24.9.09

Ulovit miliardáře - 10%

Nová česká komedie Tomáše Vorla o miliardáři, na kterého jiný miliardář upeče podfuk:Předem bych asi měl upozornit, že pokud někomu z vás tento trailer připadá jakýmkoliv způsobem "dobrý", "zajímavý" nebo něco podobného, tak se jeho vkus zcela zásadně rozchází s mým a neměl by mé následující recenzi přisuzovat jakoukoliv váhu. A to nemyslím nijak ironicky a nechci tím nikoho urážet. Pouze vás upozorňuji, že pokud vám jakýkoliv element tohoto traileru (např. herecké výkony, dialogy, hudba, tempo) nepřišel hrozný (a jistě je nenulový počet takových lidí, například tvůrci tohoto filmu), pak tuto recenzi prostě ignorujte, protože z vašeho pohledu musí být naprosto zcestná, stejně jako je z mého pohledu zcestný váš vkus.

Tak, a teď pro vás ostatní...

Co o tomto filmu psát? Začněme snad otázkou: Jak se něco takového mohlo stát? Jak mohl Tomáš Vorel, režisér, scenárista a producent, který napsal, režíroval a produkoval nenulové množství slušných filmů, stvořit TOHLE?!

Začalo to scénářem, který si můžete kompletně přečíst zde. Výsledný film se sice od tohoto scénáře v mnoha konkrétnostech liší, ale jeho ducha a (ne)smysl vystihuje celkem věrně. Vznikl na motivy knihy, kterou jsem nečetl a nikdy v životě určitě číst nebudu (ani za hodně peněz), takže nevím jestli jeho kreténismus je původní nebo přejatý z předlohy. Faktem ale zůstává, že na základě tohoto scénáře Vorel dostal grant Fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie!!! Nevím kolik ten grant byl, ale pokud více než 1 Koruna, něco někde není v pořádku.

Takže: Patrik Grossmann (Tomáš Matonoha) je miliardář a megapodnikatel, který se chlubí tím, že je mezi nejbohatšími lidmi světa podle časopisu Forbes (a přitom kupodivu neví, jak se název "Forbes" vyslovuje - ne, není to "forbes"). Jednoho dne k němu přistoupí na ulici malý romský chlapec, začne se před ním válet na zemi a křičet "nekopejte mě do hlavy". To vše natáčí skrytý zlý novinář (Radomil Uhlíř), který je zlý, protože je tlustý a zpocený. Tyto záběry pak jsou počítačově upraveny, aby to vypadalo, že Patrik cikáně fackuje a kope do něj, a výsledná stopáž má být použita k jeho vydírání, aby nemohl zprivatizovat "Komercionální banku".

Za celým vydíráním stojí miliardář Lehký (Jiří Mádl), který se neštítí ničeho, zná každého a je geniální. Při vší té genialitě mu ale nedošlo, že by možná bylo logisticky jednodušší natočit herce, jak kope do cikáněte a pak mu dodělat Matonohovu hlavu, ale možná se nevyznal v digitálních tricích. Vzhledem k tomu, že mu úplně všichni zobou z ruky a bez problémů rozkazuje vysoce postaveným policistům nebo rozhoduje o pádech vlády, je s podivem, že osobně chodí do nějaké barabizny za smradlavým novinářem, kterého nutí natáčet falešné videozáznamy, místo aby to vyřešil nějak triviálněji, například nechal Grossmanna zastřelit, ale na to je asi... příliš inteligentní.

Grossmann je ovšem také geniální, a tak se rozhodne bránit proti tomuto očerňování jediným logickým způsobem: Koupit televizní stanici a použít ji k propagandě ve svůj prospěch! Což se ale také nějak zkomplikuje.

