6.7.10

Recenze: Nebe Peklo - 70%

Dokument o lidech, kteří se věnují různým formám fetišismu: Jeden mladík se převléká za koně, běhá po louce a skáče přes překážky. Jedna slečna má ráda bolest a nechává se zavěšovat na háky. Třetí slečna je domina, mučí pány a zavírá je do klece...Film má několik hlavnějších hrdinů, ale uvidíme v něm i mnoho jejich přátel a "kolegů". Přesto se film drží převážně tří hlavních okruhů: Převlékání za koně, bolest, dominance.

Tito lidé se vzrušují způsoby, které jsou o něco jiné, než způsoby, kterými se vzrušuje většina ostatních lidí. Proto je namístě říkat jim "devianti" a oni sami se označují za "úchyly", aniž by tato slova měla jakýkoliv pejorativní nádech. Z čistě pragmatického hlediska mi na vzrušování se latexem nepřipadá nic zásadně odlišného než na vzrušováním se třením o poševní stěnu (i když osobně jednomu z toho dávám přednost před druhým).

Tito lidé jsou vesměs inteligentní, citliví, a nestydí se za svou odlišnost - aniž by byli exhibicionisti (většinou) a aniž by byli jakkoliv nebezpeční pro okolí.

Tvůrci věnují dle mého názoru zbytečně mnoho času tomu, aby ukázali, že tito lidé mají nedeviantní koníčky, zaměstnání, životní partnery a všechno další, co k lidskému životu patří. Je jen logické, že tomu tak je, a nemám zapotřebí, abych se díval, jak je značná část života těchto lidí stejná jako život většiny populace. Mnohem rád bych se okem kamery podíval na více ukázek z jejich společných akcí, protože o nich moc nevím a osobně bych se na nich - přiznávám - cítil poněkud nepatřičně (stejně jako bych se cítil poněkud nepatřičně například na srazu sběratelů známek nebo fanoušků Jiřiny Bohdalové).

Skoro mi připadalo, jako kdyby byl film točen pro nějaké zaostalé diváky (například texasany), pro které je naprosto šokující dozvědět se, že když si někdo rád propichuje kůži háky, nemusí to ještě znamenat, že znásilní a sežere vaše děti.Stejně tak mi připadalo značně zbytečné, když se tvůrci snažili uměle vyvolávat nějaké situace, které by v reálu nenastaly (hrdina v koňském postroji přijde do nákupního centra, malé dítě je jím fascinováno) a mají pravděpodobně něčemu nastavovat kritické zrcadlo a nabízet prostor k transcendentálnímu zamyšlení, jako to dělal třeba Dziga Vertov či Michael Haneke.

Je to zbytečné. Ti lidé jsou extrémně zajímaví, inteligentní a vtipní. Desetiminutový rozhovor s nimi po skončení filmu byl téměř tak zábavný jako celý předchozí film. Raději bych viděl více dokumentárních střípků z jejich života, než agitku / pokus o hluboké poselství.

Tomu, kdo se pohoršuje nad nezávadným šviháním přirození kopřivami, stejně žádná agitka nepomůže...

19 komentářů:

 1. zajímalo by mě čím autor tře o tu poševní stěnu. brýlemi? celým tělem?

  OdpovědětVymazat
 2. V Texasu jsou i chytri lide a ty jsi je ted oba urazil...

  OdpovědětVymazat
 3. To by Frantovi slušelo víc než koňský oblek... ;)

  http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny/138679/hit-z-usa-neviditelne-kalhotky-kam-zmizela-cudnost.html

  OdpovědětVymazat
 4. Františku, kolik už jsi potkal Texasanů? Rasisto! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Texasan je rasa :-) ?

  OdpovědětVymazat
 6. Texasan neni rasa, je to stav mysli, ktery nasledne meni fyziologii jedince. Proste ti jednoho dne vyrasi na hlave stetson.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak devianta http://www.rider.cz/cs/default.aspx snad zná každý, kdo dělá do IT, ne? Známá postava již od dob BBS. Divím se, že se s ním Franta nezná osobně a že ho to téma tak udivuje :)

  OdpovědětVymazat
 8. Proč si myslíš, že Altaira neznám osobně a že mě to téma udivuje?

  OdpovědětVymazat
 9. Co má Franta proti české herecké elitě jako je Bohdalová? Pche, zklamal mě. Přidat se k zaručenému zahraničnímu kultu (Star Wars) umí každej, ale mávat hrdě vlajkou a obhajovat náš domácí talent, to už holt populární tak není, protože za to nedostanete medaili.

  OdpovědětVymazat
 10. Nezmiňovali se v tom filmu náhodou taky o lidech, pořizujících fotografie svých gay psů při kopulaci?

  OdpovědětVymazat
 11. Jenze vetsina lidi co chodi na ty spolecne bdsm akce nechce byt videna v zadnem dokumentu, to ti asi nedochazi.

  OdpovědětVymazat
 12. Teda potrva zrejme hodne dlouho, nez z hlavy dostanu "my vagina, my vagina, my vagina in the sky"...

  OdpovědětVymazat
 13. YOU CAN YIFF IN HELL

  OdpovědětVymazat
 14. "Z čistě pragmatického hlediska mi na vzrušování se latexem nepřipadá nic zásadně odlišného než na vzrušováním se třením o poševní stěnu (i když osobně jednomu z toho dávám přednost před druhým)."

  Takze latex?

  OdpovědětVymazat
 15. Viktor Dolezel:

  Tohle je uz davno otrely vtip. Kdysi nekdo prohlasil: "Reaganova knihovna lehla popelem, obe knihy byly zniceny".

  Jako s tim Texasem je to zdanlive srandovni, ale neni to vtipne. Aby to bylo vtipne, muselo by se to zakladat na pravde.

  OdpovědětVymazat
 16. ja bych rekl, ze cokoliv na cem se dva a vice svobodnych jedincu dohodne neni nikomu/nicemu nebezpecne.

  takze nevim proc se nekdo pohorsuje homosexualitou, prevlekanim za kone, sadomasochismem atp.

  za opravdove uchyly povazuju spis
  ruzne bigotni mravokarne nabozenske
  fundamentalisty.

  OdpovědětVymazat
 17. Napriklad kdyz se ti dva nemci dohodli ze jeden druhyho sni?

  OdpovědětVymazat
 18. pokud se oba nemci dohodli svobodne, nevidim problem.

  OdpovědětVymazat
 19. Co asi vede autora recenze k domněnce, že by si Altair nebyl schopen obléknout svůj postroj a jít do obchoďáku? Třeba to nebyl nápad režiséra, ale jeho. Nebo možná Myshin. Nějteří z nás jsou bez problémů ochotní jít se svou "úchylkou" na veřejnost. Někteří konzervativnější (především submisivové) se spokojí s prostým nošením obojku, někteří jdou ještě dál. Většina má ale strach z netolerantních blbů, díky nimž by třeba mohli přijít o práci, kdyby to vyšlo najevo.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.