14.10.10

Recenze: Machete - 40%

Tento film Roberta Rodrigueze je o tom, že "They just fucked with the wrong Mexican":Koncept "Machete" vznikl původně jako (fiktivní) trailer před dvojprogramem Grindhouse a následně Rodrigueze napadlo, že by se z toho dal udělat opravdový celovečerní film. Ale nebyl to dobrý nápad. Aspoň ne v této podobě.

Podobně jako si třeba Černej dynamit dělal legraci z blaxploitation filmů, Machete si dělá legraci z "mexploitation" filmů. V tom je jeho vtip a v tom je i jeho problém.

Machete z valné části opravdu vypadá, jako kdyby to byl hodně laciný film z 80. let, natočený špatým režisérem se špatnými herci. Občas jsou v něm momenty, které jsou vtipné (ať už zámměrně nebo nechtěně - u takového filmu se to rozlišuje dost těžko) a můžete je se zářícíma očima citovat kamarádům, ale většina filmu je nudná a nějací špatní herci si v něm povídají o nesmyslech (aspoń DOUFÁM, že ten politický podtext nebyl myšlen vážně). Stojí za zmínku, že asi polovinu z těch opravdu cool momentů uvidíte v traileru a ve filmu jsou zamontovány jako naprosto "random" okamžiky - například ta scéna s motorkou a rotačním kulometem proběhne tak, že uprostřed závěrečné bitvy Machete vleze na motorku, namontuje na ní kulomet, provede ten skok v traileru a pak z ní sleze. Opravdu ujetých okamžiků typu "Někdo unikne tím, že se zhoupne na něčích střevech skrz zavřené okno" je ve filmu překvapivě málo.

Danny Trejo je samozřejmě frajer, ale je trochu smutné dívat se, jak už má problémy rychle běžet nebo držet zbraň aniž by se mu třásla ruka. Robert DeNiro, Stevena Seagal, Cheech Marin nebo Lindsay Lohanová (ukáže prsa!) jistě nebyli obsazeni kvůli svým hereckým schopnostem, ale kvůli tomu, kdo jsou. Michelle Rodriguezová a Jessica Albaová jsou ve filmu jenom proto, že mají sexy těla a jejich pokusy o herectví jsou skutečně bolestné. Jediný nějakým způsobem zajímavý herecký výkon předvádí Jeff Fahey. Celé to působí dojmem, jako kdyby to natočil cca. dvanáctiletý hošík, který se nemůže dočkat, až bude moct chodit na nepřístupné filmy, tak si radši takový film natočí sám...

Pokud hodláte argumentovat, že "přesně takhle to bylo v těch starých filmech!", pak máte pravdu. Machete poměrně přesně kopíruje ony staré, dementní, mírně úsměvné filmy. Můj problém je v tom, že na málokterý z těch starých filmů bych se dnes vydržel dívat.

38 komentářů:

 1. A ještě mě velice překvapila Segalova smrt. Může mi někdo prosím vysvětlit co to mělo znamenat?

  OdpovědětVymazat
 2. jako vole spoilerovat hned v prvnim prispevku to je hnus velebnosti...

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlasím, vrchol debility :-(

  OdpovědětVymazat
 4. presne takhle to vypadalo v tech starych filmech?
  WTF
  presne takhle to vypada v tech dnesnich filmech!
  nevidel jsem, z recenze a traileru mam pocit, ze film souperi ve stejne kategorii jako Expendables (ktere jsem videl), a ze s timto souperem vyhrava!

  OdpovědětVymazat
 5. Já jen čekám, kdy zafunguje zaklínadlo Albaová a otevře brány přechylných pekel.

  OdpovědětVymazat
 6. Lindsay Lohanová NEukáže prsa! A že by měl Danny Trejo problémy rychle běžet nebo držet zbraň aniž by se mu třásla ruka jsem si nevšiml. Asi jsem viděl jiný film.

  OdpovědětVymazat
 7. ijk: OK, tak prsa ukaze "Ta dublerka, co dubluje Lindsay Lohanovou ve scenach v bazenu, kdy ji maji byt videt prsa"

  OdpovědětVymazat
 8. @Kohba ... pán je kryplíček. Můžete ho tady zabanovat? Páč jinak se sem už nevrátim.

  OdpovědětVymazat
 9. fakticka poznamka - rodriguez chcel udajne natocit machete este skor ako vznikol falosny trailer z grindhousu (cize asi neplati veta "nasledne ho napadlo"), tato postava dokonca vystupuje v serii spy kids.

  OdpovědětVymazat
 10. Mho, co čekat od filmu, u kterýho už trailer smrdí trapností na sto honů. EH!

  OdpovědětVymazat
 11. Tak a filmu od Uweho Bolla dejte 90! Tož toto facepalm ...

  Hold Machete není vhodný film pro zdejšího recenzátora....

  OdpovědětVymazat
 12. Já jsem se třeba u filmu královsky bavil, vždyť je to přece všechno nadsázka, ať už ta nesmyslná zápletka nebo to jak dostává každou ženu atd... Tohle nemůže brát nikdo vážně přece :)
  Hodnocení potom nechápu, když třeba blbost typu Transformers, která je na tom dějově a herecky ještě bídněji dostane od vás větší :)

  OdpovědětVymazat
 13. Proč mám pocit, že spousta lidí nepochopila pointu filmu? Ten film si nedělá legraci jen z těch filmů, ale i sám ze sebe. Stejně jako si dělá Segal legraci sám ze sebe... to vysvětluje i to jak skončil, jinak to přece ani nešlo!

