22.9.09

Náhradníci [Surrogates] - 50%

V blízké budoucnosti existují tzv. "náhradníci", což jsou humanoidní roboti, které lidi dálkově ovládají a přitom cítí, to, co cítí ti roboti. Pár let po jejich vynalezení má náhradníka miliarda lidí a v civilizovaných zemích naprostá většina, takže je vzácné potkat na ulici reálného člověka. Všichni jsou zalezlí doma, leží v křeslech a jenom ovládají své náhradníky.
Tento zajímavý námět nabízí spoustu zajímavých otázek: Kolik tedy vlastně náhradníci stojí, když je mají skoro všichni? Proč vůbec náhradníci každý den jezdí do práce a zpátky domů, když by bylo podstatně jednodušší prostě se ráno připojit na náhradníka, kterého mám trvale v zaměstnání? Pokud můžu na dálku přijímat reálné tělesné pocity, proč vůbec ještě existuje doprava?

Bohužel, tyto (a mnohé další) zajímavé otázky film naprosto ignoruje a místo toho se soustředí na víceméně tuctovou detektivku: Agenti FBI Greer (Bruce Willis) a Petersová (Radha Mitchellová) vyšetřují sérii vražd, ke kterým došlo tak, že někdo zlikvidoval náhradníka a tím současně zabil i jeho lidského operátora, což by se stávat nemělo - náhradníci jsou populární právě díky tomu, že v nich defacto žijete jiný život, bez jakýchkoliv potenciálních nebezpečí.

V případu je nějakým způsobem zapleten invalidní dr. Carver, který náhradníky vynalezl. To, že ho hraje James Cromwell, jenom podtrhuje bizarní dojem, že se díváme na nějakou béčkovou verzi Já, robot (kde hrál Cromwell prakticky tutéž roli) nebo Minority Report. Nevím, kolik přesně Náhradníci stáli, ale působí podstatně lacinějším dojmem, a především dokazují, že Jonathan Mostow je o dost horší režisér než Spielberg nebo Proyas. Přestože scénáře Minority Reportu i Já, robot obsahovaly nejednu nelogičnost, jejich zkušení režiséři z nich přesto dokázali vyždímat co se dalo a natočili něco, čemu se dalo říkat "velkofilm". Ne tak Mostow.

Nechci ale být nespravedlivý. Za celkovou nezajímavost filmu možná mohou nějaké objektivnější důvody, protože výsledné dílo má necelých 90 minut a působí velmi neodbytným dojmem nějakých zásadních úprav, přestříhávání a dotáček. Bez spoilerování bohužel nemohu být o mnoho konkrétnější, ale dočkal jsem se nejednoho okamžiku, kdy byly nějaké naprosto zásadní dějové zvraty odbyty jednou větou, případně vůbec nevysvětleny.

Obtížnost chápání filmu ještě vzrůstá díky tomu, že většinu času sledujeme na plátně náhradníky, aniž bychom věděli, jaký člověk je v tu chvíli ovládá. Dočkáme se díky tomu okamžiků, kdy má herec-muž hrát jako žena nebo herec-mladý kluk jako důchodce (protože to ženské tělo právě ovládá chlap a to puberťácké stařík nad hrobem). V rukou zkušenějšího režiséra z toho mohly vzniknout lahůdkové scény, ale v Náhradnících je to spíš nechtěně legrační a například Ving Rhames (v neuvěřitelné rasta úpravě) se asi tímto filmem nikdy nikde chlubit nebude.

Podobně nepovedeně je ztvárněna i myšlenka, že většina náhradníků vypadá jako jejich operátoři, ale je mladší a hezčí (například Willisův náhradník má neuvěřitelně gay dlouhé blonďaté vlasy). Opět: V rukou zkušenějšího režiséra z toho mohlo být něco plíživě znervózňujícího, v Náhradnících je to spíš k smíchu.

