10.7.10

Recenze: Life During Wartime - 70%

Nejnovější film Todda Solondze vypráví svou další divnou story o divných lidech, kteří jsou všude kolem nás.Todd Solondz vypadá takto. Vím, že natáčí úchylné filmy o úchylných američanech, ale od začátku do konce jsem viděl pouze jeho Štěstí, takže mohu srovnávat pouze s ním, ale na základě útržků soudím, že jeho ostatní filmy jsou podobné - totiž že jde o mikrodramata lidí, kteří jsou na tom tak špatně, že jejich chování a osudy jsou vlastně velmi vtipné, pokud je divák patřičně zlý a má dostatečně černý smysl humor (ve Štěstí šlo mj. o zabíjení lidí a masturbaci, v tomto filmu jde mj. o zabíjení lidí a pedofilii).

Podobně jako v předchozích filmech se i v tomto objevují herci, vyvolávající v průměrném divákovi reakci typu "sakra, ten obličej odněkud znám": Například Ciarán Hinds, Ally Sheedyová, Michael Lerner a Paul Reubens jako jeden z mrtvých nápadníků.

Podobně jako Štěstí je i tento film založen na dlouhých dialozích (tzn. scénách ve dvou), které později přerostou v o něco masovější scény.

Podobně jako ve Štěstí poznáme i tentokrát lidi, kteří mají tak neuvěřitelná traumata a jsou v tak neuvěřitelných depresích, že se neubráníte smíchu - byť se vlastně ve filmu nestane témě nic, co by se dalo označit slovem "komedie".

Life During Wartime ale odbíhá trochu víc do metafyzična a k Davidu Lynchovi (rozhovory s duchy jsou jenom začátek), což se mi ve výsledku líbilo o něco méně, než úchylná realita Štěstí.

Každopádně, pod pojmem "Hořká komedie" si představuji tohle, nikoliv to, co točí Woody Allen.

4 komentáře:

  1. A můžu se zeptat, co konkrétně se ti nelíbí na komediích Woodyho Allena?

    OdpovědětVymazat
  2. Komedie Woodyho Allena nekomu pripadaji vtipne? Ja to odjakziva povazoval za vlastni specificky zanr. Co dalsi JitushFilm, bude?

    OdpovědětVymazat
  3. Myslím, že ve Štěstí šlo o pedofilii docela dost.

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.