27.11.10

Recenze: Na vlásku [Tangled] - 60%

Locika (v původním znění Rapunzel) je princezna, která má hrozně dlouhé vlasy (několik desítek metrů) a je vězněna ve vysoké věži zlou čarodějkou jménem Gothel. To je asi tak všechno, co má tato disneyovka společného s klasickou pohádkou.Je dost problém nějak podrobněji popisovat děj, protože je poměrně složitý, až překombinovaný. Jde o magickou květinu, která původně patřila Gothel, která se s její pomocí udržovala věčně mladá. Pak tuto kytku náhodou našli poddaní, kteří ji odnesli do paláce a uzdravili s její pomocí těhotnou královnu. Té se narodila Locika, kterou Gothel unesla z kolébky a schovala do věže, kde používala její vlasy k témuž účelu jako předtím květinu, tzn. k omlazování. To všechno je pouze "intro". Pak začíná samotný příběh, Locika je pohledná teenagerka a věří, že Gothel je její matka a že musí být (Locika) stále ve věži, protože "venku je nebezpečno". Královští rodiče mezitím na počest zmizelé Lociky každý rok vypouštějí "vznášející se lampióny", které Locika z věže vidí, považuje je za "magické světla" a chce je vidět zblízka.

Jednoho dne se do její věže náhodou dostane zlodějíček Flynn a Locika se s ním dohodne, že když ji bezpečně dovede podívat se na světla a zpět, tak mu vrátí brašnu, kterou mu sebrala (poté co ho zmlátila pánví a svými vlasy) a ve které je korunka, kterou Flynn ukradl na zámku. To ještě nejsme zdaleka v polovině filmu.

Pak nastává putování, sbližování, obelhávání a magické rozuzlení, ale přiznám se, že si to už nepamatuji. Celá story mi přišla naprosto zbytečně překombinovaná (například prvních 10 minut by spolehlivě vydalo na celovečerní film), jako kdyby scenáristé měli problém zkrotit příběh tak, aby do filmu dokázali nacpat všechna povinná sbližování, humor a písničky.

Písničky (asi půl tuctu) jsou od slavného Alana Menkena, ale ani jedna z nich mě nezaujala ani trochu a po zhlédnutí filmu a následném poslechu soundtracku mi stále nezůstala v hlavě ani jedna z nich.

Film má velmi podobné problémy jako poslední disneyovky (nepixarovky). Humor i ostatní emoce jsou generovány "na klíč", aniž by nějak přirozeně vyplynuly z děje. Například aby byl hrdinův kůň humornější, chová se jako pes (sedá si na zadní, čenichá atd.). Nikdo se nezabývá tím, proč tomu tak je a že je to docela divné. Vlasy hlavní hrdinky mají magické propriety, které jsou aktivovány prostřednictvím zpěvu, ale nejsou nijak přesně definovány a fungují tak, jak se zrovna hodí scenáristům. Nemluvě o tom, že když Locika potřebuje, tak své megavlasy splete do tak důmyslného copu, že nikdo nepozná, že má megavlasy...

To, že tyhle věci vyčítám ANIMOVANÉ POHÁDCE, není žádné hnidopišství. Pokud se hrdinové chovají jako Tom a Jerry a nemůže jim ublížit ani pád do hluboké propasti ani banda ozbrojených hrdlořezů, pokud v zásadní chvíli někdo zařve "nedělej X, protože pak kouzlo způsobí Y!" a přitom neexistovala žádná možnost, jak se tuto informaci mohl dozvědět, pak výrazně méně fungují všechny scény, které mají být vážné a dojemné.

Podobně jako u Princezny a žabáka ovšem platí, že z výtvarného hlediska je film ÚŽASNÝ a dosahuje pixarovských kvalit. Stavby a příroda ve mně vyvolávaly touhu podívat se do těch míst v nějaké pokročilé virtuální realitě. Postavičky jsou stylizované a stylizovaně animované, ale přitom mají duši a unikátním způsobem hrají. To ale platí o jednotlivých scénách, nikoliv o filmu jako celku.

P.S: Film jsem viděl ve 2D a v původním znění.

19 komentářů:

 1. Franto tahle verze se ti možná bude líbit víc
  http://www.youtube.com/watch?v=NTZ1znQAO8o

  OdpovědětVymazat
 2. Nechci nejak moc rejpat, ale nekdy se vyplati veci tolik logicky neanalyzovat. Veci jako animovane pohadky o kouzelnych vlasech treba.

  OdpovědětVymazat
 3. Ale pohádky ve své původní podstatě nesloužily jen pro zabavení dětí, ale také, aby jim něco vštípily (třeba - nechoď do lesa, nebo tě sežere vlk, kdežto moderní pohádky říkají, když půjdeš do lesa a potkáš tam vlka, skončí to velkým muzikálovým číslem). Tudíž mají normální pohádky v kořenech jisté logické vztahy mezi činy a následky. A pokud pohádka na logiku úplně rezignuje, tak, jak napsal Fuka, se hodně sníží význam těch vážnějších scén.