Sečteno a podtrženo: Jde o ambiciózní námět (prý velmi volně na motivy comicsu, který neznám), ze kterého vzniklo něco, co připomíná polobéčková sci-fi z 80. let (nebo dnešní televizní filmy). Dočkáte se pár triků, pár akčních scén, nesmyslného superspiknutí a hned po skončení filmu na to všechno zapomenete. Vlastně je dobře, že to má jen necelých 90 minut. Kdyby to mělo víc, tak bych opravdu litoval času stráveného v kině.

SPOILERY SPOILERY SPOILERY!!!

Pokusil jsem se v následujících odstavcích shrnout ty nejdementnější logické nesmysly v Náhradnících (technické nesmysly ignoruji, je to přece jenom sci-fi). Pokud jste film neviděli, tak si jejich čtením samozřejmě zkazíte zážitek, nemluvě o tom, že pravděpodobně nebudete chápat o čem píšu.
Pokud jste film už viděli, tak budu rád, když mi buď vysvětlíte, co jsem nepochopil, nebo potvrdíte, že je scénář skutečně tak debilní:
Dr. Canter ve firmě VSI někdy před lety vynalezl náhradníky. Před sedmi lety dr. Cantera z firmy vyhodili, protože, mu došlo, že náhradníci jsou zlo, Canter je na VSI od té doby naštvaný a kuje pomstu.
Před třemi lety Canter začal ovládat Proroka (ten předtím pravděpodobně vůbec neexistoval?) a de facto vedl hnutí směřujcí k potlačení náhradníků. Kromě toho Canter půjčuje pár let občas své náhradníky svému synovi.
A teď se zamysleme: Veškeré ovládání náhradníků se děje skrze síť VSI, tudíž VSI ví, že Canter jednak ovládá Proroka a jednak půjčuje své náhradníky synovi, což obojí je podle filmu trestné. Pokud chce VSI proti Canterovi něco podniknout, bohatě by jim stačilo prostě ho prásknout na policii. Nebo by proti němu mohla podniknout spoustu jiných poměrně triviálních věcí, vzhledem k tomu, že jde o invalidu, který se v reálném světě projevuje pouze skrze jejich síť náhradníků. Nezapomínejme, že VSI nedělá zatím nic ilegálního a chce pouze zabránit Canterovi, aby jí provedl něco ošklivého.

VSI ale nejde na policii. Místo toho VSI ilegálně podplatí inspektora FBI (toho plešatého černocha, Stonea), dá mu vysoce ilegální supertajnou zbraň a přesvědčí ho, aby tu zbraň dal nějakému náhodnému recidivistovi (Stricklandovi), aby toho recidivistu ilegálně propustil z vazby a aby ho přesvědčil, že má najít Canterova náhradníka a tou zbraní ho zničit (i s Canterem)!! Když už chtějí Cantera mermomocí zabít, proč to celé neudělají skrze libovolného náhodného náhradníka? Tento překombinovaný plán pochopitelně nevyjde (proč VSI neví kdo v osudovou chvíli skrz jejich síť skutečně ovládá Canterova náhradníka?) a případ začne vyšetřovat Greer (Willis) a Petersová.

Greer a Petersová přijdou do centrály VSI, kde je tiskový mluvčí přivítá nevinnou větou "Pozdravujte svého nadřízeného pana Stonea" (toho, co je náš spolupachatel v té vraždě, kterou vyšetřujete, a dosud jste nevěděli, že ho známe)! Z následujícího rozhovoru je zjevné, že VSI nehodlá s Greerem a Petersovou spolupracovat.

Přesto okamžitě následuje scéna, kdy oba agenti jenom tak vlezou do velína celého systému (stále v téže budově), kde si s nimi začnou zdejší zaměstnanci, kteří je nikdy předtím neviděli, velmi žoviálně povídat o supertajných a ilegálních věcech (armádní roboti + možnost dálkového odpojování náhradníků).

Následně Canter jako Prorok pravděpodobně zabije Stricklanda (na plátně to nevidíme), sebere mu superzbraň a teprve v tuto chvíli zosnuje ďábelský plán na likvidaci všech náhradníků včetně jejich operátorů.

