3.10.10

Recenze: Piraňa 3D [Piranha] - 60%

U jezera a na něm se koná velká letní studentská párty. Shodou okolnosti se v tutéž chvíli otevře průrva pod jezerem a tou se do něj (z ještě většího podzemního jezera) dostanou prehistorické brutálně žravé piraně (pirani? piraňy??)...Z tohoto polo-remaku mám velmi smíšené pocity. Nejdřív to horší:

Větší polovina filmu je naprosto o ničem, není ani vtipná, ani napínavá, a nějací lidé (byť pohlední) si spolu o něčem povídají. Bohužel se obávám (na základě původních ukázek), že to povídání je v originální verzi zábavné tím, jakou dikcí probíhá, ale film je dabovaný a dabing patří k těm horším. Koho napadlo, aby drsná policistka v mládeži nepřístupném filmu říkala teenagerovi "močit"? Koho napadlo, že při ohryzávání svého těla bude oběť unaveně deklamovat "Ou né, ach můj bože!"?? Koho napadlo, že se Ving Rhames nebo Christopher Lloyd v nejmaniakálnějším módu DAJÍ NADABOVAT???

Kromě toho je film ve 3D a z valné části to vypadá, že 3D je doděláno v post-produkci, tudíž dochází k "typickým" M.C. Escherovským jevům jako že něčí volně visící vlasy vypadají jako by se nacházely několik metrů za ním a vodní hladina se směrem k obzoru zvedá. Pokud bylo záměrem evokovat špatné 3D ve starých laciných hororech, tak to není dostatečně vtipný záměr na to, aby mě kvůli němu musela bolet hlava.

No a teď to lepší: Menší polovina filmu (asi 30-40 minut) je skvěle brutální exploitativní zábava, za kterou by se nemuseli stydět Peter Jackson nebo Sam Raimi v době, kdy byli ještě mladí a neklidní.

Nahé kozy, full frontal, zpomalené zvracení do kamery, chybějící části těl, rozpadávání těl na menší části, hektolitry krve, superdementní hlášky... To všechno velmi detailně a skoro pyšně. Samotné piraně vypadají a chovají se velmi cool a rád bych jednu měl pověšenou na zdi jako trofej.

Je evidentní, že nebylo dost peněz na podobně masakroidní zpracování celého filmu (protože finále je skutečně masivní a bylo jistě dost drahé), většina první poloviny filmu je (aspoň v dabované verzi) strašlivá nuda.

Přesto kvůli tomu finále má cenu film vidět. Přinejmenším od Stáhni mě do pekla nic podobného v našich kinech nebylo.

P.S: Ve filmu hrají Christopher Lloyd a Elizabeth Shueová...


...kteří se už před mnoha lety potkali v jiném slavném filmu (resp. ve dvou):


P.P.S: Opravdu ve DVOU a ne ve třech, protože v prvním Návratu do budoucnosti hrála Jennifer jiná herečka!

17 komentářů:

 1. Doufám, že alespoň nějaké titulkované kopie budou. Celkem jsem se těšil, ale jestli je to jen dabované, tak nejdu :(

  OdpovědětVymazat
 2. mohl tam hrát taky m.j.fox, ten by ty piraně vykydlil nožíkem

  OdpovědětVymazat
 3. Spousty herců, jejichž jména u filmu figurují, jsem si vůbec nevšimla, např: R. Dreyfuss, D. Meyer, přitom by mi přišli zajímavější než spousta anonymních figurek. A Ch. Lloyd tam měl taky jen nějaký podřadný štěk. Taky mě už štvou trailery, ve kterých se slibují scény, které se ve filmech vůbec neobjeví (poslední záběr traileru), ale to už je skoro zvykem než výjimkou. Dabing promíjím už jen Simpsonům nebo nočním hodinách a levným filmům, kdy se mi nechtějí číst titulky - moje angličtina je hrozná. Řezba to ale je pořádná, jasný kandidát na hororový večer.

  OdpovědětVymazat
 4. Je pekne jak tomu rikaji real-3d, prave proto, ze to neni real-3d.

  OdpovědětVymazat
 5. R. Dreyfuss a D. Meyer maji ve filmu jenom mensi role pirani.

  OdpovědětVymazat
 6. hele, že ty piraně pod tou vodou určitě děsivě řvou?

  OdpovědětVymazat
 7. No tak na nahé kozy bych zašel, to je bez debat. http://medinagazette.northcoastnow.com/files/2009/08/fair4.jpg

  OdpovědětVymazat
 8. Nebo snad http://bit.ly/9JZrRx

  OdpovědětVymazat
 9. Anonymní [1]: Foxe raději ne.


  Jinak dobrá recenze, po dlouhé době něco nového, co ve mě vzbudilo přinejmenším upřímnou zvědavost.

  OdpovědětVymazat
 10. Tady je sice nekvalitní, ale delší ukázka (9 min):

  http://www.youtube.com/watch?v=jp64oPuIbL8

  OdpovědětVymazat
 11. Jak velká je "Větší polovina filmu"?

  OdpovědětVymazat
 12. Ad Návrat do budoucnosti :
  "Konec osmdesátých let se pro Leu nesl ve znamení pokračování úspěšné filmové série NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI II. (1989) a NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI III., kde v jistém smyslu alternuje s již zmiňovanou Elizabeth Shue. "

  Takže tam hráli obě ?

  OdpovědětVymazat
 13. Kyssling: Ne, v BTTF 2 a 3 Lea Thompson vubec nehraje, maximalne je tam pouzit nejaky jeji existujici zaber z jednicky.

  OdpovědětVymazat
 14. Takže i když je uvedena i na imdb u BTF 2 jako herečka (a na třetím místě) tak ve filmu nehraje. V tom teda vidím pěkný zmatek. Tedy v jedničce natočili scénu, kterou pak použili ve dvojce. Takže tam hraje i když se neúčastnbila natáčení :-)

  OdpovědětVymazat
 15. Pánové máte v tom zmatek. Emma Thompson hrála matku Martyho Lorraine v minulosti a v současnosti byla namaskovaná na staro. Elezabeth Sue hrála jeho přítelkyni Jennifer Parker(v budoucnosti manželku) ve 2. a 3 díle. Tuto postavu Jennifer hrála v 1. díle jiná herečka Claudia Wells,protože 2. a 3. díl se natáčely zároveň.

  OdpovědětVymazat
 16. kyssling: Oops, poslední anonym má samozřejmě pravdu. O Lee (nikoliv Emmě) Thompsonové (Martyho matka ve všech třech dílech) se VŮBEC NEBAVÍME, od začátku je řeč o Martyho přítelkyni Jennifer! Tu hrála Elizabeth Shueová v BTTF2 a BTTF3 a Cludia Wellsová v BTTF1.

  OdpovědětVymazat
 17. Konečně tomu rozumím. Díky ! Oni jsou si hrozně podobné (proto si je taky takhle vybrali).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.