22.12.08

Sedm životů [Seven Pounds] - 60%

V prvním záběru tohoto filmu vidíme rozrušeného Willa Smithe, jak telefonuje na tísňovou linku: "Chtěl bych oznámit sebevraždu." "Čí?", ptá se hlas na druhé straně. "Svou", vysvětluje Smith a zbytek filmu sledujeme, co se dělo v předchozích hodinách, dnech a měsících (včetně flashbacků uvnitř flashbacku).Celá reklamní kampaň filmu Sedm životů je vystavěna tak, aby potenciálnímu divákovi nebylo jasné, o co ve filmu jde. A není to jasné přinejmenším čtyři pětiny (dvouhodinového) filmu. Sledujeme Willa Smithe, který pracuje jako agent daňového úřadu, ale někdy dříve zřejmě vyráběl raketoplány. Snaží se nezištně a tajně pomáhat některým zdánlivě náhodně vybraným lidem, zatímco jiné záměrně psychicky deptá a ubližuje jim. Proč zrovna těmto lidem? Co je spojuje? Proč to Smith dělá?

Díky zručné režii Gabriela Muccina (Štěstí na dosah) a dobrým hereckým výkonům (v čele se Smithem) film dopadl poměrně dobře navzdory problematickému námětu a scénáři. Devadesát minut totiž sledujete dialogy a činy, jejichž smysl naprosto nechápete a může z nich vyplývat stejně tak dobře, že Will Smith je psychopatický stalker, znovuvzkříšený Ježíš, nebo mimozemšťan, sondující Zemi před nadcházející invazí. Když do sebe nakonec, pár minut před koncem, konečně všechno zapadne, měli byste si asi říct "ahá, tak to je tedy geniální!", ale ve skutečnosti nemůžete ocenit, jak dobře to do sebe zapadlo - prostě proto, že si většinu těch událostí už nepamatujete!

Sedm životů není film jako Šestý smysl nebo Obvyklí podezřelí, u kterých dají závěrečné minuty celému předcházejícímu ději nový smysl. Rozdíl je v tom, že Sedm životů až do svých závěrečných minut žádný smysl nemá. Poté, co se dozvíte pointu, měli byste zřejmě na film zajít znovu a kochat se tím, jaké netušené nuance se vlastně skrývaly ve všech těch divných věcech, které se na plátně odehrály. Obávám se ale, že tento film není tak úžasný, aby vám za to stál...

POZOR - SPOILERY - POZOR

Pokud vás zajímá, o čem film vlastně je a komu se nejspíše bude líbit: Žádná mimozemská invaze se nekoná. Will Smith zabil při autonehodě sedm lidí a nyní chce své hříchy odčinit tím, že si vyhlédne sedm náhodných lidí, kterým může pomoci. Některým odkáže svůj majetek, jiným (těžce nemocným) své orgány. Na konci filmu (resp. na začátku) se zabije ve vaně s ledovou vodou, aby jeho nejlepší kamarád, který jediný je do jeho plánu zasvěcen, mohl zařídit všechny potřebné lékařské zákroky. Za daňového agenta se Smith vydává (ukradl bratrovu služební legitimaci) proto, aby mohl snáze proniknout do soukromí potenciálních kandidátů a ověřit si, zda jsou hodni toho, aby byl jejich život zachráněn. Ve filmu je významná milostná linie s Rosario Dawsonovou, se kterou se Smith seznámí, přivede ji do jiného stavu a odkáže jí své srdce. Na konci pochopitelně jedno oko nezůstane suché. I když takový plán může znít praštěně, ve filmu je všechno poměrně logicky vysvětleno a dotaženo do detailů. Ale bohužel vám to všechno dojde pouze pokud jste si v průběhu filmu dělali poznámky nebo ho viděli několikrát. Původní název "Seven Pounds" je odkazem na Shakespearova "Kupce benátského" a jeho motiv "splácení dluhu".

POZOR - KONEC SPOILERŮ - POZOR

12 komentářů:

 1. Myslím, že si Franto tento film málo logicky analyzoval.

  OdpovědětVymazat
 2. mno...viděl jsem film v AJ a bez titulků (takže jsem rozumněl tak 90% dialogů), každopádně jen jednou, poznámky jsem si nedělal a o čem to bude jsem neměl tušení, když nepočítám, že W.S. bude někomu měnit životní osudy... Přesto jsem pochopil o co tam šlo, ocenil jsem dotaženost a svým způsoběm mě i mrzelo, že ta pointa příběhu je jasná už v polovině filmu, ne-li dřív. Tímto se nechci chlubit, že bych byl geniální, jen nesouhlasím s F.F. že k ocenění a pochopení filmu a všech dotažeností je potřeba vidět film vícekrát atd... PS: jo, pobrečel jsem si. PPS: jak jste Františku přišel na to že "ona" je těhotná? To tam nikde řečeno není...

