21.2.10

Recenze: Smrt čeká všude [The Hurt Locker] - 80%

Seržant William James přijíždí do Iráku jako specialista na zneškodňování bomb poté, co se jeho předchůdci nepodařilo jednu bombu zneškodnit a museli mu seškrabávat mozek z vnitřní strany jeho bezpečnostní přilby. A zde zjišťuje, že vojna není kojná...Většina technických aspektů filmu je bezchybná. Práce kamery, střih, nepostřehnutelná hudba (nebo spíš podprahové polorytmické zvuky), to vše vytváří atmosféru maximálního napětí i když se na plátně nic objektivně napínavého neděje. A nepleťte se: Tento film rozhodně není akční záležitost.

I herci jsou výborní a byl skvělý nápad, že jsou téměř neznámí. Sem tam se ale objeví někdo poměrně dobře známý, což mi připadalo jako dost zbytečný žertík, narušující atmosféru.

Hrdinové nejsou ani v nejmenším stereotypní. Mají své lepší i slabší chvilky a na všech se podepsala válka, což se projevuje velmi reálně a nejednoznačně - napříkla by se dalo dost dlouho diskutovat, jestli odvaha hlavního hrdiny je pouze odvaha, nebo už psychická porucha, nebo něco, čím si musí kompenzovat něco jiného, aby se nezbláznil.

Konkrétní okolnosti iráckého konfliktu jsou odsunuty zcela do pozadí (platí "všichni vás tady chtějí zabít a všude může být schovaná bomba") a věnujeme se výhradně několika epizodám z irácké služby tří hlavních hrdinů, kteří jsou na sobě životně závislí (koordinátor, zneškodňovač, odstřelovač). Přičemž epizody těžko mohou být o něčem jiném než "někdo nastražil bombu" a "někdo na nás střílí" (událostem mimo bojiště je věnováno jen pár minut, byť výstižných). Z tohoto hlediska mi přišla trochu přehnaná délka 131 minut, protože od dvou třetin filmu jsem měl intenzivní pocit, že vše důležité už bylo řečeno a žádné další scény mě nemohou více utvrdit v tom, že válka je peklo. Kdyby byl film o 30 minut kratší, líbil by se mi pravděpodobně ještě víc.

Možná vás překvapí, že tento brutálně drsný (čímž nemyslím "krvavý a plný střev") film režírovala 57letá žena! Pokud ale Kathryn Bigelowovou znáte, tak už dnes dobře víte, že tato dáma a většina jejích filmů je hardcore.

P.S: Film u nás vyšel oficiálně již loni v prosinci na DVD. Do kin je dodatečně uváděn proto, že má devět nominací na Oscara (stejně jako Avatar, natočený o tři roky mladším bývalým manželem Kathryn Bigelowové!).

16 komentářů:

 1. Akorát mě trochu naštvalo, že na konci filmu hraje písnička od LuŠtěLy.

  OdpovědětVymazat
 2. To se mi naopak líbilo. Dobře to ilustruje brutalitu války.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Máš to vysvětlené v PS - loni to u nás vyšlo na DVD, ale teď to dostalo nominace na oskary, tak to hodili i do kin.

  OdpovědětVymazat
 5. Hele, nechci bejt hnidopich, ale on neni žádnej nováček a nemusí zjišťovat, že vojna není kojná. Zneškodnil ve válce už 672 bomb, než tam přijel, a je jeden z nejlepších. Problém je, že je to lonewolf a neumí moc pracovat v týmu. :) Jinak film je vážně zbytečně dlouhej, atmosféra super. Ale vadilo mi, že tam neni skoro nic o těch lidech, těžko se pak člověk s nima může nějak identifikovat. Bylo to prostě pár epizod o zneškodňnování bomby v různých situacích (noc a vybuchlá cisterna, člověk nedobrovolně opásanej výbušninama, dráty a bomby v bordelu na ulici, bomba zašitá v malym mrtvym klukovi), a k tomu pár epizod na základně. Celkově ten film ve mně zanechal nemastnej-neslanej dojem. 9 nominací ani Fukovo 80% v tomhle případě pro mě není adekvátní.

  OdpovědětVymazat
 6. Taky souhlas s posledním anonymem. Hurt Locker IMO není ani cool agitkou (jako třeba Království) ani trochu realistickým zachycením bojů (jako třeba Black Hawk Down). Film je postavený jen na těch episodkách, které jsou asi tak realistické, jako Hvězdná brána seriál, akorát že se při nich Renner tváří správně drsně. Prakticky všichni Iráčani se ve filmu snaží Američany zabít, což myslím taky nedělá úplně správný dojem. A episodka "hodný plukovník-psycholog si jednou chce vyjet taky misi" patří mezi klišé už asi tak padesát let. Těch devět nominací to má beztak spíše protože akademici nemají rádi válku v Iráku a chtějí udílení cen mediálně okořenit bitvou bývalých manželů.

  OdpovědětVymazat
 7. take minesweeper byl konecne natocen?

  OdpovědětVymazat
 8. Par zapamatovatelnych zaberu tam je .. ale mam to tady , premyslim jeslti na to kouknout znova .. a rikam si ze ne.

  Minesweeper ? Uz driv:
  http://www.youtube.com/watch?v=LHY8NKj3RKs

  OdpovědětVymazat
 9. 80? MORE LIKE 50 AMIRITE?

  OdpovědětVymazat
 10. Ladislav: Naprosto presne zhodnocene

  OdpovědětVymazat
 11. No sice je film mírně nadhodnocenej ale určitě je originálnější než Oscarový soupeř Avatar. Moje hodnocení je 70%!

  OdpovědětVymazat
 12. Mě se Hurt Locker naopak líbil velmi, protože to je podle mě dost dobrý obraz toho, jak to tam asi fakt je. A tím nemyslím ty samotné epizodky, protože o ty tam tolik nejde. Jde o takovou tu celkovou bezvýchodnost toho konfliktu. Víme, že ti Amíci jsou asi principielně "good guys", jenže taky chtějí přežít. Takže když za ním přiběhne Arab a začne ho zdravit a kamarádit se, div ho nezastřelí, protože neví, co to je zač. Čímž samozřejmě Araba naštve, takže příště už možná bude stát na druhém konci drátu s bombou. A takových momentů je tam dost.

  Po skončení filmu jsem si nejdřív říkal "WTF? A to je jako konec?". Jenže pak mi došlo, že to takhle přesně je. Furt po sobě někdo střílí, lidi jsou z toho čím dál tím víc na palici a nic se vlastně nemění.

  Z mého pohledu jeden z nejlepších filmů loňského roku.

  OdpovědětVymazat
 13. A neřekl sis také OMG?

  OdpovědětVymazat
 14. Ježiš, já nevím, ale aby oscarový nominát měl být přelomový v myšlence, že v Iráku nedůvěra plodí nedůvěru, to už raději ty pixely z Avataru. Fakt měli teda nominovat miniserii Generation Kill, která je co do popsání konfliktu asi desetkrát výstižnější a věrnější aniž by nebezpečně zjednodušovala.

  OdpovědětVymazat
 15. No to jsem rad ze G.Kill nekdo zminil..jelikoz H.Locker je tak tendencni a klisovity az to hezke neni...a co se tyce popisu opravdove prace EOD?...to je spis vtip!

  OdpovědětVymazat
 16. nevíte kdo to titulkoval? titulek Pica na konci v tom nákupáku mě trošku zarazil a bylo tam i par dalsich veci, (prohazene vety byli to nejmensi)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.