11.2.10

Recenze: Percy Jackson: Zloděj Blesku [Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief] - 50%

Začátek filmu: V New Yorku vyleze z vody asi třicetimetrový bůh Poseidón, transformuje se do normálně oblečeného a normálně velkého chlapíka a vyjede na vrchol Empire State Building, kde na něj čeká jiný normálně vypadající normálně velký chlapík, což je Zeus (Sean Bean). Odehraje se následující dialog.

Zeus: "Tvůj syn ukradl můj megablesk, to je neodpustitelné!"

Poseidón: "STFU WTF, můj syn vůbec netuší, že je synem boha, neviděl jsem ho od narození, natož aby ti kradl nějaké blesky!"

Zeus: "To mě nezajímá! Ať mi ho kouká vrátit do čtrnácti dnů, jinak udělám Apokalypsu!"

Poseidón: "Oukej."A tak začne epické dobrodružství amerického chlapce Percyho (narážka na "Perseus"), který je polobůh, ale neví o tom. Je odchycen a poslán do výcvikového tábor ostatních polobohů, v průběhu toho mu Hádés unese matku, on prodělá krátký výcvik a se sexy polobohyní a satyrem-legračním černochem se vydává na cestu za různými řeckými bohy, polobohy a mytickými stvořeními, aby získal tři magické perly, s jejich pomocí se dostal do pekla a zpět, vrátil matku na tento svět a vyřešil případně i to s tím bleskem.

Ano, je to okopírovaný Harry Potter (včetně rolí jednotlivých postav), ale to by nemuselo nutně vadit.

Zajímavost (jedna z mnoha) tohoto filmu na motivy knihy tkví v tom, že kompletně celá tato cesta se odehraje aniž by hrdinové opustili Spojené státy! Ano, ve spojených státech je Olymp (v Empire State Buildingu), peklo (v Hollywoodu), Medůza, pětihlavá hydra atd. atd... Film by měla teoreticky pohánět ta skutečnost, že všichni chtějí ten blesk a nikdo Percymu nevěří, že ho nemá a v životě ho neviděl.

To by koneckonců taky nemuselo vadit, kdyby film byl komedie, ale nejsem si tím jistý. Přiznávám, že některé ty "řecké remixy" (Hollywood = Peklo, Hádés = rocker, Persefona = prsatá černoška, sedmimílové adidasky s křidélky) jsou mírně vtipné. Zdaleka jich ale není tolik, aby se dalo říct, že jde o komedii.

Na mnoha místech se snaží film být zcela seriózní, neřku-li strašidelný, což opravdu nefunguje. Herci nejsou moc dobří, triky mají velmi proměnlivou úroveň (ale je jich spousta, to ano) a celkově celý film naprosto postrádá jakoukoliv majestátnost. Například shromáždění Bohů se naprosto nevyrovná této 30 let staré netriková scéně - protože v Percy Jacksonovi se herci tak nějak stydí, že v tom hrají.

A konečně, nemůžeme se s hrdiny nijak ztotožnit, pokud 1) se všichni chovají jako kreténi, a 2) občas vůbec nevíme, co je právě v sázce a jestli se máme bát nebo ne.