  Pokud tento film chce někdo brát vážně, tak si ho ani nemusí pouštět.

  OdpovědětVymazat
 14. Bylo by vyspoilovani, jak Segal zemre, delani si legrace sami ze sebe (jakozto diskuteru?)

  OdpovědětVymazat
 15. Často, Franto, říkáš, že politiku nesleduješ a že tě nezajímá. Nejsou mi pak ale jasné výroky jako "aspoń DOUFÁM, že ten politický podtext nebyl myšlen vážně".

  OdpovědětVymazat
 16. Jakožto debílek se ptám, očekával snad někdo s přítomných inteligentů, jiný konec hlavního pado ucha, než jeho smrt?

  OdpovědětVymazat
 17. Zdeněk - my si uvědomujeme, že ten film není myšlen vážně a dělá si ze sebe srandu, problém je, že si jí dělá neobratně a spoustu scén nudí. Taky jsem na základě R- traileru čekal totální jízdu, a místo toho jsem dostal 60% dialogů o hovně (a nijak extra zábavných), a 40% akce (z níž je 20% skvělé).
  Dal bych 60% celkově, šlo to ale nic extra..

  Zlatej Desperado a From Dusk Till Down, though.

  OdpovědětVymazat
 18. Metahumor je tu cim dal tim sklonovanejsi, Kohbabo, genialni.

  OdpovědětVymazat
 19. V tomhle s Františkem souhlasim. Chápu, že si to dělá srandu ze všech starších akčních béček a absolutně se to nebere vážně, ale prostě mě to absolutně nebavilo. A to u Expendables a A-Teamu jsem řval nadšením.

  OdpovědětVymazat
 20. Od Frantiska jsem cekal vyssi hodnoceni. Osobne mi to neprislo o moc slabsi nez Expendables a zaroven vyrazne lepsi nez srackovy A-Team.

  OdpovědětVymazat
 21. mno, ostatní kritici to zas tak tvrdě neviděj - http://www.kinobox.cz/film/125375-machete/recenze

  OdpovědětVymazat
 22. A co teprve Mirka S.? 70%

  OdpovědětVymazat
 23. Tohle je prostě dokonalá exploitation zábava. Danny Trejo je bad-ass jak hovado, což je mocná přidaná hodnota.

  OdpovědětVymazat
 24. Frantisku, proc proboha to prechylovani?

  OdpovědětVymazat
 25. Kvuli archivu narodni knihovny :)

  OdpovědětVymazat
 26. Tak teď Franta šlápnul hodně vedle. Machete je nejlepší akčňák letošního roku. Z recenze cítím předpojatost, kdyby Machete natočili Pixaři, dal by Fuka 120%

  OdpovědětVymazat
 27. No já se u toho filmu celkem dobře bavil. A rottentomatoes server mě fakt překvapil: http://www.rottentomatoes.com/m/machete/

  OdpovědětVymazat
 28. co čekat od člověka, kterej dal transformerům 100%

  machete je skvělý film od začátku do konce. pro vzdělaného člověka nezjábavnější biják roku

  OdpovědětVymazat
 29. 40%? to je mazec! takovej výbornej oddychovej ...jak to říct... "filmeček" :)

  OdpovědětVymazat
 30. Lindsay Lohanová ukáže, poněvadž ty vlasy zdaleka nezakryly vše. Mě ten film bavil, možná víc než Expendables.

  OdpovědětVymazat
 31. bavil jsem se, bavil jsem se, bavil jsem se....

  OdpovědětVymazat
 32. Mam rad Beckove filmy (napr. Toxicky mstitel nema chybu :), ale Machete je proste nuda - zklamani.

  OdpovědětVymazat
 33. dost dobre jsem se pobavil

  Lohanova je naha, prsa ma zakryta rozpustenymi vlasy. Prsa videt jsou, bradavky nikoliv .-)

  OdpovědětVymazat
 34. Já se bavil jen občas.. Expendables bych byl ochotný vidět podruhé, Machete asi ne. Škoda, mohlo to být celkem fajn, ale těch 40% fakt sedí..

  OdpovědětVymazat
 35. Já bych nechtěl vidět znova ani Expendables, ani Machete. Expendables mě po nostalgické stránce zahřálo u srdce víc (kvůli scéně v kostele a Stallonovi s Lundgrenem), ale akce mě strašlivě nudila svou přestřihaností. Podíval bych se znova jen na ten kostel. Machete má zase spousta zábavy, absurdního humoru a výborných záporáků, ale stopáž je mírně přehnaná právě těmi kecy o mekoších, kdy až člověk přemýšlí, nakolik je to absurdní humor, nemluvě o nudném finále (ale Seagal byl bezva). 40% je podle mě celkem nelítostné v porovnání s pitomostí typu Transformers.

  OdpovědětVymazat
 36. myslím že vyžaduje opravdu zvláštní druh idiocie, se třeba jen zamyslet nad tím, že cokoliv v tom filmu by mohlo být myšleno vážně. :)

  OdpovědětVymazat
 37. Zdá se, že intelektuálové FF nakonec přeci jen dostali.
  Machete byl veselý a hravý. A scéna, kdy politik v pěti vteřinách převlékne kabát a je z něj Mexikán je kulervoucí a ne že ne.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.