  OdpovědětVymazat
 4. Třeba ta písnička o snech v hospodě (neznám jméno) mi zní v hlavě už druhý den :)

  OdpovědětVymazat
 5. Imho tentokrat to je hnidopisstvi. Jestli ma nejaky Disney blizko k Pixaru, je to tenhle. Plus pisnicky, byt jiste, jsou celkem fadni, a cesky text casto taha za usi.
  Ale kolem a kolem jsem prijemne prekvapen az nadsen a chci to videt znova, coz se treba o Up rict neda.

  OdpovědětVymazat
 6. Nejsem filmovy kritik a netroufam si film soudit co do kvality, ale my jsme se s dcerou proste dobre bavily;-)

  OdpovědětVymazat
 7. Já jsem asi viděla s dcerou úplně jiný film:-)))Mně se to líbilo moc a český dabing úžasný.Děj nepřišel překombinovaný ani mé dceři.Každá jsme si v tom našla své.Jinak do logických analýz pohádek bych se taky nepouštěla.To bych mohla začít Červenou Karkulkou.

  OdpovědětVymazat
 8. Vyjimecne s tebou nesouhlasim, dal jsem lepsich 90%.
  U tohoto filmu podle me zalezi na tom, jak moc ho kdo akceptuje. Ja to tvurcum sezral :).
  Jirka Scobak

  OdpovědětVymazat
 9. My jsme se bavili. Pravda nejsme žádní nároční diváci, ale zas hned tak něco nespolknem. Pascal,Maximus a andělo-dědouš nás dostali. Takže palec nahoru filmu a palec dolu hodnocení.

  Jana a Tomáš

  OdpovědětVymazat
 10. Pohádka nás nadchla,písničky úžasné!Dcery 3 a 6 let i dospěláci:-)rozhodně nadšeni.

  OdpovědětVymazat
 11. Pan kral na konci ma uplne stejny oblicej jako "human" v RTS warcraft.

  OdpovědětVymazat
 12. Vzala jsem syna předevčírem. Bavili jsme se oba a doma jsem musela najít původní Lociku, protože chtěl znát rozdíl, o kterém jsem mu vyprávěla.
  Ve 3D vynikající zážitek, Flynn byl sexy (dá-li se to říct o animované figurce) a "stará" Vondráčková v roli Gothel mě velice příjemně překvapila.

  OdpovědětVymazat
 13. nechápu proč to musí někdo blbě komentovat,prostě bud se ti to líbí nebo mlč,jednomu se líbí něco druhému zas taky něco,mě se to teda moc líbilo :)))

  OdpovědětVymazat
 14. Překrásná pohádka o překrásné blondýnce, které nemá jen dokonalý účes, ale její účes je i kouzelný :o) A jak to tyhle krásné dívky mají v životě jednoduché, tak ji ne osud, ani prozřetelnost, ale kůň (s duší psa) do cesty přivedl prince, který taky není ledajaký. Je to zloděj, který umí udělat tak svůdný pohled, kvůli kterému by mu nejeden chameleon pokřivil nos :o) Ale jelikož já nežiji v pohádce, můžu si plnit sen jen díky těmhle překrásným postavám (a jejich příběhem :o) Animace dokonalá, postavy vysoce sympatičtí a zaporáci antisympatičtí. Chameleon k sežrání (láskou)!! Děj nepřekvapující, ale vtipně, citlivě a originálně pojatý a to celé zabaleno příjemnými písničkami. Disney válí a to mi nikdo nevyvrátí!!

  OdpovědětVymazat
 15. Viděla jsem se zpožděním, ale musím říct, že mě to prostě nadchlo. A to jsem už pěkných pár let dospělák ;-) Pěkný příběh, který ani na chvilku nenudí a který se mi rozhodně nezdál překombinovaný, naopak, všechno do sebe zapadalo. Skvělá animace a nádherné obrazy, hudební číslo z putyky úžasné, hororový zpěv matky - čarodějky taky. Vadila mi jen postava krále, která jen zírala a víc prostoru nedostala, dojemných míst tam bylo taky trochu moc. Chameleóna Pascala chci domů a koně Maxima za kamaráda :-)

  OdpovědětVymazat
 16. ty kokos ze locika ci lucika ci co...ach ti Cesi

  OdpovědětVymazat
 17. To co si tady Franto napsal, by se dalo aplikovat skoro na každou pohádku. Omíláš jenom stará klišé, že Pixar umí animovat, že děj je komplikovaný, že jsou tam logické vady... Úpřimně řečeno, je mi tě líto. Jestli nevidíš, čím se tato pohádka liší od jiných a nejsi to schopný sem napsat, pak si buď zaujatý nebo to nejsi schopen pochopit. Vzhledem k tvému pozitivnímu hodnocení některých totálních propadáků, ke kterým jsi dělal titulky, jako třeba filmu Predators, mi přijde, že jsi spíše zaujatý.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.