17.2.10

Recenze: Doktor od Jezera hrochů - 30%

Filmová adaptace knihy Miloslava Švandrlíka o nesmělém hodném doktorovi (Jaroslav Šmíd), který je svou ženou (Tereza Bebarová) a její matkou (Eva Holubová) dohnán k tomu, aby odletěl za velké peníze léčit do Afriky. Odtud se ale téměř okamžitě vrací po legračním zranění, žena ho mezitím opustí, ale on si nabalí hodnou letušku (Alžběta Stanková).Především se sluší upozornit, že nejnovější film Zdeňka Trošky rozhodně není "komedií z exotického prostředí". V Africe se odehrává přesně 18 minut stominutového filmu, a nejméně 10 z těchto 18 minut je natočeno v českém ateliéru. Jinak se film odehrává v Praze, ve zdejším bytě a v nemocnici.

Po technické stránce je film velmi slušný a dokonce jsem si ze začátku říkal, že je to všechno relativně příjemně sestříhané, kamera se občas nápaditě pohne, pár exotických záběrů působí tak exoticky, jak má, atd... Prostě věci, které u českých filmů nejsou obvyklé.

Dokonce i herci se mi zdáli být slušně vybráni a musím přiznat, že jsem se docela těšil, jak se děj vyvine.

Bohužel, film má dvě naprosto zásadní vady: Scénář a režii.

Ad scénář: To, co jsem napsal v úvodním odstavci, je vpodstatě všechno, co se ve filmu stane. Vypadá to, jako kdyby cesta do Afriky měla být jakýmsi katalyzátorem filmu, díky kterému se všechno konečně rozjede, ale naopak: Hlavní hrdina pobude v Africe několik hodin, pak se vrátí zpět, a v tuto chvíli děj naopak naprosto odumře a zbylou téměř hodinu se pouze... sakra, ono se tu zbylou hodinu opravdu NIC NEDĚJE, jenom doktor leží v nemocnici, povídá si s pacienty a jeho žena se snaží sbalit lepšího doktora. Jak se jim to mohlo podařit tak natáhnout? Každopádně se celý film pouze mluví, mluví a mluví. Když při tom mluvení aspoň někdo jede autem, je to docela svátek.

Ad režie: Nevím, nakolik za to může Troška, ale všichni hrozně přehrávají, což je opravdu škoda. K postavě Evy Holubové se to dejme tomu celkem hodí, ale proč jsou jako úplně stejné karikatury líčeni i všichni ostatní? Občas někdo "vypadl z pitvoření" a udělal vtip, kterému jsem se dokonce uchechtl! Ale o pár vteřin později již jel v tradičním "Troška módu" a já se opět začal pekelně nudit...

Doktor od Jezera hrochů rozhodně není "agresivně debilní" film, jako mnoho jiných českých. Dokonce je srovnatelný s tradičními "Blbými lacinými hollywoodskými komediemi", což je - věřte nebo ne - myšleno jako pochvala. Především to ale je strašlivá nuda a v několika ohledech promarněná příležitost.

(Zbytek textu už nesouvisí s filmem samotným.)

Když jsem dorazil na novinářskou projekci, právě z ní byli vyhazováni nějací dva starší novináři (které jsem nikdy předtím neviděl) s tím, že "O filmu nikdy nic hezkého nenapsali a je na ně v současné době podána žaloba". Vyhazovala je jakási dáma, která prý byla producentkou filmu, a vedle ní stál režisér Troška, který se tomu vyhazovu snažil zabránit! Tento incident byl podle všeho jiným incidentem, než to, co je popisováno zde (to se odehrálo ještě před příchodem Trošky).

