9.12.08

Valčík s Bašírem [Waltz With Bashir] - 100%

Na počátku 80. let minulého století se v Libanonu válčilo a vůbec se tam děly velice nepříjemné věci. Izraelský animovaný film Valčík s Bašírem je vyprávěním několika skutečných lidí, kteří tehdejší peklo zažili a buď se snaží si na něj vzpomenout, nebo naopak zapomenout.(Že prý "Chicago Tribute", hahaha)

Naprostá většina filmu pozůstává z toho, že několik skutečných pamětníků tehdejších dramatických událostí (většinou řadových vojáků a rozhodně ne školených vypravěčů) vzpomíná na to, co se tenkrát dělo. Přesněji řečeno, vybavuje si střípky vzpomínek, promíchaných s halucinacemi a touhami takovým způsobem, že po těch letech už dost dobře nejde odlišit, co z toho se doopravdy stalo.

K tomu vidíme animovaný obrazový doprovod, míchající tyto vzpomínky a halucinace se současnými záběry vzpomínajících (také animovanými!) do velmi působivého celku. Neznám technické podrobnosti vzniku animace, ale byl jsem jí fascinován. Jde o mix ruční animace, CGI grafiky a rotoscopingu, přičemž je (narozdíl třeba od A Scanner Darkly) neustále patrné, že se díváme na originální "ruční" výtvarné dílo a ne jen na normální film prohnaný nějakým chytrým filtrem. Svou vizuální působivostí jeTanec s Bašírem srovnatelný s nejslavnějšími animovanými videoklipy, ale udržuje si svou originalitu a technickou preciznost celých 90 minut. Výsledek je opravdu výrazně poutavější, než experimenty jako A Scanner Darkly, Waking Life nebo nedávná francouzská Renaissance.

Co se týče vyprávěných příběhů, není ani příliš důležité, kdo proti komu proč vlastně bojoval (nikdo to velmi příliš nerozebírá) a jak která bitva dopadla. Jde o maximálně intimní osobní vzpomínky, ze kterých je navýsost patrné, jaké svinstvo je válka a co dělá s lidmi.

Jak film pokračoval a vzpomínky začínaly přeci jen být trochu fádní (byť byly stále nápaditě vizuálně zpracované a doprovázené skvěle padnoucí hudbou), začal jsem přemýšlet, jak to tvůrci chtějí uzavřít a zakončit. A pak přišla poslední minuta filmu, ve které tvůrci předvedou geniální obrat, který tomu všemu (vzpomínkám i jejich animovanému zpracování) dá více smyslu, než jsem mohl doufat. A to stále píšu jako člověk, který má o tehdejších událostech jen velmi matné historické povědomí.

Pak jsme vyšli z kina a i když jsme se nacházeli v zemi, kde lidé dobrovolně volí Paroubka a Ratha, měli jsme obrovskou radost z toho, že to mohlo být ještě mnohem, mnohem horší...

25 komentářů:

 1. Trochu patetická recenze, ta kýčovitá poslední věta. Je vidět, že to Fuku hluboce citově zasáhlo. Což je v jeho případě docela k smíchu ...

  OdpovědětVymazat
 2. 2Anonym 3:11 ... no tak hlavne ze ses mel kde vypovidat :P
  a to nepisu jen proto, ze s FF pochopielne souhlasim ...

  OdpovědětVymazat
 3. To jsem nepochopil. Takže ti pamětníci mluví a do toho jsou animované záběry, nebo je střih na brečícího reálného dědu v křesle a až potom animovaný flashback?

  OdpovědětVymazat
 4. Raynor: Občas děda vypráví a do toho vidíme rekonstrukci jeho vzpomínek. Občas tentýž děda vypráví a vidíme současného dědu vyprávět. Občas se to prolíná a jsou v tom snové prvky. Ale všechno je to animované.

  OdpovědětVymazat
 5. Takže u nás půjde v kinech? Já jenom že o filmu vím už od léta, ale nepovedlo se mi ho sehnat. Holt to není mainstream...

  OdpovědětVymazat
 6. Valčík s Bašírem je něco, co se rozhodně musí vidět. Ta recenze je fajn, napsaná hezky a výstižně, jen je tu poněkud předčasně, protože v kinech se to objeví až koncem ledna.

  OdpovědětVymazat
 7. P.S. Ten režisér kdysi před mnoha lety vyhrál MFF v Karlových varech s výborným filmem Svatá Klára natočeným podle románu Pavla Kohouta.

  OdpovědětVymazat
 8. Obrázek z filmu, kdy velká zelená "mořská panna" odplouvá nesouce jednoho námořníka na svém klíně pryč, mám na ploše. Btw - zde rozohovor Kamila Fily s režisérem Ari Folmanem: http://aktualne.centrum.cz/kultura/mff-karlovy-vary/clanek.phtml?id=610560

  OdpovědětVymazat
 9. Zní to zajímawě, musím na to mrknout ...