Později začne Canter ovládat nějakého anonymního náhradníka, v jeho kůži zabije Petersovou, nahackuje jejího náhradníka a od té chvíle ho ovládá (na střídačku s Prorokem a svým náhradníkem!). Zajde za Greerem a řekne mu pravdu o podplaceném Stoneovi, Stricklandovi atd.

To celé dělá Canter pouze proto, že potřebuje, aby Greer ze Stoneova počítače získal kódy pro aktivaci superzbraně. Greer věří Petersové (tedy ve skutečnosti Canterovi), že "aby dokázali Stoneovu vinu, musejí najít ty kódy", a místo aby šel rovnou za nadřízenými a řekl jim "Stone je zkorumpovaný, ilegálně propustil recidivistu a dal mu ilegální zbraň", tak jde na vlastní pěst zlikvidovat Stoneova náhradníka, data a kódy ukradne z jeho počítače a dá je Petersové (tedy Canterovi).

Canter následně nechá Greera - jediného člověka, který může jeho plán ohrozit - žít a uteče před ním (přestože by ho prostřednictvím náhradníka Petersové mohl snadno zabít a zabíjení mu nečiní problémy). Ale filmaři asi potřebovali akční scénu.

Greer jde do domu, ve kterém mluvil s Canterovým náhradníkem, a nějak nadpřirozeně vytuší, že se zde skrývá skutečný Canter, i když mu při první návštěvě služebnictvo tvrdilo opak.
Canter se mezitím jako náhradník Petersové dostane do ústředí VSI a zde chce skrz síť zničit všechny náhradníky i lidi. Ehm, proč to chce udělat? Jeho motivace byla, že náhradníci v lidech potlačují lidskost, takže jako řešení chce všechny ty lidi zabít??? No, asi je prostě blázen. Kromě toho je génius, protože ví, jak superzbraň (kterou předtím nikdy neviděl) připojit k počítači a náhrat z ní virus do celé sítě (i když její "defaultní" použití je diametrálně odlišné).

Každopádně, VSI o tom všem stále nic neví a nic s tím nedělá. Pokud má geniální Canter celou síť VSI tak strašně nahackovanou, že v ní dokáže skrývat své aktivity (ovládání různých náhradníků), pak je ovšem zbytečné aby se v těle Petersové složitě pokoušel dostat do velína a zde něco připojoval k počítači. Mohl celý svůj "ďábelský plán" provést ze svého invalidního křesla už v okamžiku, kdy (očima Petersové) uviděl kódy ke zbrani.

No a nakonec Greer všechny náhradníky po celém světě vypne, aniž by myslel například na letadla, která jsou právě ve vzduchu, řízena náhradníky, a převážejí živé nevinné děti a roztomilá šťěňátka. A nový věk lidstva je tu, VSI mlčí a přestane vyrábět náhradníky. Proč??? Protože to tak je ve scénáři...

24 komentářů:

 1. A předpokládám, že tam ani není vysvětleno, proč všichni skuteční lidé při celoživotním používání náhradníků nepochcípali už v pětadvaceti na infarkt, mrtvice atd.. Nebo mají jiný pohyb, než že si občas dojdou na záchod?
  Tak jsem se na to těšil.

  OdpovědětVymazat
 2. OT:

  http://kultura.idnes.cz/americky-herec-patrick-swayze-zemrel-na-rakovinu-slinivky-pa7-/filmvideo.asp?c=A090915_055544_zahranicni_ved

  "Patrick byl opravdu dobrý člověk, zábavný muž, kterého jsem vlastnila víc, než kdy dokážu splatit."

  Tohle neprekonas Frantisku.

  Martin

  OdpovědětVymazat
 3. mysh.82:
  V Matrixu to taky není vysvětlené, a navíc když byl neo odpojen tak normálně chodil a dělal kung-fu. Ty asi moc nechápeš pojem sci-fi, co?

