OdpovědětVymazat
 19. landa, vypadá krapet jako voják švejk, třeba udělá časem remake...

  OdpovědětVymazat
 20. 2 Pavel: je to ta blond sekretarka z telenovely "Osklivka Katka", kterou tady vsichni jiste mate nakoukanou komplet

  OdpovědětVymazat
 21. Nácka Landu můžu jen v Panchartech. Ten náš trumbera umelecky vyhořel už v bílé lize.

  OdpovědětVymazat
 22. Landa není nácek a nikdy nebyl, idioti. Všechny jeho větší herecké role v Proč nebo Černých baronech jsou nezapomenutelné a na to, že se jeho hudba tak dobře prodává v naší idiotské zemi, je velmi solidní. Naneštěstí se na jeho adresu vždycky vyjadřuje nějaký idiot, který si myslí, že Orlík byla náckovská kapela nebo že je Landa nácek, protože vybízí k vlastenectví neboli ctění naší historie, zatímco řada idiotů onanuje nad nácky ve filmech a říká jim "borci" jen protože Hitler nestihl spálit všechny svoje prvotní cíle a po nich poslat do pecí nás Čechy.

  OdpovědětVymazat
 23. Dan rád rychlý auta! Udělat film o rychlejch autách! Hlavně když tam bude pár záběrů na dráhu, těch zbylejch 90 minut už se něčím vycpe! HURR DURR DERP!

  OdpovědětVymazat
 24. IMHO "tacho" se běžně říká tachometru. Teda bežně německy - což možná napovídá o tom, kdo ten název vymyslel. V.

  OdpovědětVymazat
 25. http://www.youtube.com/watch?v=JvC66NZPOyY

  Any full frontal?

  OdpovědětVymazat
 26. A bude se to promítat v Tachově?

  OdpovědětVymazat
 27. Vůbec ničemu nerozumíte a krytizujete. Landa do své tvorby dává poselství, kterému hned tak někdo nezasvědcený nerozumí!

  OdpovědětVymazat
 28. Tak podle rozhovoru s landou má být Tacho křížencem slov tachometr a psycho.

  OdpovědětVymazat
 29. Zachytil jsem rozhovor s Landou, kde zmateně vysvětluje, že změnili název filmu na Tacho, aby je někdo nespojoval skrze "duhu" s homosexuálama. I naprosto nezaujatý pozorovatel musel získat dojem, že Landa je naprostej idiot. Česká raso, kam to spěješ :)

  OdpovědětVymazat
 30. Film se mi moc nelíbil, ale to neznamená, že by Landa byl idiot. Zkuste si představit, že by se film držel jen tématu Landa/navigátorka a bylo to spíš melodrama s vsuvkama aut+akční závěr. Tam by mohl být prostor pro hloubku i vývoj postav, a pro mě by to bylo rozhodně přitažlivé, ale nevím kolik lidí by na to přišlo...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.