Ještě jsem pochopil, že Grossmann má syna z předchozího manželství a nyní žije s krásnou, ale tupou modelkou, která dříve píchala Lehkého (nebo ho stále píchá?), a že se do toho nějak zapletou dva zkorumpovaní policisté (Miroslav Etzler, Ester Janečková), kteří spolu snad dříve píchali, ale teď už nepíchají, jenom si občas olizují prsa ze staré známosti. Ale dál už jsem nechápal téměř nic. V jednom okamžiku to pak dokonce vypadá, že Lehký, který je bohatší než Grossmann a k smrti ho nenávidí, se stane jeho zaměstnancem, ale to se mi asi jenom zdálo...

Ve filmu je ještě mnoho dalších postav, které měly být asi důležité (včetně většiny přeživších členů divadla Sklep), ale o těch vám nejsem schopen nic říct - zkuste si přečíst scénář, pokud na to máte sílu. Je v něm spousta míst, o kterých si autoři zřejmě mysleli, že jsou břitkou satirou, sekající až do masa a odhalující naši pokřivenou morálku a zkorumpovanost společnosti, ale přitom mají sofistikovanost výblitků dělníka z ČKD, který do internetové diskuze pod zprávu o lavině v Tatrách napíše komentář "Tohle by se za bolševika nestalo, Havel je opilec a narkoman, Bubílková na hrad, zrušte poplatky!"

Když jsem se tak zamýšlel nad stavbou námětu a scénáře, napadlo mě, že tento film možná chtěl být něčím jako Klubem rváčů! Všichni jeho hrdinové jsou buď nesympatičtí vychcánci nebo kreténi (většinou ale oscilují mezi obojím). Jsou neustále uráženy rasy i náboženství (kdybych byl rom, žid nebo homosexuál, pravděpodobně bych byl uražen mnohem více než po zhlédnutí Borata nebo Bruna). Hrdinové občas strašně přehrávají, občas se uprostřed scény podívají do kamery a začnou mluvit k divákovi, jindy zase ŘÍKAJÍ VĚCI S FILOSOFICKOU HLOUBKOU, například o duších židů, umučených v koncentrácích!!! A těsně před tím a potom Šteindler a Čtvrtníček Vávra sklepácky groteskově hýkají, protože jsou hloupí / zhulení / veselí... Z toho všeho by možná David Fincher dokázal něco zajímavého vykřesat - se svými režisérskými zkušenostmi a kvalitními herci.

A mnoho herců z Miliardáře známe z jiných filmů, ve kterých byli dobrými herci! Zde ale nikdo takový není. Dalo by se říct, že Mádl je nejméně strašný ze strašných, ale i na něm je vidět, že vůbec nemá představu, co by s tou hroznou rolí a s těmi hroznými dialogy měl dělat, a že už se víc šklebit opravdu nemůže, i když by to po něm režisér tolik chtěl. Naopak nejstrašnější je Kateřina Sedláková, která je sice Miss International v chorvatské soutěži Miss Adriatic Beauty, ale odmítám věřit, že někdy v životě kdekoliv cokoliv hrála (včetně tohoto filmu, ve kterém by měla mít hlavní ženskou roli).

Film byl pravděpodobně dost drahý, má místy nezanedbatelnou výpravu, technicky kvalitní triky (většinou přidělávání neexistujících log na existující budovy) a dalo by se možná hovořit o místy zajímavé práci s digitální (hodně HD) kamerou. Proto dávám tomuto filmu 10%. Ale ve srovnání třeba s takovými nulaprocentími 3D zombiemi mi 90 minut Miliardáře přišlo subjektivně třikrát delších než 80 minut zombií. A opět bohužel platí, že Miliardář není tak strašný, aby jeho sledování vzbuzovalo nějaké masochistické potěšení - i když jsem se při něm několikrát přistihl, že opravdu, doslova a bez nadsázky, koukám na plátno s otevřenou pusou - a nebylo to proto, že by na něm zrovna byl něčí penis.