  OdpovědětVymazat
 4. zadny kung fu nedelal, v "odpojenem" svete byl (az do zaveru tretiho dilu, kde to trochu skripe) normalni lemra

  Martin

  OdpovědětVymazat
 5. @ anon 10:24
  Sci-fi =/= všechny nesmysly jsou povoleny.
  Pokud je někdo v Matrixu ponořen do zvláštní nádrže s vyživujícím roztokem a má do sebe zavedeno x hadiček a sond, pak to funguje jako sci-fi vysvětlení toho, proč se jeho fyzická schránka nerozpadla. Chůze je jednoduše svalová koordinace řízená mozkem; jestliže se ji Neův mozek naučil v Matrixu a simulace včetně zpětné vazby byla věrná, funguje to jako sci-fi vysvětlení toho, proč dokáže i v reálu chodit.
  Pokud obyčejný člověk sedí 16 hodin v relativně obyčejném křesle a zbylých 8 hodin spí v obyčejné posteli, pak jakékoliv vysvětlení důvodu, proč nepodlehl proleženinám, svalové atrofii a nulové peristaltice, chybí. To není sci-fi, to je logická chyba. Sci-fi vysvětlením by bylo, pokud by si takoví lidé museli obden píchat zvláštní super-enzymy, které by je udržovaly v použitelném stavu.

  OdpovědětVymazat
 6. gloster:
  Dokonce tam ani není vysvětleno, jestli mají zavedeny cévky na chcanky případně trubičku do prdele na hovna, to je LOGICKÁ chyba.

  OdpovědětVymazat
 7. Díky za spoilery. Ani není třeba film vidět, aby celá ta nelogičnost a odfláknutost vyšla na jevo. Připojuji se k názoru, že Bruce už má své nejlepší filmy za sebou.
  Pro mnohé je tato recenze ušetřenými penězy.

  OdpovědětVymazat
 8. tak tohle je pro mě asi jedno z největších zklamání léta/podzimu - viděl jsem před měsícem či dvěma trailer a hodně si od toho filmu sliboval (byť jméno Mostow mě trošku nechávalo v ostražitosti, dodnes ho nemám rád za T3) a jestli výsledek je tak špatný jak FFF píše, tak je to škoda. A rozhodně si nemyslím, že by na to Willis neměl, jeho "real" verze vypadala v trailerech poměrně cool.
  Ta nelogičnost s udržováním lidí ve formě mě napadla už u traileru a je škoda, že to nevysvětlili - mnohdy je to vysvětlování na podobných filmech to nejzajímavější...

  OdpovědětVymazat
 9. ad anonymní 10:24
  Pojem sci-fi spíš nechápete vy. Dobré sci-fi ukáže nějaký jiný svět, vysvětlí jeho pravidla. A pak je NEporušuje. To je něco jako nepsané pravidlo detektivek, že čtenář by měl mít před koncem dostatek indicií, aby vraha odhalil sám. Jsou špatné sci-fi a špatné detektivky, které házejí logiku a pravidla do koše. Ale sci-fi- ta dobrá je hodně o vnitřní logice a soudržnosti knihy, povídky, filmu atd....

  OdpovědětVymazat
 10. Jinak ten závěr mi hodně připomíná X-meny 2: SPOILERY SPOILERY SPOILERY Zlý mutant ovládne hodného mutanta-prof. Xaviera, aby pomocí speciálního stroje, který vlastní pouze tento profesor, zabil všechny lidi na světě. Zkusí to a než ho ostatní zastaví všichni normální lidi- nemutanti zažijí několik minut agonie. Takže logicky stav , který by měl na svědomí spadlá letadla, autohavárie, padající horolezce. Takže tisíce obětí. Načež naši chrabří mutanti-tedy hodní mutanti- se vloupou do Bílého domu, všechny, kromě prezidenta USA, paralyzují a ukážou mu přesvědčivé důkazy, jak to bylo doopravdy. Tedy-mutanti nejsou nebezpeční, jen se občas někteří zblázní a náhodou zabijí tisíce lidí. A ten stroj na zabíjení má stále profesor ve sklepě, jen dá čestné skautské, že si dá pozor. (Pokud ho zase neovládne nějaký zlý mutant)...

