12.11.10

Recenze: Piko - 50%

Tento film má poměrně neobvyklou formu: Pozůstává jednak ze záznamu skutečných (současných) rozhovorů skutečných pamětníků, kteří vzpomínají na to, jak v 70. letech vymysleli Pervitin a co se následně dělo. A jednak z hraných scén (s herci, kteří hrají mladé verze pamětníků), které nám to názorně předvádějí.Film nic moc nevysvětluje a vyžaduje jistou míru orientace v problematice (já například nevěděl, že "Piko", "Perník" a "Pervitin" jsou tři různé názvy pro stejnou věc, ze které se nedělají pouťová srdce).

Vzpomínky pamětníků rozhodně mají jistou syrovou sílu a je vidět, že vyprávějící vědí, o čem mluví, a že to tenkrát nebyla sranda (z vícerých důvodů). Respektive to byla hodně bizarní sranda.

Hrané scény jsou na tom ovšem o poznání hůře, protože postrádají syrovost a působivost dokumentárního vyprávění. I když se herci snaží, každá herecká etuda na téma "teď jsem úplně strašně sfetofanej" má výrazně menší působivost, než slova starého hipíka "a pak sem se úplně strašně sfetoval". Rekviem za sen rozhodně nečekejte.

Úplně zcestné pak jsou abstraktní sekvence, ve kterých vidíme hrdinu například běhat pekelně ozářenými vězeňskými (?) chodbami a řvát, což symbolizuje, že drogy jsou špatné, áno. Tyto mají bohužel leckdy blízko k nechtěné parodii.

Podstatně raději bych tento film poslouchal jako rozhlasový záznam, pozůstávající POUZE z vyprávění oněch pamětníků. Většina toho, co ho dělá filmem, je v lepším případě průměrná. Na nedostižnou Katku nemá ani náhodou.

10 komentářů:

 1. Františku, rychle, správný tvar je "zfetovanej" a je to tam 2x...

  OdpovědětVymazat
 2. - Hej, kámo, nechceš ňáký peří?
  - Peří? Já mám duchnu z dutých vláken...

  OdpovědětVymazat
 3. Ze pry "vymysleli" pervitin v 70.letech kdyz ho pouzival uz wehrmacht ve druhe svetove valce. http://en.wikipedia.org/wiki/Pervitin

  OdpovědětVymazat
 4. To je jak ze Saturnina, ne?
  "Můj strýc při své činnosti objevil celou řadu chemických látek a cenných pouček. Všechny před ním už sice obejvil někdo jiný, ale jelikož to strýc nevěděl, nelze mu zásluhy upírat."
  Tak nějak to tam, myslím, je...

  OdpovědětVymazat
 5. Takže ti lidi, co v 70. letech ujížděli na pervitinu, jsou pořád naživu a schopní natáčení? To jsou ty drogy celkem sranda...

  OdpovědětVymazat
 6. Ad 14. listopadu 2010 18:10 V aktualnim Reflexu je rozhovor s Danem Horynou, predobrazem jedne postavy z filmu.
  Mimo jine tam zminuji, ze je z tech par set lidi, kteri s pikem tenkrat u nas zacinali, je vetsina mrtva a z toho zbyteku jsou trosky.

  OdpovědětVymazat
 7. Všichni opakují tu informaci o "vynálezu Pervitinu". Tuzemští vařiči ho dokáží šikovně podomácku vyrábět z aktuálně dostupných surovin (momentálně třeba z "nezneužitelného" pseudoefedrinu). To je všechno.

  OdpovědětVymazat
 8. Film nic moc nevysvětluje a vyžaduje jistou míru orientace v problematice (já například nevěděl, že "Piko", "Perník" a "Pervitin" jsou tři různé názvy pro stejnou věc, ze které se nedělají pouťová srdce)

  ... O LOL, jako chapu, ze si Frantisku chodil do Svazarmu a uz si ponekud starsi, ale tohle me docela odrovnalo :)

  PS: Vrati se na tenhle blog nekdy opravdove filmove recenze nebo jsi si ty i ctneari zvykli na tri, ctyri lakonicke vety? :/

  OdpovědětVymazat
 9. Film nic moc nevysvětluje a vyžaduje jistou míru orientace v problematice (já například nevěděl, že "Piko", "Perník" a "Pervitin" jsou tři různé názvy pro stejnou věc, ze které se nedělají pouťová srdce)

  ... O LOL, jako chapu, ze si Frantisku chodil do Svazarmu a uz si ponekud starsi, ale tohle me docela odrovnalo :)

  PS: Vrati se na tenhle blog nekdy opravdove filmove recenze nebo jsi si ty i ctneari zvykli na tri, ctyri lakonicke vety? :/

  OdpovědětVymazat
 10. Anonym: Dokud budu FFFILM psat zcela zadarmo, tak to budu delat pouze ve volnem case a tudiz delka recenzi bude neprimo umerna tomu, kolik "opravdove" prace budu zrovna mit...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.