Můžete mít pocit, že jsem zahořsklý a zaujatý proti tomuto filmu. Tento pocit je zcela správný. Opravdu jsem proti tomuto filmu zahořklý a neobjektivně zaujatý. Ale až od té chvíle, kdy jsem měl to neštěstí ho vidět. Nikoliv proto, že bych nenáviděl Tomáše Vorla nebo že mi Kateřina Sedláková nedala.

51 komentářů:

 1. recenze je fakt moc pěkná, ale utvrdil jste mě Franto, že když při čtení synopse tohoto filmu, jsem si říkala "to bude ale sračka, co to Vorel proboha točí" - že je to pravda. Takže dík za recenzi a uznání, že jste musel vytrpět film celý.
  Eva Součková

  OdpovědětVymazat
 2. Jenom ze zvědavosti - jak se správně vyslovuje Forbes?

  OdpovědětVymazat
 3. Anonym: podobně jako Holmes.

  OdpovědětVymazat
 4. "...quote:
  Je v něm spousta míst, o kterých si autoři zřejmě mysleli, že jsou břitkou satirou, sekající až do masa a odhalující naši pokřivenou morálku a zkorumpovanost společnosti, ale přitom mají sofistikovanost výblitků dělníka z ČKD, který do internetové diskuze pod zprávu o lavině v Tatrách napíše komentář "Tohle by se za bolševika nestalo, Havel je opilec a narkoman, Bubílková na hrad, zrušte poplatky!"

  tak tohle me rozsekalo...totalne..:-DDDDDD..

  OdpovědětVymazat
 5. Ale kdyby vyslovoval Forbes správně, tak by devadesát procent Čechů nevědělo, o co de. Začal jsem číst scénář, je to pecka, už na prvních stránkách je nekonzistentní, jako by si to autoři po sobě ani nepřečetli, styl žáka základní školy, používání scénáristických triků, které jsou k smíchu (hlas hlavního protagonisty, který nám na začátku vysvětlí, kdo je atd.) nic tak strašného jsem snad ještě nikdy nečet, a to čtu pravidelně amatérské scénáře.

  OdpovědětVymazat
 6. Pobavilo (recenze, nikoli film)... akorat... to opravdu bezne otevirate pusu, kdyz se na platne objevi penis? Brrrrrr...

  OdpovědětVymazat
 7. pusu otvare len pri pohlade na penis v 3d kine.

  OdpovědětVymazat
 8. vorel je najhorsi reziser vobec, je absolutne nepochopitelne ako moze furt natacat.. sledovat gympl bolo asi ako vyberat si oci z dulku vidlickou.

  OdpovědětVymazat
 9. Anonym 10:25
  Jo, Fuka je hodně vydřený, když vidí penis, viz jeho Ramstein příspěvek.

  OdpovědětVymazat
 10. "Při vší té genialitě mu ale nedošlo, že by možná bylo logisticky jednodušší natočit herce, jak kope do cikáněte a pak mu dodělat Matonohovu hlavu"
  Tohle vycitat asi nema smysl, pak by ten "Matonoha" mohl dokazat, ze v ten cas nebyl na tom miste.
  Ale film je fakt sracka. A znova zkurveny postsynchrony. Je neuveritelny, ze Cech byl za tohle nominovanej na Oskara a oni to nedokazou udelat poradne.
  Jedinej dobrej film od Vorla byl Kour.

  OdpovědětVymazat
 11. A fakt to není tak strašně, aby to bylo vtipné?

  OdpovědětVymazat
 12. ¨Trochu ty dialogy připomínají Kouř... takže... se na to určitě podívám. HAMBA MI! Bubílková na Hrad! Poplatky nerušte!

  OdpovědětVymazat
 13. Jj, hamba ti.

  Věcná: Dělníci v tom, co z ČKD dneska zbylo musej bejt inteligentní, to neni žádná prdel všechny ty nový technologie a obchodní džungle kolem, jestli mi jako rozumíš...

  OdpovědětVymazat
 14. Vorel možná režíroval nenulové množství slušných filmů, bohužel se tak událo naposledy v 90. roce minulého století, po Kouři už natočil pouze vetší či menší sračky...

