3.11.10

Recenze: Přežít svůj život - 60%

(oficiální text distributora) Evžen, stárnoucí muž, žije dvojí život. Jeden v realitě a druhý ve svých snech. Chodí za psychoanalytičkou, která se mu pokouší vykládat, co jeho sny znamenají. Přijde na určitý rituál, který mu umožňuje kdykoliv navštěvovat své sny. Z nich se dozvídá o svém raném dětství, o vztahu k otci a matce. Když je pak svojí manželkou postaven před rozhodnutí mezi realitou a snem, odchází definitivně do svého snu.Co se týče technického zpracování, téměř celý film je plošková animace jako od Terryho Gilliama s tím rozdílem, že téměř vše jsou fotografie a jejich části, nic není ručně kreslené.

Co se týče námětu, je to něco jako Inception, kdyby šlo o absurdní komedii.

Mnohé animované sekvence jsou zábavné - například running gag s fotografiemi dvou psychoanalytiků na zdi, kteří se hádají - ale jde převážně o sekvence typu "pár vteřin se uchechtnu a hned na to zapomenu".

Celkový dějový oblouk je podstatně slabší. Jednak je vlastně úplně jedno, jak to nakonec dopadne (kdo je čí otec a čí projekce), protože realita neexistuje. A hlavně má Švankmajer veliký problém s dialogy a jejich přednesem. Ty působí většinou těžkopádně a nepříjemně teatrálně. Ať už to byl záměr nebo ne, mnohem více oceňuji Švankmajerovo umění vyprávět beze slov a bez hereckých výkonů.

4 komentáře:

 1. Film jsem viděl a za mě ho hodnotím jako příjemnou komedii. Nic co by zbořilo svět, ale na české poměry rozhodně vysoký nadprůměr a i v porovnání s ostatními filmy od Švankmajera bych řekl, že patří k těm lepším.

  OdpovědětVymazat
 2. filmy od p. Švankmajera netřeba recenzovat, pořád to samé...

  OdpovědětVymazat
 3. Horší než Inception to být nemůže.

  OdpovědětVymazat
 4. To je zvláštní p. Fuko, já měl celou dobu dojem, že ten film je celý o vás, resp. že Helšus je vaší karikaturou...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.