7.10.10

Recenze: Legenda o sovích strážcích [Legend of the Guardians:The Owls Of Ga'Hoole] - 40%

Adaptace několika dílů knižní série o sovách, které jsou uneseny zlými sovami, pak utečou, najdou hodné sovy a zúčastní se jejich bitvy se zlými sovami.Cílem filmařů bylo natočit něco jako Pána prstenů (celou trilogii!), ale se sovami. A nacpat to do 95 minut, tzn. nutně vypustit skoro všechno, co dává té hromadě postav nějakou emocionální hloubku.

Režíroval to Zack Snyder (Strážci - Watchmen, nový Úsvit mrtvých) a musí se nechat, že čistě z technického a výtvarného hlediska se je na co koukat. Simulace peří ve větru má blízko k dokonalosti a některé scény (často extrémně zpomalené) vypadají opravdu magicky. I 3D správně funguje.

Problém je, že mě vůbec, ani trochu, nezaujal příběh ani žádný z jeho hrdinů. Možná je něco na teorii, že "animovaní hrdinové se zobákem nefungují", ale každopádně mě film ani trošičku neoslovil po emocionální stránce. Komediální sovy mi nepřišly vtipné, nezkušeným mladým sovám jsem nefandil a hrdinské sovy mi přišly hrdinské pouze když nemluvily a konaly hrdinství.

Nevím, nakolik je na vině dabing (v originále mluví opravdu slavní herci). Možná by pomohlo, kdyby se ve filmu vůbec nemluvilo a byl celý odvyprávěn jen epickými pohyblivými obrazy, případně vypravěčem s hlubokým hlasem. A samozřejmě kvalitní hudbou, protože ta, která ve filmu je, je naprosto nevýrazná, občas až iritující (viděl jsem před pár týdny krátký sestřih, doprovázený kusy hudby z jiných filmů, a fungovalo to mnohem lépe).

Pokud chcete vidět cool video se sovou, tohle je lepší než celí Soví strážci:

15 komentářů:

 1. Dřív jsem si myslel, že je Enya občas otravná. Ale teda hudba tady umí být o dost otravnější. Třeba ta během trailerového zpomaleného letu v dešti naprosto rozbila celou scénu...

  OdpovědětVymazat
 2. "animovaní hrdinové se zobákem nefungují" - hej, a co Slepičí úlet?

  OdpovědětVymazat
 3. animovani hrdinove se zobakem funguji - treba kacer Donald :o)

  OdpovědětVymazat
 4. Sovy nejsou tím, čím se zdají být!

  OdpovědětVymazat
 5. Mno z traileru mam depresivní pocit. Tohle fakt vidět nechci. Že by v tom byl dávnej evoluční strach našich krysích předků z dinosaurů?

  OdpovědětVymazat
 6. Jsou v tom filmu nějaké sovy?

  OdpovědětVymazat
 7. A zásadní dotaz - je tam FULL FRONTAL???

  OdpovědětVymazat
 8. To video s tu sovou čo sa nafukuje a zmršťuje je parádne. Mňam

  OdpovědětVymazat
 9. Mimochodom, Happy Feet bol podľa mňa tiež slabota.

  OdpovědětVymazat
 10. obranny mechanizmus - sova sa nafukuje, lebo chce odradit od utoku trosku vacsiu sovu ... a ked prinesu fakt velku tak sa snazi tvarit, ze vyzera ako macka. Asi jej to funguje ;) http://www.youtube.com/watch?v=Es52WQKLumI&feature=related

  OdpovědětVymazat
 11. Myslím, že bude lepší, když si přečtu knížku.http://www.kniha.cz/legenda-o-sovich-strazcich/d-70707/

  OdpovědětVymazat
 12. Anonym: Jo, akorat ze film je podle prvnich TRI knih, takze si pravdepodobne prectes jenom jak je ty zle sovy zajaly...

  OdpovědětVymazat
 13. Fuxoft: To nemáš úplně pravdu, zlé sovy je unesou a zajají je už po třech kapitolách.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.