  OdpovědětVymazat
 15. Já si teda z Kouře nepamatuju nic vtipnýho kromě postavičky diskžokeje, snad si to neidealizujete...

  OdpovědětVymazat
 16. Miss Adriatic Beaty je neco jako Miss Prehrada?

  OdpovědětVymazat
 17. Musel jsem si to pustit dvakrát a nechápu, jak tohle mohl někdo vypustit do světa. Ten cigošek je jedinej frajer tam.

  OdpovědětVymazat
 18. Franto, a ztopořený penis už jsi viděl? To bys teprve čubrněl.

  OdpovědětVymazat
 19. Hm, film je mozna hrozny, ale nic to nemeni na faktu, ze Havel je opilec a Bubilkova by byla rozhodne lepsi prezident nez Havel s Klausem dohromady. Cest praci.

  OdpovědětVymazat
 20. Nechápem ako sa tu všetci chytili toho penisu. Ja som tú Frantovu poznámku pochopila jendoznačne v intenciách Bruna, len to Franto nerozpísal. Čiže: je naozaj šokujúce (a sánka klesne aj normálnemu hetero-chlapovi) ak sa v mainstreamovej filmovej komédii na plátne v normálnom(rozumej: ne-artovom alebo ne-pornografickom) kine objaví megazáber na penis. Proste to v bežnej filmovej distribúcii nie je bežné a človek to NEČAKÁ. To tým chcel Franta povedať. Ale kto chce psa biť, palicu si nájde, švak chlapci? Lucia

  OdpovědětVymazat
 21. Ešte niečo: nahliadla som do scenára a som trochu prekvapená všetkými tými narážkami na židovstvo. Chcú byť vtipné, ale je to len strašný kŕč a trapas. Je ten film antisemitský alebo má byť - rovnako ako Borat - satirou na antisemitizmus? Z Borata to zrejmé bolo, tu však mám vážne pochybnosti.L.

  OdpovědětVymazat
 22. Tak tuhle recenzi by si měli přečíst PR z produkce tohodle filmu. Na DVD pak budou moci psát "Český 'Klub rváčů' - František Fuka"

  no. tak nějak.
  Ale Kouř je fakt dobrej film.

  OdpovědětVymazat
 23. Na filmy Tomase Vorla se posledni dobou divam casto s otevrenou pusou, obavam se, ze od Prazske petky a Koure neudelal nic zajimaveho. Nechapu.

  OdpovědětVymazat
 24. franta otvira pusu kdyz vidi penis? ehm.

  OdpovědětVymazat
 25. http://www.youtube.com/watch?v=wcRgDLazOUc myslím, že k té slečně by pasoval tenhle mr.internacional :D úroveň klipu je podobná jako u tohoto filmu, takže proč ne

  OdpovědětVymazat
 26. Už když jsem musela tu upoutávku přetrpět před jiným filmem (mimochodem - to byl taky megashit, zato americký), tak jsem nevěřila vlastním očím a uším a myslela jsem si, že se mi to snad zdálo, že to není možný, aby někdo do něčeho takového vrazil peníze, že to možná jenom blbě vymysleli tu upoutávku, že to vypadá jako děsná sračka. Koukám, že se mi to teda nezdálo. S Fukou máme hodně podobný vkus, takže aspoň vím, že na tohle bych nešla ani za zlatý prase.

  OdpovědětVymazat
 27. A byl tam metahumor? To by mohlo výsledek dost vylepšit.

  P.S.: Havel je opilec a zrušte poplatky! :)

  OdpovědětVymazat
 28. Státní fond Miliardáře podpořil 5 miliony...

  OdpovědětVymazat
 29. jeste ze takovehle filmy vznikaji, protoze tahle recenze ze tech 5 milionu z nasich dani stoji...

