6.12.08

Čtvery vánoce [Four Christmases] - 20%

Vince Vaughn a Reese Witherspoonová se mají rádi a žijí spolu. Zatím se nechtějí brát, zatím nechtějí mít děti, a vánoce pravidelně tráví na příjemné dovolené v teplých krajích, přičemž svým rodinám tvrdí, že jezdí po světě v rámci humanitárních misí.

O těchto vánocích je ale mlha, letadla nelétají, naši hrdinové zůstanou na letišti, dostanou se shodou okolností do televizního zpravodajství a jejich rodiče tudíž trvají na tom, aby je ratolesti přijely navštívit. A tak se vydávají během jednoho dne autem na čtyři návštěvy všech čtyř svých rodičů...Čtvery vánoce jsou strašný film. Má pouhých 80 minut (mnohé scény, které vidíte v traileru, v něm vůbec nejsou), ale subjektivně mi připadal jako tříhodinový. Úplně všichni se v něm chovají jako naprostí idioti a úplně všichni v něm jsou navýsost nesympatičtí. Včetně hlavních hrdinů, kteří na začátku filmu žijí naprosto šťastně a pak z vůle scenáristů zblbnou a navozují si dobrovolně jednu krizi za druhou.

Mnohé scény, které zřejmě měly podle tvůrců být vtipné, jsou vyloženě nepříjemné. Třeba když Vaughnovi bratři (wrestleři) Vaughna pořád znovu a znovu tlučou, smějí se tomu, Vaughna to bolí, Witherspoonová je z toho vyděšená a Vaughnův tatínek (Robert Duvall) se tomu směje.

Do rolí rodičů jsou obsazeni herci, kteří v jiných filmech byli dobří (shodou okolností všichni čtyři mají Oscara), ale ve Čtyřech vánocích se ukazuje, že v rukou neschopného režiséra (který předtím natočil zajímavý dokumentární film King of Kong) dobrý herec nic nezachrání.

Tematicky velmi podobná komedie Fotr je lotr (oba díly) je po všech stránkách nesrovnatelně lepší - a to jsem z ní nijak nadšený nebyl.

4 komentáře:

 1. "kteří na začátku filmu žijí naprosto šťastně a pak zblbnou a navozují si dobrovolně jednu krizi za druhou." - Vždyť to je jak ze života :)

  OdpovědětVymazat
 2. dalsia z nekonecneho radu priblblych komedii, na ktorych sa nezasmeje ani ...nikto

  OdpovědětVymazat
 3. Tak na to bych nesel uz jen kvuli tomu vyberu hudby v traileru - nejdriv 100x provarena 'vanocni hudba', pak vykradeny Tarantino (Gauneri, ta mucici scena - no to sem vlastne docela sedne :)), nakonec dalsi neokoukany vanocni song (poprve se objevil snad uz v Gremlins).

  OdpovědětVymazat
 4. No, já jsem to dokázal odsledovat i dvakrát. Ono až si pořídíte partnerku a k ní pošahané tchánstvo (resp. ona udělá totéž), tak teprve oceníte jak je tenhle film zábavný...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.