  OdpovědětVymazat
 10. Docela rád bych si ho zopakoval, dával jsem ho ve Varech, ale asi díky únavě mi to přišlo nic moc.

  OdpovědětVymazat
 11. Co ze zijem v zemi kde lide dobrovolne voli Paroubka a Ratha, ono to je mnohem horsi nez se zda, my zijem v zemi kde lide dobrovolne voli Topolanka a Bema. Takze bych tak v klidu nebyl.

  OdpovědětVymazat
 12. Film rozhodně doporučuji, byl z toho lepšího, co jsem ve Varech letos stihnul. I když zrovna mně ta kombinace CGI a ruční grafiky chvílema trochu vadila.

  Ad anonym 11:40 - můžete mi vysvětlit, o kolik a v čem jsou Topolánek a Bém horší než Paroubek nebo Rath?

  OdpovědětVymazat
 13. Nejsou horší, jsou jiní! XD

  Glostere a Anonyme, nemyslím že je dobrý se pouštět do takových polemik nebo dokonce flejmů tady. Ta Františkova poznámka na konci recenze byla nešťastná, obvykle bývá nad věcí.

  OdpovědětVymazat
 14. gloster:
  jasne, zacni tady resit paroubka a topolanka a jeste do toho priser lisabonskou smlouvu a delnickou stranu, aby tady bylo dalsich 150 prispevku.

  jinak tahle recenze mi taky pride na frantuv vkus malo cynicka ...

  OdpovědětVymazat
 15. A proč ne? Už jsme tu měli 130ti příspěvkovou debatu o existenci Ježíše Krista. A nebylo to pod filmem Passion of Christ. Nemyslím, že by tahle diskuze mohla něco neunést.
  A kromě toho neflameuju. Mě vážně zajímá, proč si pisatel myslí, že je podstatně horší volit bandu 'pravicových' zlodějů než bandu levicových zlodějů.

  Ad ex: Já s tím nezačal.

  OdpovědětVymazat
 16. Gloster: Na to bohuže odpovědět nemůžu, protože pány Topolánka a Béma moc neznám a pletou se mi s jinými. Na rozdíl od Paroubka a Ratha.

  OdpovědětVymazat
 17. Gloster: Přesměroval bych tě na server novinky.cz. V každé (odporné) diskuzi pod každým tématem se můžeš vyřádit.

  OdpovědětVymazat
 18. Děkuji pěkně. Z diskuze na novinkách zvracím, kdykoliv nějakou vidím.
  Ale jak jste si možná všimli, nebyl jsem to já kdo o Paroubkovi a Topolánkovi začal.
  Mlčení není jediná alternativa k dementní diskuzi.

  OdpovědětVymazat
 19. Stalo se už smutnou tradicí na internetových diskuzích čekat na prvního blbce, který začne kecat o politice. Zde to byl již sám autor recenze. Gratuluji. new low!

  OdpovědětVymazat
 20. ale no tak, frantisek nam chtel prece vsem jen rict, ze vedle paroubka a ratha jsou i horsi veci. treba valka. hluboke to moudro. lol

  OdpovědětVymazat
 21. Je to diskuze o filmu ? nebo o nakurvené radobypolitice ?
  jeto Frantův bloq, takže kdyby napsal SMRK všem Rathum a Paroububkum tak stím stejně nic nenaděláš .-) MoCiNky FrAnTiŠkA LoWiSkuJUUUuuUU !!!!!

  OdpovědětVymazat
 22. Tak zpatky k filmu...

  REMARKABLE, HAUNTING AND INTENSE = neobyčejně znepokojivé a silné?!

  A ted zas OT:
  Jo FF, na ty fotce jsem (teda pro upresneni) chodidla Jitushky nevidel a ta praseci noha na stole asi taky nebyla s kopytkama.
  Jeste ze ta fanynka nenapsala Lewinskujuuuuu, to by byl doma maler...

  OdpovědětVymazat
 23. Modrý volič ODS, František Fuka, se rád pakuje na úkor jiných. Když ale nemá možnost a zdá se, že pro něj přichází doba temna, musí alespoň střílet kolem sebe do morálně vyspělejších členů ČSSD. Franto, čtu tě dlouho, neměl jsem s tebou výraznější problém, ale tohle bylo dost laciné a ubohé.

  OdpovědětVymazat
 24. Anonymní: "František Fuka, se rád pakuje na úkor jiných..." WTF?! chlapecku pro tebe jsou taky mladé ideje Vítězném února živou výzvou co?

  sraz KSM prizdisracu je jinde uz tam na tebe cekaji...

  OdpovědětVymazat
 25. Tento film bude přímo o této době, Libanon je teď Gaza, nemohlo to přijít příhodněji. Jakoby to někdo předpovídal dopředu...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.