Ad 1):
 • Tři hrdinové se chtějí vydat do pekla, aby odtamtud zachránili matku jednoho z nich. Návrat jedné osoby z pekla stojí zničení jedné magické perly. Hrdinové zdlouhavě seženou tři perly, pak se vydají do pekla, osvobodí matku, a pak jim dojde, že jsou teď i s matkou čtyři a jedna perla jim tudíž chybí.
 • Satyr řekne Percymu: "Musíme sebrat tvou matku a jet do tábora". Přijedou po dlouhé jízdě k táboru (utíkají před monstrem) a matka (normální člověk) vysvětlí, že do tábora normální lidi nemůžou, takže teda zase pojede domů. Proč tam s nimi tedy jezdila?
 • Tři hrdinové (nejméně dva z nich extrémně dobře vzdělaní v řecké mytologii) přijedou do "Zahrady tetičky Em", která je plná lidských soch, převážně s velmi vyděšenými výrazy. Hrdinové se tady deset minut procházejí, obdivují sochy a pak jsou překvapeni, když se objeví Medůza (Uma Thurmanová).
 • Uprostřed dětského tábora se zjeví dvacetimetrový ohnivý satan, zače na všechny strany metat ohnivé koule, ale shodou okolností trefí pouze (postupně) stan, rožeň s prasetem a dva stoly. Všechna děcka stojí a koukají.
Ad 2):
 • Hlavní hrdina zjistí, že když se dotkne vody, uzdraví se mu rány (protože je Poseidónův syn). V polovině filmu potom najednou jen tak mezi řečí předvede, že když se někoho jiného dotkne, taky mu okamžitě uzdraví rány.
 • Ve výcvikovém táboře uspořádají desítky mladých polobohů (je zajímavé, že všichni vypadají plus mínus stejně staří) velký "capture the flag deathmatch", což je velká bojová hra o vlajku, při které do sebe dva týmy řežou normálními ostrými meči, akorát že "shodou okolností" nikdy nevidíme, že by se meč dotkl kůže, a všechna "vyřazení" jsou provedena holou pěstí nebo kopnutím. Vzhledem k tomu, že naprostá většina z nich je normálně smrtelná, jsou možná dvě vysvětlení: A) Jde o brutální souboj na život a na smrt, ale shodou okolností nikdo neumře a všichi z toho mají zábavu. B) Jde o symbolický boj, při kterém do sebe nesmějí meči sekat, ale pak mi uniká, jak jim takový boj pomůže naučit se zacházet s mečem a proč ty meče mají ostré.
 • Americká pouťová turistická kopie řeckého chrámu má v sobě sochu Athény a v jejím koruně nefalšovanou magickou božskou perlu. Kdo ji tam dal a proč?
 • Hlavní padouch (mladý) chce "svrhnout staré bohy a nastolit nový řád", čehož hodlá dosáhnout tím, že jednomu ze starých bohů pošle nejmocnější zbraň světa, ale pošle mu ji takovým způsobem, že kdyby náhodně nespadl správný předmět správným způsobem na zem, ten bůh by se o tom nikdy nedozvěděl...???
 • Celá zápletka byla uvedena do pohybu proto, že Zeus nevěřil Poseidónovi. Poseidónovu synovi ale z nějakého důvodu věří každé slovo.
Nemyslete si ale, že je Percy Jackson tak špatný, až je zábavný. Je to film, ke kterému jsem byl od začátku do konce naprosto indiferentní (což je cizí termín pro "byl mi u prdele"). Ale, na druhou stranu, je to první film, ve kterém má Pierce Brosnan čtyři nohy a žádný penis.

21 komentářů:

 1. konecne zase poctiva recenze. Thx..

  OdpovědětVymazat
 2. Výborná recenze. Zmínka o dexy polobohyni mě donutila podívat se na trailer, a v něm se ta polobohyně vyskytuje cca půl vteřiny (jestli je to ona). Zklamání : ).

  OdpovědětVymazat
 3. Martina

  koukám, že tvůrci filmů si ještě pořád myslí, že naše mládež nerada přemýšlí a proto se nemusejí moc snažit.

  OdpovědětVymazat
 4. Pavel: Sexy polobohyne zde: http://percyjacksonmovies.com/wp-content/uploads/2009/11/Percy-Jackson-Movie-Poster-Annabeth.jpg

  OdpovědětVymazat
 5. pekna recenzia, ale pri pohlade na ten poster ma nenapadne "sexy polobohyne" ale "mlada hermiona" ;-)

  OdpovědětVymazat
 6. super recenze, uroven sem sice tak nak predpokladal uz z plakatu a ukazek v TV, ale trochu nerozumim tomu, kde to vzalo tech 30-40% navic ;)

  OdpovědětVymazat
 7. Fuxoft - dík, ujde : ).

  Btw koukám že to Jitush nevyhrála, škoda,hlas sem jí tam taky hodil.