Producentka (nikoliv Troška!) tedy před projekcí vyhodila nejméně tři lidi. Asi proto, aby se na projekci vešli ti "opravdoví novináři", kteří jako již tradičně okamžitě po skončení filmu během asi 30 sekund sežrali a nastrkali do igelitek všechno jídlo a pití:

Holubí letka Holubí letka

Díky Holubí letce tudíž nezůstalo žádné jídlo pro Evu Holubovou (no relation), která se mezitím fotila před plakátem. Následně se poměrně dost rozohnila a vyzvala, aby jí někdo někde sehnal obložené chlebíčky. Což se stalo:

Eva Holubová, Zdeněk Troška, Chlebíčky

A tak mohla v pohodě proběhnout tisková konference, během které zazněly i dva zajímavé alternativní názory na film:44 komentářů:

 1. Nepodplatili toho pana nahodou?

  OdpovědětVymazat
 2. Frantisku, jak si prosimte dokazal zadrzovat smich?

  OdpovědětVymazat
 3. Bohužel patřím k těm, kteří nebyli na novinářskou projekci vpuštěni. Prý platí za každou redakci pouze jeden redaktor. Navíc je v sálu málo míst. Aby nebylo, když to dali do jednoho z nejmenších sálů. Na argument, že existují větší sály, ta ženská odmítla přistoupit.

  OdpovědětVymazat
 4. jesus christ monkey balls! Tyhle lidi učí na FAMU? aaaa...to bude sarkasmus

  OdpovědětVymazat
 5. Ten dědek je fakt senilní nebo zavřený v nějaké bublině.

  OdpovědětVymazat
 6. Tohle přece nemůže myslet vážně, to je spíš hodně podvratná legrace..

  OdpovědětVymazat
 7. Nebyl by záznam celé tiskovky? Docela by mě to i zajímalo. Díky. Husokachna

  OdpovědětVymazat
 8. je to šíííílenec....zastav te ho někdo!

  OdpovědětVymazat
 9. Kam se hrabe Ted Johnson a jeho kapky proti kašli!

  OdpovědětVymazat
 10. kdo, nebo co je to holubí letka?

  OdpovědětVymazat
 11. Co to tam proboha vykládal... jako film jsem neviděl, ale z toho, co tam žvanil ten dědula to vypadá skoro jako jasný výherce Oscar za rok 2010 :D Už se nedivím, že u nás jsou filmy humáč... když se to učí takhle

  OdpovědětVymazat
 12. Jaroslav Vavra:
  OpenCard mels?

  OdpovědětVymazat
 13. Holubova letka to je označení pro lidi, co mají s novinařinou málo společného, ale nevynechají žádnou akci, vernisáž, raut apod... kde se podává občerstvení, na které se slítnou a vyzobou co se dá (a co zbyde, hurá do igelitky) aniž by po nich zůstal nějaký důkaz - článek, reportáž atd.

  více zde: http://www.pooh.cz/a.asp?a=2014625

  zde: http://www.intensity.cz/clanek36.html

  (hlavně ten první odkaz je vyčerpávající včetně dalších odkazů)

  Citace: "Skupina zvaná Holubova letka se začala formovat po roce 1990. Nešlo o publicisty utlačované dřívějším režimem, ale o manželky novinářů, zaměstnance v propagaci nejrůznějších tiskovin a v nejlepším případě o skutečné redaktory dnes již zaniklých odborářských nebo armádních časopisů (Potravinář, Zemědělec či Obrana lidu). Jméno získala letka po svém bývalém vůdci Miroslavu Holubovi, který předloni zemřel ve věku dvaaosmdesát let."

  OdpovědětVymazat
 14. Ajvngou: díky za objasnění :)

  OdpovědětVymazat
 15. Ma treba Eva Holubova tohle zapotrebi? Porad ji mam ve skatulce 'relativne slusne herecky s relativni pateri'. Tedy, mel jsem.

  OdpovědětVymazat
 16. Ačkoli děkuju za odkaz od AJVNGOU, tak musim upozornit že stránka se spoustou odkazů, odkazuje na již neexistující stránky :-/

  OdpovědětVymazat
 17. mekele:
  co se filmu tyce, tak ja ji teda porad mam jen v jedne skatulce, pro me docela nudne...

