28.9.09

Zoufalci - 70%

Třicetiletá Jitka Rudolfová (celovečerně debutující) natočila současný příběh o šesti třicetiletých, kteří přišli z Jablonce do Prahy, zde se jim nežiji úplně tak, jak by si představovali, a rozhodou se s tím něco dělat - koupit si společně statek na venkově!V prvních minutách filmu jsem z něj příliš nadšen nebyl a připadalo mi, že se dívám na další typickou story "o hodných českých fajn lidičkách a o tom, jak jsou v prdeli". Hlavní hrdinové byli na začátku představeni, ale došlo k tomu tak stručně, že jsem si ani nepamatoval kolik jich je, natož abych si o nich něco zapamatoval. A jejich hlášky, které měly být "opravdově lidské", nezřídka zněly jako kdyby někdo napsal opravdové lidské citáty na papír a někdo jiný je z toho papíru četl.

Pak se dozvídáme, že všichni hrdinové jsou na tom špatně, a máme s nimi zřejmě soucítit. Tady se sluší podotknout, že lidé se mohou chovat jako kreténi ve 20 stejně jako ve 40, a pokud spolu dva partneři vedou rozhovor, který je slyšet v traileru, tak jsou kreténi oba a zaslouží si, co mají. Takže jsem se mentálně připravil na to, že v nejlepším případě budu mít potěšení z toho, říkat si "dobře jim tak, mají co chtěli".

Musím ale říct, že jsem se v průběhu filmu buď naladil na správnou notu, nebo  se režie i herecké výkony zlepšily a já měl mnohem příznivější pocity, občas téměř hraničící s nadšením. A když se jedna z hrdinek ožrala, nechala dobrovolně znásilnit tatary (nebo co to bylo), a přišla na to až když zjistila, že má kalhotky naruby, neříkal jsem si kupodivu "dobře jí tak".

Opravdu nevím, čím to bylo, ale měl jsem pocit, jako kdyby kvalita režie i hereckých výkonů šla s ubíhajícími minutami stále víc a víc nahoru.

Někdy ve dvou třetinách filmu se hlavní hrdinové sejdou na mejdanu v Jablonci (viz trailer) a dospějí k nápadu, že si koupí statek. No a to, co se děje pak, to popisuji níže v sekci "SPOILER". Rudolfová se v poslední půlhodině filmu pokusila o velice ambiciózní filmařskou kličku a zvládla ji setsakramentsky dobře. Dokonce jsem se poskončení filmu musel ptát kolegů, jestli mi něco zásadního neuniklo a jestli se na plátně opravdu odehrálo to, co se odehrálo, protože něco takového a tak dobře natočeného jsem ve snímku debutantky opravdu nečekal.

Nezbývá mi, než se velice těšit, co dalšího Jitka Rudolfová chystá. Druhá polovina filmu se mi líbila o dost víc, než cokoliv z poslední doby od Hřebejka.

SPOILER SPOILER SPOILER!

Ve druhé polovině filmu se hrdinové rozhodnou koupit statek a poslední přibližně půlhodina pozůstává z toho, že sledujeme jejich radosti a strasti na tomto statku - včetně poměrně složitých podzápletek.

Tato půlhodina dlouhých scén je prokládána krátkými flashbacky z příprav na stěhování, kdy se hrdinové baví o tom, jak co bude na statku fungovat.

A těsně před koncem filmu hrdinové najednou stojí na perónu a chystají se někam odjet vlakem. Záhy vyplyne, že se chystají poprvé vyrazit na statek a že polovina z nich všechno vzdá, nikam nejede a statek nikdy nenavštíví. Takže to, co jsme měli za flashbacky, byl vlastně reálný děj, a to, co jsme měli za scény ze statku, byly pouze květnaté představy hrdinů.  Představy, které se ukázaly být v původní podobě  nesplnitelnými, což je velmi hořce vypointováno ještě telefonátem pod závěrečnými titulky, který definitivně potvrdí, co jsme vlastně na plátně sledovali.

11 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 2. TAK díky, bambulo, hlavně, že jsem se snažil nečíst SPOILER. OMG. *Franto, smaž ten jeho idiotskej komentář.

  OdpovědětVymazat
 3. Rozhovor v pastnutém traileru je náhodou docela normální a po velmi dlouhé době neidiotský a přirozený. Že by to člověk zkusil? Červený odstavec jsem nepřečetl :)

  OdpovědětVymazat
 4. Jo a prvada... ten trailer je... no mě se líbí moc (*Tak to seš teda frajerka :D)

  OdpovědětVymazat
 5. Ten rozhovor je mozna "normalni", protoze vetsina lidi se "normalne" chova jako kreteni. :) Kdyby mi tohle timto tonem rekla pritelkyne do telefonu, tak o 10 sekund pozdeji uz neni moje pritelkyne. Coz neznamena, ze ji zakazuji nekam si vyjet a ozrat se tam s kamarady.

  OdpovědětVymazat
 6. No tentokrat s tebou Franto souhlasit nemuzu, co se traileru tyce ... :) Chapu, ze on je nasranej, je to holt asi trochu nervak, ale treba ji ma fakt rad (to si clovek nevybere, ver mi ;)) ... ona ma v hlave jeste trochu vymeteno, to rvani ji celkem prudi, no tak reaguje takhle ... mas stesti, jestli si nikdy nic podobnyho nezazil, z lidi kolem me neco podobneho zazil kazdy, leckteri i vicekrat.
  ale tak jestli jsi proste ochoten poslat pritelkyni do pryc kuli tomuhle, no budiz, proc ne ;)

  na druhou stranu mi to teda jako trailer hmm, prijde trochu melky ...

  OdpovědětVymazat
 7. Ten rozhovor v traileru je docela výstižný. Fuka nemá moc smysl pro (černý) humor.

  OdpovědětVymazat
 8. Že jde skutečně o trailer a ne jen o úryvek z filmu (tedy že je to obojí zaráz) mi došlo až ve chvíli, kdy se na obrazovce octlo logo filmu. To vážně nemohli v traileru aspoň trochu ukázat, o co se bude jednat?

  OdpovědětVymazat
 9. nejak nechapu, proc kdyz by fuka nechodil s zenskou. ktera by mu neco takovyho rekla do telefonu, tak z toho usuzuje, ze trailer je divnej

  OdpovědětVymazat
 10. Výborná "komedie" a herci, skvěle jsem se bavil, doporučuju na depresivní večer, kdy máte chuť spáchat sebevraždu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.