  OdpovědětVymazat
 8. Huh, zrovna včera jsem dočetl Malpertuis. Kdo zná, ví, proč jsem si na to teď musel vzpomenout. Mimochodem, na stejnojmenný film bych se velice rád podíval.
  - Arccos -

  OdpovědětVymazat
 9. Martina

  peterkment: tak to mě napadne "Hermiona +20 kilo". Ale asi to je jen obličejem.

  OdpovědětVymazat
 10. To "dotkne se ji a ona se uzdravi" neni tak uplne pravda, v ty scene on je v bazenu a ma mokrou ruku, pres kterou ta uzdravujici voda proudi na ruku ty holky, takze neuzdravuje on, ale voda skrze nej.

  OdpovědětVymazat
 11. ..ale zmodernizování scény s Medúzou, tzn. pohled zpoza rohu přes štít (Soubor titánů) updatovaný na pohled zpoza rohu přes iPhone - hodně luxusní...

  OdpovědětVymazat
 12. Jaromir Mowald: Jaka uzdravujici voda? To je normalni voda z bazenu. POkud umi "vyrabet uzdravujici vodu", tak to je docela prekvapiva vlastnost, o ktere se tam nikdo nezminil.

  OdpovědětVymazat
 13. Fuxoft: Ne, tam je v ty prvni scene s CTF evidentni, ze ho uzdravuje voda, jakakoliv voda, tudiz pokud se ji dotknul a zaroven ma kontakt s vodou, tak je prece logicky, ze voda muze uzdravit i tu holku. Ale to je podradny ;)

  OdpovědětVymazat
 14. No to ale fakt ne! Ja chapu, ze je syn boha mori a proto JEHO uzdravuje jakakoliv voda. OK. On je tak vyjimecny, ze je pro nej normalni voda leciva. Ale nevidim tam jakoukoliv souvislost se schopnosti "Dokazu z normalni vody udelat lecivou vodu, ktera funguje na lidi, kteri nejsou potomky boha mori"

  OdpovědětVymazat
 15. Möwald: to by byla léčivá i jeho moč?

  Aubi

  OdpovědětVymazat
 16. tak to mne ta polobohyne pripomina spis Rogue z X-Men :P Hermionu ani vomylem.

  Clash of Titans v kine, to byla jazda! Mozna i pro to, ze jsem recke baje a povesti hltal uz od predskolniho veku. Trochu mi tam pravda vadilo smichani nekolika baji dohromady, to my, experti, tezko vydejchavali, nicmene trikove i pribehove to bylo super :)

  OdpovědětVymazat
 17. Tak jsem na tom vcera byl a bylo to nesmirne zabavne, clovek se sice smal zrejme uplne jinde, nez kde tvurci zamysleli (pochybuji totiz, ze vubec zamysleli, aby se nekdo smal), ale zato velmi intenzivne. Povetsinou tomu, jak debilni to je.

  Osobne bych tomu dal tak 30/100, coz je ale ovlivneno i tim, ze jsem cetl i knihu, a jak jsem si myslel, ze je blba, tak film je tak dvakrat blbejsi (napriklad v knize dava ta hlavni zapletka smysl, a docela podstatna cast zabavy plyne z toho, ze Percy Jackson NEVI, ze je synem Poseidona, a nevedi to ani ti kolem).

  OdpovědětVymazat
 18. Oprava: Percy Jacskon to nevi prvni polovinu knihy (tj. nez vyjede na svou spanilou jizdu po Statech).

  OdpovědětVymazat
 19. Parada vypada to jako dobra blbina hned jak vyjde DVD-rip tak si to stahnu, doufam ze to tak udela dost lidi aby nahodou tvurce nepadlo natocit celou sagu tohohle Kanadskeho Pottera

  OdpovědětVymazat
 20. Nějak pořád nechápu narážku na to, že Percy je "narážka na Perseus", když Perseus byl synem Dia a ne Poseidona. To si ta Percyho matka spletla otce nebo si myslela, že to bude vtipné, až na to oba přijdou?

  OdpovědětVymazat
 21. Anonym 15:40: Predpokladam, ze narazka je ciste na podobnosti vyslovnosti Percy a Perseus. To ze podle recke baje byl Perseus syn Dia a ne Poseidona je myslim v tomto filmu uplne fuk.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.