30.9.09

Recenze: Ať žijí rytíři! - 40%

Zlý zeman (nebo co to je) Albrecht z Krvenos (Pavel Kříž) chce připravit hodného zemana (nebo co to je) o jeho usedlost, takže ho polapí, uvězní a chce ho očernit u královského dvora. Nepočítá ale s cca. půl tuctem hodných dětí, které chtějí pomoci dobru a zachrání tátu i jeho sídlo!Nejdůležitější je hned ze začátku napsat, že film Ať žijí rytíři! neimituje a ani se nesnaží nijak imitovat předchozí pecky Karla Janáka, Snowboarďáky a Rafťáky. Hrdinové v něm sice občas utrousí nějaké to "Tý jo!", ale nepůsobí to hloupě a film je poměrně věrně dobový a reálný: To znamená žádná strašidla, žádné kouzlení, žádné vynalézání kolečkových bruslí a létacích strojů.

A je v něm mnoho věcí, které jsem ocenil.

Pavel Kříž je velmi zábavný, jako nějaký padouch ze staré bondovky nebo něco ze Shreka. Většina dětských a pubertálních herců je velmi snesitelná, ne-li dokonce sympatická. Hudba sice není tak dobrá jako v traileru (viz výše), ale poměrně slušně pomáhá atmosféře (včetně několika pseudohistorických písniček). A konečně: Některé akční scény (především honička s kočárem) mají na český film velmi nadprůměrnou úroveň a je vidět, že se talentovanný štáb snažil vyždímat z omezeného rozpočtu co se dalo.

Ale nezapomínejme: Když napíšu, v kolika věcech je tento film lepší než ostatní české historické filmy, pořád to znamená, že je hluboko pod úrovní hollywoodských filmů podobného žánru. Nedá se svítit - na tyhle filmy jsou prostě potřeba větší peníze než české a talent sám o sobě nestačí, bohužel...

Největším problémem filmu je ale jeho délka (105 minut). I když obsahuje několik slušně výpravných a velmi slušně natočených scén, je v něm přinejmenším stejné množství scén, které jsou naprosto zbytečné a totálně nezajímavé v jakémkoliv smyslu (někdo bloumá po tvrzi / po lese a snaží se někoho / něco najít nebo se před někým / něčím schovat). Ústřední zápletka je velmi tupá a předvídatelná a někdy okolo 50. minuty začalo mé slušné nadšení opadávat a kolem 90. minuty už jsem se modlil, aby byl co nejdřív konec.

Film Ať žijí rytíři! měl potenciál - kdyby byl buď podstatně dražší nebo podstatně kratší. Janák si ukousl příliš velké sousto. Budiž mu ke cti, že takovou náročnou výpravnou podívanou zvládl způsobem, který většinou není k smíchu, ale kdo by na ni měl do kina jít? Pro děti do 10 let je výsledek příliš rozvleklý a starší diváci jsou přece zmlsáni Pánem prstenů, Hvězdným prachem, Příběhem rytíře a dalšími zábavnými (pseudo)středověkými podívanými, kterým se samozřejmě žádná česká produkce rovnat nemůže.

P.S: V souvislosti s názvem filmu je zajímavé, že se v jeho průběhu nikdo nezmiňuje o žádných rytířích a teprve tři minuty před koncem se v něm objeví někdo, kdo by se s přimhouřením oka dal nazvat rytířem.

17 komentářů:

 1. Jestlipak náhodou ti rytíři nejsou prostě metafora dětí na rytíře?

  OdpovědětVymazat
 2. Kříž vypadá v traileru dobře, kreaci ale asi okoukal od nezapomenutelného šerifa z Nottinghamu (Alan Rickman) - tady byl Rickman opravdu übergod. Muhahe http://mos.totalfilm.com/images/9/9-villains-who-stole-the-movie-06.jpg

  OdpovědětVymazat
 3. to je ale v poradku :) okoukavat od tech dobrych ;)

  OdpovědětVymazat
 4. anonym 17:22
  To je metafora, která je pro Fuku moc meta.

  OdpovědětVymazat
 5. blaznive pribehy robina hooda (Robin Hood: Men in Tights) to je paradni klasika :-) mel brooks!

  OdpovědětVymazat
 6. a nemá ten název spíš evokovat klasiku "Ať žijí duchové"?

