17.2.10

Recenze: Vlkodlak [The Wolfman] - 50%

Anglie, konec 19. století. Lawrence Talbot (Benicio Del Toro) se po mnoha letech vrací z Ameriky na rodné sídlo, kde ho očekává otec (Anthony Hopkins), zohavená mrtvola jeho bratra a jeho (bratrova) truchlící snoubenka (Emily Bluntová). Záhy vyjde najevo, že někde v okolí řádí vlkodlak. A záhy je Lawrence kousnut a zvlčí.
Vlkodlak je poměrně věrný remake toho nejstaršího, nejoriginálnějšího Wolf Mana z roku 1941. Opravdu mi ale uniká důvod, proč vlastně takový remake točit, když mezitím vznikly desítky, možná stovky filmů o vlkodlacích, z nichž některé měly velmi nápadité scénáře a jiné byly velmi inovativně natočeny.

Vlkodlak Joeho Johnstona (Rocketeer, Jurský Park III) není ani jedno. Hrdina chodí zachmuřeně lesy a bažinami, všichni kolem ho varují, všichni se bojí, a po několika desítkách minut ho něco kousne (a ani v tuto chvíli ještě vlkodlaka pořádně neuvidíme). Teprve když se Lawrence začne sám proměňovat, užijeme si pár detailních záběrů. Pak se děj na chvíli přesune do Londýna a pak zase zpět na venkov, kde proběhne závěrečný souboj. Tím vším se prolíná náznak romantické linie a temného rodinného odkazu. Nemohu přece dnes postavit celovečerní film jenom na tom, že - hrůzo hrůz - to je takový obrovský zmutovaný člověkovlk a když někoho kousne, tak se z něho stane taky člověkovlk tyvole to koukám!


Problém je v tom, že ať vidíme na plátně cokoliv, nic z toho není dostatečně zajímavé:
 • I když jsou herci kvalitní, rozhodně se v tomto filmu nepředřeli a s výjimkou několika Hopkinsových monologů žádný z nich nemá šanci nás o svém herectví přesvědčit. Souvisí to s tím, že žádná z postav nemá nějakou motivaci nebo cíl - prostě jenom tak ve filmu jsou, aby udělaly to, co se od postav v hororovém filmu automaticky očekává.
 • Vlkodlačí masky jsou kvalitní, ale většina filmu se odehrává ve tmě, takže si je moc neužijeme (a nezapomeňte, v první polovině filmu žádní vlkodlaci nejsou vidět).
 • V akčních scénách jsou vlkodlaci převážně digitální, což přes veškerou snahu trikařů opravdu nevypadá o moc lépe než nějaký Van Helsing nebo Underworld.
 • Lesy, bažiny a rodinné sídlo jsou patřičně slizce depresivní, ale totéž jsme viděli už tolikrát a občas ještě depresivněji.
 • Plusem je pár brutálních killů (dráp vražený do hlavy zespoda skrze čelist, například), ale opět - jde celkem asi o 10 podobných sekund v celém filmu.
Vlkodlak měl velmi pohnutou historii vzniku (změna režiséra, odklad premiéry o dva roky, dvakrát změna skladatele). Asi bych tedy měl ocenit, že výsledek nepůsobí zmatečně a není nechtěně směšný. Rozhodně ale není ničím zajímavý a ani mi nedochází, čím by měl být zajímavý.

13 komentářů:

 1. a za co teda 50%? za ty staticke herce nebo nepoveden digitalni triky?

  OdpovědětVymazat
 2. jsou tam aspon kozy ty bluntovy ?

  OdpovědětVymazat
 3. Kozy tam nie sú, je to remake filmu spred vojny. Podľa mňa bol boj vlkodlakov na konci smiešny, vyzerali ako tučný nemotorný mackovia. Celý film je nudný a naivný, a to preveľmi. Nedal by som mu 50%

  OdpovědětVymazat
 4. takže jestli to dobře chápu, jsou tam blby triky, nic moc herci a zadny kozy?! Zbytečný film...

  OdpovědětVymazat
 5. Kdo měl film režírovat místo Johnstona ?

  OdpovědětVymazat
 6. Jedna koza emily blunt tam je! Asi na pul vteriny, ze zadoboku

  OdpovědětVymazat
 7. kozu jsem tam v nejake scene videla :) ale emily bluntova u toho nebyla.

  OdpovědětVymazat
 8. patryka: Kdyz ma Del Toro ty halucinace, tak v nich na chvili uvidi Bluntovou sedet na posteli do pul tela zcela nahou.

  OdpovědětVymazat
 9. "to je takový obrovský zmutovaný člověkovlk a když někoho kousne, tak se z něho stane taky člověkovlk tyvole to koukám!"

  Tyvole to je prostě náser tyhle recenze. Pokračuj, pokračuj! :D

  OdpovědětVymazat
 10. Já to furt říkám, že vlkodlaci a upíři jsou už dávno vytěžený téma.

  OdpovědětVymazat
 11. anonym 17. února 2010 21:14: Upíři nejsou vytěžení, jen by někdo musel natočit něco z Kulhánka.

  OdpovědětVymazat
 12. První půlka celkem strašidelná, druhá bohužel spíš nechtěně srandovní. Ale v roce 1941 by tenhle film byl totální trhák :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.