17.12.08

Po přečtení spalte [Burn After Reading] - 60%

Události v novém filmu bratří Coenových uvede do chodu ztracené CD, na kterém jsou materiály opilce, nedávno vyhozeného z CIA (John Malkovich). K CD se náhodou dostane postarší fitness trenérka (Frances McDormandová), která nutně potřebuje peníze na plastickou operaci a rozhodne se za pomoci svého kolegy (Brad Pitt) majitele dokumentů vydírat. Když se to nepodaří, rozhodnou se CD prodat Rusům.To jsem ale zdaleka nenapsal všechno. Například jsem se vůbec nezmínil o tom, jak v ději figurují George Clooney a Tilda Swintonová, co to Clooney staví ve sklepě za stroj nebo co je vlastně na tom CD. On to totiž není příliš důležité. Po přečtení spalte rozhodně není špionážní komedie, ale spíš taková fraška o partě více či méně pomatených lidiček, z nichž někteří shodou okolností měli nebo mají něco společného se špionáží.

Říkat víc o ději se nesluší, protože zábavnost tohoto filmu pramení často z toho, že scénář provádí naprosto šílené kličky a s postavami se dějí věci, které byste opravdu nečekali (a to není kritika, to je jen konstatování).

Před 40-50 lety vznikaly podobných filmů spousty a je sympatické, že se jich občas dočkáme i dnes, ale... Je tohle opravdu to nejzábavnější, co nám tyto megahvězdy a superrežiséři mohli nabídnout? Nemohu se zbavit dojmu, že hercům prostě řekli "v příští scéně ze sebe dělejte asi 3 minuty kokoty" a oni to bravurně zvládli. Fajn. Kdyby se navíc konaly ještě nějaké vypointované dialogy, nebo dokonce scény, směřující k nějaké subpointě, která by následně byla dotažena v nějakou pointu, mohlo to být ještě mnohem lepší.

Zdaleka největší salvy smíchu sklízel J.K. Simmons jako šéf CIA, který je vyjeven z šílených, nepochopitelných událostí, o kterých ho průběžně informují podřízení. Bohužel, je ve filmu jen pár minut.

Po precizním, vypiplaném filmu Tahle země není pro starý tentokrát bratři Coenovi jenom tak blbli. Ale když Coenovi "jenom tak blbnou", je to často lepší, než když jiní tvůrci vynakládají veškerý svůj um. Horší než Lupiči paní domácí nebo Nesnesitelná krutost to rozhodně není.

29 komentářů:

 1. mi tenhle film prisel naprosto skvelej. rezal sem se u neho uplne moc.

  Fuxoft: jaky jsou dalsi podobny filmy, kterych kdysi vznikalo spousty? rad bych je videl

  OdpovědětVymazat
 2. Souhlas s recenzí ... je to hodně velká nuda a od totálního nesmyslu a filmu, který se dá, dělí jen profesionalita tvůrců. Celou dobu jsem si říkal "dobře tak Clooney teď jde po ulici a dělá něco malinko legračního, ale co dál" ... dál, bohužel nepřišlo nic.

  OdpovědětVymazat
 3. Fuka použil slovo "lidičky"!

  OdpovědětVymazat
 4. 'oni to bravurně zvládl' .. asi chybi 'i'.

  To neni kritika, jenom konstatovani.

  OdpovědětVymazat
 5. Je to divnej film, kombinuje se v nem ne moc vtipna komedie s kritikou US politiky: proste zabit nejakeho potrhleho nymanda uz neni zlocin a rusove uz davno nejsou hrozbou.
  Clooney perfekrni. Na nataceni se urcite vsichni dobre bavili...
  U me 80 procent.

  OdpovědětVymazat
 6. Franto, a je v tomto filmu co logicky analyzovat?

  OdpovědětVymazat
 7. Když už jsme u toho... Coheni mají stejně procent, jako Kozí příběh?

  OdpovědětVymazat
 8. pozor...Kozí příběh měl ve skutečnosti 55.5%..

  OdpovědětVymazat
 9. Já vím, ale na nějaké dodatečné upřesňování hodnocení na zvláštní vyžádání odmítám hrát.
  Z praktického hlediska je směrodatné číslo uvedené u recenze. Takže se znovu ptám (a asi se budu v podobných případech ještě nějakou dobu ptát) - zaslouží si Coheni stejné hodnocení, jako Kozí příběh?

  OdpovědětVymazat
 10. Gloster: Nerozumim tvym otazkam. Pises "Maji Coeni stejne procent jako Kozi pribeh?" Na tuto otazku si muzes snadno odpovedet tak, ze se podivas na recenzi Coenu, pak na recenzi Koziho pribehu, zapises si cisla, ktera jsou u nich uvedena v nadpisu, a tato cisla pak pozorne porovnas. Co ti vyslo?