  OdpovědětVymazat
 7. A jak se ti líbilo to modlení Františku, které jsi zakoušel? Už jsi konečně křesťan a připustil jsi, že tě nestvořilo tvé ego ale Bůh?

  OdpovědětVymazat
 8. Pan Fuka se zásadně modlí k Létajícímu Špagetovému Monstru.

  OdpovědětVymazat
 9. Přidávám na svůj seznam "Až vyjde v trafice"

  OdpovědětVymazat
 10. Česká televize a vánoční svátky to jistí. Do kina ani do trafiky ne-e.

  OdpovědětVymazat
 11. Konečně něco jiného než pseudointelektuální paskvil, nebo "česká" komedie, které stěží rozumí češi, natož pak aby měla úspěch v zahraničí ... Dávám 75%

  OdpovědětVymazat
 12. Souhlasím s 75 %, trailer vypadá dost vysoko nad většinou české produkce posledních měsíců (krom pár čestných vyjímek).

  OdpovědětVymazat
 13. Film jsem včera viděl a celkem bych souhlasil s recenzí pana Fuky. I když bych dal tak 50-60%. Je to docela dobrý příklad jak z minima peněz vyřískat maximum muziky (teď myslím hlavně kostýmy, exteriéry atd.). Že neuvidíte bitvy stovek rytířů mě celkem nepřekvapuje. A ani v Čechách 14. století bych je nečekal. Zvláš ne ve sporu dvou celkem nevýznamných šlechticů. To možná tak v tehdejší Francii.
  Herci se dost snaží. Kříž výkonem ve stylu Muhhamara Kaddafího opravdu potěší. "Děti" také hrají velmi dobře. Jen u pár postav mi připadalo, že svůj text na plátně vidí poprvé v životě a čtou ho z papíru.
  Největší nedostatky jsou ve scénáři. Většina filmu má spád a hláškuje se, ale několik míst je dost podivných. Epizoda s lovem na začátku zjevně měla být delší. Konec je strašně protahovaný. Naprostá většina vtipů jsou strašná klišé, ale jsou dobře zahrané.
  Celkem film vypadá jako by se na víkend na hradě zavřela parta šermířů a nahrávala se na dobrou kameru. Na druhou stranu zhruba to se asi stalo...

  PS: Ta scéna kdy Kříž vyhlašuje, že si z tvrze nechá postavit lovecký zámeček je nějaký meta-meta humor? Když na začátku zeman s nejstarším synem bloudí po lese a nadávají, že tady žádná zvěř není?

  OdpovědětVymazat
 14. Film jsem včera viděla. Nic jsem od něj nečekala, a možná proto mě tak potěšil. Je to legrace, je to pro pobavení, naši pětiletou dceru na něj určitě vezmu. Ještě dneska celý den mi v hlavě zní písničky. Ta hudba je opravdu překvapivě dobrá. Pan Kříž ala Alan Rickman z Robina Hooda je super. Za sebe dávám 75% a jsem moc ráda, že v Čechách konečně taky vzniklo něco "jen pro pobavení" a nic uměleckého a rozervaného. Díky za tenhle film.

  OdpovědětVymazat
 15. V tom filmu není nic dobového a reálného.
  Až se kostyméři naučí kopírovat historické oblečení a ne míchat nesmysly tak to možná historii bude trochu připomínat. Nemluvím o pozadí a použitých předmětech, ty se hmotné kultury netýkají ani zdálky.
  O historii víte jen to co vám předkládá televize a to je všechno špatně.

  OdpovědětVymazat
 16. Film jsem neviděla, ale doslova mě vytočí, když řeknete, že historické velkofilmy umí točit jen v Hollywoodu.. Souhlasím, že na to mají spoustu peněz, ale z "Továrny na sny" už jsem viděla miliony slátanin a tohle má být prostě komedie pro děti a né výpravný historický velkofilm za stovky milionú pro velkohubý rádoby kritiky jako jste vy! Mnoho českých filmů má daleko víc k pravdě a autentičnosti, než veledíla z dílen amerických velerežisérů, kdy reklama bývá zářivější než onen celý film! Ono upřímně, přečtěte si co na těch Novinkách.cz píšou, když se tu s nimi oháníte.. Srovnatelné se zpravodajstvím tv NOVA - samé polopravdy a když není co psát, tak si něco vymyslíme..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.