  OdpovědětVymazat
 30. :)))) tak tahle recenze me to snad donuti videt. franto, precti si to po sobe znova. vypada to na brak movie s naznaky surrealismu:D

  OdpovědětVymazat
 31. V sobotní příloze MF je rozhovor s Vorlem. Prý je to děsně provokativní film. Až tak, že po přečtení scénáře mu odřekla spousta herců, které tam jmenuje, i sklepáckých. Až tak provokativní a politicky nekorektní ten film je .. sám jsem na tu návštěvnost zvědav, i když sám si to asi odpustím :-)

  OdpovědětVymazat
 32. ten trailer vypadá dost hrůzostrašně, počkám si na dvd a pak se budu smáááát

  OdpovědětVymazat
 33. Je to pěknej motherfucker. Níže je citace z:
  http://vipchat.novinky.cz/archiv/01026-tomas-vorel.html

  skoda120ls: Kdo je herec Arnošt z Kouře ?
  Vorel: Film o holocaustu do zní děsivě, toho bych se bál, točí to teď každej chytrák a chce za to Oscara od amerických židů.To je fraška.
  Vorel: Jmenuje se Šimon Caban a teď mi hrál v Miliardáři černého šerifa. Ale bez paruky a netančí, takže ho nikdo nepozná...
  karel.vales: Dobrý den. Nechtěl byste natočit nějaký film jako Schindlerův seznam? Ulovit miliardáře je sám o sobě takový malý holocaust, takže máte docela dobře našlápnuto.
  Vorel: Film o holocaustu, to zní děsivě, to dnes točí každej chytrák a chce za to Oscara.

  OdpovědětVymazat
 34. Holt za tenhle film jim snad na vstupnem neda nikdo ani vorla...

  OdpovědětVymazat
 35. Ted jsem cet docela pozitivni recenzi na aktualne na to. Lidi tam pisou, ze je to ostra kritika Zidovske loby, ze to presne odpovida tomu, s cim clovek prijde do styku u filmu, v umeni nebo v reklamnich agenturach. A ze v dobe kdy mame zidovskou vladu Fischer, Reidlbauch, ... a media Nova, Kraus, Fites ...

  Ze to ma smysl proto, ze ukazuje veci, ktere jsou tabu. Prej pecka, neuveritelny fenomen.

  To chci videt :)

  OdpovědětVymazat
 36. Tahle recenze je presne duvod proc ctu recenze. Stejne jako kolegu prede mnou i me nasledujici rozsekalo:

  ""...quote:
  Je v něm spousta míst, o kterých si autoři zřejmě mysleli, že jsou břitkou satirou, sekající až do masa a odhalující naši pokřivenou morálku a zkorumpovanost společnosti, ale přitom mají sofistikovanost výblitků dělníka z ČKD, který do internetové diskuze pod zprávu o lavině v Tatrách napíše komentář "Tohle by se za bolševika nestalo, Havel je opilec a narkoman, Bubílková na hrad, zrušte poplatky!"

  Ten film musim videt, diky za skvelou recenzi

  OdpovědětVymazat
 37. Tydlety filmy kazdeho jenom otravuji,ja bych vsechny ty Vorly a miliardare zakazala!

  OdpovědětVymazat
 38. Myslim, ze recenzi na tento film se muze vyrovnat jiz zmineny rozhovor s "rejzou Vorlem" na http://vipchat.novinky.cz/archiv/01026-tomas-vorel.html. Dalo by se rici, co otazka - odpoved, to perla...napr. "Náš stát české filmy podporuje minimálně, třeba je jednou pětinou rozpočtu".

  OdpovědětVymazat
 39. Petr Čtvrtníček ve filmu nehraje a v recenzi je uveden.