  OdpovědětVymazat
 11. Tak já to řeknu jinak: Je celkem evidentní, že jste Kozí příběh z hlediska vašeho dlouhodobého standardu nadhodnotil. To následně deformuje všechna další hodnocení a v některých případech to prostě řve. I kdyby si Coeni (ba i Coheni) hráli sebevíc a třeba se za kamerou stavěli na hlavu a vyplazovali při tom na sebe jazyk, výsledný produkt nemůže být v žádném případě po žádné stránce kvalitativně srovnatelný s Kozím příběhem.
  Předcházejícími sugestivními otázkami jsem vám chtěl poskytnout prostor k přiznání chyby.

  OdpovědětVymazat
 12. Gloster: Tak v tom případě dík za poskytnutí prostoru. Prostor potřebuje každý. BTW je celkem evidentní, že jsi pedofil.

  OdpovědětVymazat
 13. Moje devítiletá snoubenka vám vzkazuje, že nejsem.
  Chvíli jsem se musel zamyslet nad tím, co že mi to připomíná, ale nakonec jsem na to kápnul:

  http://www.youtube.com/watch?v=IR8052cbWiU

  - 0:40 až 2:10

  OdpovědětVymazat
 14. je vidět, že fuku ten nadhodnocenej kozí příběh opravdu pálí, když tady nadává do pedofilů. to je tak, když docházej argumenty ...

  OdpovědětVymazat
 15. Já ale nikomu nenadávám. Já pouze konstatuju, protože to přece "je evidentní", nicht wahr?

  OdpovědětVymazat
 16. Rozdíl zřejmě bude v tom, že FFFILM sleduji už asi 3 roky (počítám i to, co vycházelo na Novinkách), takže mám celkem jasné srovnání a přehled o tom, jak který film hodnotíte. Kozí příběh do těchto standardů prostě nezapadá.
  Nechám ostatní posoudit, nakolik je to evidentní nebo ne.

  OdpovědětVymazat
 17. ale no tak franto, teď jsi jak nácek, kterej má na tričku A.H. a policajtům vysvětluje, že to znamená Adam Holub.

  OdpovědětVymazat
 18. Fuka asi když vidí, že je zataženo a hřmí, tak mu to neni dost evidentí, že bude pršet.

  OdpovědětVymazat
 19. erol: A když v džungli spadne strom a nikdo u toho není, tak nespadl!

  OdpovědětVymazat
 20. Když Fuka nadhodnotil Kozí příběh, tak ho nenadhodnotil. Jasně, už tě chápu Franto. Máš ale zvláštní styl uvažování.

  OdpovědětVymazat
 21. Fakt demence. Fuxofta prostě bavil Kozí příběh na 60 procent. Třeba se z toho poserte, ale nemusíte to rozebírat u každýho filmu. Dík.

  OdpovědětVymazat
 22. Není zač. Budu to rozebírat, kde uznám za vhodné. Pokud se vám to nelíbí, nečtěte to.

  OdpovědětVymazat
 23. Jak to asi můžu nečíst, ty chytrej? Kdyby sis to psal někde na svym písečku, tak bych to určitě nečet, ale protože si chci přečíst komentáře na Fuxoftovo blogu, čtu i demenci, protože jí poznám, až když jí přečtu. To asi ani jinak nejde.

  OdpovědětVymazat
 24. Tak to máte smůlu. Vážně vás lituju, že kvůli mně musíte takhle trpět.

  OdpovědětVymazat
 25. ..jasný 13..už chápu..ty to co napíšeš nečteš...

  OdpovědětVymazat
 26. Fuxoftuv nazor je prostě jeho názor, tak mu ho neberte, ale Kozí příběh je fakt brak oproti tomuhle... .) fakt prima film a jestli se chcete hadat tak někam an diskuzi ale tady na blogu? dost hloupý :)

  OdpovědětVymazat
 27. Ten film je super, dávám 90%

  A důvod, proč je nejlegračnější ten šéf CIA je právě v tom, že mu scénář dal tu příjemnou výsadu v pár větách shrnout celou tu absurdnost toho, co se ve filmu stalo, a to navíc v kontrastu k okoloserozkládajícímu prostředí "špionských profíků", což z té pomatené lapálie dělá něco hrozně směšnýho. Když zmínili, že Linda nabízí spolupráci, když jí zaplatí operace, tekly mi slzy.

  Kdyby mu ti ostatní herci neodvedli tu černou práci předtím, tak by to samozřejmě tak nefungovalo.

  OdpovědětVymazat
 28. V tomhle případě stoprocentně souhlasím s recenzí i hodnocením. Nebylo to špatné, ale ani žádný zázrak. Sám bych dal stejně.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.