  OdpovědětVymazat
 11. anonym 18:46
  Ne, v žádném sci-fi se nemusí jakkoliv vysvětlovat žádné proleženiny ani odvod výkalů. A taky to nikde není, protože by to byla nuda. Důležitější, než jak se co děje, je co se děje.

  OdpovědětVymazat
 12. To jste nepochopil, co chci říct. Pokud sci-fi nastaví pravidla, že proleženiny a odvod výkalů není problém, pak to není problém. Pokud nastaví pravidlo, např. ,že jeden Jedi vycítí druhého i v rámci jednoho solárního systému, a pak se v dalších filmech promenuje Sith v přestrojení před radou Jediů a nic se neděje, pak je to chyba.Dá se to zachránit třeba nějakým ad hoc vysvětlením- např. v matrixu -hmmm upgrades. ale často to působí trapně. Zkuste někdy přečíst nějaké dobré sci-fi. doporučuji Grega Beara, Bruce Sterlinga, Neala Stephensona nebo Teda Chianga. Ti všichni umí vybudovat svět a respektovat jeho pravidla. Vím, že hollywoodští scénáristé jsou o několik tříd tupější, ale snad jim nemůžeme jakoukoliv blbost prominout.

  OdpovědětVymazat
 13. Ale i u filmů jsou světlé výjimky. Podívejte se např. na děj Pirátů z Karibiku 1. Pravidla onoho osudného prokletí jsou postupně vysvětlena- jak se prokletí získá, jak se dá zlomit. A různé postavy různě (a chytře) využívají tahle pravidla. SPOLERY- mrtví chodí po dně, aby získali moment překvapení, někdo na sebe schválně uvrhne prokletí, aby byl na chvíli nesmrtelný atd atd....

  OdpovědětVymazat
 14. Navíc k Matrixu proleženiny a odvod výkalů je naprosto zanedbatelná věc operoti tomu, že Matrix porušuje 2.ZÁKON TERMODYNAMIKY !!! To je ten zákon kvůli kterému mrtví nevstávají z hrobů, střepy neskládají sklenice a my nemládneme, ale stále stárneme......Ale to vůbec nevadí, protože v rámci pravidel světa tohoto filmu to prostě funguje.....

  OdpovědětVymazat
 15. Já úplně nesouhlasím. Mezi pravidlem, že Jedi je schopen vycítit druhého Jediho na několik tisíc kilometrů, a pravidlem, že se lidem prostě neudělají proleženiny, je kvalitativní rozdíl. Ačkoliv jasnozřivost Jediů porušuje pravidla fyziky, je v rámci příběhu vysvětlena tím, že Jediové jsou zkrátka kouzelníci. A mají over 9000 midichlorianů.
  Pravidlo Neproležíš! ovšem nijak vysvětleno není. Od normálního člověka nelze bez dalšího očekávat nerozbitnou tělesnou schránku. Přitom by opravdu nebyl problém toto pravidlo nějakým způsobem implementovat právě tím, že by určité vysvětlení poskytnuto bylo (užívají zvláštní steroidy, křeslo jim stimuluje svaly, mají v sobě nanoroboty...) Samo od sebe to ale prostě nefunguje, stejně jako by nedávalo smysl telepatické škrcení, pokud by Jediové byli jen obyčejní lidé se světelnými meči.

  Porušování druhého zákona termodynamiky mimochodem považuji u Matrixu také za docela velkou botu. Mohli to vymyslet lépe.

  OdpovědětVymazat
 16. Pri sledovaní Matrixu ma fakt ani nenapadlo zamýšľať sa nad tým kam vedú nejaké hadičky či trubičky... Myslím, že v tomto filme to naozaj nie je podstatné.
  Sci-fi je úlet, treba to brať s rezervou a nie si kaziť dojem hĺbkovou analýzou. Keby som takto rozoberala každý film, nič by som z toho nemala...

