18.10.10

Recenze: Občanský průkaz - 60%

Retrofilm Ondřeje Trojana podle scénáře Petra Jarchovského a knihy Petra Šabacha o dobrodružstvích čtyř dospívajících kluků v socialistickém Československu v 70. letech minulého století.Ke scénáři Petra Jarchovského mám úplně stejnou výtku, jako k jeho předchozím scénářům (Kawasakiho růže, U mě dobrý, Medvídek): Slibně načne pět zajímavých motivů/situací/postav, z nichž každý by stačil na zajímavý celovečerní film, pak čekáme, jak je rozvine, ale on místo toho načne další tři úplně nové motivy a z těch původních pěti zajímavých se letmo vrátí ke dvěma nebo třem, takže nakonec některé drobnosti ani nedávají smysl a nechápeme, proč vůbec ve filmu byly. K tomuto dochází ve filmech podle Jarchovského scénářů naprosto konzistetntně, bez ohledu na jejich režiséry. Dochází k tomu i v Občanském průkazu, který má dvě a čtvrt hodiny, takže si všechna ta čísla vynásobte dvěmi a film je ke konci téměř k nevydržení (přestože Ondřej Trojan režíruje povětšinou velmi dobře a některé izolované scény jsou téměř bravurní).

Jediný další problém je občas s postsynchrony, a to bohužel zrovna u čtyř hlavních hrdinů - následkem toho jsou jejich hlášky (včetně vysvětlujících voiceoverů) občas hrozně nepřirozené.

Jinak je ve filmu je mnoho hezkého / profesionálního / vydařeného. Některé postavy jsou načrtnuty opravdu zajímavě, takže se těšíte, jaký zajímavý osud budou na plátně mít, ale nejednou budete zklamáni, protože prostě zmizí (viz předchozí odstavec).

Výprava je také velmi kvalitní a obdivoval jsem, jak se podařilo filmařům najít takové záběry Prahy, které se s přimhouřením oka dají vydávat za 35 let staré, aniž by k tomu byly potřeba drahé triky.

Ale co naplat - ve výsledku jde o hrozně roztěkané dílo, které mělo být buď o hodinu kratší, nebo z něj měli udělat třináctidílný seriál. Každopádně scénář měl mít úplně jinou délku, když už ne stavbu...

23 komentářů:

 1. to sa ešte stále točia tieto retro komédie?!

  OdpovědětVymazat
 2. Druhý anonym: Bohužel, zdá se, že ano.

  Zbývající tři anonymové: dvouma.

  OdpovědětVymazat
 3. hej vy tam v cz, keby ste nemali sabacha tak snad nemate poslednych 20rokov co tocit

  OdpovědětVymazat
 4. Anonym 22:19 - Takže by to u nás vypadalo jako na Slovensku?

  OdpovědětVymazat
 5. si nefandi, tak dobre by ste na tom len preto, ze by ste nemali sabacha neboli.

  OdpovědětVymazat
 6. anonym - 19. října 2010 7:07
  lespi netocit nic jak dokola sracky

  OdpovědětVymazat
 7. Anonym: 19. října 2010 10:12

  Výrok George Lucase než oznámil 5. Indiana Jonese?

  OdpovědětVymazat
 8. Ano, Protektor, Pouta nebo Kawasakiho růže, to jsou šabachovštiny jak vyšité.

  OdpovědětVymazat
 9. 19. října 2010 12:03
  Blogger dvondra

  - co nevylucuje ze to su sracky, ze jo.

  OdpovědětVymazat
 10. Tak jsem si schválně na CSFD vyjel TOP Slovenské filmy za posledních 20 let. Většinou tam jsou český a o zbytku jsem v životě neslyšel. WTF?

  OdpovědětVymazat
 11. Ne, až na to, že to sračky nejsou. Chtělo by to občas vyrazit do kina.

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Dal jste tomuto filmu 60% a v O. palcích tvrdil,že nemá děj. Moc se mi do kina nechtělo, dobře jsem udělal, že jsem nakonec šel. Je sice pravda,že třeba postava hraná Macháčkem je nedotažená a takových postav se najde více (napadá mě např. postava hraná L.Latinákem). Ovšem tvrzení,že fízl(Václav Kopta)se kluků svěří a pak už se ve filmu neukáže je dost mimo.Ten totiž prostupuje celým dějem.Je to věc názoru, ale mě film po celou dobu střídavě bavil a dojímal a několik nedotažených postav rád odpustím. V porovnání s Hřebejkovými filmy je to extra třída a s většinou českých filmů poslední doby také!!!A Vašich 60% mi příde opravdu uboze málo...

  OdpovědětVymazat
 14. Film je moc hezkej...má spousty scén co jsem znala z mládí....
  Kluci neherci podotýkám...jsou dokonalí!!!! Kdo zažil tuto dobu určitě je rád, že něco takového se natočilo...

  OdpovědětVymazat
 15. Kdo to neprožil a byl u pionýrů tak se rozčiluje nad tímto filmem. Já to prožil včetně toho policejního přepadení na Americe v Č Budějovicích tedy Rudolfově. Bylo to velmi brutální a tento film ukazuje malý kousek reality z té doby. Film hodnotím jako velmi dobrý a maličkosti se musí odpustit. Mě dávali komunisti v 15 letech 5 let za rozvracení republiky, pak to změnily ale to jen na okraj. Jsem rád , že se tento film natočil.

  OdpovědětVymazat
 16. Občanský průkaz považuju za velmi dobrý a ukázku toho, jak si dobrý režisér poradí s ne úplně dobrým scénáristou. Film, co se nevnucuje, nevysvětluje, prostě plyne. Hřebejk se svýma sci-fi komediema o komunismu musí pukat závistí, jak se to někomu jinému povedlo narozdíl od něj vystihnout.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.