8.7.10

Recenze: Single Man [A Single Man] - 80%

George Falconer (prošedlý Colin Firth) se chystá zabít kvůli lásce. Zabil se mu totiž v autě jeho douholetý milenec, se kterým šestnáct let žil tak šťastně, jak jen to v Americe 50. a 60. let šlo. Za osm měsíců. které od nehody uplynuly, se Georgeovi nepodařilo se vzpamatovat ani najít řádnou útěchu - ani u stárnoucí Charley (Julianne Mooreová), se kterou kdysi dávno cosi měl a která je jeho jediným přítelem. George neponechává nic náhodě. Připraví si revolver a náboje, připraví svůj nejlepší oblek, připraví dopisy pro pozůstalé, ale pak dojde k jistým setkáním...Film je režijním a scenáristickým debutem Toma Forda, slavného módního návrháře. Nevím, jestli někdy režíroval například nějaké reklamy na své kolekce, ale i kdyby tomu tak bylo, je dost neuvěřitelné, jak jistou ruku měl při svém celovečerním debutu.

Film je především nádherně natočený. Nikdy jsem nebyl nějak výjimečným fanouškem designu 60. let, ale v Single Manovi každý záběr doslova křičí "Hele, 60. léta, a jak jsou cool!". Jsou cool, jsou sexy a chtěl bych mít takový obývák, dům, kvádro a auto. Všechny ty hromady dokonale stylových detailů jsou navíc snímány velmi citlivou kamerou, tu dobarvující, tu odbarvující (podle hrdinovy nálady). Za zmínku stojí (nečekaně v takovém druhu filmu) i zvukové efekty, občas absurdně přehnané nebo zcela nerealistické, které dále podtrhují duševní rozpoložení hlavního hrdiny.

Celý film je totiž natočen výhradně z Georgeova pohledu. George je gay v depresi se zlomeným srdcem a je tudíž dokonale logické, že svět z jeho pohledu vypadá poněkud zkresleně, stylizovaně a také... poněkud gay. Rtěnky se lesknou, svaly obnažených mužů se ostře rýsují ve slunci, nejmenší smítko na šatech je pohroma. Kdyby se to všechno nepovedlo, bylo by velice jednoduché dělat si ze Single Mana homofobní legraci na sto a jeden způsob. Ale ono se to povedlo, a na debut se to povedlo naprosto nečekaně. Homosexualita nikdy nebyla tak sexy (aspoň od Bruna)!

K tomu, aby se to povedlo, byly samozřejmě zapotřebí i patřičné herecké výkony, ale na rozdíl od jistých filmových akademiků si nemyslím, že je to až tak velká zásluha Colina Firtha. Ten má totiž většinu filmu působit prázdným a neproniknutelným dojmem. Celé spektrum jeho skutečných emocí poznáváme především díky tomu, jak se dívá na svět - a to se dozvídáme především díky Fordovi, nikoliv díky Firthovi.

Je pravda, že námět filmu je vlastně značně triviální a dal by se zpracovat velice krátkou povídkou. Výtvarná forma ovšem tento film posunuje téměř na kvalitativně jinou úroveň.

P.S: Asi jsem příliš malý angličtinář, protože mi nedochází, proč byl film "A Single Man" v české distribuci přejmenován na "Single Man".

12 komentářů:

 1. Treba byl prejmenovan, aby se anglicke "a" nepletlo s ceskym "a"?

  OdpovědětVymazat
 2. Tessien: Ovšem v tom případě se mi teď plete anglické "single" s pátým pádem českého "singl"!

  OdpovědětVymazat
 3. Protoze 'single' i 'man' jsou pro Cecha jakztakz srozumitelne, ale urcity/neurcity clen je zahada neproniknutelna?

  OdpovědětVymazat
 4. Protože se to v češtině líp vyslovuje s přízvukem na první slabice?

  OdpovědětVymazat
 5. protoze my cesi na cleny kasleme zvysoka!

  ackoliv sam jako ajtak denne
  komunikuji v anglictine
  s kolegy, tak v psanem projevu
  trpim na cleny a to tak, ze je
  zapominam.

  OdpovědětVymazat
 6. Asi jsem malý fukolog, ale proč by A Single Man nemohl být přejmenován na Single Man?

  OdpovědětVymazat
 7. protože to není ani česky ani anglicky.
  má to působit umělecky, nejspíš... ale jakej byl záměr třeba u filmu Underworld, to nevím. asi potrápit lidi s výslovností.

  OdpovědětVymazat
 8. Měli to přejmenovat jako normálně, "Prci prci buzničky."

  OdpovědětVymazat
 9. Měl jsem dojem, že to je pravidlo, že u názvů se členem, pokud zůstanou jako český název, tak se vypustí člen.

  OdpovědětVymazat
 10. navic, kdyz to bude v seznamu, v nejaky databazi, tak se to i v anglictine bude jmenovat (ne vzdy, ale casto) "Single Man, A" kvuli lepsimu vyhledavani :)

  a od toho uz je jen kousek k ceskemu nazvu ...

  OdpovědětVymazat
 11. Sedesaty leta nebyly cool, ale staly za hovno! Aspon co se nabytku tyce. Pamatuju, jak jsem coby malej furt padal z cool vypadajicich, ale naprosto vratkych trojnozkovych stolicek (tada vysokejch) a vubec...brrr.. kdyz se na to dneska podivam.To lidove umeni z dratu, ty nahaty zensky a zapady slunce, ty "voskovy" vazy nebo co to bylo, no fuj. Art deco je cool, sedesaty leta aspon v CSSR teda ne.

  OdpovědětVymazat
 12. trojnozkova stolice nemuze byt vratka

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.