  OdpovědětVymazat
 18. Podla toho pána sa jedná o majstrosvské dielo. Keby sa písal rok 1930 tak mu uverím

  OdpovědětVymazat
 19. kdybych byl cynik, tak bych mohl rict neco jako "pan by si mohl obcas zajit do kina na nejake kvalitnejsi novejsi filmy natocene po roce 1950" :D

  OdpovědětVymazat
 20. No on ten pán (Oleg Reif) je dlouholetý Troškovec... http://www.ahaonline.cz/cz/spolecnost/36758/herec-oleg-reif,-lord-z-kamenaku-a-otec-simona-planicky-ze-slunce,-seno...-amputace-obou-nohou!

  OdpovědětVymazat
 21. to ze nema nohy neznamena, ze nemuze byt senilni!
  proc z nej hned delat Troskovce

  OdpovědětVymazat
 22. pri operaci se nejspise stala chyba, doktor si spletl strany a misto hlavy amputoval nohy. Skoda!!

  OdpovědětVymazat
 23. 2 Martin: Jestli už je, nebo ještě není pan Oleg Reif senilní, to nevím. Ale že je to "dlouholetý Troškovec" je celkem jasné.

  OdpovědětVymazat
 24. Vždycky, když začínám mít pocit, že jsou Češi charakterní národ, stačí si přečíst komentáře k čemukoliv od Trošky. Je neuvěřitelný, jak jsou lidi ochotní pourážet a zesměšňovat v rámci svý nenávistný bitvy kohokoliv, kdo si s nima nenotuje, včetně starýho pána s amputovanejma nohama. Překvapivě, někoho Troškovy nenáročné komedie baví a má na ně dobrý vzpomínky a podle tržeb takovejch lidí asi není málo - tak co má bejt.

  OdpovědětVymazat
 25. jendass:
  Hlavu by měli amputovat tobě. O moc by jsi nepřišel.

  OdpovědětVymazat
 26. Až za sto let Češi ocení génia Troškovy tvorby. Škoda, že už bude pozdě !!!! Mistr již víc nenatočí :-(
  Neilu Armstrongovi se taky posmívali, že se nikdy nedostane na Měsíc. A vidíte, pořád tam je a směje se jim dolů na Zem!!!

  OdpovědětVymazat
 27. Armstron teď závodí na kole, ten už do kosmonautiky nedělá...

  OdpovědětVymazat
 28. troskovy filmy opravdu moc nemusim ale nektere komentare jsou jak s jeho filmu

  OdpovědětVymazat
 29. posledni anonym:
  zahravat si s podobnym humorem na ukor Troskovy cilove skupiny je koledovani si o rozjeti nudne jazykozpytne flamewar ala sklonovani zenskych prijmeni..

  OdpovědětVymazat
 30. Takhle jsem se dlouho nepobavil. Pak má česká kinematografie nějak vypadat, když ty, co mají vychovávat nové herce, vyzvihují různé Kameňáky a podobné braky, jako by to byl nějaký Forest Gump neba Rain Man. Brrrrr....

  OdpovědětVymazat
 31. Tak to mě samotnou mrzí, že jsem tiskovku nestihla. Mohla být "troška nepraktické švandy" v akci. Ale Holubí letka se teda předvedla :))

  OdpovědětVymazat
 32. TROŠKU K ZBLITÍ
  ale jináč má kolegha onanym pravdu - génia Troškovy tvorby fakt vocení až další mrdvá generace, ale to už Mystr bude taky zaplaťpánbůch mrdvej a tak nenatočí už další mrdvý anihovno a bude se z svýho Mensese posmívat zbylejm mrdvejm, který už taky anihovno nenatočej, zejmépa pak mrdvýmu Karlu Vachkovi.
  Z toho plyne poučení: natoč aspoň trošku tý svý sračky, dokud nejseš mrdvej!

  OdpovědětVymazat
 33. Sorry, ale ten pan je budto magor nebo senilni... je mi ho lito, nikoliv pro jeho fyzicke postizeni.