  OdpovědětVymazat
 3. Tak nevím...poznámky jsem si nedělal, naprostá většina věcí se IMHO dala jasně odvodit už velice záhy, neměl jsem dojem, že bych nechápal dialogy a činy hlavního hrdiny, na konci jsem si většinu věcí pamatoval a z filmu jsem poměrně dost nadšený. Kde jsem udělal chybu? A ten patos v něm bezpochyby je, ale IMHO není tak docela bezúčelný - bez něj by se asi něco takového dost dobře ani nedalo natočit a naopak je v tom filmu vcelku dost věcí k zamyšlení.

  OdpovědětVymazat
 4. Heh, a než to sepíšu...;) A ano, tu poznámku o přivedení do jiného stavu jsem taky nepochopil. Jediná zmínka, která se nějakým způsobem týkala jejich dítěte, bylo to "What if we have children? What if we got married?" (nebo tak nějak) a ta přece neznamená, že se s ní toho večera oženil a měl s ní děti.

  OdpovědětVymazat
 5. Case: Ad 1) Chces rict, ze dokazes treba jen vyjmenovat tech sedm lidi, kterych se to tykalo? Ad 2) Ja teda mel dojem, ze v zaverecne scene je tehotna. Ale mozna byla jenom prezrana...

  OdpovědětVymazat
 6. Fuxoft: Bratr hlavního hrdiny, Emily, pianista Ezra, úřednice Holly(?), malý kluk s leukémií, hokejový trenér, týraná matka s dětmi (Connie?). Pokud tedy stačí "vyjmenovat" takhle.

  OdpovědětVymazat
 7. Case: A jak pomohl bratrovi? O tom tam byla jen velmi letma jedna veta uplne na zacatku, ne?

  OdpovědětVymazat
 8. Ano, na začátku je to náznakem zmíněno (vidíš, to mi došlo až teď díky Tobě, zrovna na tenhle konkrétní rozhovor jsem úplně zapomněl), ale jeho bratr to zcela jednoznačně zmiňuje úplně na konci, když se baví s Emily. Měl rakovinu plic, umíral a "Ben" mu poskytl jednu svou, takže měli následně každý jednu. Ostatně "Ben" má tuším v jedné dřívější scéně vidět obrovskou jizvu na boku.

  OdpovědětVymazat
 9. ja myslím že celý Františkuv problém s filmem je v tom, že ho nezaujal natolik, aby se snažil v průběhu filmu vypozorovat, stejně jako ostatní diváci, kdo jsou ti lidé, co jim byl zachráněn život.
  Ad ten malý kluk - u toho jediného jsem nepostřehl nějaké bližší vysvětlení. Ad Bratr - ano, na konci je jasné vysvětlení s tou plicí, narážka na "něco vzal, něco dal" je už na začátku filmu (uvádím jen jako příklad věcí, které docvaknou až ke konci)

  OdpovědětVymazat
 10. A jak pomohl hokejovému trenérovi? Mně se zdálo, že tím sedmým byla ta stará paní skoro na začátku. Jinak film se mi vážně líbil. Začátek sice zmatený, ale potom jsem to pochopila a rozhodně jsem se nepotřebovala dívat víckrát.

  OdpovědětVymazat
 11. Apropo... Videl jsem to az ted (duben), predtim jsem o tom nic neslysel a muzu rict, ze pointa mi byla bohuzel jasna hned po ohlaseni sebevrazdy, jakehosi seznamu kandidatu a uvodni scene telefonickeho duseni Ezry. Hned mne napadla transplantace rohovky... A s prichodem Rosario na scenu to dostalo jasne kontury. Ale uzil jsem si to stejne jako, kdysi "I see dead people..". kde mi hned v uvodu nesedelo datovani sceny po vystrelu. Defter

  OdpovědětVymazat
 12. Ale fakt je ten, ze na to koukam znova a vsechny dialogy do sebe nyni skutecne zapadaji... Zatimco predtim jsem si myslel, ze je to jen omacka. Defter

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.