  OdpovědětVymazat
 40. Dlouho jsem se u ničeho tak nezasmála, o recenzi nemluvě. Perla :)

  OdpovědětVymazat
 41. tak musim přiznat, že z toho traileru mi jeden element zajímavý přijde, a to je kamera a výprava. na to, jak sračkovitě vypadá všechno ostatní ta kamera vypadá až moc dobře

  OdpovědětVymazat
 42. ahoj frantisku,

  linkuje te fila z aktualne - jakmile jsem si precetla, ze "Podrobnější rozbor vrcholné debility scénáře si můžete přečíst třeba zde", mela jsem silne tuseni, ze cilem odkazu je fffilm :)
  skvela recenze - stejne jako u veni vidi vici ale vlastne kontraproduktivni, nebot mam po jejim precteni chut to prece jen videt na vlastni oci. jen jestli te jejich pr nema na vyplatni pasce..

  lucka

  ps to anonym: ze si z koure pamatujete jenom vtipnyho dj, me neprekvapuje, ale je to velmi smutne. zkuste se podivat znova, treba uvidite,ze ma uplne jinou message nez je reklamni pisnicka na cheeseburger.

  OdpovědětVymazat
 43. Film jsem neviděl, ale podle traileru mi to, jak se tam herci pitvoří a přehrávají, připadá jako nějaké sklepácké představení nebo ta závěrečná povídka z Pražské pětky (Na brigádě). Do kina na to nepůjdu, ale na počítači si film pro srandu pustím.

  OdpovědětVymazat
 44. Aha, Donutil tam asi nehraje. :-(

  OdpovědětVymazat
 45. Ten první odstavec mne velmi pobavil, protože přesně vystihuje moje pocity. Jestliže někdo po shlédnutí traileru na film dobrovolně půjde, pak bych si od něj nenechal doporučit ani video na YouTube-nic ve zlém :-).

  OdpovědětVymazat
 46. Já jsem vděčný všem recenzentům, kteří chodí i na takovéto horrory, protože vím, na co nemusím jít do kina, kvůli čemu nemusím kupovat ani DVD a kvůli čemu mi nestojí ani za to zapnout P2P síť. Je pravda, že už Vorlům Gympl byl totální škvár, který se měl jmenovat "Učňák", aby se blížil realitě alespoň tak, jak o tom (nepochopitelně) psala řada recenzentů.
  České filmy poslední doby vesměs stojí za pendrek. Za poslední tři roky se natočilo tolik škvárů, tolik nevkusného, pitomého filmového materiálu, že až žasnu. Buď je to "komedie" ze současnosti, nebo zas něco z druhý světový...ach jo.

  OdpovědětVymazat
 47. Nejhorsi je, ze takovou sracku podporuji verejne fondy.

  Ten Vorel naprosto ztratil soudnost a mysli si, ze je nejaky provokativni umelec. Docela mne dostal v jednom rozhovoru o Gymplu, kde tvrdil, ze sel sprejovat vozy metra, aby nasal tu atmosferu.
  Docela mne vytaci kdyz si nejaky umelec mysli, ze je neco vice nez normalni lidi a ze kvuli sve zpovedi ma pravo porusovat zakony.
  A dvojnasob mne to vytaci kdyz pak toci takove sracky.

  OdpovědětVymazat
 48. Cokoliv kladného, byť jen špetku, může o tomto děsivě špatném a zbytečném díle napsat buď autor, sponzor nebo úplný idiot. Film je tak hrozný, že se nedá vydržet ani do konce projekce. Ještě pitomější než film samotný jsou komentáře režiséra, herců atd, které sa snaží vyvolat dojem o jak buřičské dílo se jedná. Ano, film nastavuje zrcadlo. Ale ne společnosti, nýbrž režisérovi a hercům, kteří pro úspěch nejhoršího filmu (minimálně) desetiletí lžou ve svých komentářích nejen nám, ale i sami sobě. Čest - nečest, pravda - nepravda. Kdybych měl vyjádřit kvalitu filmu v procentech, pak i 0% je neuvěřitelně mnoho.

  OdpovědětVymazat
 49. Film se na první pohled zdá být antisemitský. Skutečností je přesný opak. Jde o typicky židovské dílko, které si v chucpe stylu dělá legraci z tzv. antisemitů.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.