  OdpovědětVymazat
 34. Nechápu,proč se dává na webové stránce,která má prezentovat úroveň kultury našeho národa, prostor k diskuzi lidem,kteří nic o filmařině nevědí.Je to pouze pro ně příležitost, jak své PATOLOGICKÉ
  MYŠLENÍ prezentovat v podobě fekálií.JE TO NUTNÉ???Je to pro naši kinematografii důstojné???Po přečtení oněch "komentářů"je mi moc smutno.Dorazit na tak ubohou úroveň jsme v roce 89 určitě nechtěli,že?

  OdpovědětVymazat
 35. Já třeba v roce 1989 na svobodu slova dorazit chtěl.

  OdpovědětVymazat
 36. Ač velký odpůrce novodobých filmů Trošky musím říct, že co se týče návštěvnosti nikdy nepropadly a svou diváckou základnu si vždy našly. Nehovoří to nic jiného než to, že mezi námi jsou i lidé co si takový způsob humoru zaslouží a budiž jim to přáno. Já jim ten lístek rád prodám.

  Co však stále u mne zanechává pachuť je kamarádíčkování herců, režisérů, ČT atd. A dokonce už nemůžou ani novináři psát podle sebe a za špatnou recenzi už máš pro příště utrum... Mazání příspěvků na youtube s falešným úsměvem a pak se teprve můžeme poplácat po zádech.

  Ještě že aspoň někdo dokáže dát trochu spolehlivou recenzi a nebojí se. Tedy chápu, že 0% jste dát nemohl :-)

  OdpovědětVymazat
 37. Byl jsem na tom, ten film je dobry. Smal jsem se, bavilo se cele kino.

  Nechapu, proc toho Trosku tolik pausalne a nechutne pomlouvate?! Spousta prispevku film odsuzuje jeste pred tim, nez ho vubec technicky bylo mozne videt???

  Bezte do kina, udelejte si VLASTNI NAZOR! Tady Vas manipuluji!

  OdpovědětVymazat
 38. Vůbec nic o Troškovi nevíte...
  Musíte nejdřív složit zkoušku:
  http://www.testpark.cz/testy/film/zdenek-troska-1346

  OdpovědětVymazat
 39. twl, to snad neni mozny. nez napises, ze se ve filmu nic nedeje....nejdriv si precti knihu, tam se opravdu nic nedeje, tak jak muzes napsat, ze scenar je spatnej?:) je podle predlohy...ufff, zamysli se nad sebou, nez neco vypustis do sveta

  OdpovědětVymazat
 40. Po ubohé hrůze Trošky Kameňák, jsem na tenhle film šla se smíšenými pocity a s očekáváním, jestli to zas nebude podobná s...a. Kupodivu musím říct, že se mi to docela líbilo. Samozřejmě žádnej film pro náročnýho diváka, to se ale u Trošky snad ani očekávat nedá, ale pohodovej film, kde jsem se dost zasmála.

  OdpovědětVymazat
 41. Lidi, běžte na to ... nevraždí se tam, nekrade, ... tekly mi slzy, jak jsem se smál a to nepamatuji, kdy bylo naposledy ... a to jsem váhal, jestli tam mám po přečtení tady uvedený názorů jít ... Petr

  OdpovědětVymazat
 42. Co se navážíte do Holubí letky ! Naučte se raději fotit. Já jsem prošel už přes deset tisíc rautů,ale takhle blbý jsem ještě nepotkal. Babický a Jelínek s Pavlovským to říkají taky. nazdar

  OdpovědětVymazat
 43. Jiří Doležal aneb ostuda Holubí letky:

  https://docs.google.com/document/d/1IG-OHEd2Gi5RFdFuG7IQO_rwOIiRstg4G2Udym7hJO4/edit?hl=cs

  OdpovědětVymazat
 44. http://www.novinky.cz/kultura/248373-zemrel-reziser-a-herec-oleg-reif-planicka-st-ze-slunce-seno.html

  Boží mlýny?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.