  OdpovědětVymazat
 17. pro mimi:
  a ted si predstav ze nekomu mene jednodussimu se to (kdyz to chces nazyvat rozebirani) deje automaticky, a presne jak pises, ma z toho hovno

  Martin

  OdpovědětVymazat
 18. no a nekomu jeste mene mene jednodusimu se to deje automaticky, ale automaticky ho taky napadne nektere z Glosterovych reseni a rekne si, treba to tam bylo, ale vystrihli to. vse, co lze ve scifi shodit ze stolu jednovetnym vysvetlenim, neni potreba vyslovene vysvetlovat, clovek si to muze domyslet sam:-)

  kdyby tam ovsem bylo na zacatku odvozeno, ze vrah ma jenom jednu ruku a to levou a ve finale bych videl, ze skutecne ma jenom jednu, ale pravou, tak bych se ve SCIFI filmu (ovsem uz ne u Lynche) asi vztekal, rozhodne bych zadne dobre jednovetne vysvetleni nenasel.

  OdpovědětVymazat
 19. A co teprve, kdyby v tom sci-fi nefungovalo správně odesílání SMS zpráv! To bych se asi vzteky zesral!

  OdpovědětVymazat
 20. Já nechápu co tady pořád řešíte...

  "16 hodin v relativně obyčejném křesle a zbylých 8 hodin spí v obyčejné posteli,"

  to je přesně můj případ a pořád funguju :-)

  OdpovědětVymazat
 21. V jednej scene je vidiet vyvod na moc. Adekvatne predpokladam aj vyvod na vykaly ;-)

  Takze v tomto bol film dosledny.

  Druha vec - ochabnutie, dezorientacia, slabost a pod. Predpokladajme, ze sucastou "terminalu" bolo udrzovanie mozgu vo forme - takze pohyb nahradnikov vyzadoval na originaloch cvik presne taky, akoby vsetko robili sami. Koniec koncov je to tam okrajovo spomeninane. Nejaka ta dezorientacia tam bola dostatocne jasne deklarovana a verbalne spomenuta.

  Predpokladam, ze ti ludia museli aj normalnym sposobom jest. V jednej scene sa proste clovek odpojil (nahradnik znehybnel) a vtedy zrejme vykonal to co realne potreboval - ten cernoch vo veline jasne povedal, ze si bol odskocit, takze to zrejme riesili vselijakymi sposobmi. Podobne sa zrejme ludia odpojovali viacmenej castejsie ako vecer pred spanim. Ale ako kazdy zavislak, zrejme niektori aj nie ;-)

  Problem s lietadlami ma napadol ale tie VOBEC vo filme nespominali, okrem nejakych vrtulnikov. Takze to berme ako "nejako to bolo" :-)

  Priznam sa, ze som takmer vobec nepochopil motivaciu k zniceniu celej siete, prilis prekombinovane.

  Na druhej strane - ako mohol niekto fungovat bez vedomia celej siete... no asi tak ako funguje siet internet :-) kym jasne niekto neukaze, tak v tych kvantach dat ta nikto nevidi. To je jedno z najrychlejsich moznych vysvetleni. Zrejme tie pravidla boli uplatnovane pri kupe nahradnikov a dalej sa uz nekontrolovali online.

  Vcelku dobry film, ja by som mu dal aj 70% - za snahu o scifi :-) V inom zanri by dostal menej :-)

  Ale hlavne za to, ze Willis opat zachranil svet!!! Nesklamal! ;-)

  OdpovědětVymazat
 22. Celý film jsem tak nějak nepochopil a díky "rudým" spoilerům už vím proč. Díky za ně ... PS: na sledování filmu jsem měl poslat taktéž nějakého náhradníka. -m725

  OdpovědětVymazat
 23. Mě se to líbylo. Pokud si chci u filmu lámat hlavu a přemýšlet tak se podívám na Mazací hlavu.

  OdpovědětVymazat
 24. Nevím Franto odkud bereš jistotu, že ústředí VSI bylo opravdu ve firmě VSI a ne třeba na policii, když tam odpojovali lidi při spáchání zločinu a proč by dr.Carver nemohl mít svou vlastní síť, kterou ovládal své náhradníky, když byl "otcem myšlenky". Ale pravděpodobně ti nedělá dobře, když hrajou muži ženy a naopak a trošku komplikovanější scénář.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.